Gdańsk:Góra Gradowa,cmentarz nieistniejących cmentarzy i Kościół Polskokatolicki...
Gdańsk:Góra Gradowa,cmentarz nieistniejących cmentarzy i Kościół Polskokatolicki...
Gdańsk,03.09.2011,Kościół Bożego Ciała i Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy
Utworzono przy użyciu programu CyberLink MediaStory
Żydowska modlitwa za zmarłych
Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, jak co roku 1 listopada, zaprosił przedstawicieli różnych wyznań do wspólnej modlitwy ekumenicznej na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. Wśród zaproszonych byli także przedstawiciele gdańskiej Gminy Żydowskiej: wiceprzewodniczący Michał Rucki i kantor Joel Chaim Nowicki, który zaprezentował El Male Rachamim (אל מלא רחמים) Szymona Datnera.
NAJWIĘKSZY CMENTARZ W ŁOSTOWICACH W GDAŃSKU WIECZOREM 31 X 2018 r.
Dzień przed ŚWIĘTEM ZMARŁYCH t.j. 31.10.2018 r. udałem się na grób mojego Taty śp.Tadeusza Ziembińskiego ŻOŁNIERZA WYKLĘTEGO pochowanego na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.Zapaliłem tam znicze i pomodliłem się za zmarłego.Udałem się też na grób śp.LESZKA mojego szwagra a także na grób sp. ANDRZEJA PIRATA Gdańskiego mojego przyjaciela z ul.Łąkowej gdzi się wychowałem i tam też odmówiłem modlitwy.Później zabrałem Mamę BARBARĘ i pojechaliśmy razem na Cmentarz Komunalny ŁOSOTOWICE na grób śp.ANDZRZEJA mojego brata , który był zawodowym kierowcą i woził Gdanszczan autobsami.....
Pomorska TELEWIZJA NARODOWA
red.Sławomir Ziembiński
fundacja-slawpol.eu
Cmentarz Ofiar Hitleryzmu - Gdańsk
Cmentarz na Zaspie, Cmentarz Ofiar Hitleryzmu -- cmentarz położony w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz Dolny przy ul. Bolesława Chrobrego 88, na skraju osiedla mieszkaniowego Zaspa-Rozstaje
Po 1945 cmentarz stał się miejscem pamięci narodowej. W 1951 teren został uporządkowany i podzielony na 55 kwater, przy czym zlikwidowano wcześniejsze nagrobki zamieniając je w mogiły zbiorowe. Na cmentarz przenoszono też szczątki szczególnie zasłużonych osób, ekshumowanych w różnych miejscach, np. kolejarzy i celników zamordowanych 1 września 1939 w Szymankowie, czy też ofiary zbiorowych egzekucji działaczy polskich w lesie koło Stutthofu 11 stycznia i 22 marca 1940. Dokonywano też sporadycznie pochówków osób zmarłych po wojnie, związanych z walkami i martyrologią Polaków w l. 1939-45. Oficjalnie cmentarz został zamknięty w 1956, ale jeszcze po tej dacie pochowany został Piotr Buder -- we wrześniu 1939 r. członek załogi (w stopniu plutonowego) Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, zmarły 2 września 1957. W 1960 ustawiono 296 symbolicznych nagrobków -- płyt z lastriko, z marmurowymi tabliczkami epitafijnymi.
Gdańsk Cmentarz Ewangelicki Wonnenberg 20160420
Na filmie uwieczniłem XII wieczny Cmentarz Ewangelicki w Gdańsku Ujeścisku, zwanym kiedyś Wonenberg a po Polsku Mieścino. To miejsce pochówku Ewangelików ale też zasłużonych miastu. Jednym z nich był młody i waleczny Antoni Parys, który zginął pod Wisłoujściem 15 maja 1807 roku, prowadząc swój oddział do ataku. Zainteresowanych odsyłam do wielu publikacji na temat tego cmentarza. Niestety miejsce to obecnie jest w nie ludzki sposób zdewastowane zarówno przez lokalnych meneli, których trudno nazwać ludźmi ale i ludzi, którzy zabrali sobie na własne posesje fragmenty porozbijanych grobów aby podpierać nimi płoty. Wygląda też na to, że fragmenty ziemi cmentarza zostały zawłaszczone przez mieszkańców przylegających posesji i należałoby zrobić geodezyjne uporządkowanie..
