Russów -Dworek Marii Dąbrowskiej
Maria Dąbrowska - pisarka i publicystka, urodziła się w Russowie pod Kaliszem jako najstarsza córka Ludomiry i Józefa Szumskich Dom rodzinny M. Dąbrowskiej w Russowie nigdy nie był własnością jej rodziców. Na początku 1889 r., Józef Szumski podjął tutaj pracę jako administrator w majątku .Maria Dąbrowska spędziła w Russowie tylko dzieciństwo i młodość, ale do końca pozostała związana z Ziemią Kaliską. Najbardziej znany jej utwór Noce i dnie - wyraźnie związany z realiami Russowa z przełomu XIX/XX wieku. Obraz wsi widoczny jest również w innych wspomnieniach: Miejscem akcji w utworach Dąbrowskiej jest najczęściej wieś rodzinna. Powieść Noce i dnie spopularyzowana przez filmową ekranizację i serial telewizyjny o tym samym tytule jest autentyczną sagą rodzinną Szumskich osadzoną w realiach środowiska, w którym żyła pisarka i jej prawdziwi bohaterowie.
Russów - dworek Marii Dąbrowskiej Niedziela u Niechciców 2018
Niedziela u Niechciców Noce i Dnie wspominamy...
Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.mpg
12.08.2011. Dworek Marii Dąbrowskiej
Park z pięknymi stawami
Na terenie parku mini skansen budownictwa ziemi kaliskiej
Maria Dąbrowska Pisarka Polska.. Dom w Russowie
Dom rodzinny Marii Dąbrowskiej w Russowie - z domu Szumska (ur. 6 października 1889 w Russowie, zm. 19 maja 1965 w Warszawie) – polska powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, Arcydziełem Marii Dąbrowskiej jest tetralogia powieściowa Noce i dnie (1932–1934), która obejmuje cztery tomy: I Bogumił i Barbara (1932), II Wieczne zmartwienie (1932), III Miłość (1933), IV Wiatr w oczy (1934). Nawiązując swym tworzywem do tradycji epiki (od Homera po realizm XIX wieku), Dąbrowska przedstawia tam dzieje kilku pokoleń rodziny szlacheckiej na przełomie XIX i XX wieku. Noce i dnie to zakrojona kronika polskiej inteligencji, także wnikliwe studium psychologiczne głównych bohaterów, małżeństwa Niechciców – Bogumiła i Barbary. Powieść ma cechy autobiograficzne. Powieściowy Kaliniec to odwzorowany Kalisz. Zasadniczy wątek fabularny, jak i rys psychologiczny bohaterów Dąbrowska stworzyła w miejscowości Płonne k. Radomina. Bogumił i Barbara, główni bohaterowie powieści, wzorowani byli na administratorach majątku w Płonnem (żona administratora, Helena Hepke, była siostrą Dąbrowskiej; błędną jest informacja, jakoby postacie Bogumiła i Barbary były wzorowane na rodzicach pisarki.
Zapraszam do obejrzenia mojego filmu:)
Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.mpg
12.08.2011. Dworek Marii Dąbrowskiej
Park z pięknymi stawami
Na terenie parku mini skansen budownictwa ziemi kaliskiej
SPOT reklamujacy Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
Spot zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego.
DWOREK MARJI DĄBROWSKIEJ
Maria Dąbrowska (1889 - 1965) pisarka i publicystka, urodziła się w Russowie pod Kaliszem jako najstarsza córka Ludomiry z Gałczyńskich Szumskiej i Józefa Szumskiego. Dom rodzinny w Russowie nigdy nie był własnością jej rodziców. Na początku 1889 roku ojciec pisarki podjął tutaj pracę jako administrator majątku Kazimierza Waliszewskiego. W tym czasie wieś należała do gminy Zborów i parafii Tykadłów (obecnie gmina Żelazków).
