Geopark Kielce zaprasza – ITV Kielce
„Geo – Botanica” to tytuł gry terenowej, która po raz szósty organizowana jest przez Geopark z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Współorganizatorem wydarzenia jest Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach. Trasa rajdu wiedzie przez tereny zlokalizowane w południowo – zachodniej części miasta.
Początek blisko sześciokilometrowej trasy wyznaczony został w powstającym u stóp Karczówki ogrodzie botanicznym, gdzie na uczestników czekać będzie kilka niespodzianek.
- dr Bartosz Piwowarski – Ogród Botaniczny w Kielcach
Meta rozegranej w niedzielę 23 kwietnia gry terenowej usytuowana będzie w klasztorze na Karczówce. Jeszcze można zgłaszać swój udział w imprezie.
Kielecki Geopark zaprasza również uczniów wszystkich typów szkół do uczestnictwa w zajęciach terenowych w ramach geologicznego tournee. Spotkania odbywać się będą w okresie od kwietnia do listopada, z przerwą wakacyjną, w trzech rezerwatach geologicznych: Kadzielni, Wietrzni i Ślichowicach.
Udział w warsztatach mogą wziąć grupy zorganizowane liczące maksymalnie 30 osób. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły dotyczące terminów i tematyki zajęć znajdują się na stronach internetowych Geoparku Kielce i Centrum Geoedukacji.
Przeniesienie w czasie jest możliwe – ITV Kielce
W Kielcach powstanie prawdziwy raj dla osób z duszą naukowca. W Centrum Geoedukacji wybrano projekt koncepcyjny na modernizację ekspozycji stałej, a także budowę Geologicznego Ogrodu Doświadczeń. Wygrała Fabryka Dekoracji Marcin Pietuch.
Całkowity koszt projektu to niemal 6 mln zł. Inwestycja ma być przeprowadzona przy dofinasowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
A będzie co zwiedzać. Według projektu ekspozycja stała ma się składać z trzech zasadniczych części- zmodernizowanej dewońskiej opowieści, laboratorium na antresoli, opisującego procesy związane z dewonem oraz jaskini i groty, które mają jeszcze lepiej przedstawiać powstawanie np. stalaktytów. Jedną z największych atrakcji stanowić ma unowocześniona kapsuła czasu. Podróżując nią pasażerowie będą mogli oglądać m.in. dewońskie rafy koralowe i tetrapody oraz poznają historię procesów geologicznych.
To tylko część planów. Na dachu budynku kieleckiego Geoparku ma powstać Geologiczny Ogród Doświadczeń. Znajdziemy w nim m.in. planszę z układem planetarnym i przekrojem wnętrza Ziemi oraz zegar słoneczny. Na odwiedzających będzie też czekać wiele wyzwań w postaci tajemniczych naukowych zagadek. Ogród ma stanowić miejsce do kreatywnego spędzania wolnego czasu, a także pełnić rolę dodatkowego elementu w działaniach edukacyjnych Geoparku. Dzięki dokonanym zmianom warsztaty dla dzieci i młodzieży będą jeszcze ciekawsze. Realizacja całości projektu jest przewidziana na czerwiec 2019 roku.
Zmiana obecnej ekspozycji będzie dokonywana stopniowo, a Centrum
Geoedukacji będzie dostępne dla zwiedzających.
Oprócz tego projektu w ramach inwestycji, polegającej na rozbudowie infrastruktury edukacyjnej, na obszarach przyrodniczo cennych - administrowanych przez Geopark Kielce planowana jest modernizacja i rozbudowa parku edukacyjnego na Kadzielni oraz zagospodarowanie fragmentu rezerwatu Wietrznia.
W Energetycznym Centrum Nauki będzie się działo - ITV Kielce
W najbliższy czwartek 10 listopada Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego po raz pierwszy uczestniczyć będzie w Międzynarodowym Dniu Centrów i Muzeów Nauki. Na wszystkich chętnych, którzy odwiedzą placówkę tego dnia czeka moc atrakcji związanych z chmurami oraz energią.
Tydzień później Energetyczne Centrum Nauki świętować będzie swoje pierwsze urodziny. W piątek i sobotę zaplanowano pokazy popularnonaukowe i otwarte warsztaty w laboratorium. Ale nie tylko.
Wszelkie informacje na temat obu imprez dostępne są na stronie internetowej Energetycznego Centrum Nauki - ecn.kielce.pl
Natomiast na stronie bilety.ecn.kielce.pl zakupimy i zarezerwujemy wejściówki na wspomniane wydarzenia w promocyjnej cenie 10 zł za osobę. Serdecznie zapraszamy!
