Chata Kawuloka w Istebnej
Chata Jana Kawuloka - twórcy, a zarazem wirtuoza gry na instrumentach pasterskich, zbudowana została w 1863 roku. Obecnie stanowi muzeum prezentujące wystawę zabytkowych sprzętów oraz instrumentów muzycznych.
Chata stanowi przykład starodawnego, starodawnego góralskiego domu, tzn. drewniana chata, kryta gontem, z dwiema izbami z sienią na środku. W jednej z nich, czarnej izbie znajduje się „kurlawy, czyli dymny piec z którego dym wydostawał się właśnie do tej izby, ponieważ nie posiadał komina. O tym niezwykłym miejscu barwnie opowiada Janek Macoszek. [KulturaLudowa.pl]
Kurna Chata w Istebnej
Opowieść Janusza Macioszka
chata kawuloka
niezłe teksty :D
Istebna - otwarta dla mieszkańców i turystów
Gmina Istebna z roku na rok rozwija się pod kątem
┌──────── Rozwiń Opis ─────────
bazy noclegowej i atrakcji turystycznych. Chce przyciągać turystów, ale nie zapomina również o mieszkańcach - podkreśla Wójt Gminy. O infrastrukturę i rozwój turystyki zapytaliśmy Łucję Michałek oraz Tomasza Rozwadowskiego architekta. W materiale filmowym także o rozbudowie Hotelu Złoty Groń.
------------------------------------------------------------------
► Więcej filmów i informacji :
✔ Odwiedź i polub nas na Facebooku ???? :
✔ Bądź na bieżąco z informacjami ! SUBSKRYBUJ oraz klinkij DZWONEK ????
???? Jeśli Wam się podoba - zostawcie ŁAPKĘ ???? oraz udostępniajcie dalej :)
------------------------------------------------------------------
Prognoza pogody dla Trójwsi
STANEK49 FFGP 50 ISTEBNA MĘSKA GRUPA ŚPIEWACZA- PRZESŁUCHANIA 28.07,2019/
Kategoria: GRUPY ŚPIEWACZE- II MIEJSCE-męska grupa śpiewacza Istebna z Istebnej
50 FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH ŻYWIEC 26.07-30.07.2019
Koniaków Chata na Szańcach Muzeum Projekt Góral - Na góralską nutę dla:Tv Culture
Więcej filmów na
Projekt Góral.pl w cyklu Baca poleca przedstawia Chatę na Szańcach w Koniakowie. Gazda Tadeusz Rucki gra na przez siebie zrobionych instrumentach i opowiada o koronkach koniakowskich.
KONIAKÓW - ISTEBNA...
KONIAKÓW „Chata na Szańcach” - najwyżej położona wieś w województwie śląskim. To tutaj można zobaczyć wiele eksponatów, m.in. czepce, obszycia chust, kryzy, kołnierzyki, wstawki do bielizny pościelowej, firanki, „ząbki”, czyli serwetki na półki, z których każda ma inny wzór i kształt, motywowany elementami przyrody i tradycji. Koronczarstwo koniakowskie zostało wpisane na krajową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 2017 r.
ISTEBNA - Chata Kawuloka - twórcy, a zarazem wirtuoza gry na instrumentach pasterskich, zbudowana została w 1863 roku. Chata ta to żywa pamiątka autentycznej zabudowy drewnianej, pełna kultywowanej tradycji i folkloru. To tutaj jest wystawa zabytkowych sprzętów oraz instrumentów muzycznych. Są tu m.in: gajdy, róg pasterski, okarynę, fujara i piszczołki. Towarzyszą temu ciekawe opowieści przewodnika, wprowadzające w klimat dawnej epoki. Zapraszam.
Dziękuję za odwiedziny i komentarze.
Muzyka John Sokoloff - Valleys
Istebna znana i mniej znana odc. 4
Rozmowa o pasterstwie, świętach.... peryferiach
Istebna (fiatalok) (Lengyelország / Poland) Sárvár, Nádasdy-vár, 34. Nemzetközi Folklórnapok (gála)
Istebna (Lengyelország / Poland)
Sárvár, Nádasdy-vár, 34. Nemzetközi Folklórnapok (gála)
2014. augusztus 20. (Sárvár, Nádasdy-vár) gála
Posterunek 1919 w Istebnej
Wczoraj (07.10) w Gminie Istebna miało miejsce uroczyste otwarcie posterunku policji. Budynek mieści się przy ulicy Dzielec 1919. Jest to symboliczny numer, który nawiązuje do daty utworzenia Policji. Zobacz relację filmową z tej uroczystości.
