Dvorac Janković u Daruvaru
Grofovi Janković stižu šezdesetak godina nakon povlačenja Turaka i na brežuljku počinju zidati dvor koji postaje snažno srce grada koji se upravo rađa.
Po ždralu, ptici koja krasi njihov grb, području daju novo ime - Daruvar što na mađarskom znači Ždralov grad, ili preciznije Ždralov dvorac.
Završavaju ga 1777. godine i postaje glasovit kao jedna od najljepših baroknih rezidencija kontinentalne Hrvatske. O njemu putujući Slavonijom piše i putopisac von Taube koji primjećuje kako bi se “ovakva palača po svojoj ljepoti mogla naći i u samom Beču”.
Unutrašnjost dvorca Janković
dvorac, daruvar, janković,
Dvorac Janković novo odredište plemićke rute Virovitičko-podravske županije
Jedan od europskih, pa tako i hrvatskih turističkih aduta zahvaljujući bogatoj povijesti su dvorci. A u njihovoj ljepoti moći će uživati gosti koji posjete Virovitičko-podravsku županiju. Zahvaljujući europskom novcu njihovim dvorcima se vraća stari sjaj. Stvoren je i novi turistički proizvod – plemićka ruta, a polazišna točka je Centar za posjetitelje dvorac Janković u Shopolju. Želja je prvenstveno privući goste iz Slavonije, pa je projekt predstavljen u Osijeku.
Radovi na dvorcu Grofa Jankovića, Suhopolje
Video prikazuje stanje dvorca 27. svibnja 2017. godine nakon što su započeli radovi na uređenju Dvorca Janković u suhopoljskom parku koji će se prenamijeniti u Centar za posjetitelje.
Nositelj projekta obnove Dvorca Janković u Suhopolju i njegova prenamjena u Centar za posjetitelje je Virovitičko-podravska županija. Izradila ga je Razvojna agencija VIDRA, a projektni partneri su: Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije, VIDRA Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije, Gradski muzej Virovitica i Općina Suhopolje
DVORAC U SUHOPOLJU
Postojeće zgrade dvorca u Suhopolju s parkom uokolo, ostatak su nekad velikog vlastelinskog kompleksa. Prve zgrade na mjestu današnjeg dvorca sagrađene su sredinom 18. stoljeća, u vrijeme kada je nastalo naselje Suhopolje, tada u sastavu vlastelinstva Vučin (Dominium Vuchin), a u vlasništvu grofovske obitelji Carffa. Grof Uto Caraffa prodao je vučinsko vlastelinstvo 1765. godine Carskoj komori i u sljedećih desetak godina, u vrijeme pripadnosti Carskoj komori, u Suhopolju su se dogodile značajne promjene: naziv mjesta promijenjen je u Terezovac, ondje se nastanio upravitelj cijelog posjeda i, što je najbitnije, sagrađen je veliki kompleks upravnih i gospodarskih zgrada. Glavnina današnjeg dvorca, tri postoje zgrade, potječu iz tog vremena. Naime, novi veliki kompleks vlastelinskih zgrada u Suhopolju dala je sagraditi Komora 1775. godine.
Sagrađen je na mjestu gdje su već od ranije postojale nekakve vlastelinske zgrade, no one su prilikom nove gradnje posve ugrađene i danas se njihovi ostaci razaznaju kao najstariji sloj u supstrukciji postojećih zgrada.
Jezgru novo podignutog kompleksa činile su tri zgrade – središnja jednokatnica s velikim mansardnim krovom i uz nju dvije okomito postavljene, samostojeće izdužene prizemnice.
U većini prostorija središnje zgrade bio je stan vlastelinskog upravitelja, a samo u malom dijelu prizemlja odvijale su se i upravne funkcije. Istodobno, u dva bočna prizemna krila prevladavali su različiti gospodarski sadržaji, ali su i ondje bile prostorije namijenjene za stanovanje visokih vlastelinskih činovnika – žitničara i glavnog računovođe. Uz središnje tri zgrade bio je i čitav niz najrazličitijih pomoćnih gospodarskih objekata – staje, drvarnice, nadstrešnice, sušionice, ostave ledenica i dr. Svi su oni bili raspoređeni i organizirani oko dva unutrašnja dvorišta, a cijeli kompleks bio je opasan zidanom ogradom s velikim ulaznim vratima. Dakle, Komora je u Suhopolju sagradila veliki kasnobarokni vlastelinski kompleks u kome su se, na zgusnutom prostoru i u najprisnijem kontaktu, ispreplitali stanovanje s najraznovrsnijim gospodarskim i upravnim aktivnostima.