Górnictwo miedzi na Górze Miedzianka (G. Świętokrzyskie) / Geopark Kielce
Film zrealizowany dla Centrum Geoedukacji w Kielcach (Geopark Kielce).
Te inwestycje wzbogacą turystyczną ofertę Kielc – ITV Kielce
Dzięki realizowanym przez Geopark Kielce inwestycjom miasto wzbogaci swoją ofertę turystyczną. Chodzi o przedsięwzięcia prowadzone na Kadzielni, Wietrzni i Centrum Geoedukacji, współfinansowane z kasy Unii Europejskiej.
Ten ostatni obiekt usytuowany zostanie na dachu Centrum Geoedukacji.
Trwają intensywne prace, których wymiernym efektem będzie nowa ekspozycja stała, na wskroś nowoczesna i zarazem multimedialna.
Tych stanowisk będzie kilka. Dodatkowo kino 5D wzbogaci się o kapsułę, która jednorazowo pomieści 12 widzów. Wszelkie prace związane z realizacją wspomnianych przedsięwzięć mają zakończyć się do 30 czerwca br.
Warto wspomnieć, że elementy poprzedniej wystawy prezentowanej w Galerii Ziemi od maja 2012 roku w części zostaną wykorzystane w nowej aranżacji, a także pojawią się w Amfiteatrze na Kadzielni i w Ogrodzie Botanicznym.
Należy również pamiętać, że z uwagi na prowadzone prace modernizacyjne działalność edukacyjna Centrum Geoedukacji prowadzona jest w nieco ograniczonym zakresie.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej Geoparku i Centrum Geoedukacji.
Dwa projekty realizowane przez Geopark z dofinansowaniem – ITV Kielce
Dwa duże projekty realizowane przez Geopark Kielce otrzymały finansowe wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Chodzi o projekt „Rozbudowy infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce” i „Rozbudowy Ogrodu Botanicznego w oparciu o endogeniczne zasoby dziedzictwa naturalnego”. Umowy na dofinansowanie wspomnianych projektów podpisali w Centrum Geoedukacji Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Wojciech Lubawski, prezydent Kielc w towarzystwie Tadeusza Sayora, zastępcy prezydenta i Urszuli Grabowskiej, dyrektora Wydziału Księgowości w zastępstwie Barbary Nowak, skarbnika miasta.
Zdaniem prezydenta Lubawskiego działalność Geoparku, instytucji realizującej różne projekty w dziedzinie edukacji geologiczno – przyrodniczej, jest ważna nie tylko dla Kielc ale i całego regionu.
W ocenie Adama Jarubasa oba projekty Geoparku zasługują na dofinansowanie z uwagi na fakt, że pozwolą wyeksponować walory naturalne Kadzielni oraz Wietrzni i ukończyć budowę Ogrodu Botanicznego, będącego kolejną atrakcją turystyczną regionu.
Dzięki podpisanej umowie Geopark Kielce na realizację projektów wartych ponad 23 mln złotych otrzyma blisko 19 milionów dofinansowania.
Realizacja projektu dotyczącego rozbudowy infrastruktury edukacyjnej Kadzielni i Wietrzni oraz modernizacji Centrum Geoedukacji powinna zakończyć się w połowie, a rozbudowy Ogrodu Botanicznego do września przyszłego roku.
Poznaliśmy „GEO-Geniusza”! - ITV Kielce
Poznaliśmy zwycięzcę trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi GEO-Geniusz, organizowanego przez Centrum Geoedukacji kieleckiego Geoparku. Celem przedsięwzięcia, które co roku gromadzi rzeszę młodych adeptów nauki o „Matce-Ziemi”, jest krzewienie wiedzy geologiczno-przyrodniczej o naszym regionie.
Zadaniem finałowym uczestników konkursu było rozwiązanie testu, który zawierał łącznie 30 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru.
Pierwsze i trzecie miejsce w konkursie „GEO-Geniusz” przypadło uczennicom z Gimnazjum w Chęcinach. Zwyciężczynią została Wiktoria Kuleta, zaś trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kuleta. Na drugiej pozycji uplasowała się Emilia Fortuńska z Gimnazjum w Daleszycach.
Geopark Chęcińsko-Kielecki - podpisano porozumienie o współpracy - ITV Kielce
Porozumienie o współpracy w sprawie utworzenia ,,Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego’’ podpisał prezydent Kielc z władzami gmin: Chęciny, Sitkówka-Nowiny, Morawica i Piekoszów. Dokument umożliwia sformalizowanie działań zmierzających do realizacji projektu, a następnie doprowadzenie do wpisania go do Europejskiej Sieci Geoparków.
Działalność geoparku europejskiego, w którym Geopark Kielce odgrywałby kluczową rolę, koncentrowałaby się na: promocji lokalnego dziedzictwa geologicznego i kulturowego w kraju oraz za granicą, współpracy między różnymi podmiotami reprezentującymi naukę, biznes, sferę pozarządową oraz społeczność lokalną, jak również realizacji wspólnych projektów związanych z turystyką i edukacją geologiczną.
Obecnie w Europejskiej Sieci Geoparków jest 69 geoparków z 23 krajów, w tym jeden transgraniczny: niemiecko-polski. Jeśli uda się wprowadzić do niej Geopark Chęcińsko-Kielecki, będzie on pierwszym wyłącznie polskim geoparkiem w tej sieci. Byłby to też pierwszy obiekt w województwie świętokrzyskim pod egidą UNESCO.
Aplikację w sprawie wpisania Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego Europejskiej Sieci Geoparków trzeba złożyć do 1 grudnia przyszłego roku. Wyniki starań znane będą we wrześniu 2017 roku.
Zwiedzali rezerwat w ramach zajęć terenowych – ITV Kielce
To jeden z piękniejszych fragmentów naszego miasta. Stanowi nie tylko atrakcję turystyczną, ale jest także miejscem zajęć terenowych z geologii dla studentów oraz geografii dla uczniów wszystkich typów szkół. Chodzi o dawny kamieniołom w osiedlu Ślichowice, w części którego powstał rezerwat geologiczny im. Jana Czarnockiego. To właśnie tam kielecki Geopark realizuje projekt edukacyjny sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Tablice informacyjne m.in. z opisem zjawisk budujących malowniczy krajobraz czy panoramy widocznej z najwyższego fragmentu rezerwatu postawione zostały w ubiegłym roku. Służą turystom, a także osobom biorącym udział w organizowanych przez pracowników kieleckiego Geoparku zajęciach terenowych. Wśród uczestników obok uczniów kieleckich szkół znalazły się grupy z Daleszyc, Mąchocic, Cedzyny i Bałtowa. Uczniowie z tej ostatniej miejscowości w miarę regularnie odwiedzają kieleckie rezerwaty oraz centrum Geoedukacji. W ślichowickim rezerwacie największe wrażenie zrobiły na nich skały i jezioro.
Wycieczki oraz takie lekcje w terenie pozwalają dzieciom nie tylko zdobyć wiedzę, ale też lepiej zrozumieć pewne procesy zachodzące w otaczającej nas przestrzeni.
W projekcie realizowanym przez kielecki Geopark i kilku zajęciach terenowych będących nieodłączną jego częścią wzięło udział ponad 500 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Kolejne atrakcje Ogrodu Botanicznego w planach - ITV Kielce
Kolejne inwestycje w Ogrodzie Botanicznym planuje przeprowadzić Geopark Kielce. Ogłosił przetarg na dwa zadania. To większe dotyczy wybudowania trzech oczek wodnych o powierzchni około 6 tys. m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. W ramach projektu ma powstać także Alpinarium Pieniny i ścieżki, a oczka wodne obsadzone roślinami.
Kolejne z zadań dotyczy wykonania odsłonięcia stanowiska geologicznego w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Po badaniach georadarem prowadzonych w 2016 roku przez naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej okazało się, że na terenie Ogrodu Botanicznego znajdują się pustki podziemne. Nie wiadomo jakie. Mogą to być na przykład pozostałości po kopalni, a tych w rejonie Karczówki jest wiele.
Aby sprawdzić co kryje się pod ziemią trzeba będzie wykonać m.in. badania georadarowe oraz wiercenia badawcze. Po zakończeniu prac planowane jest udostępnienie tego miejsca dla zwiedzających.
Projekt rozbudowy Ogrodu Botanicznego, to koszt ponad 9 mln zł, z tego przeszło 6 mln może wynieść dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Uzyskanie współfinansowania jest warunkiem podpisania umów z wykonawcami. Zainteresowanie przetargiem jest spore, oferty będą przyjmowane do 6 marca.
