Trips around Poland - Castles & Palaces - Liw Castle
Trips around Poland - Castles & Palaces - Liw Castle
The castle in Liw was built at the end of the 14th century by Janusz I Stasz. The castle was built on the site of a wooden and earth castle. Unfortunately, the history was not very kind to the castle, because during the construction the castle burned down and was not completed until 1429. The castle was rebuilt quite often over the centuries, until the 17th century, when it was destroyed during the Swedish Deluge. In 1657, the castle was fired upon by the Swedish army and burned after capture. In 1792, the remains of the castle were demolished, and a manor was built in its place, which was also destroyed in the years 1846-1855. Currently, existing buildings are the result of the reconstruction that took place after World War II. The castle now houses a museum that is worth visiting.
Podróże wokół Polski - Zamki i Pałace - Zamek w Liwie
Zamek w Liwie został wzniesiony w końcu XIV w przez Janusza I Staszego. Zamek powstał w miejscu drewniano-ziemnego grodu. Niestety historia nie była zbyt łaskawa dla zamku, ponieważ już w trakcie budowy zamek spłonął i został ukończony dopiero 1429r. Zamek na przestrzeni wieków był dość często przebudowywany, aż do XVII wieku, kiedy został zniszczony podczas Potopu Szweckiego. W 1657 roku zamek wojska szwedzkie ostrzelały zamek, a po zdobyciu spaliły. W 1792 roku pozostałości po zamku zostały rozebrane, a w jego miejscu powstał dwór, który również został zniszczony w latach 1846-1855. Obecnie istniejące budynki są wynikiem odbudowy, która odbyła się po II Wojnie Światowej. W zamku obecnie mieści muzeum, które warto dzwiedzić będą w pobliżu.
LIW zamek CASTLE
ZAMEK ZBROJOWNIA LIW 2016
Zamek Liw - Węgrów
21 lipca 2019 - wyprawa do zamku Liw i do Węgrowa
Mała wycieczka - Zamek Liw /Ferma wiatrowa /Elektrownia wodna | Liw Castle /Wind farm /Hydroelectric
WITAM na kanale Fazer MotoVlog.
Zapraszam na energetyczny film, zobaczymy w nim...
Zamek w miejscowości Liw z zewnątrz, wiatraki elektrowni wiatrowej pod Węgrowem oraz małą elektrownie wodna na rzece Liwiec.
✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮
✮ Subskrypcja ✒
✮ Instagram ✒
LIW CASTLE ZAMEK LIW DJI MAVI PRO
LIW CASTLE ZAMEK LIW DJI MAVI PRO
Armory | Liw Castle | Churches
Turniej Rycerski na Zamku w Liwie
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ RYCERSKI NA ZAMKU W LIWIE O PIERŚCIEŃ KSIĘŻNEJ ANNY. Zapraszam na stronę ezwiedzanie.pl
Castle in Liw
This castle is haunted
Follow me on Facebook:
Zamek Liw
Uroczyste otwarcie Parku Kulturowo-Historycznego na Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie.
Surowe video, bez postprodukcji.
Zamek w Liwie i Sowia Góra
Zespół zamkowy w Liwie jest jednym z najciekawszych zabytków na pograniczu podlasko-mazowieckim. Około 1429 r. książę warszawski Janusz I Starszy zbudował zamek murowany na sztucznej wyspie wśród bagien rzeki Liwiec, ówczesnej granicy księstwa.Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w.
Zamek w Liwie z lotu ptaka
Zamek w Liwie z lotu ptaka
Zamek w Liwie, małej miejscowości leżącej na pograniczu historycznych dzielnic Podlasia i Mazowsza, powstał w pierwszej połowie XV wieku. Warownię wzniesiono na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, który powierzył to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi.
Zamek zbudowano na lewym brzegu rzeki Liwiec, na sztucznie usypanej wyspie usytuowanej przy granicy ówczesnego księstwa. Warownię ukończył wnuk Janusza I Starszego - Bolesław IV, natomiast pierwszej rozbudowy doczekała się ona w XVI wieku, gdy jej właścicielką została księżna Anna Mazowiecka. Kolejnej modernizacji zamku dokonała królowa Bona Sforza, do której należał on w latach 1547-1556.
