[Video Aktualno] 14.08.2017 Nova24TV: Praznik Praznik Marijinega vnebovzetja
[Video Aktualno] 14.08.2017 Nova24TV: Praznik Marijinega vnebovzetja (GOST: msgr. dr. Franc Šuštar)
MARIJINO VNEBOVZETJE 14082018 20 00
Župnia Sv. Martina v Velenju
Krščanske TV oddaje POT - I
Vse pravice pridržane.
Mir in dobro !
Zvonovi župnijske cerkve Gospodovega Oznanjenja Mariji v Hinjah
Na vrhu grička, nekako v središču vasi Hinje stoji sedaj nova cerkev. Prav tako kot več kot sto cerkva na Dolenjskem, je tudi Hinjska cerkev, posvečena Mariji, podlegla krvoželjnim partizanom, ki so jo leta 1945 požgali. Mogočna baročna cerkev iz sedemnajstega stoletja,
posvečena Mariji, od angela pozdravljeni, njihov drugi dom, je začela goreti prva.
Še nekaj dni so jo minirali, tako trdovratno se je upiralo debelo zidovje. Mogočni
zvonovi so drug za drugim popadali na tla in molče obležali. Največji, bronasti,
je ostal nepoškodovan, toda kasneje ga je nekdo razbil: naj noben spomin ne ostane
živ in se ne oglaša v pričevanje preteklosti.
V zvoniku so štirje bronasti zvonovi. Manjša dva sta bila ulita v Ferralitu v Žalcu. Do leta 2006 je skupaj z njima v zvoniku visel še Bochumski železen zvon, ki sedaj krasi pokopališče. Tu gre verjetno za enega izmed edinih primerkov železnega zvona, izdelanega v podjetju BVG v Nemčiji. Leta 2006 so k malima dvema bronastima zvonovoma dokupili še dva večja Pernerjeva.
1. Rudolf Perner - 2006 - dis'-7/16
2. Rudolf Perner - 2006 - fis'-7/16
3. Ferralit Žalec - 1972 - gis'-8/16
4. Ferralit Žalec - 1972 - h'-6/16
Parsifal Motiv
Zvonovi Župnijske cerkve Device Marije, Tolažnice Žalostnih v Kromberku
V zvoniku so trije bronasti zvonovi, kupljeni leta 1972 v livarni Ferralit Žalec. Zvonik je samostojen. Zanimiva je zgodba, ki jo je povedal župnik, da je pred leti strela tako močno udarila v zvonik, da je poškodovala streho. Zato ima zvonik tudi novo streho.
Zvonovi:
1. Ferralit Žalec - 1972 - f'-6/16
2. Ferralit Žalec - 1972 - g'+2/16
3. Ferralit Žalec - 1972 - a'-1/16
~Paternoster Motiv~
Slika cerkve prenešena iz:
Zvonovi podružnične cerkve svetega Vida na Hudinji nad Vitanjem
V zvoniku so trije bronasti zvonovi:
1. Rudolf Perner - 2010 - h'
2. Rudolf Perner - 2010 - es''
3. Nikolaus Boset - 1660 - g'''
Zanimivost: relikvije blaženega Monalda v Kopru
V Koper so po 64-ih letih za krajši čas iz Trsta pripeljali relikvije blaženega Monalda Koprskega. Gre za pomembnega in zelo cenjenega teologa in cerkvenega pravnika, enega najpomembnejših evropskih intelektualcev 13. stoletja. Rojen naj bi bil leta 1210 v Piranu ali v Kopru, kjer je 70 let zatem tudi umrl. Zasedal je pomembne cerkvene položaje; med drugim je napisal pravno enciklopedijo, kodeks Summa Monaldina, neprecenljive vrednosti. Ob 568-ti obletnici posvetitve koprske stolnice so Monaldove relikvije in najstarejši rokopis kodeksa na ogled v koprski cerkvi svete Ane.
Gorica pri Kočevskih Poljanah
Marsikateri Marijin častilec še ne ve,da ima tudi Dolenjska svoje Brezje,in sicer že celih 300 let.Tako začenja svoje pisanje o božji poti pri Mariji Pomočnici na Gorici pri Kočevskih Poljanah zgodovinar in župnik Ivan Veider v Bogoljubu leta 1931.Takrat,ko jo je opisoval Veider,je bila to božja pot kočevskih Nemcev,ki so v večini živeli v Poljanah,ter Slovencev iz Toplic in okolice.Razmere so se v zadnjih šestdesetih letih močno spremenile. Na Kočevarje zdaj spominja le še krajevno ime Poljane, tudi božja pot,ki je bila v preteklosti cvetoča,je danes bolj znana le prebivalcem okoliških vasi proti Dvoru,Črnomlju in Novemu mestu kakor pa širši Dolenjski.
Gorica leži na 250 metrov visoki terasi,od koder je lep pogled po Črmošnjiški dolini,ki se prav tu razširi in steza proti Soteski,kjer zavije Krka v smeri k Novemu mestu.Najlepši pogled nanjo se nam ponudi s partizanske magistrale,ki pelje od soteškega gradu proti Beli krajini.Mogočen zvonik,pokrit s sicer preprosto štirikapno pločevinasto streho,in okrogla cerkvena stavba kažeta na razkošno baročno zasnovo cerkve,ki so si jo v preteklosti lahko privoščili le tam,kjer so imeli bogate dobrotnike,ali pa požrtvovalne romarje.Na Gorici so cerkev sezidali hvaležni romarji,ki so prihajali iz bližnje Kočevske in od vseh strani Dolenjske.V zasnovi cerkev spominja na Novo Štifto pri Ribnici,saj je osmerokotna stavba z bifornimi okni,ob prezbiteriju pa ima prizidan visok,daleč viden zvonik.
Cerkev ima tri oltarje.Posebno zanimiva sta glavni in stranski,ki sta dragoceni baročni deli.Po sodbi strokovnjakov naj bi nastala ob koncu 17.ali v začetku 18.stoletja.V glavnem oltarju kraljuje kip Marije Pomočnice.Marija,upodobljena v naravni velikosti,sedi na prestolu in v naročju drži božje Dete.Jezus z eno roko boža Marijo, z drugo pa blagoslavlja častilce.Marijo in Jezusa obdaja šest angelov,ki igrajo na različna glasbila.Po zapisu izpred vojne je bilo nekoč okrog trona kar dvanajst angelov z glasbili-ta nebeški orkester pa je nekdo močno zredčil.Tudi stranski oltar Svete Trojice je delo istega rezbarja in prav tako bogat v okrasju.Baročni kiparji so bili izvirni mojstri,ko so delali pašo za oči...
Pa naj povem še to,da v zvoniku ni električne napeljave in je možno zvonjenje samo ročno,zato se vsako nedeljo zbirajo tam pritrkovalci,da počastijo Marijo.
Zvonovi župnijske cerkve v Javorjah nad Škofjo Loko
Zvonenje treh bronastih zvonov:
1. Strojne Tovarne in Livarne - 1921 - e' - 840kg
2. Strojne Tovarne in Livarne - 1921 - g' - 525,5kg
3. Vincentii Samassa - 1824 - h' - 219kg
Mol akord
Bitje ure na cerkvi Sv. Petra
travel
pritrkavanje_ kredarica
Bell chiming on Triglav - highest mountain in Slovenija!
Pritrkavanje PD Grosuplje na Triglavu!
Timotej in Aljaž-ples na zvonenje