Video** 2013-3-251 **UPPER SILESIA JOURNEY** part 6 of 9 BĘDZIN-The Castle Nov 2-nd 2013
UPPER SILESIA JOURNEY-part 6 of 9
November 1-2nd 2013,my driving to Upper Silesia in Poland,route 380 km,max speed 190 kmph,visited my family in Dąbrowa Górnicza!
This journey cointains 9 clips,driving(3),Dąbrowa Górnicza (2),Będzin (3) and Slide Show Video!Hope u will enjoy!Amnas2011
THE BĘDZIN CASTLE is a castle in southern Poland. The stone castle dates to 14th century, and is predated by a wooden fortification that was erected in 11th century. It was an important fortification in the Kingdom of Poland and later, the Polish-Lithuanian Commonwealth.
HISTORY:The village of Będzin originated in the 9th century. The local wooden fort, that the records show existed as early as the 11th century, was destroyed during the Tatar invasion in 1241 and subsequently rebuilt.
During the reign of Casimir III the Great the castle received an upgrade from wooden fortress to a stone one, and the stone fort was operational as early as in 1348. The growing trading village of Bytom was given Magdeburg Law city rights shortly afterwards, in 1358.
The castle was meant to be a military outpost on the southwestern border of the Kingdom of Poland (later, the Polish-Lithuanian Commonwealth). It was the most westward fortification, and was meant to hold off any invasion coming to Lesser Poland from Bohemian or Silesian lands. In 1364 the castle was visited by Charles IV, Holy Roman Emperor. In 1588, Maximilian III, Archduke of Austria, was held prisoner in here, after his defeat in the War of the Polish Succession (1587--1588).
GÓRNY ŚLĄSK-część szósta:
Mój wyjazd do Dąbrowy Górniczej 1-2 listopada b.r.przedstawiony w 9-ciu częściach:podróż samochodem(3),Dąbrowa Górnicza(2),Będzin-zamek(3)
oraz przegląd slajdów!Trasa 380 km,przebyta w ciągu 3,5 godziny,max prędkość 190 km/godz.W Dąbrowie Górniczej spędziłem młode lata,tu ukończyłem szkołę podstawową
i liceum.Oczywiście wyjazd wiązał się z odwiedzeniem mojej siostry i siostrzenicy oraz wizytą na rodzinnych grobach.Zapraszam do oglądania kolejnych części,serdecznie pozdrawiam!Amnas2011
KRÓLEWSKI ZAMEK w Będzinie -- średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4.5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą; wielokrotnie niszczona, odbudowana w 1956 r.
HISTORIA fortyfikacji w Będzinie sięga IX wieku. Już wtedy na Górze Zamkowej wzniesiono gród, prawdopodobnie należący do plemienia Wiślan lub jego zachodniego odłamu. Gród był kilkakrotnie rozbudowywany: m.in. w miejsce pierwotnej palisady wzniesiono istniejący do dziś zewnętrzny wał podgrodzia, a wewnętrzny wał podgrodzia zniwelowano celem założenia cmentarza wczesnochrześcijańskiego (XII wiek). Osadnictwo podgrodowe rozwijało się na południowym stoku wzgórza (obecne podejście pod zamek i teren parafii Św. Trójcy). Wbrew rozpowszechnionym opiniom Tatarzy nie zdobyli grodu -- ślady spalenizny odkryte w wale grodu w świetle najnowszych badań archeologicznych (m.in. metodą dendrochronologii) pochodzą z lat wcześniejszych.
