V Festiwal Chórów Cerkiewnych, Krynica-Zdrój, Cerkiew Św. Włodzimierza
V Festiwal Chórów Cerkiewnych, Krynica-Zdrój, Cerkiew Św. Włodzimierza 26 lipca 2016 r.
W festiwalu wystąpiły :
Męski Kameralny Chór Kliros - Gorlice,
Chór Parafii Prawosławnej Św. Włodzimierza - Krynica-Zdrój,
Żeński Chór Jarabina - Słowacja,
Chór Oktoich przy Cerkwi Św. Cyryla i Metodego Prawosławnego
Ordynatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław.
Wywiad z Ks. Piotrem Pupczykiem Proboszczem Parafii Prawosławnej pw. Św. Włodzimierza
Cerkiew w Bystrem
Cerkiew w Bystrem
Świątynie w tym miejscu budowano kilkukrotnie. Najstarsza wzmianka o tej cerkwi pochodzi z 1607 roku. Następną wybudowano w 1681. Obecną cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła wzniesiono w latach 1901 – 1902.
Świątynia jest orientowana, drewniana, trójdzielna, o konstrukcji zrębowej. W 1939 roku wybudowano murowaną, dwukondygnacyjną dzwonnicę bramową.
W 1951 roku, po akcji przesiedleńczej, świątynię pozostawiono z pełnym wyposażeniem. Po przyjeździe do wsi nowych mieszkańców podjęto próbę adaptacji świątyni na kościół, jednak komunistyczne władze zakazały odprawiania tu mszy świętych. Nastąpił proces dewastacji i rozkradania najcenniejszych przedmiotów. W 1962 roku pozostałe jeszcze eksponaty przewieziono do Muzeum – Zamku w Łańcucie.
Od lat 50 – tych cerkiew nie pełni funkcji sakralnych. Obecnie znajduje się tu lapidarium krzyży i przedmiotów kultu religijnego.
Cerkiew św Jakuba w Powroźnik wnętrze YouTube
Unknown Poland - Bieszczady Mountain - Orthodox Church in Turzańsk Village
Unknown Poland - Bieszczady Mountain - Orthodox Church in Turzańsk Village
???????? BESKID NISKI » Lackowa
Jest to wyprawa na najwyższy szczyt polskiej części Beskidu Niskiego - Lackową. Zaczynamy w Mochnaczce Niżnej w której znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka p.w. św. Michała Archanioła z XVIII w., obecnie kościół. Za znakami zielonymi podchodzimy na szczyt Dzielec (789 m), w kierunku zachodnim piękne widoki. Dalej szlak wiedzie cały czas przecinką graniczną za czerwonymi znakami słowackimi, przez Przełęcz Beskid (637 m). Po 30 min. Od przełęczy zaczyna się „zachodnia ściana Lackowej”. Jest to najstromszy w Beskidzie Niskim odcinek szlaku znakowanego: średnie nachylenie przekracza 30 stopni (fragmentami jest znacznie większe), a różnica wysokości na 1 km sięga 300 m.
Lackowa (997 m), szczyt zaliczany do Korony Gór Polski, jest zarośnięty i bez widoków. Z Lackowej schodzimy na Przełęcz Pułaskiego ((743 m), po czym znowu pod górę na Ostry Wiech (930 m), drugi co do wysokości szczyt polskiej części Beskidu Niskiego. Tu ostro skręcamy w prawo, nadal granicą na Przełęcz Cigelka (Sedlo Cigeľka, 650 m). Skrzyżowanie ze szlakiem zielonym - na południe wiedzie on na Słowację przez wieś Cigeľka i na Busov, my opuszczamy granicę i schodzimy do Wysowej.
2015.08.13
Jutrznia wielkanocna (Cerkiew w Orli, 24/25.04.2011)
Fragment jutrzni wielkanocnej, nabożeństwo północne (Połunoszcznica) w Cerkwi parafialnej św. Michała Archanioła, wzniesionej w 1797 roku w Orli na Podlasiu.
Łosie
Łosie (łem. Лося) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Ropa. Nazwę wsi odmienia rzeczownikowo (M = Łosie; D = Łosia; C = Łosiu; etc. por. odmianę Międzylesia) inaczej niż jednobrzmiącą nazwę łemkowskiej wsi koło Krynicy.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Integralne części miejscowości: Na Szlabancie, Niżny Koniec, Telechówki, Wyżny Koniec, Zawoda.
Wierchomla Wielka Kościół (cerkiew) pw św Michała Archanioła
Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla cz. 1, Polska
Dwie Doliny to stosunkowo duża stacja narciarska, która szczyci się rozległymi trasami zjazdowymi oraz długimi wyciągami krzesełkowymi i talerzykowymi. Trasy zjazdowe mają sztuczne naśnieżanie, a 5 głównych tras ma oświetlenie. Wyciąg krzesełkowy Wierchomla I ma aż 1650 m długości i pokonuje różnice poziomów 305 m. Również imponuje długością wyciąg krzeswłkowy Szczawnik I, który ma 1525 m długości i przepustowość 2400 osób/godz.
