Poland, Gdańsk, ride with tram 6 from Odrzańska to Brama Wyżynna
- recorded with Sony a7III (firmware 1.01), SLR Magic 18mm F2.8 CINE, Pilotfly Adventurer, Sony ECM-XYST1M
August 2018
Poland, tram 2 ride from Brama Wyżynna to Gdańsk Główny
tram 0:02
- recorded with Sony a7III (firmware 1.01), SLR Magic 18mm F2.8 CINE, Pilotfly Adventurer, Sony ECM-XYST1M
August 2018
MHMG TV Historia Bramy Wyżynnej w Gdańsku przez nią samą opowiedziana ;)
Poland, Gdańsk, tram 11 ride from Brama Wyżynna to Śródmieście
tram 0:02
elevator 3:46
- recorded with Sony a7III (firmware 1.01), SLR Magic 18mm F2.8 CINE, Pilotfly Adventurer, Sony ECM-XYST1M
August 2018
Przewodnik po Gdańsku - Brama Wyżynna
Przewodnik po Gdańsku dla dzieci
Poland, Gdańsk, tram 8 ride from Dworzec Główny to Brama Wyżynna, 3X escalator
tram 0:14
Forum Gdansk shopping mall - entry 6:44, exit 10:08
escalator 7:44 , 8:24 , 9:14
- recorded with Sony a7III (firmware 1.01), SLR Magic 18mm F2.8 CINE, Pilotfly Adventurer, Sony ECM-XYST1M
July 2018
Ostatnie relikty, Dworu Smolnego,Dworu Popielnego i Stacji Gdańsk Brama Nizinna
Ostatnie relikty, Dworu Smolnego,Dworu Popielnego i Stacji kolejowej Gdańsk Brama Nizinna i ich historia.
Dwór Smolny był jednym z gdańskich spichlerzy, w którym składowano produkty przemysłu leśnego, m.in. smołę i dziegieć, surowce stanowiące ważny element gdańskiego handlu.Ze względu na groźbę pożaru magazyny ulokowano z dala od zwartej miejskiej zabudowy.
Dwór Popielny (niem. Aschhof) – nieistniejący magazyn beczek z popiołem i punkt brakowania tego surowca, jednego z najważniejszych towarów leśnych, eksportowanych przez port w Gdańsku.
Do 1494 dwór funkcjonował w Gdańsku nad Motławą, naprzeciw Żurawia, wraz z podobnym Dworem Smolnym. W 1494 oba obiekty spłonęły. Dwory w 1495 przeniesiono na południe od Wyspy Spichrzów, na Stare Przedmieście. Dwór Popielny był budynkiem drewnianym. Po zasypaniu (1852) połączenia między Starą i Nową Motławą, na miejscu zlikwidowanego dworów Smolnego i Popielnego wzniesiono pierwszy w Gdańsku dworzec kolejowy (Gdańsk Brama Nizinna) oraz pierwszą gazownię w mieście.
Ciekawostki archeologiczne
Po wyburzeniach prowadzonych na terenie dawnego dworca kolejowego Brama Nizinna, zwanego też Kłodno, przyszła pora na prace wykopaliskowe.
Archeolodzy rozpoczęli wykopaliska w październiku. Do tej pory natrafili m.in. na kilka monet datowanych na wiek XV-XIX, fragmenty ceramiki z okresu nowożytnego oraz destrukty i półwytwory beczek, w których przechowywano smołę lub dziegieć. Odnaleziono też obiekty będące swego rodzaju ciekawostką, j
ak choćby puginał nożowy (rodzaj prostego sztyletu używanego głównie przez niższe klasy społeczne - mieszczan i chłopów) czy sporych rozmiarów dłubane koryto.
Gdansk, Poland
Gdansk, Poland
20180626 182624
Tu 26/6/2018
Polska
Centrum (City Center), Wały Jagiellońskie, Forum Gdańsk, Śródmiescie SKM station, Brama Wyżynna, Golden Gate, Dluga, Fontanna Neptuna, Brama Zielona (Green Gate), Most Krowi, Zielony Most (Green Bridge), Żegluga Gdańska. Sp. z o.o., Brama Stągiewna, AmberSky Koło Widokowe, Brama Mariacka, Ulica Mariacka w Gdańsku, Fontanna Czterech Kwartałów, zdrój wody pitnej typ kolumnowy Z04, Kościół Rektorski Ojców Karmelitów pw. św. Katarzyny (St. Catherine's Church), Cinema City and Gdańsk Główny (The Train Station)
Brama Wyżynna - czas na remont
Brama Wyżynna remont
Poland, Gdansk, ride with tram 8 from Okopowa to Brama Żuławska
- recorded with Sony a7III (firmware 1.01), SLR Magic 18mm F2.8 CINE, Pilotfly Adventurer, Sony ECM-XYST1M
August 2018
GDAŃSK – MIASTO CZTERDZIESTU BRAM
„Niech żyje! Krzyknął Sędzia, w górę wznosząc flaszę,
Miasto Gdańsk, niegdyś nasze, będzie znowu nasze!
I lał srebrzysty likwor w kolej, aż na końcu
Zaczęło złoto kapać i błyskać na słońcu.”
No i wieszcz Adam wywieszczył nam coś, co wówczas wydawało się być niemożliwe.
Za Polski Królów Gdańsk różnił się nieco od innych naszych miast. Posiadał szczególny status. Zachowywał odrębność i wolność a równocześnie traktowany był jako integralna część polskiego państwa. I sam Gdańsk też zawsze czuł się z Koroną związany, na co dowodnie wskazuje jego herb.
„Korona w herbie twym, to znak,
Żeś ty Macierzy jest Koroną.
Dwa krzyże w tarczy twej herbowej
Znakiem, żeś wiary Chrystusowej.