W 2 połowie XIII wieku, prawdopodobnie za panowania Bolesława Wstydliwego, w obrębie grodu wzniesiono kamienny stołp -- wieżę, istniejącą do dziś. Do niej Kazimierz Wielki w latach 40. XIV stulecia dobudował zamek, który składał się początkowo z zamku górnego (ta część -- po przebudowach -- istnieje do dziś) otoczonego dwoma pierścieniami murów, oraz dolnego, z bramą wjazdową od strony północnej (do dziś zachowane dolne partie murów). W roku 1349 wymieniony jest pierwszy burgrabia będziński Wiernko (Vernco), co wskazuje jednoznacznie, że w tym czasie zamek musiał już stać. Także przywilej lokacyjny (1358) zawiera słowa, że miasto lokowane jest pod zamkiem naszym. Budowa zamku związana była ściśle z utratą Śląska i jego przejściem pod panowanie czeskie (1348) -- granica między Koroną Polską a Czeską przebiegała wówczas po linii Czarnej Przemszy, a więc u samego podnóża zamku.
Powojenne zniszczenia
Remonty Baszt i murów obronnych Zamku Malborskiego
Zespół Szkół Plastycznych w Kościelcu
Jesionowy Dwór, wesele Ostrów Wielkopolski - poleca GdzieWesele.pl
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą weselną:
Urodziny Warsaw in Love - Kalwi&Remi @ SPACE CLUB
Urodziny cyklu imprez Warsaw in Love w klubie SPACE w Warszawie.
Pałac Ogińskich w Siedlcach i kilka innych miejsc
Pałac Ogińskich - Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach. Muzeum. ... ku czci Tadeusz Kościuszki, Stefana Żeromskiego i Józefa Piłsudskiego.
Piękna nasza Polska cała- Darłowo
Darłowo w czerwcu 2011
Zamek królewski Poznań (część 2)
Zamek w Poznaniu uznawany jest za najstarszy zachowany zamek królewski na ziemiach polskich. Początki tej warowni sięgają połowy XIII wieku i związane są z księciem wielkopolskim Przemysłem I. Budowę kontynuował jego syn, król Polski Przemysł II i jego następcy. Ostateczny kształt jako rezydencja królewska zamek poznański uzyskał prawdopodobnie w I połowie XIV wieku, za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Po ukończeniu była to największa budowla świecka w kraju, główny budynek miał wymiary 63x17,5 m i prawdopodobnie ponad 9 metrów wysokości. Na początku XVI wieku zamek spłonął, odbudował go w stylu renesansowym wojewoda poznański Andrzej Górka, wtedy też zamek uzyskał formę czterech połączonych kamienic z wejściem na wysokości pierwszego piętra. Trudno powiedzieć kiedy zamek utracił wieżę, z którą już od samego początku budowniczowie mieli problemy. Wzgórze zamkowe było bardzo małe i strome a założenia zamkowe ambitne, być może nawet zbyt ambitne gdyż wysoka wieża osłaniająca bramę pękła przy fundamentach prawdopodobnie w wyniku osuwania się gruntu. Pewne jest jedynie to, że na najstarszym zachowanym wizerunku warowni pochodzącym z dzieła Brauna i Hogenberga Civitates orbis terranum wydanego w 1617 roku wieży zamkowej już nie uwzględniono. Po raz kolejny zamek został zniszczony podczas szwedzkiego najazdu i wojny północnej. W 1716 roku zamek poznański po raz pierwszy w swej historii został zdobyty szturmem. W 1721 zniszczone budynki częściowo odbudowano,jednak zamek zaczął powoli popadać w ruinę. W 1783 roku starosta wielkopolski Kazimierz Raczyński wzniósł na fundamentach części zamku według projektu Antoniego Höhne budynek archiwum, który po rozbiorach służył Prusakom jako Rejencja, a później sąd apelacyjny. Od 1885 roku znajdowało się w nim archiwum państwowe. Góra Przemysła została silnie zniszczona w wyniku II Wojny Światowej, po wojnie odbudowano budynek wzniesiony przez Kazimierza Raczyńskiego i umieszczono w nim siedzibę Muzeum Sztuk Użytkowych.
W zamku królewskim często gościły koronowane głowy, najchętniej zatrzymywali się w nim Kazimierz Wielki i Kazimierz Jagiellończyk. Król Jan Olbracht przyjął tu w 1493 roku hołd od Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Hansa von Tiffen. Odbywały się też w nim wielkie uroczystości, między innymi królewskie wesela Wacława II z córką Przemysła II Ryksą (w 1300 r.) i Kazimierza Wielkiego z księżniczką heską Adelajdą (w 1314 r.).
