Hungarian Surrealism, Ferenczy Museum, Szentendre – Kilátó Clubhouse, Soteria Foundation
Visiting the exhibition of the Hungarian Surrealism at the Ferenczy Museum, Szentendre on August 23, 2019
Ferenczy Múzeum - Szentendre - Imázsfilm
FLOW - Áramlat | 2015.10.17. - 2016.01.10. | Ferenczy Múzeum, Szentendre
Flow/Áramlat
Kortárs fotográfiai kiállítás a Pictorial Collective csoport alkotóinak részvételével
A flow a tökéletes élmény pszichológiája, melynek alapjait Csíkszentmihályi Mihály fektette le. Az optimális emberi létezést, az élmények pozitív aspektusát – az örömöt, a kreativitást, az élet teljes felvállalását nevezi áramlatnak. Ez a ritka szubjektív állapot rendszerint akkor jön létre, amikor valaki testi vagy lelki teljesítményét megfeszített akarattal a végsőkig fokozza. A pszichológus szerint az örömteli élet egyedi alkotás, a passzív fogyasztói lét nem kínál igazi boldogságot és elmélyülést. A tökéletes élmény alapja a „flow”, vagyis az a jelenség, amikor annyira feloldódunk egy tevékenységben, hogy minden más eltörpül mellette, az élmény maga lesz olyan élvezetes, hogy a tevékenységet bármi áron folytatni akarjuk, pusztán önmagáért – véli a kutató.
Kiállítók:
Bácsi Róbert László
Darnay Katalin
Ferenczy Dávid
Mohai Balázs
Móricz-Sabján Simon
Pályi Zsófia
Urbán Ádám
Végh László
Kurátor: Kopin Katalin művészettörténész
Bővebb információ a csoport tevékenységéről:
Múzeumok Éjszakája 2017 - Szentendre
2017 június 24-én éjszaka utoljára még megtekinthető volt Korniss Dezső nagy sikerű kiállítása a Szentendrei Képtárban és Tóth Eszter – Csató Máté Szubjektív változó című tárlata a Ferenczy Múzeum Szentendre-termében. Ilosvai Varga István tárlata is megnyílt az est folyamán a Ferenczy Múzeum földszinti termeiben. Átadták a Bizottság-ligetet, hivatalos megnyitója az efZámbó Happy Dead Band koncertjével zajlott, amelyen természetesen Bizottság-számok is hallhatóak voltak. A téren az Art Capital 2017. évi public art pályázatának nyertes munkái is felvonultak. A múzeum irodalmi osztálya Arany János Kovács Jánosnak írt egyik eredeti levelét állította ki – a kézirat csak ezen az éjszakán volt látható a Ferenczy Múzeumban. Szokás szerint valamennyi kiállításon részt vehettek a látogatók tárlatvezetéseken, délután és este pedig külön programokat kínáltak a múzeumok és a kiállítóhelyek a gyerekeknek. Rendkívül izgalmasan telt Méhes Csaba Grand Prix-díjas pantomimművész műsora a Czóbel Múzeumban és Tóth Pál fizikus levitációs kísérlete a MűvészetMalomban.
Vajda Lajos - Világok között / Szentendre, kiállítás megnyitó
Vajda Lajos - Világok között
2018.11.11. - 2019.3.31.
Ferenczy Múzeum, Szentendre
Több mint két évnyi szakmai előkészítést követően 2018 novemberében megnyílt Szentendrén, a Ferenczy Múzeumban (Kossuth u. 5.) a Világok között – Vajda Lajos élete és művészete című nagyszabású kiállítás.
