Tokaj-Hegyalja, Henye-dűlő Bodrogkeresztúr, Dereszla Kft. – 2016. május 10.
2016 tavaszán a BASF rendhagyó rendezvénnyel indította a szőlő növényvédelmi szezont. Partnereinkkel való együttműködésünk során mindig célunk, hogy rendezvényeinken az adott évjáratban várható kihívásokra koncentrálva adjunk a mindennapi munkában, a döntéshozatali folyamatokban hasznosítható, praktikus információkat. A korábbi évektől eltérően idén ezt nem egy konferencia, hanem egy tanácskozással egybekötött bemutató keretében tettük meg.
Alkalmat teremtettünk ezzel arra, hogy partnereink a tenyészidőszak egyik legkritikusabb időszakában konzultálhassanak szakértőinkkel többek között a korai lisztharmatfertőzésről és az optimális védekezési stratégiáról.
Arra törekedtünk, hogy fejlesztőmérnök kollégáink ne csak tanácsokkal, hanem a gyakorlatban használható módszerek bemutatásával is segítsék a szőlőtermesztők és növényvédelmi szakemberek munkáját.
A rendezvény helyszíne a szekszárdi Bodri Pincészet volt, itt élőben, míg az ország más borvidékein 360 fokos videóink segítségével tanulmányozhattuk a szezon indulását.
Chateau Dereszla, Tokaji Amethyst Furmint 2016, wine review
Every Monday Tom Cannavan of wine-pages.com chooses a new wine of the week. For 26 March 2018 the Chateau Dereszla, Tokaji Amethyst Furmint 2016 from Hungary.
BORD: Sauska borászat, Rátka
Március elején jártunk először Mád mellett a Padi-hegy tetején. Az ember magától nem mondaná, hogy egy hegy, mégis ez a neve. Szerényen, de meghatározó módon emelkedik ki a Tokaj-hegyaljai lankák közül. Bár nem nagy, de az út tisztelettel megkerülve simul hozzá. A hely ahol egy új épületnek kell teret adni.
Egy épület a domb tetején, előképek sorozatát vetíti elénk, a magában álló kápolna, majd egy vár körvonala rajzolódik ki. A hely, ahonnan mindent látni, és amit mindenhonnan látni.
Majd hatalmába kerít minket az érzés, hogy védeni szeretnénk. Valójában mit szólna hozzá ha “indián fejdísz” kerülne a fejére?
Megfogalmazódik az első kérdés, vajon mit gondolna, ha tudná, min törjük a fejünket. Vajon mi lenne, ha gondolkozna és mi úgy néznénk a hegyre, mint aki képes gondolkozni. A koncepció, hogy a hegyet meg kell személyesíteni létrejött. Az épület feladata, hogy szervesen épüljön bele a hegybe, már nem kérdés. Az épület által rajzolt vonalaknak személyiséget kell adniuk, életre kell keltsék a Padi-hegyet, amely attól kezdve Padi Manóként szemléli a tájat. A két domboldalba süllyesztett, hatalmas gyümölcsös tálra emlékeztető forma, szigorúan vágott vonalaival a szemét nyitogató, ébredező Padi Manót jeleníti meg előttünk. Laposan pislog, ezt jól teszi, hiszen öreg már. Régen keletkezett, jó ideje figyeli, mi történik az oldalán, ahol a rendezetten fésült szőlősorok évszakonként újra festik. - BORD Architectural Studio