Aktualnie Muzeum Narodowe w Poznaniu szykuje się do odbudowy zamku według projektu Witolda Milewskiego. Pomysł dość kontrowersyjny ponieważ nie ma mowy o odbudowie i rekonstrukcji ze względu na małą ilość zachowanych źródeł mówiących o tym jak zamek kiedyś wyglądał. Cóż... czas pokaże co z tego wyniknie.
Żółty budynek pokazany na filmie to dawna kuchnia królewska, ten w kolorze łososiowym to budynek wzniesiony przez Kazimierza Raczyńskiego (odbudowany po wojnie). Z pozostałej części zamku zachowały się jedynie fundamenty przykryte gustowną papą, pod przykryciem z blachy falistej można zobaczyć pozostałości wieży zamkowej. Oczywiście brama do zamku również nie wyglądała tak jak dzisiaj i nie znajdowała się w tym miejscu tylko obok dzisiejszego wejścia. Film pokazuje nie tylko sam zamek ale również całą Górę Przemysła oraz widok ze wzgórza zamkowego na Plac Wielkopolski i z Pl. Wielkopolskiego na zamek). Kościół często pojawiający się w filmie to pochodząca z XVII wieku świątynia franciszkanów pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Na filmie możecie też zobaczyć spory fragment średniowiecznego (lub później zrekonstruowanego) zewnętrznego muru obronnego Poznania ciągnącego się od zamku wzdłuż ul. Ludgardy. Część tego muru w okolicy zamku została dobudowana, pierwotnie łączyła się z wieżą zamkową. (to ten boczny fragment ze stalową bramą wjazdową, otaczający pozostałości wieży). Tuż przy kościele, oddzielony ulicą franciszkańską stoi pałac Działyńskich, widok pokazuje ogród pałacowy znajdujący się na tyłach budynku.
Film został nakręcony w listopadzie 2010 roku.
Siedlisko - zamek
Siedlisko Święto bzów 2012
Lorien - fragment koncertu z Nowego Miasta
Fragment koncertu zespołu Lorien z Dni Ziemi Nowomiejskiej wyprawa w średniowiecze,IV edycja.Nowe Miasto N/W,sierpień 2014 r.Tytuły utworów:Instrumental,Kamień i samotność,Czarny kwiat lotosu,Dwóch
Pszczyna. Pałac
Rezydencja Anhaltów, a później Hochbergów
Jesień w Gołuchowie
Filmoteka Galerii Wielkopolskiej. Zamek w Gołuchowie to jeden z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Otoczony jest 162-hektarowym parkiem angielskim zawierającym wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew.
Pałac Bagatela nad Ołobokiem
Pałac w Wąsowie - SaleBiznesowe.pl
Zapraszamy na stronę:
Znajdą tam Państwo szczegółowe informacje dotyczące Pałacu w Wąsowie. Miejsce to nadaje się zarówno do wypoczynku, jak i prowadzenia interesów. Obiekt udostępnia 7 stylowych sal konferencyjnych o zróżnicowanej wielkości oraz profesjonalny sprzęt multimedialny. Największa sala przeznaczona jest dla 300 osób.
Pałac w Sobótce, gm. Ostrów Wielkopolski
Pałac von Stieglerów z lat 18981899, eklektyczny, piętrowy, z dwiema wieżyczkami, basztami i wieżą, zachowana sala złota, sklepienia kolebkowe w piwnicy, klasycystyczny wystrój sali balowej,
Alter Bridge - live Łódź 12 june 2014 - HD
Krotoszyn - Pałac Gałeckich - cały ten rok 2010
Krótki filmik składający się z ok 200 fotek przedstawiających Pałac Gałeckich w Krotoszynie w przekroju całego roku 2010
Danków (Tankow)
No to teraz Danków, zapraszam
Danków (Tankow)
Danków (niem. Tankow) -- wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Strzelce Krajeńskie nad Jeziorem Wielgim (Dankowskim) i Jeziorem Kinołęka (Dankowskim Małym), przez które przepływa rzeka Pełcz.