Ubrzo nakon izgradnje u Suhopolju Komora je prodala vučinsko vlastelinstvo i ono je do kraja 18. stoljeća u vlasništvu plemićke porodice Jankovich de Pribert. Novim vlasnicima, da bi povremeno ili duže boravili u Suhopolju, bilo je prejako potrebno rafinirati stambenu funkciju postojećih zgrada i prilagoditi ih opremom i ukupnim ugođajem svojim staleškim zahtjevima. Stoga je nužno bilo prije svega eliminirati prljave gospodarske sadržaje iz neposredne blizine rezidencije, te cjelokupni ansambl ujediniti i oplemeniti hortikulturnim uređenjem okoliša, što je i realizirano na prijelazu 18. u 19. stoljeće.
...
Božica Valentić, prof. Tone Papić, dipl. inž. arh.
● Više o dvorcu pročitajte na:
● PRETPLATITE se na moj kanal:
● Suhopolje Facebook stranica:
♫ Muzika:
● Cylinder Two by Chris Zabriskie is licensed under a Creative Commons Attribution license (
Source:
Artist:
Godišnji majales u Daruvaru [24.05.2019.]
U petak 24. svibnja učenici Katoličke gimnazije predvođeni svojim profesorima uputili su se na zajednički godišnji izlet – majales u Daruvar. Cilj ovakvih izleta je upoznavanje Požeške biskupije, ali i međusobno zbližavanje te osobni rast. Po dolasku u novoizgrađeni crkvu sv. Antuna Padovanskog, gimnazijalce je dočekao župnik domaćin Žarko Turuk. Predstavio je ukratko povijest župe, a potom je vjeroučitelj Marijan Pavelić predvodio svetu misu u kojoj su aktivno sudjelovali svi učenici. Nakon misnoga slavlja domaćini su srdačnom gostoljubivošću počastili učenike koji su potom krenuli u obilazak grada. Pod stručnim vodstvom gimnazijalci su prošetali centrom grada te obišli Trg kralja Tomislava, Crkvu Presvetoga Trojstva, Parohijsku crkvu Svetih Otaca Prvog Vaseljenskog Sabora, Dvorac Janković i gradski Muzej, Ginko bilobu itd. Nakon zanimljive šetnje, župnik Turuk se pbrinuo i za organizaciju ručka u Češkom domu. Osim toga učenicima su se predstavili pjesmom i plesom Češka beseda Daruvar koja je najveća manjinska udruga Čeha koji žive u Hrvatskoj.
Drugi dio dana učenici su proveli rekrativno. Dio njih opustio se u Termalnom vodenom parku Aquae Balissae, a ostali su sudjelovali u zabavnim igrama i nadmetanjima na obližnjem igralištu. Obogaćeni i ispunjeni učenici su se po završetku rekrativnog dijela programa vratili svojim domovima.
Izdvojeno 23.1.2019. - Ekumensko slavlje u Daruvaru
Prigodom Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Daruvaru je održano središnje ekumensko bogoslužje Požeške biskupije.
Dvorci Hrvatske: Dioš
Dvor su projektirali i izgradili madžarski arhitekti Foerk Erno i Sandy Gyula 1904 godine.
Na dvorcu je sačuvana ploča s mađarskim natpisom, koji u prijevodu glasi: Bog blagoslovio ovu kuću, koju je sagradila gđa. udovica od Tikeri Alajoša, rođena Falkenberg Paula, A.D. 1904. na spomen
svog supruga.
Obitelj pl. Tikeri (Tükory), zapravo Aleksandar pl. Tikeri, došla je u ove krajeve kupnjom veleposjeda 1879. od udovice Lechner koja je do veleposjeda došla kupnjom od obitelji pl. Jankovića grofova Daruvarskih.
Pred I. svjetski rat obitelj Tikeri parcelira posjed i rasprodaje svoje imanje. Vlasnicima dvora postaje obitelj Kulmer, zatim Švicarska banka, pa Banovina Hrvatska.