W czasie potopu szwedzkiego warownia została ostrzelana, a po zdobyciu przez wrogie wojska - podpalona. Ale to nie było ostatnie słowo Szwedów - u progu XVIII wieku, podczas wojny północnej, po raz kolejny zaatakowali oni zamek. Po drugim najeździe popadł on już niemal w całkowitą ruinę, co z pewnością przyczyniło się do podjęcia decyzji o zaniechaniu odbudowy.
Na piwnicach Domu Dużego wzniesiono jedynie drewniany dom kancelarii, który służył starostom liwskim do końca XVIII wieku. Pod koniec tego samego stulecia, decyzją starosty Tadeusza Grabianki, na miejscu Domu Małego zbudowano murowany barokowy dwór, który z czasem stał się siedzibą urzędów i sądu. Niestety, po przeniesieniu władz administracyjnych do Siedlec, powoli niszczejący obiekt w latach 1846-1855 uległ ostatecznemu zniszczeniu.
Po I wojnie światowej nikt nie wykazywał większego zainteresowania dawną warownią - wykonano jedynie drobne prace zabezpieczające ruiny. Jednak podczas II wojny światowej niemiecki starosta Ernst Gramss zamierzał rozebrać pozostałości zamku, a uzyskane w ten sposób cegły wykorzystać do budowy obozu zagłady. Realizacji tego scenariusza zapobiegł młody polski archeolog Otto Warpechowski, który przekonał Gramssa o rzekomym krzyżackim pochodzeniu warowni, czym przyczynił się do rozpoczęcia jego odbudowy.
Niemcy zabezpieczyli obiekt i rozpoczęli prace rekonstrukcyjne, lecz przerwali je w 1944 roku, gdy tylko prawda o jego przeszłości wyszła na jaw. W tym samym roku w wyniku działań wojennych zamek został ponownie uszkodzony, niemniej na początku lat 60. udało się ukończyć zainicjowane przez Niemców prace.
Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, które w swojej kolekcji posiada broń białą, palną i drzewcową pochodzącą nawet z XV wieku. W muzeum można też zobaczyć duże zbiory malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, w tym dzieła Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Della Belli czy Eryka Dahlberga.
Jednak turystów do niegdysiejszej warowni przyciągają nie tylko imponujące eksponaty czy roztaczające się wokół piękne krajobrazy. Z zamkiem w Liwie wiąże się kilka ciekawych legend, spośród których do najpopularniejszych należą historie o śpiących rycerzach oraz o Żółtej Damie.
Pierwsza z nich opowiada o polskich rycerzach, którzy śpią podobno w pagórkach jarnickich. Czekają na króla szwedzkiego, który ma wrócić po zagubiony podczas bitwy kapelusz. Gdy szwedzki władca znów pojawi się w Liwie, rycerze powstaną i rozpoczną bój tak straszny i zacięty, że Liwcem zamiast wody popłynie krew.
Z kolei bohaterką legendy o Żółtej Damie jest mieszkająca dawniej w zamku Ludwika z Szujskich Kuczyńska, żona Marcina Kuczyńskiego. Zazdrosny kasztelan posądzał małżonkę o romanse z młodymi dworzanami, mimo że Ludwika ani nie była już pierwszej młodości, ani nie wyróżniała się szczególną urodą. Kobieta została jednak oskarżona o cudzołóstwo, gdy w tajemniczych okolicznościach zniknęły brylantowe pierścienie ofiarowane jej przez męża. Ludwika została zamknięta w wieży, a następnego dnia ścięta na dziedzińcu zamkowym. Jakież musiało być zdziwienie kasztelana, przekonanego o tym, że Ludwika podarowała klejnoty swoim kochankom, gdy odnalazły się one w strąconym gnieździe sroki. Od tamtej pory Ludwika, już jako Żółta Dama, ubrana w brunatną suknię i czepiec z żółtym woalem, pojawia się w różnych częściach warowni, przekonując napotkane osoby o swojej niewinności.
Więcej naszych filmów znajdziecie na:
Bądź na bieżąco i polub nas:
Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl
Zamek Liw, Starawieś i, Brańszczyk.mpg
Muzeum w Liwie prezentuje historię zamku:
uzbrojenie z różnych epok, fotokopie rysunków oraz malarstwo.
Zamek Starawieś od 1966 roku jest własnością Narodowego Banku Polskiego
i, nie jest dostępny do zwiedzania.