Az 1908–1941 között élt Vajda – a hazai művészettörténészek konszenzusos megítélése szerint – a modern magyar képzőművészet meghatározó, sokak szerint a legfontosabb képviselője, aki szorosan kötődött Szentendréhez. Eddigi legteljesebb – túlzás nélkül: nemzetközi jelentőségű – tárlatán mintegy százötven alkotását láthatja a közönség (köztük több művet első alkalommal). A tárlat előkészítését egy 2016 márciusában megalakult munkacsoport végezte Passuth Krisztina, Pataki Gábor, Radák Judit, Boros Lili, Petőcz György és Szabó Noémi részvételével. A kiállítás vezető kurátora Szabó Noémi, a Ferenczy Múzeumi Centrum Művészeti és Muzeológiai Főosztályának vezetője.
Vajda Lajost (1908–1941) a szűkebb és tágabb szakmai közeg az 1930-as évek legjelentősebb hazai művészének tartja. Magányos, egyedi, páratlan életmű – hangzik el legtöbbször munkássága kapcsán. Valóban, Vajda egyes korszakait áttekintve egy enigmatikusan filozofikus, korát megelőző, egyfelől konstruktív, másfelől elementárisan expresszív, sok tekintetben „konceptuális”, formailag pedig olykor távolságtartó, máskor mélyen drámai hangvételű életmű sokszínű képe rajzolódik ki. Magányos alkotó volt, de korántsem társtalan. Művészi öntörvényűsége és tehetsége nem viselte az esztétikai, formai és társadalmi kötöttségeket, azonban éppen korának szelleme biztosította tudatosan vállalt kívülállásának keretrendszerét.
A Ferenczy Múzeumi Centrumban megrendezett kiállítás nem az újra felfedezésre váró, magányos alkotót kívánja bemutatni, hanem az életmű alakulásának külső és belső okait kutatja az egyes műcsoportokat a korszak tágabb és a művész szűkebb, személyes narratívájába illesztve.
A művészi útkeresés 1922-től 1930-ig tartó évei nagy hangsúllyal szerepelnek a kiállításon. Ennek egyik oka, hogy ekkor készült munkái eddig viszonylag ismeretlenek maradtak. Érdekes ez az időszak azért is, mert Vajda életművének kettőssége már pályája legelején tetten érhető: a család és a vidéki környezet meghitt nyugalma áll szemben a világba való kitekintés izgalmával. Vajda horizontjának kitágulásához nagyban hozzájárultak a Képzőművészeti Főiskolán megismert társak, akik – rövid ideig Kassák Lajos köré tömörülve – a konzervatív művészeti szellemiség helyett az európai konstruktivista és szürrealista tapasztalatok felé keresték útjukat.
Vajda nagy tanulóidőszaka azonban 1930 és 1933 közötti párizsi tartózkodása volt, ahol nemcsak művészetelméleti tudását mélyítette el, hanem a modern orosz filmművészet hatására fotómontázsokat is készített. Egy 1934-ből megmaradt fotó tanúskodik arról, miképp képzelte el Vajda a Párizsban született, szociálisan érzékeny montázsainak és megindítóan érzéki rajzainak monumentális ikonosztázba rendezését. Figyelme már Párizsban is, de hazatérése után egyre inkább a keleti, ortodox vallási közösségek szellemisége és az archaikus életformák felé irányult, kutatásának fő terepe pedig Szentendre és a környék „érintetlen” falvai lettek, amiben rövid ideig Korniss Dezső volt társa. A szentendrei vonalrajzok modern világtól való elfordulását azonban a legkevésbé sem a nosztalgia, hanem a koncentrált megfigyelés és formai analízis vágya hajtotta, hogy végül 1937 környékén a látható világ puritán, vonalig lecsupaszított struktúráját felváltsa a dekonstrukció és az absztrakció. Szentendre mint téma eltűnt; feloldódott az egymásra vetülő, jól ismert motívumok (templomtornyok, sírkövek és fűzfaágak) vonaltengerében. 1938-ban már az archaikus-primitív-törzsi művészet ősi formarendje uralkodik Vajda maszkjain és szürrealista tájképein, majd minden vizuális, képi konvenciót végképp maga mögött hagyva – a hazai kortárs művészetben valóban társtalanul – az önmagáért megszülető vonal elementáris erejű expresszivitásában és szubjektivitásában oldódik fel egész művészete és lénye.