Početkom II. svjetskog rata dvor kupuje katolički red salezijanaca, za odgoj podmlatka. U pregovorima uz pomoć lokalnih župnika iz Daruvara i Končanice sa Zavodom za kolonizaciju, dvor Dioš kupljen je i preimenovan u Marijin dvor. U unutrašnjosti uređena je kapelica.
Narod je bio oduševljen dolaskom salezijanaca koji su odmah osnovali i osnovnu školu za lokalno pučanstvo. Život i rad salezijanaca, koji su organizirali i svećeničko učilište, tekao je bez poteškoća
tijekom rata sve do 1945. Dvorac je tada nacionaliziran, a klerici su se morali razići u susjedne župe Badljevinu i Sirač. Svećenstvo s učenicima moralo se 1946. iseliti.
Od tada je dio dvora korišten za osnovnu školu i za učiteljske stanove. Veće su prostorije povremeno upotrebljavane za vojnu obuku. Tada se u njemu i održavaju razni tečajevi poljoprivrede, veterine i učiteljski tečajevi. Tu u blizini nastaje i peradarska farma do 1957., a pokušala se obnoviti i voćarska
djelatnost. U to je vrijeme manji bazen oko dvorca zatrpan, a staze su se prestale uređivati.
Nakon demokratskih izbora 1990. i Domovinskoga rata sudskom odlukom 1995. Marijin dvor »Dioš« vraćen je salezijancima. U dvorcu se ponovno obavlja bogoslužje, a jedna radna prostorija pretvorena je u kapelicu Marije Pomoćnice.
Radovi na obnovi započinju 1996. s nadom da Marijin dvor postane duhovni centar mladeži i odraslih.
Od nedavno Dioš je na prodaju.
izvor:
Faruk Demiri iz Daruvara je neokrunjeni kralj bureka
Daruvar, 210919.
Faruk Demiri iz Daruvara je neokrunjeni kralj bureka koji spravlja u svojem zdravljaku Orijent. Reportažu o Frauku koju je napisao naš Mario Pušić možete pročitati na
Snimio: Robert Fajt / CROPIX
MANJINSKI MOZAIK HTV : SRPSKA ZAJEDNICA DARUVAR
autorica Lenka Lalić
Selo Markovac kod Daruvara Slavonija 04/2019
ALL RIGHTS RESERVED
Kopiranje i postavljanje na druge kanale je zabranjeno
Martinje u Daruvaru, 09.11.2019.
Martinje u Daruvaru, 09.11.2019.
Daruvar 22.10.2016.
DARUVARKI CVJETNI SAJAM
Daruvar - Trg kralja Tomislava
live stream
Valpovački vlastelini Prandau - Normann
Kroz posljednji ovogodišnji Manjinski mozaik provest će nas austrijsko-njemačka aristokracija iz Slavonije. Priča o valpovačkom vlastelinstvu priča je o dvije velikaške obitelji koje su upravljale njime od početka 18. stoljeća pa sve do kraja 2. svjetskog rata. Baruni Prandau i grofovi Normann unapređivali su gospodarstvo, ulagali u školstvo, izgradili kazalište i svojim djelovanjem tijekom više od dva stoljeća omogućili sveukupni razvoj valpovačkog kraja. Podržavali su rad brojnih zaklada, bili donatori i dobrotvori. Dobro su znali da se dobro dobrim vraća, kako nekad, tako i sada.
Autorica: Melita Homa
Snimatelj: Mario Kovačević
Montažer: Mario Brus
Urednik: Mario Beganović
Realizatorica: Martina Miljković
Producentica: Slavica Flanak
Daruvar - Grad od tri grada - I. dio
Promotivni video Grada Daruvara
Biciklom po parku - Daruvar
Dan grada Daruvara, Sajam cvijeća 5.5.2018.
Daruvar Live:
Raiffeisen banka deložira obitelj Klubičko iz Daruvara
Obitelj Klubičko bila je jamac za kredit, budući se krediti u suštini ne mogu vratiti pokrenuta im je ovrha nad kućom i čeka ih deložacija. Živi zid će ih braniti od svakog pokušaja ovrhe u režiji RBA.
Koncert Daruvar Daruvarčanima
Lajk ako vam se video svidio
Daruvar: Policija zapljenila 30-ak kilograma marihuane
Damir Spehar/PIXSELL