Aradi Szabadság-szobor - Aradi Vértanúk Emlékére
Vesztergám Miklós Tárogató: Arad felől fúj a szél.
Néhány kép kivételével családi felvételekből válogatva!
Az aradi Szabadság-szobor teljes egészében közadakozásból gyűlt pénzből készült. A szobor talpazatán az 1849. október 6-án, Aradon kivégzett 13 tábornok bronz domborművét helyezték el. A szobor központi alakja egy allegorikus szabadságot jelképező nőalak, s mellette a talpazaton 4 szoborcsoport helyezkedik el, mégpedig: Ébredő szabadság, Harckészség, Áldozat készség, Haldokló harcos. A szobrot 1890-ben avatták fel. 1925-ben az emlékművet eltávolították. 2004. április 25-én újra felállították.
Az alkotás elkészülésének előzményeihez tartozó fontos adalék: a királyi pár százezer koronát adományozott a megbékélés jeleként a honvédek segélyezésére. Ez adott alapot egy szoborpályázat kiírására. A pályázatot Huszár Alfréd nyerte meg és haláláig dolgozott a művön.
Tanítványa, Zala György örökölte a feladatot, aki alaposan átdolgozta a tervet. Így alakult ki a végső forma.
Az emlékmű csúcspontjára Hungária alakját állította, míg négy, szinte önálló, allegorikus kompozíció az erkölcsi példa magaslatára emelték a tizenhárom hős-áldozatnak az eszméért, a hazáért, megalkuvás nélkül vállalt magasztos véráldozatát.
Az emlékmű lépésről-lépésre készült el, a vértanúkat ábrázoló 63 cm átmérőjű plakettek az avatás évében kerültek az alkotásra.
A szobrot 1890. október 6-án leplezték le, primens személyiségek jelenlétében, ill. meghívásával.
Már 1919-ben a helyi vezetők mozgalmat indítottak éppen azért, mert a középső Hungária alak az ezeréves Magyarországot, egyben a románok elnyomását jelképezte számukra. Ennek következtében a szobrot előbb bedeszkázták, majd eltávolították. A 2003-ban ismert információk szerint (ld. forrás) az újraállítás többször meghiúsult, de valószínűleg nem is volt ismert az alkotás részleteinek fellelhetősége.
Neményi Margó által feltöltött képek tanúsága és napjainkban már ismert információk szerint az alkotás részleteit Temesváron, az Arad-Belváros Katolikus Plébánia udvarán tárolták 2004-ben történt újra-felállításáig.
Forrás: Borbás György: A Millennium szobrásza Zala György (Kossuth Kiadó, 1999) Elektronikus elérhetősége: zalagyorgy.info
Jávor Pál a Dankó Pista című filmben
A film 1941-es, Dankó Pista szerepében Jávor Pál, Jáky Ilonka szerepében Simor Erzsi.