Ferenczy Múzeumi Centrum
muzeumicentrum.hu
Rendező: Szalay Péter
Operatőr: Nagy Ernő
Hungarian Olympic and Sports Museum – Kilátó Clubhouse, Soteria Foundation
Visiting the Hungarian Olympic and Sports Museum in Budapest on Feb 23, 2018
Újragondolt Czóbel - építés, interjú, ajánló
Február 5-től újra látogatható Szentendrén a Czóbel Béla Múzeum!
A felújított múzeumról, a megújult állandó kiállításról beszél Szabó Noémi, a Ferenczy Múzeumi Centrum művészeti főosztályvezetője és Barki Gergely, a kiállítás kurátora.
Több, a raktár mélyéről előkerült, eddig az állandó kiállításon nem szerepelt alkotás is látható február 5-től az Újragondolt Czóbel című kiállításon Szentendrén, ahol a látogatók szó szerint is betekinthetnek egyes múzeumi főművek háta mögé. Néhány most feltárt kép ugyanis eddig egy-egy másik munka hátoldalán átfestve, eltakarva, elrejtve szunnyadt. E „kétoldalas” művek immár mindkét oldalukról megtekinthetőek.
A Barki Gergely kurátori koncepciója alapján megvalósult kiállítás a festő pályaszakaszait az életmű kronológiáját követve, helyszínek szekcióira bontva mutatja be a nagybányai indulásától a párizsi fauve korszakon, a Nyolcakhoz való csatlakozásának idején, majd a hollandiai éveken és a német expresszionisták körében töltött berlini perióduson át Párizsba való visszaköltözéséig, s végül az életmű zenitjét jelentő Párizs és Szentendre között ingázó hosszú időszakáig.
A tárlat a Ferenczy Múzeumi Centrum több száz darabos Czóbel-gyűjteményére épül, de mások mellett a budapesti Magyar Nemzeti Galéria, a kecskeméti Katona József Múzeum és a párizsi Julian Akadémia is kölcsönöz művet a kiállításra. A Czóbel művészetét feldolgozó riport- és dokumentumfilmek mellett interaktív információs pult is segíti az életmű teljesebb megismerését. Ugyanezt a célt szolgálják a múzeum újabb kiadványai is, melyek az ugyancsak megújult shopban érhetők el.
A tervek szerint az állandó kiállítás egy része időről időre megújul majd: a bekerülő minitárlatokban az eddigiektől eltérően nagyobb hangsúlyt kapnak Czóbel grafikái, amelyeknek tudományos feldolgozására a Ferenczy Múzeumi Centrum 2016-ban önálló programot indít.
URH: Kék fény - Hungarian Police History Museum
Visiting the Police History Museum on July 9,2013. Kilátó Clubhouse, Budapest, Hungary.Music: Ultra Rock Hírügynökség:Kék fény (Blue light):
The Exhibition of Members of the Palackposta Műhely, Leányfalu 2012
The exhibition from works of the Palackposta Műhely's members, was opened by dr.Csom Éva in Leányfalu, Hungary on Dec16,2012. Hámori Angelika performed a piano concert from works of Claude Debussy on the exhibition opening.
Vajda Lajos - Világok között
The animation illustrates three periods of the Hungarian avant-garde painter Lajos Vajda's (1908–1941) work.
This video installation is projected at the Lajos Vajda retrospective – Ferenczy Museum, Szentendre, Hungary 10/11/2018–31/03/2019
Concept: Gábor Gerhes and Daniel Horvath
Art direction and Sound design: Daniel Horvath
Motion graphic design: Kincső Palotás
A három filmet Vajda Lajos képeinek felhasználásával, a kiállítás társkurátora, Petőcz György tanulmányai alapján készítettük. A koncepció kidolgozása Gerhes Gábor és Horváth Dániel munkája. Az art director és a sound designer Horváth Dániel volt, az animációkat pedig Palotás Kincső valósította meg.