Lwy z boku zaś, cóż oznaczają?
One twą dzielność wysławiają” – głosi osiemnastowieczna poetycka apoteoza gdańskiego herbu.
W średniowieczu Gdańsk zwany był miastem czterdziestu bram. Słowo „brama” trafiło do nas z języka czeskiego, gdzie jako „brana” odnosiło się ściśle do funkcji obronnej. Wtedy o wznoszeniu bram tryumfalnych jeszcze nikt nie myślał. Tak więc czterdzieści bram strzegło bezpieczeństwa mieszkańców średniowiecznego Gdańska. Jedne były szerokie, inne ciasne, ale wszystkie wyposażone w solidne, okute żelazem, dębowe wrota, ciężkie zasuwy i trudne do sforsowania zamki. Z czterdziestu zostało kilkanaście, w tym trzy najbardziej znane – Wyżynna, Złota i Zielona. To przez nie przelewają się tłumy gości i turystów przybywających tu w sierpniu na Jarmark świętego Dominika. Za Polski Królów miał on w sobie coś z rytuału, podobnie, jak słynny karnawał w Rio. Był wielkim świętem nie tylko kupców ale też ludzi sztuki wszelakiej. Zjeżdżali tu zabiegać o sławę i oklaski artyści teatru, tańca, cyrku i muzyki z różnych stron świata. Wyobraź sobie wszystkie ulice zawalone kramami, wszystkie place bazarami, karuzelami, cyrkami, menażeriami a wokół tego kłębiący się kolorowy tłum. W taki to czas przybył zawrzeć znajomość z Gdańskiem Dyl Sowizdrzał. Na dominikańskim placu zjawił się w pierwszym dniu jarmarku o świcie, po to, by zająć jak najlepsze miejsce. Kiedy zebrało się już wokół niego sporo gapiów, zdjął z taczki wielki kamień szlifierski poruszany korbą i zaczął udawać, że ostrzy sobie własny język. Na pytania ciekawskich odpowiadał, że kamień ma moc magiczną i każdy, kto skorzysta z jego usługi, po dwóch tygodniach mówić będzie kilkoma językami. Najrychlej otoczyli go gdańscy patrycjusze – kupcy, sędziowie a nawet kaznodzieje - i nie zważając na koszty oraz ból zasiadali przy Dylowej machinie. Po tym eksperymencie długo nie mogli wycedzić słowa nawet we własnym języku a co dopiero w obcym. Kilku mądrzejszych rajców kazało natychmiast zamknąć wszystkie bramy miasta, żeby ująć owego króla prześmiewców, ale przewidujący Dyl, „dał dyla” i w porę opuścił nadmotławski gród.
Na koniec wróćmy jeszcze do czwartej księgi „Pana Tadeusza”, w której Sędzia wznosi nad dopiero co ubitym niedźwiedziem znamienny toast. Jego wielki kryształowy kufel wypełnia złota gdańska wódka. Ponoć nie było szlachcica za dawnych czasów, który by spławiwszy pszeniczkę do Gdańska nie wrócił z marcepanami, bakaliami i z dobrą gdańską kminkówką. Myślę, że dziś panie bardziej ucieszy biżuteria z bursztynu, niż marcepan. A co do złotej gdańskiej wódki - była, jest i będzie zawsze mile widziana. I to w dużych ilościach. Na zdrowie! - Obieżykraje.
KARTECZKI Z WYCIECZKI
GDAŃSK – MIASTO CZTERDZIESTU BRAM
Podziękowania za muzykę dla Karola Krusia oraz zespołu White Garden
produkcja
maxlook.pl
biuro@pljestok.pl
2019
#krajoznawstwo #edukacja #turystyka #historia #opowieść #gawęda #telewizjainternetowa #WojciechNowakowski #Zaproszenie #DokołaWojtekPolska #włóczęga #obieżykraj #wędrówka #ciekawostki #przygoda #podróż #zabytki #architektura #Polska #Gdańsk #stolicaKaszubów #MiastoSolidarności #WolneMiastoGdańsk #Miastoczterdziestubram #Motława #GródnadMotławą #ŻurawGdański #JarmarkDominikański #SądOstatecznyMemlinga #MadonnaGdańska #ZegarHansaDuringera #carillony #Panienkazokienka #DwórArtusa #KrólPieców #JanHawelke
Poland, Gdansk, SKM train ride from Rumia Janowo to Reda
SKM train 0:36
- recorded with Sony a7III (firmware 1.01), SLR Magic 18mm F2.8 CINE, Pilotfly Adventurer, Sony ECM-XYST1M
August 2018
Brama Wyżynna w Gdańsku
Mamy spacer po starym mieście. bardzo ładny ciepły dzień
Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej w Gdańsku
Otwarte w maju 2012 Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej w wyremontowanej Bramie Wyżynnej w Gdańsku. To nowe, ważne miejsce na turystycznej mapie Województwa Pomorskiego. W nowym regionalnym punkcie informacji turystycznej można uzyskać od informatorów informacji na temat Gdańska, Sopotu, Gdyni i całego pomorskiego.
To także miejsce gdzie turysta może skorzystać z infomatów i portalu pomorskie.travel
Poland, Gdańsk, train ride from Strzyża to Wrzeszcz
elevator 0:02 , 6:46
train 0:30
- recorded with Sony a7III (firmware 1.01), SLR Magic 18mm F2.8 CINE, Pilotfly Adventurer, Sony ECM-XYST1M
August 2018
Pesa Swing i Düwag N8CNF W Gdańsku na Przystanku Brama Wyżynna/// Pesa and Duwag tram in Gdansk
Stacja PKP Gdańsk Główny [ EIP EIC IC TLK Regio SKM Cargo ]