Kerepesi Cemetery in Budapest
Budapest's Kerepesi Cemetery is the great national pantheon of Hungary and the final resting place of many of her greatest sons and daughters. Also known as the Fiumei uti nemzeti sirkert (Fiumei road national graveyard), the Kerepesi temeto has many beautiful monuments of great artistic value. The cemetery was established in the mid-19th century, so the tombstones and mausoleums can be found in many styles, though 19th century Neo-Classical and early 20th century Art Nouveau and Art Deco seem to predominate. These photos were taken by me on the afternoon of July 6th, 2009, near the end of our Hungary and Romania trip.
KEREPESI CIMITERO BUDAPEST 4K - RIPRESE & MONTAGGIO GIANNI IMPEGNOSO
Kerepesi Cimitero (ungherese: Kerepesi úti temető o Kerepesi temető , nome ufficiale: Fiumei úti Nemzeti sírkert , vale a dire Fiume Strada Nazionale Graveyard) è il più famoso cimitero di Budapest . Si tratta di uno dei più antichi cimiteri in Ungheria , che è stato quasi completamente preservati come entità.
KEREPESI CIMITERO BUDAPEST 4K - RIPRESE & MONTAGGIO GIANNI IMPEGNOSO
Farkasréti temető - Farkasréti Cemetery
The main building of this cemetery is a Bauhaus masterpiece designed by Virgil Krassói and Ferenc Módos in 1938.
A Farkasréti temető főépülete egy Bauhaus remekmű, amit 1938-ban Krassói Virgil és Módos Ferenc tervezett.
Follow me on Instragram:
Follow me on Facebook:
Follow me on Twitter:
Instagramon is követhetsz:
Facebookon is követhetsz:
Twitteren is követhetsz:
Barangolás Pesten-Budán. Farkasréti Temető
Gombos Dezső fotó amatőr
Fiumei Úti Temető, Cemetery, Budapest
Én hoztam létre ezt a videót a YouTube diavetítés-készítővel (
Rejtélyes sír a Farkasréti temetőben
Na-seby 1645. Egy jeruzsálemi kereszttel kiegészítve mindössze ennyi áll azon a síron, amelyet a Farkasréti temetőben találtunk, s ami meglehetősen rejtélyessé teszi a nyughelyet.
SÉTA A FARKASRÉTI TEMETŐBEN..
zene:Mondd,ugye álom volt csak az egész
Emléktábla: halottak napi barangolás a Farkasréti temetőben
A sétán Szilágyi Ritát, a temető idegenvezetőjét kísértük végig, aki érdekes történetekkel mutatta meg a temető sok neves sírkövét.
Budapest 2012 Halottak napja.Pár perc családtagoknak,barátoknak,harcostársaknak
ab
9.TV - A teljesség felé - Kegyeleti séta a Kerepesi temetőben
Kiss Ádámmal és természetjáró csapatával kegyeleti sétát tettünk a Kerepesi temetőben.
Meglátogattuk a Kegyeleti Múzeumot, a Kossuth Mauzóleumot, és bejártuk a híres sírkertet.
Sírrongálás a Farkasréti temetőben 2010 08 20
Újbudai Mozaik - (2012.10.15.)
A Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény rendhagyó sétára invitálta az érdeklődőket szombaton a Farkasréti Temetőben. Híres emberek nyughelyével, életük érdekes eseményeivel és művészi értékű síremlékekkel ismerkedhettek meg azok, akik a 10 órai indulásra megérkeztek a temető Németvölgyi úti főbejáratához.
Searching for Souls & Saints
In this video episode of Budacast, Drew, Andrea and her mom take a trip to the Farkasréti temető, a cemetery in Budapest, for All Souls' Day, when Hungarians typically visit local graveyards to pay respects to their loved ones. Among the numerous, often ornate graves, they happen upon the grave of Hungarian composer Béla Bartók and light a candle for Andrea's grandfather who was shipped off to Siberia by the Soviets.
✝️ Az elhagyatott kisszentmihályi temető ✝️
A kisszentmihályi temetőt 1905-ben létesítették.
1905 decemberében hoztak határozatot a temető létesítéséről, amikor is a szentmihályi képviselő testület Weinwurm Jánostól temető és faiskola létesítésére megvásárolt tíz holdnyi területet. A faiskolai részből később hatszáz holdnyit adtak át izraelita temető létesítésére. Közepén áll a Szvoboda János által emeltetett nagyméretű feszület. E körül kaptak helyet 1935-től a kerület prominens személyiségeinek díszsírhelyei. Itt nyugszik Krenedits Sándor, Rákosszentmihály alapító főjegyzője, Pálfi János földbirtokos, közcélú telkek adományozója, Vayand Károly tanító, Regős József a fiúpolgári iskola alapítója és Gombás Károly bíró.
A temető az 1940-es évektől van elhagyatva, mára már benőtte az erdő.
Zenecím: Funeral March
Zeneszerző: Fryderyk Chopin
Az egyik legkülönlegesebb sírkert
A Salgótarjáni utcai zsidó temető 1874-ben nyílt meg, sokáig az egyetlen zsidó temető volt Pesten. Reprezentatív mauzóleumaiban itt van a pesti zsidóság elitjének végső nyughelye, de ide temették át a budapesti gettó halottainak többségét is.
Az 1950-es évektől a temetőt már alig használták, az utolsó temetkezés az ezredfordulót követő években történt. A temetőt az 1960-as évek óta benőtte a növényzet, a szertartásépület kupolája a 80-as években beomlott. A 2002-ben teljes egészében műemlékké nyilvánított temető 2016-ban került a Nemzeti Örökség Intézetének kezelésébe.
2019.11.01. Mindenszentek - Temetői Kőrkép
2019.11.01. Mindenszentek - Temetői Kőrkép
Szűr, Himesháza, Székelyszabar, Kislippó, Lánycsók.
Farkasréti temetőben a Rongyos Gárdára emlékezett a több száz megjelent.2/3
90 évvel ezelőtt, 1921. augusztus 28-án tört ki a nyugat-magyarországi fölkelés, melynek során a Rongyos Gárda neves és névtelen hősei - alig kétezren - megváltoztatták a történelmet, átírták a nagyhatalmak szándékát, fegyverrel kikényszerítve a Sopronban és a környező falvakban megtartott népszavazást. Ennek köszönhető, hogy a térség ma Magyarország államterületéhez tartozik.Szilágyi György országgyűlési képviselő beszédében párhuzamot vont Magyarország 1918-as és 2011-es állapota között. Az ország akkor is és most is nehéz helyzetben volt, csőd fenyegette, a hadsereget felszámolták, de ahogy akkor megalakult a Rongyos Gárda, úgy négy évvel ezelőtt is megalakult a Magyar Gárda, mint honmentő csapat. Kijelentette: a mai kor emberének tanulnia kell a Rongyos Gárda példájából.Szabó Gábor országgyűlési képviselő, a Jobbik pártigazgatója a párt sikereit ismertette. 2006-ban a Fidesz még közleményben ellenezte a Trianon-emléknap bevezetését, mi, hazafiak pedig csupán magunk közt adóztunk méltóképpen Horthy Miklós és Wass Albert emlékének. Azonban egyre több Trianon-megemlékezés, Horthy-ünnep vagy Wass Albert-szobor jelent meg az országban, ez a társadalmi nyomás meghozta gyümölcsét: van Trianon-emléknap, Horthy-emlékmenet, Budapesten pedig jobbikos kezdeményezésre Wass Albert tér.A rendezvény végén Vámossy Tibor, a Rongyos Gárda katonájának sírjánál az emlékezés virágait helyezte el Prónay Pál unokaöccse, az Új Magyar Gárda, a Magyar Nemzeti Gárda, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Moby Dick és a Hungarica zenekarok, a KDNP XII. kerületi szervezete, a Hegyvidéki Trianon Társaság, a Nemzeti Érzelmű Motorosok valamint a Szebb Jövöért Polgárőr Egyesület.
BARANGOLÁS PESTEN-BUDÁN. Kerepesi Temető
Gombos Dezső fotó amatőr.
Barangolás Pesten- Budán Kerepesi Temető
Gombos Dezső fotó amatőr
Fiumei úti Nemzeti sírkert National Graveyard
A sírkert rövid története (Kerepesi temető)
A Kerepesi temető Magyarország egyik legrégibb összefüggően megmaradt sírkertje. Egész Európában az egyik legteljesebb Nemzeti Pantheon, ahol történelmünk és kultúránk nagy alakjai: politikusok, művészek, tudósok nyugszanak.
A reformkorban Pest és Buda területén számos kisebb temető működött. Az 1840-es évekre ezek nemcsak beteltek, hanem akadályozták is a települések terjeszkedését. 1847-ben Pest város tanácsa nagy területű köztemető létesítését határozta el a település határain kívül, az úgynevezett Kerepesi földeken.
Az első temetésekre csak az 1848/49-es szabadságharc után került sor. Kezdetben főleg módos pesti polgárcsaládok temetkező helye volt. Köztemetői feladatkörét megőrizve, a múlt század későbbi évtizedeire a Kerepesi temető egyre inkább dísztemetővé is vált: a magyar nemzet kiemelkedő személyiségei, politikusok, írók, művészek, tudósok kaptak itt díszsírhelyet.
Nemzeti Pantheon létesítésének szükségességét már gróf Széchenyi István fölvetette 1841-ben írt Kelet népe című munkájában. Azüdvleldét ő valahol a budai hegyekben képzelte el - végül is a Kerepesi temető kezdett ilyen szerepet betölteni temetkezőhellyé átalakulni.
1855-ben Vörösmarty Mihály volt az első jeles személyiség, akit itt helyeztek nyugalomra. Temetése egyúttal a Bach-rendszer elleni néma tiltakozás is volt. A továbbiakban a magyarság legnagyobbjai találtak végső nyughelyre e temetőben - nevüket temetősétánk megfelelő helyén soroljuk fel. (Néhányan a XIX. századból, akiket hiába keresünk itt: Csokonai Vitéz Mihály Debrecenben, Kölcsey Ferenc Szatmárcsekén, Széchenyi István Nagycenken. Madách Imre a szlovákiai Alsósztregován vannak eltemetve. Erdély nagyjai Kolozsvárott, a Házsongárdi temetőben nyugszanak. )
1886-ban a Kerepesi temető tehermentesítésére megnyitották a rákoskeresztúri Új köztemetőt. Budán 1894-ben létesült a Farkasréti temető. Ezzel a Kerepesi temető dísztemető jellege még inkább előtérbe került.
A pesti és budai belterületi temetők felszámolásával számos neves személyiség végül a Kerepesi temetőben nyert végleges nyughelyet. Kisfaludy Károly hamvait például a mai Lehet tér helyén lévő Váci úti temetőből, Petőfi Sándor szülei a szomszédos Józsefvárosi temetőből, az 1848-49-es honvédek pedig a budai Gesztenyéskert helyén működött Németvölgyi temetőből kerültek ide. A magyar jakobinusok maradványait a Tabáni temető felszámolásakor találták meg, majd hozták át a Kerepesi temetőbe.
1867 és 1919 között épültek fel a nagy mauzóleumok (Ganz, Batthyány, Deák utoljára Kossuth sírépítménye), az Árkádsor és a ravatalozó. Századunk első felében folytatódott a díszsírhelyek adományozása. 1928-ban létesítették a Művészparcellát - a múzeumi parcella lényegében ma is az 1930-as évekbeli állapotot tükrözi.
A II. világháború követő évtizedekben a Kerepesi temető némiképpen átalakult. Központi területét parkosították, a köztemetői jelleg háttérbe szorult. 1959-re elkészült a Munkásmozgalmi Pantheon és több munkásmozgalmi parcellát nyitottak. 1989-ben itt helyezték nyugalomra Kádár Jánost is. A kulturális élet kiválóságai a Farkasréti temetőben kaptak díszsírhelyet.
1990 után ismét számos változás történt. Rendezték és parkosították az 1956-os szabadságharcosok parcelláját. 1993-ban Antall József miniszterelnököt a Deák mauzóleum közelében helyezték örök nyugalomra. 1994-benmegindultak a köztemetések a 42-es parcella hant nélküli sírkertjében, majd a 26-os parcella új sírboltjaiban. Ezt követően a Fiumei délies karakterű sírparkja is megkezdte működését.
Ma a Kerepesi temető kettős feladatot lát el. Egyfelől Nemzeti Sírkertként őrzi a magyar múlt hagyományait, kimagasló alakjainak emlékét. Művészi értékei révén Európa legnagyobb szabadtéri szoborparkja, védett zöldfelületekkel, gazdag botanikai állománnyal. - Másrészt pedig újra működő exkluzív köztemető, újszerűen kialakított, esztétikusan parkosított környezetben