SYBIRACY MAJĄ SWÓJ POMNIK I KWATERĘ NA CMENTARZY ŁOSTOWICKIM W GDAŃSKU
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH to Polskie Katolickie święto , które gromadzi na cmentarzach bliskich z karju i z zagranicy.Przyjeżdżamy na groby swoich bliskich , przynosimy kwiaty i zapalamy znicze, modlimy się i spotykamy z rodziną .Tradycyjnie dajemy na WYPOMINKI i uczestniczymy w procesjach cmentarnych i polowych Mszach Świetych, taka to Polska TRADYCJA jest.Na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku , najwiwiększymw Gdańsku znajduje się Kwatera i Pomnik SYBIRAKÓW.Gromadzą się tam ludzie pamiętając o ich męczeństwie zapalają znicze i modlą sie.CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Oznakowanie kwater na tym cmentarzu jest fatalne, brak jest drowskazów wskuzjących polożenie konkretnych kwater?.Słupki z ich numeracją są zbyt niskie i mało widoczne i dlatego trudno jest znalezć konkretny grób!?Adminisatracja cmentarza powinna coś w tym temacie zrobić , bo same wypożyczalnie grabi i mioteł, to za mało choć , to dobry jest pomysł!?
Pomorska TELEWIZJA NARODWA
red.Slawomir Ziembiński
fundacja-slawpol.eu
Prezbiterium w kościele na Morenie
2.04.2015 r. został zainstalowany nowy wystrój prezbiterium w kościele Bożego Ciała w Gdańsku-Morenie. Wystrój został zaprojektowany i wykonany w Drapikowski Studio.
Odkrywamy tajemnice Bastionu Kot. W podziemiach Gdańska natrafiono na kazamaty z XVI wieku
Archeologiczna perełka pod ziemią w centrum Gdańska.
Podczas prac budowlanych przy ulicy Okopowej robotnicy znaleźli podziemia z XVI wieku. Jak się okazało, są one częścią nieistniejącego Bastionu Kot. Znalezisko to sala o długości kilkudziesiąciu metrów z trzema bocznymi pomieszczeniami i dwoma tunelami, zdradza rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. który od początku czuwa nad pracami archeologicznymi prowadzonymi pod ziemią. Bastion Kot prawdopodobnie w przyszłości będą mogli zwiedzać mieszkańcy i turyści.
Klejnoty gdańskiego dziedzictwa. Portale, sklepienia, szczyty. A. Januszajtis | 2019.02.20
WMG VIDEO
Gdańsk 20.02.2019
Portale, sklepienia, szczyty
Opowiada: prof. Andrzej Januszajtis
Wykład z cyklu: Klejnoty gdańskiego dziedzictwa
Odcinek 2
Organizator Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Kierownik projektu: Paweł Paulus Mazur
Zdjęcia i realizacja: Mirosław Koźbiał
Oglądaj YouTube Kanał WMG VIDEO
Zdjęcie z okładki:
TVG-9 Kościół Najśw. Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu
TVG-9
Pochówek żołnierzy radzieckich na cmentarzu wojennym w Międzyrzeczu
Na cmentarzu wojennym w Międzyrzeczu pochowano dwóch radzieckich żołnierzy, których szczątki odkryto nad Strugą Jeziorną we wrześniu 2017 r.
Uroczystość odbyła się w Wielki Piątek, 19 kwietnia, na cmentarzu wojennym w Międzyrzeczu. Wzięli w niej udział m.in. prawosławny duchowny ks. Jarosław Szmajda, radca Ambasady Rosji w Polsce Aleksej Fomiczew, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej ze Szczecina Krzysztof Męciński i wiceprzewodniczący rady gminy Andrzej Chmielewski.
Zdewastowany cmentarz w Szklarce Śląskiej
Szklarka Śląska, cmentarz, 40 nagrobków zniszczonych przez dzieci.
GDAŃSK KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ TRÓJCY | DZIECINIEC
Godzina 18:08. Dziedziniec kościoła Św. Trójcy w Gdańsku. Kamera na rowerze.
MODLITWA EKUMENICZNA - CMENTARZ WOLSKI
1 SIERPNIA 2015 ROKU
W 71 ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
O 28 latach działalności remontowej Stowarzyszenia Magurycz na cmentarzach Małopolski i Podkarpacia
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz! - takie hasło przyświeca Stowarzyszeniu Magurycz. Wystapienie Szymona Modrzejewskiego. Konferencja „Dziedzictwo kulturowe wsi podkarpackiej i małopolskiej, panel Nowe życie pod starymi dachami. Bóbrka, 10-11 października 2014 r.
