Wooden Church @ Tvrdošín, Slovakia
Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne / Church of All Saints in Tvrdosin
Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne je rímskokatolícky drevený kostol.
Pôvodne pochádza z konca 15. storočia (niektoré zdroje uvádzajú koniec 14. storočia
a v 17. storočí bol prestavaný do renesančného slohu.
V roku 1993 bol kostol rekonštruovaný a reštaurovaný a tieto práce boli v roku 1995 ocenené cenou EUROPA NOSTRA
Kostol je národná kultúrna pamiatka a bol zapísaný ako jeden z ôsmich drevených kostolov v slovenskej časti
Karpatského oblúka v zozname Svetového kultúrneho dedičstva.
Twardoszyn (Tvrdošín) - drewniany kościół gotycki (UNESCO), Słowacja
Najstarszym zachowanym zabytkiem budowlanym w Twrdoszynie jest gotycki drewniany rzymskokatolicki Kościół Wszystkich Świętych (Kostol Všetkých svätých) na cmentarzu miejskim. Kościół pochodzi z drugiej połowy XV wieku. W XVII wieku przebudowano go w stylu renesansowym. Jego dominantą jest ołtarz barokowy z końca XVII wieku z obrazem Wszystkich Świętych. Doskonała rekonstrukcja i odrestaurowanie kościoła została w roku 1993 uhonorowana plakietką EUROPA NOSTRA, a kościół został zapisany na Listę Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego jako kulturowy zabytek krajowy. Natomiast w 2008 roku kościół został wpisany (wraz z 7 drewnianymi kościołami Łuku Karpackiego) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tročany - Kostol sv. Lukáša
Učupený medzi zástavbou rodinných domov sa ukrýva jeden z klenotov Východneho Slovenska. V obci Tročany sa nachádza drevený chrám zasvätený Sv. Lukášovi Evanielistovi. Spoznajte jeho históriu spolu s nami.
UNESCO - Drevený gotický kostol Tvrdošín- Wooden Gothic church Tvrdošín -8.1.2017 Video
Toto video som vytvoril(-a) pomocou Editora videa YouTube (
Linden Tree @ Tvrdošín, Slovakia
Drevený evanjelický artikulárny kostol v Hronseku
© Crystal Vision 2011
Wooden Churches of the Slovak Carpathians - UNESCO World Heritage Site
The Wooden Churches of the Slovak Carpathians UNESCO World Heritage site listing comprises eight different wooden churches in various parts of Slovakia. They all date from the 16th to the 18th centuries, and are usually constructed in small, out-of-the-way villages. The ones we managed to visit were very beautiful, both inside and out, so come and explore them with me!
More World Heritage sites in Slovakia:
More wooden church World Heritage sites:
Wooden Tserkvas of Poland and Ukraine:
Wooden Churches of Southern Malopolska:
Don't forget to Like and Subscribe to see more of my UNESCO World Heritage Journey!
Music: Bensound.com - Happiness
Haluzická tiesňava, kostolík Všetkých svätých a rozhľadňa Hájnica ...
Haluzická tiesňava, známa aj pod názvami Prierva, Haluzický výmoľ, Sprašová súteska, je prírodná pamiatka nachádzajúca sa v intraviláne obce Haluzice. Vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka, ktorý sa v prvej fáze zarezal do málo odolných dolomitov a v neskoršej fáze prerazil k ešte menej odolnej vrstve hlinitých bridlíc. Kaňon má dnes dĺžku 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 m. Na prvý pohľad pôsobí neškodne, ale v skutočnosti možno sledovať unikátnu rýchlosť s akou sa prehlbuje a rozširuje. Dodnes sa podarilo ako tak zamedziť len jeho prehlbovaniu, do šírky stále a viditeľne rastie.Haluzická tiesňava je ukážkovou ilustráciou riečneho pirátstva. V horizonte niekoľkých storočí dozadu bol výmoľ ešte pomerne krátky. Eróziou sa rýchlo prehlboval a predlžoval smerom dozadu. Svojím dnom nakoniec prerezal koryto iného – cez obec Haluzice pôvodne pretekajúceho – potoka.
Kostolík Všetkých svätých v Haluziciach:
V roku 1240 v Bošáckej doline, neďaleko Nového Mesta nad Váhom, na okraji dnešnej obce Haluzice, postavili románsky kostolík, ktorého súčasťou bol obranný múr so vstupnou vežou a strieľňami.Samotný kostol mal zvonicu a postupom rokov bol najskôr goticky a neskôr aj renesančne upravený.Haluzický kostol skončil svoju aktívnu éru v roku 1810. Na začiatku 18. storočia z neho odviezli neskorogotickú sochu Madony z konca 15. storočia, ktorá je dnes uložená vo farskom kostole v Beckove a je to pravdepodobne jediná zachovaná vec z pôvodného interiéru.
Na kopci Hájnica nad obcou Haluzice stojí ľahko prístupná, 7m vysoká drevená rozhľadnňa. Ponúka krásny výhľad na okolitú krajinu, osobitne na Biele Karpaty, Považský Inovec a obce Bošáckej doliny.
19.1.2019
TV ZEMPLÍN - Zachránený chrám v Kalnej Roztoke
Múzeum oravskej dediny, Zuberec – Brestová - kam na vylet
Múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy –
Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy.
Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné.
Nad „dedinkou“ sa týči drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia. Kostol s neskorogotickým maľovaným stropom a s funkčným prenosným barokovým organom je ozajstným klenotom múzea.
Zariadenie domov a chov domácich zvierat (v letnom období aj pestovanie typických plodín) umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti.
Uličské Krivé, drevený kostol, video 3D mračno bodov
Drevený gotický kostolík Tvrdošín
Toto video vzniklo vďaka projektu spoločnosti Communication House - Objavme doma divy sveta.
Korejovce, drevený kostol s areálom, video 3D mračno bodov
Drevený gotický kostol január 2018
Frička, drevený kostol s areálom, video 3D mračno bodov
Drevený gotický kostol Všetkých svätých (Tvrdošín)
© Crystal Vision 2011
Pohľady zo Slovenska - drevený artikulárny kostol Hronsek
Drevený evanielický artikulárny kostol v obci Hronsek bol postavený v roku 1726. Je postavený v tvare kríža - bez veže. Úlohu veže preberá osobitne postavená zvonica. Artikula, podľa ktorej bola podmienená stavba zahŕňala podmienky:
- musel byť postavený v priebehu jedného roka,
- musel byť celý z dreva,
- postavený bez použitia kovových prvkov,
- nesmel mať vežu,
- vchod nesmel byť priamo z ulice.
Stavba je z dubového a smrekovcového dreva. Organ je od majst
ra Podkonického z roku 1764.
Zaujímavosťou z histórie je i fakt, že v ňom v roku 1847 uzavrel manželstvo básnik Andrej Sládkovič.
Pamiatka je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Drevený kostolík v Tvrdošíne