Akcja ratunkowa Istebna 12.04.2012r.
Wyleczą Cię Chińczycy!
W Ośrodku Zagroń w Istebnej niebawem będzie można, nie tylko jak prezydent pojeździć na nartach. Buduje się tu Centrum Medycyny Chińskiej na najwyższym poziomie europejskim. Tu będą leczyć tradycyjnymi, naturalnymi metodami najlepsi specjaliści prosto z Chin. Niedawno podpisano umowę o współpracy. Chińczykom spodobała się Istebna i polska kultura. Nawet dali się porwać do tańca w rytm rodzimego folkloru przygotowanego przez zespół Istebna.
Dorota Kochman, Patryk Kłoda
KROKUS`2011/Dzień Drugi - 6 lutego, niedziela
Polonijne Zimowisko „KROKUS`2011 zorganizowane w Hostelu KROKUS w Wiśle, w okresie 05 - 12 lutego 2011 r. Filmik z 2. dnia Zimowiska tj. 6 lutego - zajęcia kursowe na stoku, popołudniu - wycieczka do Koniakowa (Koronczarki) i Istebnej (Chata Kawuloka). Zimowisko, jak i wszystkie poprzednie, zorganizowane zostało bez żadnych dotacji. Działalność Stowarzyszenia jest non-profit i opiera się głównie na społecznej działalności jego Członków. Organizator: Oesterreichisch - Polnischer Verein f. Kunst u. Freizeit POLONEZ z Wiednia (używane skróty nazwy: Verein Polonez / Stowarzyszenie Polonez). Opis dnia - na stronie internetowej:
XXIV Festyn Istebniański - Zespół Istebna
Występ Zespołu Istebna w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a konkretnie na Festynie w Istebnej.
Markus MagicShow cz1 Istebna
Magik MARKUS Istebna impreza firmowa
Projekt Góral - Brenna Muzeum na Grapie Jaworzynka Telewizja PolonijnaTv Culture - Jerzy Moskała
Więcej filmów na Prezentacja Muzeum na Grapie w Jaworzynce w cyklu Baca poleca. Do filmu
wykorzystano nagranie z płyty Wałasi i Lasoniowie.
Projekt GÓRAL został zainicjowany przez Stowarzyszenie
Dziedzictwo Kultury i producenta filmów, a jest nim Telewizja Polonijna TV Culture mająca swoją siedzibę na Śląsku w miejscowości Łaziska Górne.
Pod tym samym adresem mieści się Piwnica Artycha, która użycza swoich pomieszczeń takim podmiotom jak:
Stowarzyszenie Dziedzictwo Kultury
Stowarzyszenie Kultury Drzewo Dobrej Woli,Agencja Kultury
Studio Audio Video Telewizja Polonijna TV Culture Radio Polonia
Wystrój Wnętrz Projekt Góral Jorgusie Moskała Band.
Piwnica Artycha była współorganizatorem Festiwalu Śląskie Śpiewanie,
a jej założyciel Jerzy Moskała, jest autorem Hymnu Śląskiego Śpiewania
pt. 'Śląskie Granie i Śpiewanie'.
Śląska Kuźnia Talentów to projekt zainicjowany w Piwnicy, a realizowany razem z TVP 3 Katowice. Kuźnia ta była początkiem kariery dla wielu dziś znanych artystów takich jak Anna Wyszkoni czy Dawid Koczy.
W Piwnicy Artycha były pierwsze w Polsce audycje telewizyjne, nadawane na żywo po przez internet. Piwnica Artycha stawała się często studiem radiowym dla takich stacji jak: Radio Katowice, Radio Top, Radio Piekary, Radio Arka, Radio Plus, Radio M, a nawet Polskie Radio PR 1.