Więcej oraz wystąpienie w formacie mp3 znajduje się na stronie
***
Historia Magurycza sięga roku 1986, kiedy Szymon Modrzejewski zaczął zajmować się greckokatolickim cmentarzem w Berehach Górnych (Bieszczady). Rok później Stanisław Kryciński zorganizował pierwszy obóz remontowy na cmentarzach w Bystrem i Michniowcu. Źródłem tego pomysłu była Akcja Opis trwająca od końca lat siedemdziesiątych, której celem było uchwycenie przeszłości w każdej dostępnej jeszcze formie. W pierwszym obozie założyciel Magurycza, Szymon Modrzejewski, wziął udział jako uczestnik. Przedsięwzięcie to nosiło nazwę Nadsanie i było częścią działań Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy Towarzystwie Opieki nad Zabytkami (rozwiązanej w 1999 roku), w której zarządzie obaj wymienieni zasiadali przez 10 lat. Od roku 1988 do 1996 Stanisław Kryciński i Szymon Modrzejewski organizowali obozy wspólnie. Od roku 1997 Szymon Modrzejewski prowadzi działalność samodzielnie (Nadsanie przestało istnieć). Cele przedsięwzięcia pozostały takie same i noszą nazwę obozów - warsztatów, do 2007 roku Nieformalnej Grupy Kamieniarzy Magurycz, działającej głównie pod auspicjami Towarzystwa Karpackiego, od 2007 roku Stowarzyszenia Magurycz.
Celem działalności Stowarzyszenia Magurycz jest ratowanie, inwentaryzacja i dokumentacja sztuki sepulkralnej, krzyży i kapliczek przydrożnych oraz wszelkich obiektów sztuki cerkiewnej pozostających bez opieki (chrzcielnic, krzyży ze zwieńczeń nie istniejących cerkwi, kostnic, kaplic, archiwaliów) na terenach zamieszkiwanych pierwotnie głównie przez Bojków i Łemków, ale także Żydów, Polaków, Cyganów i Niemców. Zachowanie tych elementów krajobrazu ma wpływ na współczesne postrzeganie regionu jako miejsca, w którym jeszcze nie tak dawno współistniały różne kultury i religie. Ich dzisiejszy stan zachowania pozostawia wiele do życzenia. Zdecydowana większość obiektów, która jest przedmiotem zainteresowania stowarzyszenia, została celowo zdewastowana. Kilkunastoletnie doświadczenie Magurycza wskazuje, że przywracanie dawnej świetności tym obiektom (tworzenie optymalnych warunków ekspozycji) ma istotny wpływ na możliwość ich zachowania, a tym samym kształtowanie postaw dalekich od nienawiści, ksenofobii czy zwyczajnego niezrozumienia, o krajobrazie kulturowym nie wspominając. Zazwyczaj Magurycz zajmuje się pozbawionymi opiekunów cmentarzami w nieistniejących już wsiach, wychodząc z założenia, że szanse na to, że ktokolwiek inny się nimi zajmie są znikome.
Idea pracy na cmentarzach jest apolityczna, nie służy żadnej instytucji, kultowi, nie propaguje żadnej wizji historii, nie wynika też z inspiracji religijnej, a odwołuje się do wrażliwości i potrzeby służenia. Prace wykonywane podczas obozu mają charakter społeczny. Przyczyniają się one do rozwoju wrażliwości na sztukę mniejszości narodowych zarówno uczestników obozu, jak i społeczności obecnie zamieszkujących te tereny. Sprzyjają także szeroko pojętej tolerancji, bezinteresowności i zachowaniu cząstki ginącego krajobrazu kulturowego. Dokonania Grupy Kamieniarzy Magurycz nie pozostają bez echa wśród lokalnych społeczności. Wskazane konteksty nie są motywem działania grupy, a rodzą się samoistnie.
Więcej na: gazetakrakowska.pl, facebook.com/StowarzyszenieMagurycz, witrynawiejska.org.pl, radiownet.pl
Uroczystość dedykacji synagogi w Oliwie / StaraOliwa.pl
W suterenie jednej z oliwskich kamienic od dziś działać będą członkowie postępowej gminy żydowskiej Beit Trójmiasto. Ich poprzedniq świątynia w Gdańsku została rozebrana przez Niemców w maju 1939 roku.
Pamiętamy o Bohaterach
W poniedziałek popołudniu premier Mateusz Morawiecki wraz z harcerzami porządkował groby powstańcze na Cmentarzu Czerniakowskim na warszawskiej Sadybie.
Więcej informacji:
Na naszym profilu znajdziesz m.in. konferencje i wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego. Bądź na bieżąco - subskrybuj nasz kanał:
ODPOMINAMY GDAŃSK Wisłoujście
Film z cyklu Odpominamy Gdańsk. Autor: Krzysztof Bratnicki z Salezjańskiego Gimnazjum w Rumi. Film jest częścią multimedialnego przewodnika, stworzonego w ramach gimnazjalnego projektu edykacyjnego oraz projektu Gdańskie Niezapominajki. Cały przewodnik stworzyli: Roksana Sawkun, Patrycja Bieńkowska oraz Krzysztof Bratnicki z Salezjańskiego Gimnazjum w Rumi. Źródła wykorzystane przy tworzeniu filmu zapisane są w osobno, w filmie: