Hrad Orlík u Humpolce(zřícenina)Castle Orlík u Humpolce(ruins) 1080p CZ
Historie hradu:
Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století. Spojitost vznika hradu s důlní činností v okolí není nijak doložena. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu Humpolci, pochází z roku 1399 a Jindřich z Dubé se zde poprvé píše sezením na Humpolci. Přímo se o hradě hovoří ve zprávách z roku 1404 v souvislosti s jeho obležením a dobytím Jindřichem z Rožmberka.
Vlastní hrad pánů z Dubé byl situován v jižní části dnešního hradního komplexu. Byla to nevelká stavba obdélníkového půdorysu, chráněná na jiní a západní straně strmými svahy hradního návrší. Na severní, nejsnáze přístupné, straně byl příkop přes něj vedl most k vlastní bráně. Tato strana hradu i vstupní brána byly chráněny mohutnou hranolovou věží, do které se chodilo po můstku z protilehlého paláce. palác tvořil jižní a západní stranu hradu a přiléhal k hradbám. Mezi bránu a palác byla přistavěna později malá kaple. Hospodářské předhradí bylo opevněno zřejmě z největší části jen dřevěným plotem, příkopem a valem. Po roce 1404 zřejmě ještě Jindřich z Dubé však nechává areál obehnat kamennou hradbou.
Počátkem roku 1416 Jindřich z Dubé umírá. Roku 1420 odkupuje humpolecké zboží s hradem Jan Leskovec z Leskovce. Panství v majetku rodu zůstává až do roku 1496. Hrad je radikálně přestavován. Tyto aktivity lze spojovat s Arnoštem z Leskovce. Stará ohradní zeď je z větší části stržena a nahrazena novou, zvláště při vstupu do areálu. Pozůstatky opevnění starého jsou doplněny o nové čtvercové bašty. V severovýchodní části původního předhradí je zbudována nová obytná budova. Výrazně se mění též přístup do horního hradu a celková dispozice. Starší vstup do jádra je zazděn a nový veden přes věžovou bránu, vklíněnou mezi věž a prostřední baštu. Bašta poblíž první brány je v přízemí upravena na hradní kuchyni. Paláce horního hradu jsou přestavěny a sklepení nově zaklenuta valenou klenbou. Vlastní hospodářský život se již v této době odehrává v podhradí u hlavní přístupové cesty.
2.září 1496 bylo panství prodáno Janu Trčkovi z Lípy. Za Trčků z Lípy probíhaly nové změny interiérů i exteriérů. Dále je budován renesanční reprezentační palác v severní části areálu. Velká pozornost je však kladena i na zvýšení obranyschopnosti hradu, kde při první hradní bráně na severovýchodě je budováno nové dělostřelecké opevnění - tzv.bastión.
V polovině 16. stol. se však majitelé dostávají do finančních problémů a tak je opevnění dále řešeno pouze lacinými úpravami stávajících objektů. Hradní stavba je nově přejmenována na Orlík. Roku 1559 se Zdeněk Trčka z Lípy poprvé píše sezením na Orlíku nad Humpolcem. O rok později již vak majetek prodává Janu Říčanovi z Říčan a na Kosové Hoře. Při prodeji je však hrad a dvůr poplužní pod hradem uváděn jako pustý. Zřejmě v té době podlehl nenadálé pohromě. Noví majitelé tak své stavební aktivity směřují na obnovu sídla, po vnitřním obvodu západní části areálu dále přizdívají další přízemní objekty. Johanka, ovdovělá choť po Janu Jiřím z Říčan, roku 1588 prodává panství i s hradem Orlíkem Kryštofu Karlovi z Roupova.
Kryštof Karel z Roupova k nově nabytému majetku přikupuje panství herálecké a přemisťuje své sídlo na nový herálecký zámek. Hrad Orlík tak zůstává pouze jako správní sídlo. Kryštof Karel z Roupova je však také posledním českým pánem na Humpolci a panstvích okolních. Po Bílé Hoře v roce 1621 je jemu, tak jako mnohým dalším stavovským pánům, majetek konfiskován. Zboží pak odkoupil v roce 1623 Filip starší, hrabě ze Solmsu.
Panstvo sídlí na Herálci a Orlík pustne. V 17.století, a zvláště za 30-ti leté války, nám o hradě chybí jakékoliv zprávy, pravděpodobně je pobořen a užíván k hospodářským účelům. Ještě v roce 1708 je hrad uváděn jako pustý zámek Orlík s dobře zachovalými zdmi, sídlí zde však pouze myslivec.
Orlík se postupně dostává do zapomnění a mění se v rozvaliny, je rozebírán na kámen a vybavení rozprodáváno.
Rokem 1803 je datováno první zachovalé vyobrazení hradního komplexu před jeho úplnou zkázou. 19.století pro areál znamená nenahraditelné škody - V první pol.století se zřítí část nárožní hradní věže a později pod rukama dělníků mizí i první hradní brána s hradbami v okolí.
Zřícenina hradu Orlík u Humpolce. DJI Phantom 4
Humpolec - hrad Orlík
Obrázky z našeho výletu 7.7.2016
Wedding at castle Orlik - Drone View
Svatba na hradě Orlík poblíž Humpolce.
Wedding at castle Orlik, near Humpolec.
Drone: Yuneec Q500 Typhoon
Cam: CGO2
song: OneRepublic - Secrets
Orlik - Knights at the Castle of Humpolec
Second knights Celebrations.
Humpolecké minutky: Rozhledna Orlík
Humpolecké minutky: Rozhledna Orlík. Vybudována byla ve zřícenině hradní věže stejnojmenné zříceniny hradu Orlík u Humpolce. První snahy o vybudování rozhledny spadají do roku 1990. Věž se měla dostavět a zastřešit. Rozhledna byla vybudována od července do října 2014. Zpřístupněna je od 1. listopadu 2014 a slavnostní otevření se konalo 12. listopadu 2014. Video natočeno 23. srpna 2017. Hudba: Pressure - Riot.
Celý článek a fotogalerie -
Hrad Orlík
music: Daniel Krob
album: Magic Guitar
song: Way Home
Panasonic DMC - GH3
GoPro HD3 Black Edition
DJI Phantom
Zenmuse H3 - 2D Gimbal
Humpolec Hadina odlov cejna 9 7 2017
Libín rozhledna
takhle jednou v praci :)
DJI Mavic Pro over the Czech castles
s dronem DJI Mavic Pro nad hrady
hrad Orlík nad Humpolcem, hrad Lipnice nad Sázavou, hrad Ledeč nad Sázavou
Orlík.wmv
Zámek Orlík nad Vltavou.Na skalnatém ostrohu, ketrý se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady kdysi stával raně gotický hrad. Podobu šlechtického sídla ve stylu romantické gotiky ovlivnili především současní majitelé, rod Schwarzenberků. Prohlídková trasa dokumentuje dějiny zámku a život jeho obyvatel, doplňují ji bohaté sbírky obrazů, nábytku, zbraní, loveckých trofejí a soubor vyznamenání a řádů, které majitelé zámku získali za různé zásluhy.
Orlík nad Vltavou.avi
Orlík nad Vltavou
Zříceniny hradu Vildštejn 1999
Skromné zbytky hradu nedaleko hradu Oheb
DJI Mavic Pro/Castle Bezděz/Bezděz (hrad)/4K
Bezděz (německy Bösig) je zřícenina hradu v okrese Česká Lípa. Nachází se na kopci Velký Bezděz (603,5 m) v Dokeské pahorkatině, nad vsí Bezděz, v blízkosti Máchova jezera, 6 km jihovýchodně od města Doksy.
Nádherný dům v podhradí Okoře
Rád bych Vás pozval na Open House domu na Okoři, který si Vás určitě získá svým zajímavým, prostorově velkorysým řešením. Open House se bude konat 7. 4. 2019 od 11.00 do 16.00 hod. Prohlídku u nás tak můžete spojit s návštěvou Okoře. Dům se nachází v blízkosti malého náměstí, které je vlevo za mostem, když přijíždíte od zříceniny hradu. Více se dozvíte i zde
Litice nad Orlicí zřícenina hradu
Úštěk a okolí
Ostroh nad údolím Loubního (Úštěckého) potoka byl osídlen už v pravěku, archeologické nálezy jsou i z 10. století. Ve 14. století zde pánové z Michalovic vybudovali hrad a 1361 byl Úštek vyhlášen za město. Roku 1387 zastavili Michalovicové město Berkům z Dubé, kteří pokračovali ve stavbě opevnění a městských bran, Litoměřické a Lipské, které byly zbořeny v 19. století. Roku 1426 koupil Úštěk Václav Carda z Petrovic, husitský hejtman, který hradby rozšířil a postavil před hradem Pikhartskou věž. Od roku 1475 pařil Úštěk Sezimům z Ústí, kteří brány opravili a vsadili do nich české nápisy.
Po konfiskacích roku 1622 získali část panství jezuité, kteří roku 1675 koupili i druhou část. V té době se začalo rozvíjet pěstování chmele. Roku 1722 byl zrušen hřbitov na náměstí a postaveno honosné děkanství, roku 1764 byl zbořen starý kostelík sv. Michala a na jeho místě postaven kostel sv. Petra a Pavla. Část domů na náměstí zničil roku 1765 požár, po zrušení jezuitského řádu koupili měšťané hrad a přestavěli na pivovar. Roku 1838 koupili Úštěk Lobkovicové a připojili k Roudnici. V 19. století zde začal vznikat průmysl, zejména textilní barvírny, a roku 1849 se Úštěk stal soudním okresem. Po roce 1938 se musela vystěhovat část českého obyvatelstva, po roce 1945 německá většina a Úštěk byl znovu osídlen.
Běh kolem Orlíku - Humpolec
Běh kolem Orlíku - krosový běžecký závod 10km - Humpolec