Ostatnie czasy Piwnica Artycha jako pomysłodawca i miejsce warsztatów artystycznych, brała udział we wspólnym projekcie pt.Czarna Perła wyprodukowanym z Telewizją TVS. Dla tej telewizji Piwnica Artycha była również planem filmowym dla programu
A nom sie to podobo,którego gospodarzem był Kabaret Masztalscy.
Udział Piwnicy w dwóch odcinkach programu telewizyjnego Budzik emitowanego przez TVP 1 w Warszawie, otworzył nowe horyzonty
i umożliwił współpracę z instytucjami kultury w całej Polsce.
Zaczęło się od tego kiedy Andrzej Grabowski zaprosił nas do programu.
Ważnym momentem w życiu artystycznym dla Jerzego Moskały były występy w Krakowie. Piwnica Pod Baranami okazała się być dobrym odbiorcą autorskich piosenek śląskiego barda Jorgusia, tym bardziej, że nikt wcześniej na deskach krakowskiej piwnicy nie śpiewał po śląsku.
Sam Piotr Skrzynecki zaproponował Jerzemu Moskała współprowadzenie benefisu Andrzeja Afanasjewa w Knurowie
z okazji dziesięciolecia działalności artystycznej.
Poprowadzili razem - Piotr Skrzynecki Piwnicę pod Baranami,
Jerzy Moskała - Śląski Kabaret U Jorgusia.
Piwnicę Artycha tworzy wielu artystów.Do jej grona należą między innymi: Józef Skrzek SBB,Henryk Czich Universe, Andrzej Afanasjew, Dawid Koczy, Jerzy Ciurlok, Aleksander Trzaska, Leszek Mroczkowski.
Ojcem Chrzestnym Piwnicy jest Józef Skrzek.
Opisane projekty, programy, audycje, festiwale, firmy, przedsięwzięcia, media, stowarzyszenia, zespoły współtworzące Piwnicę (oprócz programu Budzik i A nom sie to podobo) - to Wszystko jest dziełem jednego człowieka, którym jest Jerzy Moskała.
Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Kultury - Grażyna Górecka
Istebna Zagroń Kompleks '2011
Nowoczesny Ośrodek Zagroń położony jest w oazie spokoju i natury, w sercu Beskidu Śląskiego -- Istebnej. Składa się z cześci hotelowej z 67 miejscami noclegowymi w 20 komfortowych pokojach 2, 3 ,4 osobowych. Pokoje z łazienkami standardowo wyposażone są w TV-SAT, telefon, oraz sieć bezprzewodową Wi-Fi. Dla bardziej wymagających gości przygotowaliśmy ekskluzywny apartament, który przyciąga wystrojem stylowych mebli, pięknym widokiem na stok oraz dużą łazienką z jacuzzi. Na terenie ośrodka jest również restauracja serwująca wyśmienite dania kuchni lokalnej serwowane a'la carte. Posiada salę restauracyjno-bankietową z pełnym wyposażeniem audiowizualnym oraz salę czerwoną na ok. 80 osób. A także wiatę grillową ,wyciąg krzesełkowy dla zaawansowanych narciarzy o dł. 840m, oraz tzw Taśmę z trasami dla początkujących narciarzy i dzieci o dł. 270m, snowpark wypożyczalnię nart i rowerów. Teren całego Ośrodka jest nagłośniony oraz całodobowo monitorowany. Parking dla gości hotelowych znajduje się tuż przy budynku i jest bezpłatny.
Nowootwarty park wodny Olza jest jedynym takim w tej części Beskidów.
Podróż na Światowe Dni Młodzieży w Polsce
W ŚDM brała udział 20-osbowa grupa młodych Ukraińców z ks. Grzegorzem Jeleniem i s. Małgorzatą Łopatką z Chersonia w diecezji odesko-symferopolskiej na Krymie. W czasie Dni w Diecezji gościli w rodzinnej parafii s. Małgorzaty - w Bielsku-Białej Kamienicy. Przyjechali do Polski dzięki akcji Bilet dla Brata. Spędzali czas z rodzinami, byli na wycieczce Pętlą Beskidzką - m.in. odwiedzili sanktuarium w Przyłękowie i Chatę Kawuloka w Istebnej. W Krakowie gościli u sióstr nazaretanek.
Film Romana Sokolana.
Więcej o ich pobycie:
Galeria zdjęć: