Fort Gerharda - Jeden z Nowych Cudów Polski ( Zabytkomania 2017 )
Film stworzony na konkurs Zabytkomania 2017. Przedstawiony w nim Fort Gerharda został zaliczony do Nowych Siedmiu Cudów Polski w jednej z edycji plebiscytu magazynu National Geographic.
Miejsce realizacji: Fort Gerharda ( wschodni ) Muzeum Obrony Wybrzeża na Wyspie Wolin ul. Ku Morzu 5 72-600 Świnoujście
scenariusz: Anna Wołoszyn-Furgała
reżyseria: Waldemar Wołoszyn-Furgała
zdjęcia: Anna Wołoszyn-Furgała Waldemar Wołoszyn-Furgała
zdjęcia lotnicze: Bogusz Downar-Zapolski
lektor: Jaromir Sosnowski
muzyka: Audioblocks (audioblocks.com)
produkcja: Avana Studio 2017
Świnoujście - Fort Gerharda + Podziemne Miasto (kompleks 8646)
Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu to m. in.:
1) Fort Gerharda
2) Podziemne Miasto (kompleks 8646 odtajniony w 2013r.)
3) Fort Anioła
POLECAM!!!
Ten film powstał przy użyciu Edytora wideo YouTube (
Fort Gerharda w Świnoujściu
Świnoujście - Fort Gerharda
Świnoujście - Fort Gerharda
HD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music - Władysław Biaduń - web sites:
Świnoujście - Fort Zachodni
Świnoujście - Fort Zachodni
HD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music - Władysław Biaduń - web sites:
Fort GERHARDA Świnoujście
WCIĄGAJ KAMASZE I MARSZ DO WOJSKA!
Subskrybuj mój kanał - jeśli podoba Ci się ten film! :-)
Nie byłeś nigdy w wojsku?! Możesz to szybko zmienić i nadrobić zaległości w musztrze! W Forcie Gerharda nie jeden kapral da Ci wycisk i pozwoli poczuć na własnej skórze jak wyglądał dzień kadeta w pruskim woju.
Na licznych turystów, pasjonaci militariów przygotowali szereg atrakcji związanych z codziennym życiem wojaków w forcie. Mowa oczywiście o świnoujskim Forcie Gerharda, będącym jednym z niewielu w Europie „żywych” muzeów, w których postawiono na interakcje przewodników – pasjonatów historii z turystami. To właśnie tutaj umundurowani przewodnicy (żołdak pruski) przećwiczą nas z dwuszeregu i sprawdzą jak wykonujemy ich komendy w stylu: BACZNOŚĆ! NA PRAWO PATRZ!, a w przypadku braku dyscypliny nakażą wykonywanie kilku karnych pompek.
Tak, tak, tutaj żartów nie ma! Zbiórka, apel a następnie krótka musztra przenoszą nas w czasie i dadzą poczuć żołnierskie życie. Podstawą wychowawczą każdego żołdaka była musztra i przestrzeganie ściśle ustalonego porządku i rygoru.
Okazuje się, że listy do rodzin także były pod szczególną kontrolą przełożonych, ba! Były nawet dyktowane przez przełożonych! Tym samym nie było możliwości aby młody wojak mógł się poskarżyć na służbę swojej mamie czy narzeczonej…
W trakcie zwiedzania zobaczymy miejsca w których były zamocowane działa armatnie – ustawione w kierunku morza, kazamaty, w których mieszkali wojacy, plac apelowy, magazyn na amunicję i najważniejsze muzeum obrony wybrzeża liczące ponad 3000 eksponatów. W tle zwiedzania towarzyszyć nam będą liczne kozy, które chętnie zaczepią zbłąkanego turystę. My musieliśmy uciekać przed nimi, gdyż w trakcie obchodzenia górnych tarasów natknęliśmy się na pasące się stadko kilku rosłych kóz, które postanowiły pokazać, że to ich teren, a my jesteśmy na nim intruzami! No cóż – trzeba było brać nogi za pas i ukryć się we wnętrzu muzeum za żelaznymi okiennicami ;-)
Z pośród licznych legend i historii, zaciekawiła nas ta o nieszczęśliwej miłości komendanta fortu z piękną, młodą polką. Podobnie jak w legendzie o naszej Wandzie co nie chciała Niemca i tutaj doszło do sytuacji, w której gruby i niespecjalnej urody pruski dowódca zakochuje się w młodej dziewce – ta jednak nie odwzajemniała jego uczucia i w konsekwencji generał ginie w morskich głębinach (po licznych perypetiach rzuca się w fale u ujścia Świny, naprzeciwko wiatraka). W trakcie zwiedzania napotkamy popiersie ów damy, a pocierając jej nos mamy szansę na ponowny ożenek.
Ciekawostką techniczną jest sposób budowania nasypu na obiektach – otóż przykryto jest grubą kołderką gliny, która ma właściwości amortyzujące i w razie uderzenia pocisku jest w stanie go odbić i uchronić strukturę obiektu.
W Świnoujściu zbudowano aż 4 forty, prezentowany oznaczony jest jako I i znajduje się we wschodniej części miasta na wyspie Wolin.
Wybudowany został w latach 1856-1863, po tym jak w trakcie wojny Prusko-Duńskiej jedna z duńskich jednostek zablokowała ujście Świny na kilka miesięcy. Głównym przeznaczeniem fortu była obrona portu przed nieprzyjacielską flotą.
Do końca I wojny światowej stacjonowali tu żołnierze Cesarstwa Niemieckiego, a po jej przegraniu, w ramach Traktatu Wersalskiego armia niemiecka musiała być bardzo ograniczona i fort został przeznaczony na magazyn marynarki.
Za Hitlera w forcie rozwijano bardzo ważne technologie dla marynarki III Rzeszy (Kriegsmarine). Po wojnie obiekt przejęła Armia Czerwona aż do roku 1962, po którym przekazała fort miastu Świnoujście, które wówczas pozostawiło go na pastwę losu…
Dopiero w 2001 roku fort został wydzierżawiony przez fascynatów historii i tak do dnia dzisiejszego jest rozwijany pod kątem stanu technicznego, eksponatów i sposobu prezentacji jego historii zwiedzającym.
BACZNOŚĆ! Na prawo patrz! Do FORTU marsz! Spocznij!
Świnoujście - Fort Anioła
Świnoujście - Fort Anioła
HD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music - Władysław Biaduń - web sites:
Festung Swinemünde - Das Fort Gerhard Twierdza Świnoujście - Fort Gerhard
Besuch des Kriegsdenkmals Fort Gerhard in Swinemünde 2019
Kamera : GoPro Hero 6 Black
Licht : Knog Qudos Action Light
Kostenlose Musik von der YouTube Audio-Bibliothek
I Am a Man Who Will Fight for Your Honor von Chris Zabriskie ist unter der Lizenz Creative Commons Attribution ( lizenziert.
Quelle:
Künstler:
Wejście na plażę na granicy Polsko - Niemieckiej w Świnoujściu
Fort I Gerharda - Twierdza Świnoujście
Fort I Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim – jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej.
Fort należy do najlepiej zachowanych do obecnych czasów pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Położony na wyspie Wolin, administracyjnie należy do Świnoujścia.
Wybudowany został w latach 1856-1863, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. Dwukondygnacyjna, owalna reduta, po 1863 r. otoczona wraz ze wschodnim fragmentem wałów ziemnych fosą wodną. Od 1881 r. ufortyfikowana bateria nadbrzeżna z zachodnią lawą artyleryjską i wschodnią galerią dla dział oraz kazamatami, wyposażona dodatkowo w dwie kaponiery.
W II poł. XIX w. dwukondygnacyjna reduta, pełniąca rolę bloku koszarowo-bojowego, została przebudowana, stając się zapleczem wysokich obwałowań ziemnych, skierowanych grotem w stronę północno-wschodnią. Całość do roku 1863 otoczona fosą wodną.
Zwodzony pomost przez fosę wiódł do głównego wejścia reduty i dalej na dziedziniec fortu. W latach 1870-1881 uwagę obrońców przekierowano bardziej na północ, włączając w obszar fortu jego obecną część zachodnią – dawniej baterię dział polowych. Na zachodniej lawie i na wschodniej galerii artyleryjskiej budowniczowie przewidzieli 10 stanowisk ogniowych dla dział, na których zainstalowano jedynie 4 armaty nadbrzeżne Kruppa kalibru 210 mm oraz 7 armat 150 mm. Fort uzbrojony był również w artylerię polową i później w karabiny maszynowe. Na południowym i północnym odcinku fosy zbudowano 2 schrony strzeleckie połączone podziemnymi tunelami z dziedzińcem fortu. Z kolei na przełomie XIX i XX doprowadzono łączność telegraficzną oraz kolej wąskotorową.