Syn Ernsta Fryderyka Ludwika od 1820 r. na Dankowie i Christiany Camilli von Sack, kanonik Gustaw Erdmann Camillus von Brand (ur. w Ługach 1806 r., zm. 1857 i ) przejął po matce w 1828 r. (w 1857 r. też Żabicko po Qertzenach) i zmodernizował majątek. Rozebrał ok. 1830 r. stary brandenburski dwór i wybudował pałac klasycystyczny frontem skierowany na północ, elewacją ogrodową zwróconą na dużą polane parkową od strony południowej, z dwoma narożnymi wieżami, z wielką salą balową.) zarazem galerią obrazów siedemnastowiecznych mistrzów, ze zbiorami bibliofilskimi i - jako miejsce postoju i noclegów w drodze z Berlina do Prus i Rosji. Wzniósł, stojący do dziś budynek oranżerii, bramę wjazdową, zapewne zainicjował budowę mauzoleum grobowego rodziny nad zatoką Jeziora Dankowskiego. Pałac w latach 1860-1933 był w stanie nienaruszonym, na początku XX w. został zelektryfikowany. Do II wojny były w nim stare żyrandole i świeczniki. W 1865 r. Danków uzyskał połączenie pocztowe (przez Tuczno). Od 1884 r. co dziennie rankiem ze stacji w Strzelcach przez Zdroisko przybywał dyliżans do Tuczna.
W latach 1894-1895 zbudowano obecną szosę Strzelce - Danków o długości 14 km Po Camillusie von Brand, od 1857 r. majątek - od 1861 r. jako niepodzielny majorat (niesprzedażne mienie) wraz z Żabickiem - posiadała do śmierci w 1910 r. córka Elisabeth, żona Ottona von Erxlebena z Seibelang. 7 V 1900 r. w Dankowie doszło do wesela Sybilli córki Elżbiety i Ottona von Erxlebena z Ernestem Juliuszem Richardem Kunonem z wielkiego pomorskiego rodu Puttkamerów, czwartym synem Juliusa, urodzonym 3 X 1870 r. w German. Był on radcą, prawnym w Centralnym Urzędzie Ubezpieczeniowym, majorem, joannitą, zwłaszcza zaś wzorem człowieka honoru i elegancji. Jego dom w Berlinie był w latach między wojnia miejscem spotkań rodziny Puttkamerów z Pomorza. Zmarł w swym domu w Poczdamie 25 VIII 1937 r. Córka Puttkamerów: Helene Elisabeth Cora ur. 13 I 1902 r., zm. 26 X 1973 r., synowie: (Jesko Bernard Otto) Jürgen ur. we Frankfurcie 13 XI 1904r. , zm. w Berlinie 29 VIII 1945 r., (Ernst Bogislaw Friedrich) Rüdiger ur. w Szczecinie 28 VI 1909 r., zm. k. Berlina 15 III 1946 r.