Na teren kompleksu narciarskiego można dostać się z Wierchomli Małej, do której prowadzi droga od strony Wierchomli Wielkiej lub ze Szczawnika, do którego prowadzi droga od strony Muszyny. Filmową podróż narciarską zaczynamy wyciągiem Wierchomla I, później przedostajemy się na trasę z wyciągiem talerzykowym Płatek oraz Frycek (oba mają po 900 m). Następnie zjeżdżamy wzdłuż wyciągu talerzykowego Szczawnik II i krzesełkowego Szczawnik I i tymi wyciągami wracamy, aby po zjeździe łącznikowym dotrzeć na powrót na stok główny Wierchomli Małej. Zjazd do Szczawnika i powrót do Wierchomli Małej pokazany jest w cz. 2 filmu:
W czasie wszystkich przejazdów oglądamy przepięknie ośnieżone drzewa, które tworzą bajkową scenerię zimową. W górnych partiach stoków narciarskich była silna mgła, ale ona jeszcze bardziej podkreślała niesamowitość, surowość i całe piękno zimy.
Muzyka: Kevin MacLeod (incompetech.com), Free PD
katastrofa lotnicza w Żegiestowie
Cerkiew św. Sawy w Belgradzie
Cerkiew św. Sawy w Belgradzie to jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
BLOG:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Subskrybuj nasz kanał aby być na bieżąco
Jeśli się podoba oczywiście kciuk w górę :-)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nasz drugi kanał Hotelowe Recenzje:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muzyka:
Wierchomla Ski & Spa Resort
Film z wizji lokalnej w hotelu Wierchomla, luty 2018.
P O L A N Y Cerkiew greckokatolicka św Michała Archanioła pochodzi z 1820 roku sierpień
Dom Zdrojowy Żegiestów rok 2010 YouTube
Kościół pw św Michała Archanioła w Ropie YouTube
Katedra św. Michała Archanioła w Łomży - Cathedral of St. Michael Lomza
Katedra św. Michała Archanioła w Łomży – późnogotycki kościół wzniesiony ok. 1526 r.
Cathedral of Saint Michael the Archangel in Lomza
Dom in Lomscha, spätgotisch, ca. 1526 abgeschlossen
Zapraszamy na naszą stronę internetową:
Jesteśmy też
Jesteśmy także na Facebooku:
Grupa poniżej, zapraszamy
Koncert w hołdzie Maryi
Koncert
W hołdzie Maryi
Z wdzięcznością dla naszych Matek
Parafia p.w. N.N.M.P w Chechle
Soliści:
Agnieszka Zabrzeska (sopran)
Michał Borkowski (tenor)
Cezary Biesiadecki (bas)
Oraz
Zespół kameralny w składzie:
Skrzypce:
Anna Gęgotek,
Katarzyna Rosołek,
Tadeusz Kuźniar,
Jan Kućmierczyk,
Michał Kocjan.
Altówki:
Karolina Kocjan,
Andrzej Zacny.
Wiolonczela:
Renata Gąsiorek.
Kontrabas:
Andrzej Kalarus.
Fortepian i konferansjerka:
Izabela Świtalska
Po remoncie dachu - cerkiew czeka na rekonstrukcję polichromii
Towarzystwo Miłośników Krempnej i Okolic nie ustaje w staraniach całkowitego odnowienia drewnianej cerkwi w Świątkowej Wielkiej. Wyremontowano już konstrukcję, dach i kopułę, teraz przyszedł czas na wnętrze. Najważniejsza jest rekonstrukcja polichromii.
Величание Смч. Максиму Горлицкому - harmonizacja znamiennego raspiewu
Wieliczanije w wykonaniu Kameralnego Chóru Studentów Teologii Prawosławnej Anastasis podczas jednego z koncertów z cyklu Muzyka Cerkiewna w Beskidzie Niskim, tutaj w Krynicy-Zdroju w Cerkwi p.w. Świętego Równego Apostołom Księcia Kijowskiego Włodzimierza Wielkiego.
Величаніє в виконані Камерного Хору Студентів Православной Теологиі Анастасіс підчас єдного з концертів з циклю Музика Церківна в Бескіді Ныским, тут в Крениці-Здрою в Церкви під покровом Святого Рівноапостольного Князя Киівского Володимира Великого.
Kwartet w składzie:
Witalij Michalczuk - I Tenor - Brześć (Białoruś)
Łukasz Hajduczenia - II Tenor - Toruń (Polska)
Jarosław Grycz - Baryton - Krynica-Zdrój (Polska)
Pablo E.R. de Oliveira - Bas - Rio de Janeiro (Brazylia)
Autor nagrania: Sławomir Kaniuk
Pięknym śpiewem chóralnym rozbrzmiewała cerkiew pw św Włodzimierza
Pięknym śpiewem chóralnym ponownie rozbrzmiewała cerkiew pw. św. Włodzimierza w Krynicy -- Zdroju. Wczoraj (26 lipca) - w ramach 220 lecia uzdrowiska - odbył się II Międzynarodowy Festiwal Chórów Cerkiewnych. Wysłuchać było można koncertów muzyki cerkiewnej.