Nieistniejący już Dwór w Brańszczyku
Obecnie Dom Emeryta
Zamek Liw
Zwiedzamy zamek w Liwie
Zamek Liw, Starawieś i, Brańszczyk.mpg
Muzeum w Liwie prezentuje historię zamku:
uzbrojenie z różnych epok, fotokopie rysunków oraz malarstwo.
Zamek Starawieś od 1966 roku jest własnością Narodowego Banku Polskiego
i, nie jest dostępny do zwiedzania.
Nieistniejący już Dwór w Brańszczyku
Obecnie Dom Emeryta
Zamek Tropsztyn
Krótki dokument filmowy o Zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce - odbudowywanym prawie od podstaw do dnia dzisiejszego.
ZAMEK ZBROJOWNIA W LIWIE
Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy, tuż nad brzegiem przepięknej rzeki Liwiec, stoi ukryty za domami niewielki zamek. Niestety poruszając się drogą łatwo go przeoczyć, pomimo ustawionych drogowskazów.
Warownię wzniesiono z inicjatywy księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. W założeniu miała chronić przez najazdami Litwinów i Jaćwingów. Niestety zamek od początku nie miał szczęścia. Pierwszy raz spalił się już... w czasie budowy!
Od 1526 roku Mazowsze i Liw należało do Korony. Zamek znacznie rozbudowano i unowocześniono. Między innymi podwyższono wieżę i przystosowano ją do obrony ogniowej. Okres największej świetności przypadł na lata królowej Bony. Kłopoty zaczęły się wraz z najazdem szwedzkim i wojną północną. W 1703 roku Szwedzi zdobyli miasto. Zniszczyli zamek zaś zdobyte armaty załadowali na wozy i próbowali wywieźć.
Pozostałości po zamku rozebrano, a na jego miejscu wybudowano w 1792 r. dwór pełniący rolę siedziby urzędów starostwa i sądu ziemskiego.
Podczas II wojny światowej ruinami zainteresowały się niemieckie władze okupacyjne. Wprowadzone w błąd o krzyżackim pochodzeniu warowni przez miejscowego społecznika Otto Warpechowskiego. Cegły z murów zamkowych, które miały zostać pierwotnie wykorzystane jako budulec obozu zagłady w Treblince wróciły na swoje miejsce. Niemcy zabezpieczyli obiekt i rozpoczęli prace przy rekonstrukcji.
Po wojnie dokonano zabezpieczenia w formie trwałej ruiny zachowanych gotyckich murów i dokończono rekonstrukcję wieży bramnej. W latach 1957-1961 odbudowano dwór kancelarii starościńskiej z przeznaczeniem na siedzibę urzędu gminy i bibliotekę wiejską. W 1963 w budynku powstało Muzeum-Zbrojownia.
Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, posiadając w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z okresu od XV do XX w. Muzeum szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego z XVII-XVIII w. oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny.
Knights tournament duel 23 (Poland, LIW 2005)
they fight to the 10 hit over/with elbow and knee (headshot too), hit under the elbow,knee is not score,thrust and wrestling was forbid
Łowcy Ruin #04- Liw Grodzisk i śpiący rycerze
Witajcie moi drodzy.
Spotykamy się dziś w średniowiecznym zamku w miejscowości LIw.
Z gupą przyjaciół wybraliśmy się na wycieczkę do tego obiektu ale nie tylko.
Odwiedziliśmy równiez Grodzisk nie opodal w którym jest drugie tak samo interesujące miejsce. A mianowicie zachowany wał obronny z XII w.
Celowo nie pokazuje wszystkiego co można tam zobaczyć i czego moża się dowiedzieć, żeby zachęcić was do odwiedzenia tego miejsca.
Zapraszam was do zobaczenia mojej relacji z tego miejsca i wysłuchanie opowieści o zamku.
Komentujcie subskrybujcie ;) pozdrawiam
Źródła:
Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym Tom 2. opisana przez Michała Balińskiego i Tymoteusza Lipińskiego.
Liw
Liw
HD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music - Witold Misztal (RAD) from the site:
LIW 2015 - III Siedlecki Zlot Piwowarów Domowych
Krótka relacja z tegorocznego Zlotu Piwowarów Domowych w Liwie.