Maria Dąbrowska spędziła w Russowie jedynie dzieciństwo i młodość, ale do końca życia czuła się związana z ziemią kaliską. Dała temu wyraz w utworach literackich, wspomnieniach, a także w swoim Dzienniku.Ekspozycja etnograficzna na terenie parku powstała w latach 1988 - 1998 i obejmuje wybrane zabytki budownictwa chłopskiego związanego z regionem kaliskim. Trzy, spośród sześciu przeniesionych obiektów, tworzą zagrodę chłopską z końca XIX wieku a pochodzą z różnych miejscowości podkaliskich: chata mieszkalna - Takomyśle, stodoła - Godziesze, obora - Skrzatki. Szczególnie cennym nabytkiem jest spichlerz z Russowa nazywany przez mieszkańców sołkiem (2 poł. XVIII w.). Był on własnością rodziny Witczaków, którą Dąbrowska doskonale znała i poświęciła jej jedno z opowiadań pt. Królewskie korale. W 1993 roku przeniesiono natomiast z podkaliskiego Dobrzeca chatę mieszkalną wyrobnika z początku XIX wieku. Ostatnim obiektem, który znalazł się na terenie muzealnego parku jest spichlerz dworski z 1800 roku przeniesiony z Kuźnicy Grabowskiej w 1998 roku
Polski dwór, a nie sowiecki chlew! [Tuba Cordis 16 VIII A.D. 2015]
Niech życie nas, Polaków przypomina polski dwór, a nie bolszewicki chlew!
Słowo ks. prałata Romana Kneblewskiego, proboszcza parafii NSPJ w Bydgoszczy, na XX niedzielę zwykłą - 16 sierpnia A.D. 2015.
Russów 2015
9 czerwca odwiedziliśmy Muzeum w Russowie. Podczas wycieczki poznaliśmy wiele ciekawych szczegółów z życia rodzinnego Marii Dąbrowskiej. Zapoznaliśmy się z zarysem historii rodziny Szumskich sportretowanych w Nocach i dniach, a także dziejami samego dworku, w którym mieści się Muzeum.
Wśród pomieszczeń, jakie odwiedziliśmy znalazły się gabinet ojca, sypialnia, salon i pokój Marii i jej sióstr, a także kuchnia z licznymi przykładami dawnych sprzętów domowych. Nad drzwiami w gabinecie pana Szumskiego podziwialiśmy krzyż z powstania styczniowego, bezcenną pamiątkę udziału ojca pisarki w walkach 1863 roku.
Zobaczyliśmy także pamiątki, listy i najstarsze wydania utworów Marii Dąbrowskiej.
Kwitnące róże i wierzby nad stawami przywoływały na pamięć obrazy dawnego życia w szlacheckim dworze i gospodarstwie.
Zwiedzając park zobaczyliśmy także skansen z mnóstwem zabytkowych narzędzi i przykładów wyposażenia.
Od naszej wspaniałej przewodniczki usłyszeliśmy także cenne w dzisiejszych czasach słowa refleksji.
Aby dobrze poznać dzieje Marii Dąbrowskiej warto przeczytać jej Dzienniki, a później zagłębić się w utwory - usłyszeliśmy podczas lekcji muzealnej.
To co pozwala nam poznać Muzeum Marii Dąbrowskiej, to nie tylko historia młodości pisarki, to także cząstka dawnego życia, które było zupełnie inne niż nasze. We dworze poza ciężką pracą, oddawano się także życiu rodzinnemu: przyjmowano gości, śpiewano w salonie piosenki, czytano na głos książki. Gospodarstwo i okoliczna wieś tętniła życiem. Pisarka, której powieść Noce i dnie była nominowana do literackiej Nagrody Nobla starała się przekazać choć w części obrazy i doświadczenia, jakie stały się częścią jej życia. Należy czytać książki - usłyszeliśmy podczas lekcji muzealnej - kształtują człowieka, jego umysł, wyobraźnię i jego wrażliwość. Maria Dąbrowska umiała wykreować świat, który nam to wszystko umożliwia.
KONTAKT
Adres
Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Bosko
ul. Łódzka 10, 62-800 Kalisz
Internet
lobosko.jcom.pl
liceumboskokalisz@gmail.com
Telefon
stacjonarny (62) 767 39 67
komórkowy 501 360 296
Mec. Gujski: Dwór staropolski winien być otwarty! Posiadanie dworu zobowiązuje…
Mecenas Waldemar Gujski wraz z małżonką Małgorzatą Gujską w 2003 r. kupili dwór w Gałkach na dawnych rubieżach mazowiecko-podlaskich, w powiecie węgrowskim. W programie Roberta Wyrostkiewicza Nocna wymiana myśli mec. Gujski wspomina jak wyglądał dwór, kiedy zobaczył go z żoną po raz pierwszy.
