Dom podcieniowy nr 64 w Żuławkach
Dom nr 64 z 1721 roku, drewniany, na ceglanej podmurówce, w 1803 roku został przebudowany przez Petera Loewena, znanego żuławskiego budowniczego domów z podcieniami.
Pokaz filmowy w Żuławskim domu podcieniowym
Spotkań kulturalnych w XVIII wiecznym domu podcieniowym w Żuławkach ciąg dalszy. 9 Czerwca w perle Żuław miała miejsce pomorska premiera filmu Grzegorza.B która była przyczynkiem do dyskusji nad różnorodnością kulturową Pomorza a w szczególności Gdańska i Żuław
Polecamy również zobaczyć
O Tańczącym Żuławskim domu podcieniowym
oraz
Trąbki w Trąbkach 2018 - rekord został pobity
Polub nas na facebooku, oglądaj na polnocna.tv i nie zapomnij subskrybować kanału.
Windmills are awesome - Żuławy, Poland
Cant stop watching them.
Footage from mavic pro.
Place: Nowy Dwór Gdański, Poland.
Music by Chillhop:
Made by: Sigg - Svevende
Żuławy - kraina domów podcieniowych, starych kościołów i błota | Pieszo przez Polskę
Tym razem zapraszam Was na wyprawę po Żuławach Gdańskich. Udało mi się uchwycić trochę ładnych widoków i mam nadzieję... urok tego miejsca :)
Muzyka: Chris Zabriskie: Prelude No. 8 – na licencji Creative Commons Attribution (
Źródło:
Wykonawca:
Oh. my - Everet Almond
Żuławskie Perły
zdjęcia żuławskich domów podcieniowych
Lubieszewo - Ostaszewo
Ostaszewo (do 1945 niem. Schöneberg, pol. Szymbark], po 1945 krótko Szymbork) – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Ostaszewo na obszarze Żuław Wiślanych w odległości 1 km od Wisły. Wieś znajduje się na nieczynnym szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej.
Lubieszewo (niem. Ladekopp) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nowy Dwór Gdański na obszarze Żuław Wiślanych.
Lubieszewski bieg na 100-lecie Niepodległości - 26.10.2018
Lubieszewo. Świętowali 100-lecie Niepodległości. W biegu dla Niepodległej uczestniczyło 78 zawodników, dorosłych i dzieci.
Najmłodsi uczestnicy biegu dla Niepodległej mieli do pokonania odcinek 500 metrów. Starsze klasy i dorośli, odcinek 1000 metrów. Biegi odbyły sie na drodze od Tui do Lubieszewa. Nad całością wydarzenia czuwali pracownicy szkoły Podstawowej w Lubieszewie oraz wolontariusze.
Na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal, który wręczał Burmistrz Jacek Michalski wraz z Dyrektor Małgorzatą Borowską-Leszczyszyn oraz słodki upominek. Zwycięzcy otrzymali puchary.
Mieszkańcy Lubieszewa świętowali Dzień Niepodległości - 12.11.2017
Mieszkańcy Lubieszewa podtrzymują stare tradycje. Pracują razem na rzecz wsi i razem świętują, spędzając ze sobą wspólnie czas. Taką okazją do wspólnego świętowania były obchody Święta Niepodległości, które rozpoczęto w Lubieszewie Mszą Świętą z modlitwą za Ojczyznę i byłych osadników.
Na pomniku poświęconym byłym osadnikom, mieszkańcy złożyli kwiaty, a strażacy uroczyście wciągnęli flagę na maszt. Kwiaty złożył także obecny na uroczystości burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski oraz zastępca Tomasz Szczepański.
Dalsza część uroczystości odbyła się w miejscowej świetlicy. Dzieci z miejscowej szkoły przygotowały część artystyczną. Odbył się konkurs pieśni patriotycznych. Publiczność bawiła się wspólnie i śpiewała piosenki razem z zespołem Marynarki Wojennej z Gdyni.
Jak zwykle w Lubieszewie nikt nie wyszedł głodny. Stoły uginały się od najróżniejszych potraw, ciasta, serniki i torty nawiązywały tematycznie do uroczystości w kolorze biało-czerwonym.
Sołtys Lubieszewa Danuta Hojarska już planuje kolejne imprezy. Nagroda 10 tys. zł. otrzymana od marszałka województwa pomorskiego za udział w konkursie Piękna Wieś pozwoli na spełnienie wielu pomysłów i projektów we wsi. –Myślę, że warto przyjechać w święta do Lubieszewa i zobaczyć jak będzie wyglądało, planujemy zakupić przepiękne dekoracje świetlne- zaprasza pani sołtys, nie kryjąc dumy ze swojej wsi.