Fortyfikacja ta początkowo obsadzona była przez piechurów i artylerzystów w sile batalionu ok. 300 ludzi. Po I wojnie światowej obiekt przeszedł pod zarząd niemieckiej marynarki wojennej, pełniąc jednocześnie rolę pomocniczą aż do końca II wojny światowej. Po wojnie używany przez Rosjan, od 1962 r. przekazany miastu. Od opuszczenia obiektu przez Armię Radziecką przez kilka lat pełnił funkcje magazynów, a później został opuszczony. W 2001 roku został wydzierżawiony przez fascynatów, którzy na jego terenie prowadzą jedną z najciekawszych inicjatyw związanych z tzw. żywą historią. W Forcie rezyduje historyczny komendant Twierdzy Morskiej, a po całym obiekcie oprowadzają przebrani w pruskie mundury studenci. Od 2001 roku w forcie ma swoją siedzibę Muzeum Obrony Wybrzeża.
-------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Korzystaj z muzyki:
- Lifting Dreams - Aakash Gandhi
#ŚwinoujścieFortGerharda#MariaKalinowskaMemories#MuzykaYouTube
Basen Północny w Świnoujściu
Basen Północny w Świnoujściu
DZIEŃ 2????VLOG ZE ŚWINOUJŚCIA #FORT GERHARDA#LATARNIA MORSKA
Hejka Kochani to druga część vloga ze Świnoujścia .Subskrybujcie kanał ,żeby zobaczyć trzecią część i pozostałe filmiki.
Love You X????❤️
My Social:
Instagram:@oliwiadurlo
TikTok:@oliwiadurlo
Twitter:@oliwiadurlo
Snapchat:@oliwqa_124
Świnoujście - Fort Zachodni 2013
Fort Gerharda
Swinoujscie
FORT GERHARDA, FORT ZACHODNI, FORT ANIOŁA, PODZIEMNE MIASTO NA WYSPIE WOLIN ...W JEDEN DZIEŃ
FORT GERHARDA, FORT ZACHODNI, FORT ANIOŁA, PODZIEMNE MIASTO NA WYSPIE WOLIN - TWIERDZA ŚWINOUJŚCIE ...W JEDEN DZIEŃ
SUBSKRYBUJ I KOMENTUJ |
ZOBACZ LINK DO AKTUALNEGO CENNIKA I GODZIN OTWARCIA
WPADNIJ NA NASZĄ STRONĘ |
ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOK |
CZYTAJ O NAS NA TWITTER |
NA SKRÓTY:
FORT ZACHODNI
FORT ANIOŁA
FORT GERHARDA
PODZIEMNE MIASTO NA WYSPIE WOLIN
ZOBACZ INNE NASZE PLAYLISTY:
...W JEDEN DZIEŃ |
FORTY I OBIEKTY MILITARNE |
KOPALNIE, JASKINIE, PODZIEMIA |
KOŚCIOŁY, SANKTUARIA, KLASZTORY |
MUZEA I SKANSENY |
PARKI ROZRYWKI |
ZAMKI I PAŁACE |
SZLAK PIASTOWSKI |
Muzyka:
Aakash Gandhi:
Dance of the U-boat
Lifting Dreams
Kiss the Sky
Cavalry
Borderless
Źródło: Biblioteka audio YouTube
Ciekawe miejsca ( Swinoujscie Fort Zachodni ) Polska
Fort IV Zachodni – fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1856-1861, przeznaczony do obrony portu przed wrogimi okrętami. Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, do roku 1863 wzmocnionej murowanymi skrzydłami i otoczonej wałem ziemnym oraz fosą wodną. Po 1878 roku ufortyfikowana bateria nadbrzeżna z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami. W II połowie XIX wieku mała reduta artyleryjska przekształciła się w fort redutowy. Na usypywanym od północy wale ziemnym projektowano kolejne stanowiska dla armat. Na początku XX wieku pojawiły się tu karabiny maszynowe i lekkie moździerze. Po I wojnie światowej fort rozbrojono. W okresie XX-lecia międzywojennego znów zainstalowano tutaj baterię 4 dział nadbrzeżnych kalibru 150 mm, których stanowiska zbudowano na koronie północnego wału ziemnego. W 1941 roku na zachodnim skrzydle fortu wzniesiono betonowy bunkier dowodzenia. Po 1945 Rosjanie zbudowali w centrum i na obu krańcach fortu 3 betonowe bunkry dla armat nadbrzeżnych kalibru 127mm. Do początku XX wieku fort obsadzony był przez piechurów i artylerzystów, przez ok. 300 ludzi. Po wojnie zainstalowano tu szkolną baterię nadbrzeżną III Oddziału Artylerii Morskiej. Na początku 1945 r. bateria wzięła udział w ostrzeliwaniu celów lądowych, po czym jej obsługa zniszczyła działa i ewakuowała się okrętem na zachód. Po wojnie fort wykorzystywała sowiecka marynarka. W 1962 r. obiekt przekazano miastu.