Jeśli wszystko się powiedzie, prace rozpoczną się na wiosnę, a kielecki Ogród Botaniczny zyska kolejne atrakcje. Otwarcie Ogrodu dla zwiedzających zaplanowane jest od czerwca tego roku.
Centrum Geoedukacji Kielce, PALK Architekci
KIELCE WIETRZNIA.
Czyż skały na Wietrzni nie są piękne jak róże?
Wykonanie muzyczne Anna German
Kielce Borków Kielce
Ten film powstał przy użyciu Edytora wideo YouTube (
Czy trylobity miały oczy? - ferie z geologią - ITV Kielce
Ferie z geologią - tę ideę promuje Centrum Geoedukacji, Geopark Kielce. Tu wolny czas mogą spędzić na bardzo ciekawych, sądząc po reakcjach uczestników, zajęciach całkiem małe dzieci i te trochę starsze. A w programie między innymi zwiedzanie Galerii Ziemi i poznawanie historii sprzed 400 milionów lat, kiedy to obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim stanowił część rozległego, płytkiego morza szelfowego, położonego w strefie klimatu podzwrotnikowego. Prowadzona w ramach zajęć opowieść o wyjściu pierwszych kręgowców na ląd, rozkwicie i zaniku tropikalnej rafy, a także o wielu innych faktach, jest bogata w ciekawostki, które dzieci łatwo zapamiętują.
Zdobyta wiedza jest utrwalana na warsztatach. Dziś dzieci odtwarzały z plasteliny dawną rafę koralową, która niegdyś była w miejscu, gdzie są Kielce. Wcielając się w rolę paleoartystów lepiły trylobity, ryby pancerne, koralowce, gąbki morskie czy amonity. Ich prace wzbogacą powstającą w Centrum Geoedukacji makietę, pamiątkę po Geo-Feriach. W programie są także inne warsztaty poświęcone np. szlifowaniu kamieni oraz gry, jak „Paleotropiciel”.
Podczas ferii zimowych kieleckie Centrum Geoedukacji odwiedza około 150 osób dziennie: dzieci korzystających z bezpłatnych zajęć oraz turystów.
KIELCE WIETRZNIA
Wykonanie muzyczne Anna German
Rezerwat przyrody Wietrznia w Kielcach
Wzniesienia Wietrzni (312 m n.p.m.) o łagodnych zboczach
Eksploatację surowca rozpoczęto tu w początkach XIX wieku, dla potrzeb budownictwa miejskiego i z przerwą 1940-1947, trwała ona do roku 1974. Wydobywano wapienie i ładowano ręcznie na wagoniki. Transport odbywał się za pomocą wyciągarki, Zachowały się resztki podkładów i kawałki szyn. Wapienie służyły do produkcji wapna oraz jako kamień łamany i kruszywo dla budownictwa.
Atrakcją geologiczną rezerwatu są odsłaniające się skały i zawarte w nich skamieniałości, ponadto zapisane w skałach liczne procesy geologiczne, od nagromadzenia osadu w morzu dewońskim, przez późno-paleozoiczne zaburzenia tektoniczne górotworu i towarzyszące im procesy hydrotermalne, po wieloetapowe wietrzenie i rozwój krasu, trwające do dziś
Wapienne ściany wyrobisk objętych rezerwatem, bielejące na tle podmiejskich osiedli i zielonych łąk, przykuwają uwagę spacerowiczów i narciarzy, podziwiających rozległą panoramę miasta ze szczytu Telegrafu. Ciąg ścian, przypominający wąwóz lub kanion (długi na 1 km, szeroki 100-300 m, głęboki 20-50 m), obejmuje nieczynne wyrobiska trzech kamieniołomów Wzniesienia otaczające kamieniołom są dobrymi punktami widokowymi, z których obserwować można panoramę miasta i pasma Gór Świętokrzyskich.
CKfoto.pl - Wystawa 'Jaskinie' w Centrum Geoedukacji Wietrznia w Kielcach
CKfoto.pl - Wystawa 'Jaskinie' w Centrum Geoedukacji Wietrznia w Kielcach
Moc atrakcji podczas Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki - ITV Kielce
Różnorodne warsztaty, zwiedzanie wystaw, pokazy oraz eksperymenty - z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki przygotowano wiele atrakcji. W wydarzeniu wzięły udział instytucje należące do Porozumienia Społeczeństwo i Nauka, m.in. Energetyczne Centrum Nauki oraz Geopark Kielce. W naszym mieście święto obchodzone było po raz pierwszy.
W ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki zorganizowano również zajęcia pod hasłem ”Było sobie życie” dotyczące budowy oraz funkcjonowania serca. Uczestnicy warsztatów mieli także do dyspozycji wystawę, na której znajduje się blisko 30 interaktywnych urządzeń. Podczas zabawy mogli poznać zasady działania energii.
Mowa o piecu do opalania węgla i przenośniku korytkowym. Na wystawie, uczestnicy eksperymentowali również m.in. ze śrubą Archimedesa i kombajnem górniczym oraz sprawdzali, jak działa energia solarna.
Wiele atrakcji przygotowali pracownicy kieleckiego Centrum Geoedukacji. Okazją do zaprezentowania zajęć była także druga edycja ogólnopolskiego SPiN Day, który włączono w obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki.
Z dziejami Ziemi dzieci zapoznawały się biorąc udział w wieloformatowej Giga Geo Grze. Ponadto mogły spróbować swoich sił na warsztatach szlifowania skał. Jak zapewniali uczestnicy - zabawa była przednia.
Są chętni na inwestycje w Ogrodzie Botanicznym - ITV Kielce
Niemal 9 milionów złotych kosztować będą najnowsze inwestycje w ogrodzie botanicznym. Na ogłoszony przez Geopark Kielce przetarg złożono trzy oferty. Chodzi o realizację dwóch zadań. Wykonaniem odsłonięcia stanowiska geologicznego w systemie „zaprojektuj i wybuduj” zainteresowana jest firma z Mnikowa, z gminy Morawica w województwie małopolskim. Zamawiający przeznaczył na tę inwestycję 1 mln 218 tys. zł, zaś wykonawca wycenił swoją pracę na 1 milion 149 tysięcy.
Większe z planowanych zadań dotyczy wybudowania trzech oczek wodnych o powierzchni około 6 tys. m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. Na jego realizację Geopark przeznaczył 7 mln 780 tys. zł. Zgłosili się dwaj wykonawcy. Oferta firmy ze Skaryszewa oszacowana została na7,5 mln zł, zaś przedsiębiorstwa z Sopotu na 7 mln 625 tys. zł. W efekcie ogród botaniczny wzbogaci się o kolejne atrakcje. To wspomniane trzy oczka wodne obsadzone roślinami oraz Alpinarium Pieniny i ścieżki rekreacyjne. Badania georadarowe oraz wiercenia badawcze mają natomiast przynieść odpowiedź na pytanie co kryją pustki podziemne, które znajdują się na terenie ogrodu. Czy to jakaś grota czy też pozostałość po kopalni. Warunkiem podpisania umów z wykonawcami jest uzyskanie, szacowanego na przeszło 6 mln zł, współfinansowania na projekt rozbudowy Ogrodu Botanicznego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Podpisanie umowy w tej sprawie pomiędzy prezydentem Kielc a marszałkiem województwa świętokrzyskiego zaplanowano na 14 marca. Tego dnia maja być podpisane także umowy na dofinansowanie wykonania kompleksowej infrastruktury turystycznej i edukacyjnej w Parku Kadzielnia oraz budowę ścieżki edukacyjnej w rezerwacie Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego w Kielcach.
Chodzi w sumie o ponad 22 miliony złotych na inwestycje Geoparku. Realizacja zadań zaplanowana jest w cyklu dwuletnim.
A kiedy Ogród Botaniczny będzie można zwiedzać? Geopark Kielce przygotowuje dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na zwiedzanie obiektu. Otwarcie ¾ ogrodu nastąpić ma na przełomie maja i czerwca tego roku.
I Wrocławski Korowód Masek
Kawa czy herbata? - Nowoczesne centrum geoedukacji
Obiekt zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia i jest to najważniejsza atrakcja geoturystyczna na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Inwestycja została zrealizowana ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. [!!!]
UWAGA: Aktualne wydania Pytania na śniadanie znajdziesz na profilu iTVP:
DOŁĄCZ DO NAS:
POLECAMY:
Co nowego?
INNE NASZE KANAŁY:
iTVP
SerialeTVP
The Voice of Poland:
PublicystykaTVP
Bitwa na głosy TVP
TVP Kultura PL
MuzykaTVP
rodzinka.pl
DzieciTVP
Strona TVP
JESTEŚMY TEŻ TUTAJ:
Strona TVP VOD:
Facebook:
Twitter:
Instagram:
INNE NASZE KANAŁY:
TVP VOD:
The Voice of Poland:
SerialeTVP
DzieciTVP
PublicystykaTVP