Pani sołtys dziękuje sponsorom za wsparcie. Dziękuje także nowej pani dyrektor szkoły za współpracę i pomoc.
Wydarzenie wsparł finansowo Starosta Nowodworski Zbigniew Ptak oraz inni sponsorzy.
Czy i kiedy Nowy Dwór Gdański i Żuławy mogą znaleźć się pod wodą? Czeka nas katastrofa?
W sieci pojawiła się interaktywna mapka, która ilustruje, co nas czeka, jeżeli poziom wód w morzach i oceanach nadal będzie się stopniowo podnosił. Właśnie mija 20 lat od jednej z największych klęsk żywiołowych, które dotknęły Polskę. W lipcu 1997 roku setki tysięcy mieszkańców naszego kraju zmagało się z żywiołem. Kilkadziesiąt osób straciło życie.
Czy mapę żuław trzeba będzie tworzyć na nowo.
Naukowcy są raczej zgodni, że mamy obecnie do czynienia z ociepleniem klimatu. Topniejące lodowce i wzrost średniej temperatury atmosfery w sferze globalnej, również nie pozostawiają złudzeń. Niezaprzeczalny jest także wzrost poziomu wód w morzach i oceanach. Rozbieżne pozostają jednak scenariusze dotyczące tempa tego zjawiska.
Bardziej umiarkowani badacze uważają, że do 2100 roku poziom wód wzrośnie o 60-80 centymetrów. Najgorszy scenariusz zakłada już jednometrową zmianę. Jak wyglądałoby wówczas Nowy Dwór Gdański i Żuławy pod wodą?
Pod wodą znalazłaby się m.in. Nowy Dwór Gdański, Rybina, Niedźwiedzica, Dworek, Ostaszewo, Kmiecin, Solnica, Marynowy.
Możecie to zobaczyć na mapach w przygotowanej przez nas galerii lub otworzyć link
zulawyimierzeja24.pl/kamery
Jazowa: Miesiąc po pożarze, na przedsionku zimy. Czy uda się odbudować dom? - 19.11.2017
Wybraliśmy się z nasza kamerą do państwa Urbankiewicz - pogorzelców z miejscowości Jazowa 6. Chieliśmy sprawdzić jak wiedzie się ludziom, którzy stracili dobytek życia w ciągu jednej strasznej nocy. Przypominamy, że cały dobytek tych ludzi spłonął, gdy musieli w środku nocy uciekać z domu rodzinnego, nie będąc nawet w stanie zabrać najpotrzebniejszych rzeczy ze sobą.
Radość w depresji, czyli rowerem przez Żuławy!
Naszą rowerową wycieczkę przez Żuławy opisaliśmy nie tylko na blogu, ale i na łamach miesięcznika Rowertour. Ten tekst tak bardzo spodobał się czytelnikom magazynu, że wyróżnili go, wyłaniając do corocznej Gali Rowertouru w Poznaniu. Tam mieliśmy okazję wygłosić krótką prezentację na temat naszej rowerowej wyprawy przez Żuławy. Za sprawą głosowania publiczności zajęliśmy trzecie miejsce! Tak nas to nakręciło, że ze skrawków naszych wspomnień postanowiliśmy złożyć krótki filmik.
Dajcie znać, jak podoba się Wam taka forma narracji?
P.S. zdjęcia i filmy kręciliśmy w 2018 roku;)
W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia z następujących stron:
saperzy na zalanych Żuławach, wiatrak nad Linawą i Orłowo Wiatraki:
Czerwonoarmiści na Żuławach (autor zdjęcia: Lech Słodownik):
Wiatrak w Wikrowie przed pożarem:
Żuławskie wiatraki:
Zalane Żuławy:
Żołnierze Wermachtu:
hashtagi: #żuławy #pomorskie #rower #szlakirowerowe
Dni Pola Ciech Sarzyna 2019 - Orłowo na Żuławach
ŚLADAMI WIELOWYZNANIOWYCH ŻUŁAW - CZ. 4
Równinny pejzaż Żuław urozmaicają malownicze , ceglane kościoły, których wieże o strzelistych hełmach, wznoszą się dumnie ku niebu. Przeważająca ich część to obiekty gotyckie o proweniencji rzymskokatolickiej, ale ze specyfiką żuławską. Duża ilość kościołów w odniesieniu do małego obszaru, jest imponująca, najprawdopodobniej największa w kraju. Świadczyć to może o bogatym życiu duchowym mieszkańców już w okresie średniowiecza. Na Żuławach znajdowały się również kościoły i protestanckie domy modlitwy oraz synagogi. Najwięcej było kościołów ewangelickich (luterańskich), znacznie mniej mennonickich domów modlitwy, które często nie przetrwały II wojny światowej. Zapraszamy więc na wędrówkę szlakiem wybranych kościołów żuławskich.
