Dom Mikuláša Schneidera-Trnavského
Hudba: Mikuláš Schneider-Trnavský: Pribinov sľub (1933)
Stanislav Šurin kostol sv Mikuláša Trnava
Slávnostný koncert k 60. výročiu úmrtia M. Schneidera - Trnavského
účinkuje: Rímskokatolícky cirkkevný spolok sv. Mikuláša v Trnave. Sólisti: Glória Nováková, Tereza Kostolanská
Dirigenti: Daniele Ruzzier, Ladislav Vymmazal st.
Organ: Ján Fančovič, Richard Šarvaic
Koncert sa konal v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave, dňa 24.6.2018
Mikuláš Schneider - Trnavský - Terra Tremuit
Koncert RKCHS sv. Mikuláša Trnava, dňa 26.4.2015 v Považanoch
180 rokov hudobného života
Dokument natočený pri príležitosti výročia 180 rokov od vzniku Rímsko-katolíckeho cirkevného hudobného spolku, ktorý pôsobí pri Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. Dokument bol vytvorený za účelom zachytiť život hudobného spolku, ktorý je založený na oslavu Pána Boha.
M. Schneider-Trnavský: Štefánik – Mali sme my sokola, Danubius Octet Singers, dir. Daniel Simandl
Mužský zbor Mikuláša Schneidra-Trnavského Štefánik - Mali sme my sokola, op. 51 na text Štefana Krčméryho zaznel na slávnosti odhalenia mohyly gen. M.R.Štefánika na Bradle 23. septembra 1928.
Po 90 rokoch od svojho vzniku ožíva táto vzácna skladba na CD albume Danubius Octet Singers - Slovenská pieseň.
The male choir of Mikuláš Schneider-Trnavský Stefánik - We Had a Falcon, op. 51 on the text by Štefan Krčméry was first sung at the unveiling of Mound of General M.R.Stefánik on Bradlo (Slovakia) on 23 September 1928.
After 90 years revived by Danubius Octet Singers on the CD Slovak Song.
TEXT:
Mali sme my sokola, šírým nebom lietal,
Zlatú niesol slobodienku, horko zaplakal,
Horko, horko zaplakal.
Horko zaplakal, horko o žiali,
Zlatú niesol slobodienku, padol na skaly.
Krídla zlomené, a tá zlatá slobodienka kvitne zo zeme.
Sokole, jasný vták, kam ťa pochovať?
Na Bradle tom na vysokom, tam bude hrad môj,
Tam ja sadám rád, tam hľadím v šíry kraj.
Zlatú našu slobodienku Pán Boh zachovaj!
Trnavský magazín z 8.7. 2019
Katedrálny zbor sv. Martina, Bratislava: M. Schneider-Trnavský: Missa Pastoralis Alma Nox / Gloria
Mikuláš Schneider-Trnavský: Missa Pastoralis Alma Nox / Gloria.
Spieva Katedrálny zbor sv. Martina, dirigent: Ján Miškovič. Organ: Daniel Gabčo. Sopránové sólo: Andrea Ľuptáková. Záznam z novoročnej sv. omše 1. januára 2016 zo slávnosti Panny Márie Bohorodičky v Katedrále sv. Martina v Bratislave. →
Cathedral Choir of St. Martin, cond. Ján Miškovič, organ Daniel Gabčo, soprano solo Andrea Ľuptáková. Recorded on Jan. 1, 2016 at Mass on New Year's Day, the Solemnity of the Mother of Mary, Mother of God in the St. Martin’s Cathedral in Bratislava.
Facebook:
Keby som bol vtáčkom žiaci ZŠ Tužina
Pieseň Mikuláša Schneider Trnavského Keby som bol vtáčkom spievali na oslavách 625.výročia prvej písomnej zmienky o Tužine žiaci ZŠ Tužina
Hanka hraje v Trnavě
Během návštěvy historické Trnavy jsme našli i piano. Hanka ho hned vyzkoušela. (5. 7. 2018, Trnava, Slovensko)
Slovenská omša
Veľkonočná nedeľa, 01. 04. 2018
Miešaný spevácky zbor Tirnavia z Trnavy
Čas Vianoc - Vianočný koncert v Kolárove
Komorný zbor Viliama Figuša Bystrého - Ó, jak krásne sú
Nahrávka skladby Mikuláša Schneidera Trnavského zo VII. Stretnutia slovenských zborov vo Vojvodine, 22. novembra 2014, v Báčskom Petrovci.