Po Elżbiecie od 1910 r. Danków należał do syna Ottona von Erxleben z Selbe lang219. Danków w 1910 r. miał 96 mieszkańców, zatem chodzi tylko o mieszkańców wsi. W 1916 r. majątek stanowił wspólnotę z sąsiednimi Macharami, gminę wspólnie z Buszowem (urzędnicy stanu cywilnego Gärtner i Schröder z Dankowa; zastępca sklepikarz Tappe z Dankowa). Mieszkańców 8 X 1919 r. we wsi było 95, w majątku - 158; w 1924 r. łącznie w miejscowości - 250 (tak w swej pracy A. Hänseier), w 1925 - 244 mieszkańców. Od 1928 r. wieś i majątek stanowią wspólnotę gminną. W 1923 r. kościół otrzymał murowane ogrodzenie. W 1929 r. dzierżawcą majątku był Maass z Żabicka; jest też gorzelnia i tartak. W 1933 r. liczba mieszkańców - 208. Wtedy osoby funkcyjne to burmistrz Willi Mönke, zastępca Fritz Pieper, naczelnik urzędu (sekretarz) Manfred Zeller. Majątek Ottona von Erxleben w latach 30. XX w. liczył 3905 ha, w tym: 699 ha ziemi ornej, 47 ha łąk, 23 ha pastwisk, 2885 ha lasu, 156 ha wód, 95 ha nieużytków. Hodowano: 18 koni, 15 krów, 12 świń. Nie było gospodarstw chłopskich powyżej 20 ha. Status majątku miało też 30 hektarowe gospodarstwo Wilhelma Weißa przy ulicy Karczemnej (Krugstrasse), czyli przy trasie Strzelce-Barlinek. Holenderski malarz Anco Wigboldus (1900-1983), będąc w Dankowie, sporządził w 1938 r. dwa widoki Dankowa z lotu ptaka. Widoki się nie zachowały, spalone w pałacu w 1945 r. Pierwszy rekonstruuje stan z okresu 1400-1750, tj. dwór i jego otoczenie od strony jeziora, ulice i umocnienia, wały, fosy. Dwór otrzymał swój kształt w XVII w. Drugi widok ukazuje pałac wraz z otoczeniem, oranżerię, kościół, zabudowania gospodarcze i park w 1937 r. Mieszkańców w 1939 r.- 207, w 60 gospodarstwach domowych. Elektryfikacja nastąpiła 10 X 1940 r. Wtedy miejscowość była już cieniem dawnego miasta.
Odkrywanie Jury z Laseckim - Lelów, Szczekociny oraz Koniecpol
Kolejny odcinek z serii Odkrywanie Jury, w którym Jarosław W. Lasecki prezentuje najbardziej urokliwe miejsca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tym razem podziwiać będziemy Pałac Dembińskich w Szczekocinach, kościół parafialny ufundowany przez Hetmana Wielkiego Stanisława Koniecpolskiego w Koniecpolu oraz odwiedzimy Lelów, w którym zobaczymy między innymi kościół pod wezwaniem św. Marcina, grób Cadyka Bidermana, a także poznamy różnicę pomiędzy ciulimem a czulentem
Dwory i dworki szlacheckie dawniej i dziś. Niespieszna podróż śladem historii
Spodobało się? Daj suba kanałowi. Dla motywacji ►
Przez ostatnie dwa miesiące podróżowaliśmy po Polsce, zbierając materiały do ciekawego cyklu, przybliżającego historię oraz możliwości odkrywania przepięknych i klimatycznych pałacyków, dworów i dworków szlacheckich sprzed 300, 200 czy 100 lat.
Odcinek o Małopolsce:
Odcinek o Świętokrzyskim:
Odcinek o Podlasiu:
* * *
Zdjęcia do tego filmu kręcone były:
Dwór w Świdniku
Dwój w Brzeznej
Uroczysko Zaborek
Dworek Kościuszki w Sosnowicy
Ujęcia do tego filmu powstawały w:
Muzeum Kraszewskiego i Dwór w Romanowie
Dwór Feillów w Woli Zręczyckiej
Dwór w Rożnowie
Dwór w Wielogłowach
Dwór obronny w Wieruszycach
Dwór w Laskowej
Film powstał jako efekt blogowego cyklu, którego partnerem była marka SASKA, organizator akcji Szlachetna Sztuka Niespiesznego Podróżowania -
Za pomoc w realizacji tego materiału dziękujemy właścicielom dworu w Świdniku państwu Twardowskim oraz właścicielom Uroczyska Zaborek, Państwu Okoniom.
Kliknij, aby subskrybować nasz kanał ►
Zobacz naszego bloga ►
Nasz FACEBOOK ►
INSTAGRAM ►
Muzyka: ArtList. Zakładając konto z tego linka, wspierasz nasz kanał:
A z tego linka rezerwując nocleg, również wspierasz nasz kanał:
Airbnb zniżka:
Nie mamy Patronite