Koncepció: Gerhes Gábor és Horváth Dániel
Art direction: Horváth Dániel
Sound design: Horváth Dániel
Motion graphic design: Palotás Kincső
Hungarian Technical and Transportation Museum – Kilátó Clubhouse, Soteria Foundation
Visiting the Hungarian Technical and Transportation Museum, Budapest on Nov 14, 2014.
Telephony Museum, Budapest – Kilátó Clubhouse, Soteria Foundation
Visiting the Telephony Museum in the Castle District in Budapest on Dec 23, 2016.
Kiss et al 2018 - Genes, Isotopes and Artefacts Conference Vienna
Kiss, V.1, Barkóczy, P.2, Czene, A.3, Csányi, M.4, Dani, J. 5, Endrődi, A.6, Fábián, Sz.7, Gerber, D.1, Giblin, J.8, Gyöngyösi Sz.9, Hajdu, T.10, Káli Gy.11, Kasztovszky, Zs.12, Köhler, K.1, Maróti, B.12, Melis, E.1, Mende, B. G.1, Patay, R.13, Pernicka, E.14, Szabó, G.15, Szeverényi, V.5, Szécsényi-Nagy, A.1, Reich, D.16; Kulcsár, G1.
People and interactions vs. genes, isotopes and metal finds from the first thousand years of the Bronze Age in Hungary (2500-1500 BCE)
There is a long tradition in research of explaining the observed changes in the archaeological record through the appearance and immigration of a new population. Although these first interpretations were based on an outdated theoretical background, migration is indeed an important social strategy, often used both individually and by communities to solve their problems and improve their situation, as recent scientific results suggest. A basic question in archaeology remains: “who moved: people, objects or ideas?” The Momentum Mobility Research Group will present the current state of research from the central part of the Carpathian Basin in the first ten centuries of the Bronze Age (2500–1500 BCE), concerning bioanthropological data including stable isotope and aDNA, as well as analyses of metal finds including lead isotope results.
1 Institute of Archaeology, Research Centre for the Humanities, Hungarian Academy of Sciences
2 University of Miskolc, Hungary
3 Salisbury Ltd.
4 Damjanich János Museum, Szolnok, Hungary
5 Déri Museum, Debrecen, Hungary
6 Budapest Historical Museum
7 Hungarian National Museum
8 Quinnipiac University, Hamden, USA
9 University of Debrecen, Hungary
10 Department of Biological Anthropology, Institute of Biology, Faculty of Science, Eötvös Loránd University, Budapest, Hungary
11 Wigner Research Centre for Physics, Hungarian Academy of Sciences
12 Centre for Energy Research, Hungarian Academy of Sciences
13 Ferenczy Museum Centre, Szentendre, Hungary
14 Curt Engelhorn Center for Archaeometry gGmbH, Mannheim, Germany
15 Wosinsky Mór Museum, Szekszárd, Hungary
16 Harvard University, USA
Film: Roy Keys
Múzeumtól múzeumig
Közös kezdeményezéssel csatlakozott a Múzeumok Őszi Fesztiváljához a Paksi Városi Múzeum és az Atomenergetikai Múzeum. Ezúttal nemcsak láthatatlan kapocs kötötte össze a két intézményt, hanem teljesen valóságos: a Paksi Városi Múzeumból vonattal utaztak a látogatók az Atomenergetikai Múzeumig.
