Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu
Katedra w Sandomierzu została wzniesiona w XIV w., gotycka, zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu. Posiada wyposażenie wewnętrzne z XV - XVII wieku (freski bizantyjsko - ruskie, ołtarze rokokowe, obrazy i rzeźby). Bazylika Katedralna wzniesiona została w miejscu pierwotnej romańskiej kolegiaty, zniszczonej najazdami Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349 roku. W 1360 roku król Kazimierz Wielki funduje nową kolegiatę, która wraz z powstaniem Diecezji Sandomierskiej w 1818 roku otrzymała godność Katedry, a w 1960 roku godność Bazyliki Katedralnej. Jest to gotycka budowla typu halowego z trójbocznie zamkniętym, wydłużonym prezbiterium, nakryta sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Na ścianach prezbiterium zachowały się freski wykonane ok. 1421 roku przez warsztat ruski mistrza Hayla z Przemyśla. Freski odsłonięto i zakonserwowano w latach 1934-1936. Ołtarze i portale Katedry wykonane są z czarnego marmuru a ozdobione marmurem różowym. Są to unikatowe przykłady wyrobów kamieniarskich warsztatów w Czarnej pod Krakowem z XVII i XVIII w. Wnętrze kościoła zdobi wspaniały zespół rokokowych ołtarzy (II poł. XVIII w.) przy międzynawowych filarach. Są one dziełem wybitnego warsztatu mistrza Macieja Polejowskiego ze Lwowa. Na ścianach naw widnieje zespół 16 obrazów, z których 12 tworzy cykl tzw. Kalendarium, natomiast cztery obrazy pod chórem przedstawiają sceny z historii Sandomierza. Męczeństwo Sandomierzan w 1260 roku, męczeństwo dominikanów w 1260 roku, rytualny mord żydowski oraz wysadzenie zamku przez Szwedów w 1656 roku.
Spacerem przez Sandomierz. Walk through Sandomierz.
Królewskie miasto Sandomierz może się poszczycić wieloma zabytkami. Brama Opatowska, ratusz i Rynek, Ucho Igielne, bazylika katedralna Narodzenia NMP, zamek królewski i stary spichlerz - tak przebiegała trasa spaceru przez starą część miasta.
Muzyka: Wojciech Czemplik i Mike D.
274- Przybieżeli do Betlejem | Katedra Sandomierz | Msza Trydencka
Msza Święta solenna z okazji 5- lecia ponownego rozpoczęcia celebracji Mszy Wszech czasów w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu
organy: Tomasz Sokołowski
Sandomierz Polska | Сандомир Польша | Сандомеж |Piękna Polska (Beautiful Poland)
Первый город в Польше ,который нас поразил своей красотой и уютом. Именно отсюда мы начинаем нашы путишествия и приключения .
Bicie dzwonu w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie.
Bicie dzwonu w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie. godz(12:00)
Na wieży umieszczono na niej duży dzwon „Ignacy Józef” z dwoma mniejszymi oraz zegar z czterema tarczami. Na Anioł Pański bije jeden dzwon chyba największy, dzwon ma prawdopodobnie napęd łańcuchowy. Dzwon ma podwójne uderzenia.
Po biciu dzwonu słychać wybijanie godziny 12 z ratusza.W 1631 r. tarnowianin Paweł Bielski wykonał dzwony do zegara Ratusza, który uległ zniszczeniu podczas pożaru całego miasta w 1663 r. Dzwony zachowały się jednak i są dzisiaj eksponowane w Sali Pospólstwa. Po odbudowie ratusza w jego wieży został zamontowany zegar funkcjonujący do dziś z czynnym do dziś mechanizmem typu szkieletowego. Jest najstarszym chodzącym zegarem wieżowym w Małopolsce. Prawdopodobnie w 1727 r.
Na wieży są wybijane godziny i kwadranse. Niestety nie zdążyłem nagrać wybijania godz z katedry.
SANDOMIERZ-DZWONNICA,DOM DŁUGOSZA,KATEDRA.
Muzyka wyk. Bene
Best Attractions and Places to See in Sandomierz, Poland
Sandomierz Travel Guide. MUST WATCH. Top things you have to do in Sandomierz. We have sorted Tourist Attractions in Sandomierz for You. Discover Sandomierz as per the Traveller Resources given by our Travel Specialists. You will not miss any fun thing to do in Sandomierz.
