Palac Jakubów 26 07 2015 Schloss Jakobsdorf www.swidnica.biz
Późno barokowy pałac z ok. 1783 r., zbudowany przez Sylwiusa von Gellhorna, przebudowany w XIX w., z dachem czterospadowym. Obok folwark i park z XIX w. Pałac dwukondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem, zbudowany na planie prostokąta. Od wschodu była XX-wieczna weranda, od zachodu przybudówka, kryta łamanym dachem mansardowym.
Na oficynach gospodarczych inicjały odnoszące rodu von Gellhorn.
Pałac fasadą zwrócony jest na południe, w stronę dziedzińca folwarcznego. Przed pałacem podjazd, od strony rezydencji wzmocniony murem oporowym. Wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w źródłach w 1369 roku. Na początku XV wieku właścicielem wsi był patrycjusz świdnicki Johann Plazmeister, po nim dobra odziedziczyła jego żona Agnes, po niej syn Christoph Plazmeister. Tenże sprzedał majątek w 1407 roku Nikolausowi Paschke. Następnym wspominanym właścicielem był George von Czettritz z Książa, po nim posiadłość odziedziczyli jego synowie Georg i Hans von Czettritz. W dokumentach z 1457 roku Jakubowice stanowiły własność Hansa von Peterswalde, zwanego Bresnicz. Kolejno wieś przeszła na własność Christopha von Kuhl, potem rodziny von Seidlitz, której przedstawiciel - Sigmund von Seidlitz wymieniany jest w źródłach jako właściciel Jakubowa w 1548 roku, po jego śmierci w 1568 roku syn Daniel von Seidlitz. wzmiankowany jeszcze w 1594 roku. Kolejni właściciele majątku: Christoph Ernst von Sommerteid, w 1685 r. -jego syn Franz Albrecht, w 1691 r. - wnuk Franz Albert; w 1741 r. - majątek przejął Johann Gottlieb von Sommersfeid wzmiankowany jeszcze w 1755 roku; 16.04.1783 r. wieś kupił Karl Sylvius von Gellhorn und Petersdorf, Rodzina von Gellhorn zarządzała majątkiem aż do czasów II wojny światowej: w latach 1873-1891 Ubaldo von Gellhorn, w latach 1898-1912 Anna von Gellhorn z domu von Studnitz, w latach 1917-1922 Helenę von Kettler z domu von Getlhorn, w latach 1926-1937 Leonard von Kettler.
Zamek Cisy
Zamek Cisy (Cieszów) -- ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez Bolka I w dolinie Czyżynki (około 5 km na zachód od Świebodzic, w powiecie wałbrzyskim województwa dolnośląskiego).
Pierwsza wzmianka o Cisach pochodzi z 1241. Prawdopodobnie jeszcze wcześniej istniał tu drewniany gród o charakterze obronnym. Wnuk Bolka I Surowego, budowniczego zamku, rozbudował i umocnił warownię. Otoczony fosą zamek nad urwistym zboczem (350 m) doliny Czyżynki stanowił dobry punkt obronny. Stał również na straży szlaków handlowych.
W połowie XIV w. zamek stanowił siedlisko rycerzy-rabusiów, później został zajęty przez Bolka II. W 1355 r. Cisy przeszły w ręce kasztelana strzegomskiego, Nickela Boltze, który z kolei sprzedał warownię Aleksandrowi von Grunau. W 1429 zamek został odkupiony przez Ulricha von Seydlitz.
W 1466 r., podczas wojeny husyckich, częściowo zniszczony, został następnie odbudowany i powiększony. W początku XVII w. należał do Mikołaja von Czeschhaus. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 r., spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Od 1655 r. jego właścicielką była Susanne von Sauermann z domu Czettritz. W 1719 r. odkupił go Christoph Friedrich, hrabia Stolberg-Wenigerod. Następnie obiekt przeszedł w ręce hrabiego von Zieten ze Strugi, który w 1833 r. oczyścił teren zamku z drzew i krzaków. Następni właściciele niezbyt przejmowali się ruinami, z których okoliczni chłopi czerpali materiał budowlany.
XIX stulecie przyniosło powrót zainteresowania pozostałościami zamku, które teraz stały się miejscem licznych wycieczek. W połowie wieku ruiny przeszły w ręce wrocławskiego kupca. Następni właściciele to m.in. gwarectwo górnicze ze Szczawna-Zdroju, berliński radca handlowy, hurtownik z Wrocławia. W późniejszym czasie właścicielami budowli byli m.in. radca handlowy z Berlina oraz hurtownik z Wrocławia. W 1927 r. wałbrzyszanin Walter Brehmer podjął prace konserwatorskie, podczas których zabezpieczono teren. Zrekonstruowano wówczas bramę i wieżę. Po II wojnie światowej obiektem opiekowali się harcerze, a w 1961 Cisy ponownie zabezpieczono jako trwałą ruinę.
Ruiny zamku są coraz chętniej odwiedzane. Droga do zamku jest dosyć skomplikowana, ale niedawno pojawiły się tablice informujące o dojeździe do ruin. Leżą zaledwie 3 km na zachód od bardzo popularnego i znanego Książa, ale niestety nie prowadzi do niego żadna dobra droga dojazdowa. Masowa turystyka autokarowa, dominująca w Książu, omija go więc. Cisy osiągalne są jedynie dla turystów pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych.
Przez zamek prowadzą następujące szlaki :
szlak turystyczny zielony -- Szlak Zamków Piastowskich z Zamku Grodno do Grodziec.
szlak turystyczny niebieski -- Zamek Cisy -- Struga -- Trójgarb
Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej
Istnieje także szlak rowerowy. Należy z Podzamcza (dzielnica Wałbrzycha) iść w kierunku działek do lasu, tam skręcić w lewo wzdłuż lasu aż do zbiornika wodnego. Wówczas schodzimy na drogę i podążamy szlakiem rowerowym.
Okolice Cisów są doskonałym miejscem dla amatorów grzybobrania. Przed wzgórzem zamkowym znajduje się plac oraz miejsce na ognisko.
muz. Cerenyan