187 201 internet kovacs margit muzeum
Pál Molnár-C. Studio and Museum – Kilátó Clubhouse, Soteria Foundation Soteria Foundation
Visiting the Pál Molnár-C. Studio and Museum, Budapest on Nov 8, 2019
Ludwig Museum, Budapest 2018 – Kilátó Clubhouse, Soteria Foundation
Visiting the exhibitions of the „Economize! On the Relationship of Art and Economy”, the „Westkunst - Ostkunst. The Collection on Display”, the „Esterházy Award 2017” and the „Peace on Earth! The 57th Venice Biennale exhibition comes to the Ludwig Museum” at the Ludwig Museum, Budapest on January 12, 2018.
Ludwig Museum, Budapest 2016/2 – Kilátó Clubhouse, Soteria Foundation
Visiting the exhibitions of „The Wild West.A History of Wroclaw’s Avant-Garde” and „Young Poland – Afterimages of Reality” on Oct 28, 2016.
Silk Paintings Exhibition – Kilátó Clubhouse, Soteria Foundation
Visiting the silk paintings exhibition of Liget Creative Group in the Mr.Sale Cafe, Budapest on Dec 19, 2019
Interjú/Interview - MADELINE STILLWELL - Lebontott mozdulatok/Dismantled acts
Lebontott mozdulatok
MADELINE STILLWELL
Szentendre
Ferenczy Múzeum, Barcsay Terem
2016. február 18. – május 1.
MEGNYITÓ: 2016. február 18-án, csütörtökön 18-órakor!
A vendégeket üdvözli: Gulyás Gábor a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója
Köszöntőt mond: Pongrácz Ferenc az American Chambers of Commerce in Hungary elnöke
A kiállítást megnyitja: Can Togay János forgatókönyvíró-rendező, a Babelsbergi Filmegyetem professzora
A műveket bemutatja: Madeline Stillwell a kiállító művész
Kurátor: Boros Lili
Az amerikai Madeline Stillwell első magyarországi kiállításán szereplő videómunkák legfőbb témája az emberi test. A művész performanszait megjelenítő filmek a test konvencionális működésmódjaival, közvetett szabályaival és azok felszámolásával foglalkoznak. A városi, indusztriális környezetben megvalósult performanszokban a tér és annak jellemző anyagai is hangsúlyossá válnak. Az utcákon, elhagyott helyeken, építési területeken, kukákban talált hulladékoknak itt ugyanolyan jelentőségük van, mint a művész saját testének – ám mégis az élő test, a szubjektum az, ami a folyamatokat elindítja. Kontroll és káosz, rendezettség és kaotikusság határán egyensúlyoznak a képek, miközben az ember mindennapi emocionális tájékozódásainak újragondolására ösztönöznek.
Nyitva tartás: keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között.
------------------------------------------------------------------------------------------
Dismantled acts
MADELINE STILLWELL
Szentendre
Ferenczy Múzeum, Barcsay Terem
18 February – 1 May, 2016
OPENING on thursday, 18 February 2016, at 6 p.m.!
Greeting: Gábor Gulyás director of Ferenczy Museum Center
Welcome speech by Ferenc Pongrácz az American Chambers of Commerce in Hungary elnöke
Opening speech by János Can Togay screenwriter and film director, Professor of the Film University Babelsberg
Guided tour by the Artist
Curator: Lili Boros
The video works that are presented at American artist Madeline Stillwell’s first solo exhibition in Hungary chiefly concern themselves with the human body. These filmed documentations of the artist’s performances address the formal ways in which the body functions, the indirect rules of this functioning, and the processes of eliminating these rules. In the performances, which are realized in urban or industrial surroundings, the environment and its characteristic materials are also emphasized. Waste material found in the street, in abandoned places, or in construction sites, can be seen to have the same significance here as the artist’s own body—therefore it is the living body itself that becomes the subject which initiates such processes. These works balance on a line between control and chaos, order and disorder, and simultaneously encourage the viewer to reconsider everyday emotional dis/orientations.
The exhibition is on view until 1 May 2016, from Tuesday to Sunday between 10 am to 6 pm.