This Video has covered Best Attractions and Things to do in Sandomierz.
Don't forget to Subscribe our channel to view more travel videos. Click on Bell ICON to get the notification of updates Immediately.
List of Best Things to do in Sandomierz, Poland
Bazylika Narodzenia Najswietszej Maryi Panny
Sandomierz Market Square (Rynek)
Town Hall Sandomierz
Holy Queen Jadwiga Gorge
Opatowska Gate
Needle's Eye (Ucho Igielne), Sandomierz
The House of John Dlugosz
Kosciol Sw. Jakuba
Sandomierska Winery
Old Town
Kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu
Pierwotny drewniany kościół wybudowany został w 1226 roku z inicjatywy biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Po pożarze postawiono nowy, gotycki, murowany kościół. Jego budowa trwała 8 lat i skończyła się w 1434 roku. W latach 1706 i 1719 przekształcony na barokowy.
Kościół znajduje się przy ulicy Staromiejskiej 11 w Sandomierzu. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie Wąwozu św. Królowej Jadwigi,
Stefan Wesolowski - Antyfona do Najswietszej Maryi Panny
Ostatnia czesc utworu Stefana Wesolowskiego pt. Kompleta, opierajacego sie na tekscie modlitwy brewiarzowej, napisanego na dwa glosy, elektronike i kwartet smyczkowy. Stefan Wesolowski, Maja Sieminska - glosy, aranzacje elektroniczne wykonal Michal Jacaszek, w skladzie kwartetu wystapili Dariusz Prystasz, Magdalena Pawlowska, Marcin Sumlinski i Anna Smiszek-Wesolowska. Nagranie dvd (Motionfactory, 2007) zrealizowane zostalo w Bazylice Sw. Mikolaja w Gdansku.
Bazylika Narodzenia NMP w Chełmie
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie
Msza Krzyżma Świętego
Msza Krzyżma Świętego (w Katedrze Sandomierskiej)
Katedra Tarnowska - Narodzenia NMP
jest to filmik chwilowy, zapowiedź pełnego filmu.
Jutrznia przed Bożym Narodzeniem - Węglówka 24/25.12.12
Jutrznia przed Bożym Narodzeniem - Węglówka 24/25.12.12
Jucznia to tradycyjny śpiew wykonywany przez mieszkańców parafii Węglówka, przed Mszą Świętą Pasterską . Śpiew składa się z pięciu części:
-Wezwań
-Hymnu
-Psalmu I, II oraz III
Jucznia wykonywana jest z podziałem na grupy mężczyzn oraz kobiet. Opowiada historię Bożego Narodzenia.
Wiślica - Bazylika Kolegiacka Narodzenia NMP i Dom Długosza & Przeprawa Promowa w Nowym Korczynie
Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy – gotycki kościół wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w Wiślicy, na fundamentach dwóch starszych świątyń romańskich. Nosi tytuł kolegiaty, a od 8 września 2005 także bazyliki mniejszej. W 2018 r. bazylika (wraz z reliktami kościoła św. Mikołaja oraz grodziskiem) została wpisana na listę pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”
Kościół znajduje się na odnowionej trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca, która to jest odzwierciedleniem dawnej średniowiecznej drogi do Santiago de Compostela i związana jest z pielgrzymowaniem do grobu św. Jakuba.
---------------
Więcej informacji na stronie:
Dom Długosza w Wiślicy – zabytkowy, XV-wieczny budynek znajdujący się w Wiślicy, zbudowany z fundacji Jana Długosza
Dom Długosza w Wiślicy jest piętrowym, późnogotyckim ceglanym budynkiem, rozplanowanym na rzucie wydłużonego prostokąta o obszernej sieni na przestrzał. Dom został zbudowany w 1460 roku i przeznaczony był dla wikariuszy i kanoników kolegiaty przy ulicy Krakowskiej. W sieni, korytarzu i pokojach zachowały się belkowane stropy z resztkami polichromii. Na piętrze mieści się sala-refektarz, dawna jadalnia księży. W północno-zachodniej części budynku odkryto unikatową gotycką polichromię z końca XV wieku, przedstawiającą Zmartwychwstałego Chrystusa oraz kobiety z krzyżem. W środku znajduje się postać klęczącego mężczyzny (prawdopodobnie Jana Długosza) otoczonego aureolą z gotyckim napisem Boże zmiłuj się na nami. Ceglane szczyty Domu Długosza mają ostrołukowe wnęki, w których umieszczono kamienne tarcze z herbem Długosza – Wieniawa. Według tradycji w budynku tym pobierali nauki synowie króla Kazimierza Jagiellończyka.