Grzyb, pleśń, ruina, i zwierzęce ekstrementa – to obraz, który zapamiętał jeden z najlepszych europejskich adwokatów prawa pracy. Żona prawnika była przerażona widokiem ruiny, a sprawę zakupu powierzyła – jak wspominała później – samemu Bogu. Ostatecznie podjęto wyzwanie kupna i renowacji dworu, który zbudowany w XIX wieku (1876 r.) był ostatnim projektem mistrza swojej profesji architektonicznej Bolesława Pawła Podczaszyńskiego.
Mec. Gujski podobnie jak architekt Podczaszyński byli miłośnikami pięknych kolekcji. W dworze w Gałkach, odnowionym zgodnie z zasadami sztuki z epoki, rodzina Gujskich zgromadziła zbiory, którymi nie pogardziłyby największe muzea narodowe, nie tylko polskie.
Dwór Gujskich prowadzi życie zgodnie z regułami z dawnych lat, czyli jest otwarty. Zapraszani są tutaj nie tylko znamienici goście, ale przede wszystkim dzieci i okoliczna ludność; tu śpiewane są wspólnie kolędy czy zapraszani artyści, by dzielić się sztuką z innymi podczas koncertów plenerowych.
W programie Nocna wymiana myśli mec. Gujski wymienia szereg osób, bez których to dzieło nie byłoby zrealizowane.
Zapraszamy do obejrzenia całego programu!
Nocna Wymiana Myśli Roberta Wyrostkiewicza to rozmowy o tym, o czym nie chcą zazwyczaj rozmawiać dziennikarze mediów głównego nurtu. Przed ekrany zapraszamy w każdą środę i piątek o godzinie 21.00.
Muzeum H Sienkiewicza w Oblęgorku
Zwiedzanie Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku
Pull Up! Odcinek 27 (Dworek M.Dąbrowskiej / Piłka Ręczna / Jr. Stress)
W przedostatnim odcinku programu Pull Up! - Krystian Durman i ekipa telewizyjna popędzili do trzech polskich miast:
Russowa - w którym odwiedzili Dworek zamieszkiwany niegdyś przez słynną pisarkę Marię Dąbrowską, a także do Kalisza - Szczypiorna gdzie narodził się jeden z naszych narodowych sportów - czyli piłka ręczna. Na koniec szalona ekipa dotarła do Krakowa na Cracow Reggae Festiwal 2011 gdzie po raz kolejny spotkali Juniora Stressa oraz jego Band!
Scenariusz, realizacja, prowadzenie:
Krystian Durman Dur-Men Jr.
Zdjęcia:
Krzysiek Mazur, Sebastian Jochan, Adrian Kolasiński,
Stadycam:
Krzysiek Mazur
Kierownik Produkcji:
Maciej Zawal
Montaż:
Krzysiek Mazur
Grafika:
Wiktor Bartel
Dźwięk:
Sebastian Jochan
Pomoc techniczna:
Dariusz Juszczak
Czołówka Muzyczna:
27Pablo & Marjola & Mothashipp - Pull Up
Muzyka:
Sony Music
Produkcja:
TV aMazing 2011
Maria Dąbrowska z Russowa
Turyści z Maroka --rewelacje Sikorskiego
wypowiedź Radosława Sikorskiego po zamachu w Barcelonie 18.06.17
szajba rusałka
szajba rusałka
Dwór Orbiszewskich w Kłóbce
ltvwloclawek.pl
Poznaj strategię wroga - Maria Dąbrowska - Zdrój Wody Żywej - Krynica Zdrój 30 06 2019
Jak działa wróg?
Jaka jest jego strategia?
Boże dzieła w praktyce
Zachęcam do wysłuchania :)
Zmiana | Maria Dąbrowska | TEDxKazimierz
Maria Dąbrowska is the founder of „Zmiana” (Change) foundation, whose aim is to help reintegrate prisoners and former prisoners back into society through literature. The foundation is collecting books for prisons and establish “neighbourhood libraries” – places where socially marginalized people can find a space to meet and talk about culture.
Maria Dabrowska is a social activist who founded the Zmiana Change foundation which organisers community libraries and is bringing books into Polish prison libraries.
This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at
Dworek w Salinie
Dworek w Salinie