Warto zobaczyć:
Brama obronna, do której prowadziła kiedyś grobla. W murach bramy otwory strzelnicze dla broni ręcznej.
Kwadratowa reduta – najstarsza część fortu – wykorzystywana obecnie jako muzeum historii twierdzy.
Podziemny korytarz komunikacyjny z halami dawnych komór amunicyjnych i pomieszczeń magazynowych. W stopie korytarza widoczne okrągłe otwory XIX-wiecznych wind amunicyjnych.
Remizy artyleryjskie z II poł. XIX w. pod środkowym wałem ziemnym oraz na skrzydłach tarasu.
Betonowy schron dowodzenia baterii Henningsen z pomieszczeniami sztabowymi i stanowiskiem dalmierza optycznego.
Galeria artyleryjska ze stanowiskami dla ciężkich dział nadbrzeżnych z XIX w. Środkowa działobitnia zachowana w oryginalnym stanie. Na prawo jedno ze stanowisk ogniowych baterii Henningsen. W centrum oraz na lewym skrzydle fortu rosyjskie schrony dla armat nadbrzeżnych.
Świnoujście - Latarnia Morska - Fort Gerharda - Fort Wschodni - Wolin - Twierdza Świnoujście
Świnoujście - Latarnia Morska - Fort Gerharda - Fort Wschodni - Wolin - Polska
Fort IV Zachodni - Twierdza Świnoujście
Fort IV Zachodni – fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1856-1861, przeznaczony do obrony portu przed wrogimi okrętami. Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, do roku 1863 wzmocnionej murowanymi skrzydłami i otoczonej wałem ziemnym oraz fosą wodną. Po 1878 roku ufortyfikowana bateria nadbrzeżna z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami. W II połowie XIX wieku mała reduta artyleryjska przekształciła się w fort redutowy. Na usypywanym od północy wale ziemnym projektowano kolejne stanowiska dla armat. Na początku XX wieku pojawiły się tu karabiny maszynowe i lekkie moździerze. Po I wojnie światowej fort rozbrojono. W okresie XX-lecia międzywojennego znów zainstalowano tutaj baterię 4 dział nadbrzeżnych kalibru 150 mm, których stanowiska zbudowano na koronie północnego wału ziemnego. W 1941 roku na zachodnim skrzydle fortu wzniesiono betonowy bunkier dowodzenia. Po 1945 Rosjanie zbudowali w centrum i na obu krańcach fortu 3 betonowe bunkry dla armat nadbrzeżnych kalibru 127mm. Do początku XX wieku fort obsadzony był przez piechurów i artylerzystów, przez ok. 300 ludzi. Po wojnie zainstalowano tu szkolną baterię nadbrzeżną III Oddziału Artylerii Morskiej. Na początku 1945 r. bateria wzięła udział w ostrzeliwaniu celów lądowych, po czym jej obsługa zniszczyła działa i ewakuowała się okrętem na zachód. Po wojnie fort wykorzystywała sowiecka marynarka. W 1962 r. obiekt przekazano miastu.
-------------------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Korzystaj z muzyki:
- Lifting Dreams - Aakash Gandhi
#ŚwinoujścieFortZachodni#MariaKalinowskaMemories#MuzykaYouTube
Podziemne miasto w Świnoujściu
W Świnoujściu- na wyspie Wolin- znajduje się obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami.
W czasie II wojny światowej stały tu potężne działa, które chronione setkami ton betonu miały bronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie kompleks przebudowano a schrony połączono kilometrem podziemnych korytarz tworząc w pełni autonomiczne „podziemne miasto. To stąd polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii! Kompleks służył m.in. jako Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego (Nadmorskiego). Jeszcze kilka lat temu, był pilnie strzeżoną tajemnicą o której wiedziało jedynie kilka osób w kraju. Miał zostać zburzony, ale koszty okazały się zbyt duże, ku uciesze turystów.
info
Donald i Jarek w Forcie Gerharda w Świnoujściu
Donald i Jarek w Forcie Gerharda w Świnoujściu