Budynek jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych jako część zespołu kościoła kolegiackiego (nr rej.: A.85/1-3 z 3.12.1956 i z 21.02.1966)[1].
Dziś w Domu Długosza mieści się wikariat i Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.
----------------------
Informacje ze strony:
Przeprawa promowa w Nowym Korczynie jest elementem drogi wojewódzkiej nr 973, wiodącej z Tarnowa do Buska-Zdroju, a rzeka Wisła w tym miejscu oddziela województwo świętokrzyskie od małopolskiego. Nowy Korczyn leży w tym pierwszym, świętokrzyskim, zaś po stronie Małopolski po przeprawie wjeżdża się do wioski Borusowa.
Prom w Nowym Korczynie jest niewielki, mieści 2, maksymalnie 3 samochody i kilkanaście osób. Jest to prom górnolinowy, bowiem jest on przymocowany do liny zawieszonej ponad rzeką. Przeprawa ma długość około 200 m, to znaczy taka jest szerokość Wisły w tym miejscu.
-------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Korzystaj z muzyki:
- Kevin MacLeod: Dream Culture
– na licencji Creative Commons Attribution
(
Źródło:
Wykonawca:
#WiślicaBazylikaKolegiacka#NowyKorczynPrzeprawaPromowa#MariaKalinowska3#MuzykaYouTube
Wielki Czwartek - Bazylika Katedralna w Sandomierzu
10 atrakcji Sandomierza. Subiektywny przewodnik
10 atrakcji Sandomierza, to subiektywny przewodnik, najpiękniejszych i najcenniejszych miejsc i zabytków w tym mieście. Swoiste top 10 zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Są tu liczne zabytki należące do najwyższej klasy dzieł architektury, rzeźby i malarstwa. Najcenniejsze z nich to: gotycka kolegiata, obecnie katedra pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Panny Marii z freskami w stylu rusko - bizantyńskim, znajdujący się nieopodal gotycki dawny dom mansjonarzy zw. Domem Długosza, późnoromański kościół pod wezwaniem św. Jakuba z klasztorem dominikanów, średniowieczny układ urbanistyczny miasta z prostokątnym rynkiem i geometryczną siatką ulic, otoczony pozostałościami murów miejskich z zachowaną gotycką Bramą Opatowską, jeden z kilku zachowanych w Polsce gotycko-renesansowych ratuszy miejskich, barokowy gmach szkoły jezuickiej zw. Collegium Gostomianum, dawne klasztory reformatów i benedyktynek. Oprócz szczególnych wartości zabytkowych, Sandomierz wyróżnia się wartościami przestrzenno - krajobrazowymi: m. in.: Wąwozem Królowej Jadwigi. Polecamy filmiki o Sandomierzu:
o katedrze w Sandomierzu:
kościół św. Jakuba:
Brama Opatowska:
Kościół św. Pawła:
Wąwóz św. Jadwigi:
Biblioteka diecezjalna:
Zapraszamy też na naszą stronę internetową:
i angielską:
Jesteśmy także na Facebooku:
Grupa poniżej, zapraszamy
Kamera i montaż: dr Dariusz Zielonka
Grafika: Michał Kurek
#sandomierz
Pożegnanie Symboli Światowych Dni Młodzieży
2 maja o godzinie 10.00 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu odbędzie się uroczysta Msza św. i przekazanie Symboli ŚDM diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Zapraszamy na transmisję na żywo.
Poświęcenie ołtarza w Powidzu
Msza św. z okazji 150-lecia poświęcenia kościoła pw. św. Mikołaja w Powidzu, 775-lecia lokacji Powidza i 100-lecia Kompanii Powidzkiej, z poświęceniem nowego ołtarza i wprowadzeniem do świątyni parafialnej relikwii św. Mikołaja Biskupa, 1 lipca 2018, kościół pw. św. Mikołaja w Powidzu.