ORGAN z dielne R & M Mušku pre r k chrám v Sielnici
Doplnený - kompletný záznam predchádzajúceho videa s názvom Mgr Marian Muška jeho žiaci a nový organ
Kultúra a zábava - Slovenské Liečebné Kúpele Piešťany a.s www.kupelepiestany.sk
Piešťany sú mesto s originálnou atmosférou. Umelecké výstavy každoročné kultúrne podujatia ako Otvorenie Kúpeľnej sezóny jazzové dni piešťanské hudobné slávnosti neutíchajúce koncerty či súťaže v aranžovaní kvetov zaručujú neopakovateľnú atmosféru a každý nadšenec kultúry a zábavy si v meste nájde čo hľadá. kupelepiestany.sk
SZSU - E.Suchoň - Ej dziny, dziny
Spevácky zbor slovenských učiteľov
2011 Bratislava - Primaciálny palác
dirigent doc. Štefan Sedlický
Tomáš Köppl - Z rodného mesta (suita pre klavír, op.1)
Z rodného mesta (r. 2013)
Video k autorskej skladbe T. Köppla zostavené z umeleckých fotografii Matúša Plecha (prevažne cyklus Trnava poetická). Pre objasnenie a lepšie pochopenie diela čítajte ďalej. Za fotografie srdečne ďakujem Matúšovi Plechovi.
hudba, klavír: Tomáš Köppl
fotografie: Matúš Plecho
Kontakt:
koppl.tomas@gmail.com
tomaskoppl.com
ateliermiroir@matusplecho.com
-
Menšie vysvetlenie pre tých, čo sa pokúšajú dostať skladbe pod kožu, alebo nechápu spojenie fotografického materiálu a hudby:
1. časť -- Námestie s Vežou -- je obrazom Trojičného námestia v Trnave. Na fotografiách môžeme vidieť cyklistu, muža s dáždnikom prechádzajúcich námestím a celá atmosféra dotvára esenciu daždivého dňa, kde človek len stojí za oknom a premýšľa o cestách týchto ľudí ponáhľajúcich sa v daždi. Len dumá ako kamenný anjel na rohu priečelia a necháva svoje objekty odísť preč z obsahu svojich myšlienok... až sa zotmie.
2. časť -- Kostoly -- Kostoly ako jedna z dominánt Trnavy sa majestátne týčia v uliciach mesta, večne obchádzané, večne navštevované. Ale aj napriek tomu sú útočiskom malého dievčatka, ktoré zatiaľ nechápe význam a posolstvo cirkvi, Boha a dejín, ktoré rozdelili ľudí na veriacich a neveriacich. Pozorný poslucháč spozná náznak piesňovej harmónie M.Schneidra-Trnavského.
3. časť -- Noc a uspávanka -- je príbehom o nočnom meste, v ktorom desivé zvony odbíjajú polnoc, ľudia usínajú, no v uliciach stále zostávajú sochy svätcov, ktoré v noci žijú vlastným životom a hrou tieňov. V kontraste s cintorínom pripomínajú, že sa skutočne niet čoho báť. Veď napokon vyjde slnko vítajúce holuby na strechách domov. Obraz ženy -- matky -- symbolu nového života, opatery, krásy a lásky spieva svoju uspávanku dieťaťu a počas noci v modlitbe bdie aby privítala jasné ráno. Čas, kedy tiene nie sú už také hrozivé.
4. časť -- Hudci hrajte -- Trnava a mesto mimo kamenných hradieb, žije takisto životom. Ľudová hudba, tanec a pohyb v spojení s prírodou a premenlivosťou jej ročným období sú hlavnými hybnými silami pracovitých ľudí, ktorí neraz pri oslave žatvy, hraní a spievaní aj veľa popijú -- ale taký je život. Sladký aj horký.
5. časť -- Resumé -- je pripomenutím už spomenutého: Kostolov, kde hlava Krista odpočíva v tŕní. Sochy so znetvorenou tvárou a rukami, znázorňujúcu prekliatie ľudí a mesta, nesúcom v mene tŕň. Dómu, kde svoje krásne kantilény skladal tak veľký a geniálny skladateľ. Rozporu medzi chudobou v nezištnosti a bohatstvom fresiek... A ku koncu, úžasnému zázraku lásky (portrét ženy) teda šľachetného ľudského citu, ktorý je schopný prekonať všetko pretrpené, a v sebazaprení nájsť vykúpenie seba samého v druhom.
Následné obrazy sa už len nástojčivo vynárajú ako prežité spomienky, rýchlejšie a rýchlejšie ...
až človek skončí v samote reflektorov. V manéži ako bábka osudu.
Prebudený z bytia do žitia.
Katedrálny zbor sv. Martina, Bratislava: W.A.Mozart: Korunovačná omša C dur - Agnus Dei.
W. A. Mozart: Korunovačná omša C dur KV 317 - Agnus Dei. Spieva Katedrálny zbor sv. Martina, dirigent Ján Miškovič. Sopránové sólo Hilda Gulyásová. Záznam zo sv. omše 25. januára 2015 v Katedrále sv. Martina v Bratislave.
Facebook:
Panenka Mária Trnavská - CD Krásný Zapadák. Trnavské pesničky
Práve vyšlo CD Krásný zapadák. Trnavské pesničky od autorov Mariána Makara Mrvu (hudba, spev) a Benjamína Škreka (texty). Hosťami sú ďalší trnavskí speváci a sólisti. Ukážka je z piesne Panenka Mária Trnavská. Spieva Michaela Bobeková. CD stojí 5 eur. Na dobierku plus poštovné si ho môžete objednať mailom na b.skreko@gmail.com.