Historia żuławskiej kolejki wąskotorowej
Z dziejów polskiej tolerancji - Mennonici na Żuławach
reż. Katarzyna Sędek, Ⓒ Klub Nowodworski 2014
Informacje o projekcie: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt pn. Produkcja i promocja filmu Z dziejów polskiej tolerancji - mennonici na Żuławach współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski.
Prezentacje różnych Kościołów #1 - Kościoły na Żuławach Wiślanych
Ten film powstał przy użyciu Edytora wideo YouTube (
Spotkanie autorskie: Andrzej Kasperek – Mój płaski kraj. Żuławy
22.03.2019, godz. 18.00
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Spotkanie prowadził Paweł Huelle, wystąpił Jerzy Kiszkis
Stronicie od prowincji, bojąc się że umrzecie z nudów? Staracie się zapomnieć o szarych podwórkach i błotnistych drogach peryferii, szukając piękna i ekscytacji w wielkim świecie? Nie wierzycie, że skrawek Polski z depresją i wiatrakami pompującymi wodę z wiślanego żułu może skrywać bogactwa równe siedmiu cudom świata? Weźcie za przewodnika Andrzeja Kasperka i wyruszcie z nim w podróż na Żuławy. (z recenzji Krzysztofa Czyżewskiego)
Andrzej Kasperek – dr nauk humanistycznych, pisarz, badacz literatury, działacz opozycji demokratycznej (jeden z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, aresztowany w stanie wojennym), nauczyciel. Nominowany do Finału Nagrody Literackiej Gdynia 2011 za książkę Back in the DDR i inne opowiadania (2010). Autor tomu esejów Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie (2013) oraz tomu opowiadań Koronczarka (2013). Redaktor Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Prowincja, współpracuje z Klubem Nowodworskim, Żuławskim Parkiem Historycznym oraz Żuławskim Ośrodkiem Kultury. Opublikował prawie sto artykułów, esejów, reportaży, recenzji i opowiadań. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012). Wielbiciel i piewca Żuław. Jego najnowsza książka to połączony w spójną całość zbiór artykułów i opowieści o „płaskim kraju”, który pisarz pokochał, choć – jak sam przyznaje – nie jest to łatwa miłość.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii (pejzaże żuławskie) autorstwa Marty Antoniny Łobockiej.
Marta Antonina Łobocka – z urodzenia Kaszubka, z zamieszkania Gdańszczanka, z wyboru Żuławianka. Pasjonatka niezmiennie zachwycona pięknem i wyjątkowością tego regionu. Od kilkunastu lat aktywnie zwiedza Polskę, jednak żadne inne miejsce nie porusza jej wyobraźni i serca w takim stopniu.
Od 2012 r. żuławska blogerka, od 2013 prezes Stowarzyszenia Kochamy Żuławy – organizatora m.in. wydarzeń turystycznych, spotkań autorskich z żuławskimi pisarzami i poetami, wizyt studyjnych, wykładów tematycznych itd.
Wakacje w Lubieszewie 2013
Ośrodek Lubie w Lubieszewie 7 lipiec 2013
Lubieszewo pięknieje. Mieszkańcy pracują w czynie społecznym – 27.08.2016
Mieszkańcy Lubieszewa po raz kolejny dają dobry przykład, że razem można więcej. Pracują w czynie społecznym, poświęcając swój czas i umiejętności budując chodniki. To nie pierwsza taka inicjatywa. Ich wysiłki zostały dostrzeżone dalej w województwie. Sołectwo Lubieszewo wygrało konkurs na najładniejszą wieś w Gminie Nowy Dwór Gdański, jako Sołectwo Roku 2016 a sołtys Lubieszewa Danuta Hojarska została Sołtysem Pomorza 2016 w Gminie Nowy Dwór Gdański. Wieś pięknieje z dnia na dzień. We wsi jest dużo pięknych kwiatów, zadbane rabaty i czysto. Brawo dla mieszkańców.