Goluchow castle and more, Poland Castillo de Goluchow y más, Polonia
Welcome to Gołuchów Castle, an early Renaissance castle built in 1550-1560 on a square plan and used as a defensive stronghold and residence. The castle is located in Gołuchów, Greater Poland Voivodeship.
Bienvenidos al castillo de Gołuchów, una fortaleza del Renacentismo temprano de planta cuadrada y construida entre 1550-1560. Fue utilizado como residencia y así como baluarte defensivo. El castillo está localizado en Gołuchów, en el voivodato de Gran Polonia.
Goluchow Poland Castle dr Jerzy Wowk HD 720p
Spojrzenie Polaka z Ukrainy na kulturę i historię Polski
Road Trip Poland! # Goluchow Castle !!
A Land Of Castle # Must Visit
Gołuchów. Cz. I. Zamek i jego wnętrza. Goluchow Castle
Gołuchów leżący w Wielkopolsce na trasie Kalisz - Pleszew jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich nie tylko Wielkopolski, ale całego kraju. Otacza go park krajobrazowy na 162 hektarach Jego właścicielka, Izabela Działyńska z Czartoryskich zgromadziła wiele dzieł sztuki. W wyposażeniu i urządzeniu wnętrz zamkowych Izabella akcentowała związki Gołuchowa z rodem Leszczyńskich (pierwotnych włascicieli zamku) poprzez umieszczanie Wieniawy (herbu Leszczyńskich), często z koroną, w wielu widocznych miejscach, m.in. nad kominkami.
Swoją kolekcję dzieł sztuki, przeznaczyła na ogólnodostępne muzeum, sama zaś zamieszkała w pobliskiej oficynie (dawnej gorzelni), tzw. pałacu Czartoryskich
Film składa się z dwóch części. Część pierwsza to zamek i jego wnętrza , część druga to park i oficyny.
Located in a picturesque park on the River Trzemna, the Gołuchów Castle attracts visitors by its exquisite Renaissance architecture and charming interiors. The building was erected in the 2nd half of the 16th c. as a property of the Leszczyński family. In the mid-19th c. it became a property of Izabela (daughter of Prince Adam Czartoryski) and Jan Działyński.
The sculpture-studded yard offers a spectacular view of the park. It is good to have a short rest here to enjoy this landscape before visiting the Castle and take a stroll in the park after completing the tour of the building.
The character of the venue owes much to Izabela, who set up an exquisite collection of art works and converted her residence into a museum.
The objects presented in the Gołuchów branch of the National Museum: sculptures, artefacts of ancient cultures, and original red-figure Greek vases are but a fragment of Izabela Czartoryski's extensive collection, regrettably dispersed today.
Zamek w Gołuchowie 2018 i Oficyna - Muzeum Leśnictwa oraz Arboretum
Zamek w Gołuchowie świeża wyprawa 2018, OFICYNA - dawna siedziba właścicieli - dom mieszkalny, obecnie Muzeum Leśnictwa. Arboretum na 160 ha, 27 km drużek spacerowych, 600 gatunków drzew, krzewów i roślin, na wiosnę będzie kwieciście
Historia zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną w Gołuchowie liczy ponad 400 lat. Bryła zamku – po restauracji w XIX wieku – tylko pozornie ma jednolity charakter renesansu francuskiego. W rzeczywistości jej obecny kształt to rezultat trzech faz budowlanych. Pod tarasem dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty zamku – piwnice z II połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego wzniesionego około 1560 roku przez starostę radziejowskiego, wojewodę brzesko-kujawskiego i protektora reform - Rafała Leszczyńskiego. Druga faza budowlana związana jest z synem Rafała – Wacławem Leszczyńskim, kasztelanem i wojewodą kaliskim, kanclerzem wielkim koronnym. Odziedziczył on Gołuchów w 1592 roku, a w początkach XVII wieku przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką.
Dookoła Zamku w Gołuchowie roztacza się park typu angielskiego, bardzo modny w Europie od końca XVIII wieku. Odpowiednio dobrane krzewy i drzewa, rozległe polany, szeroko zakrojone przestrzenie widokowe wyglądem zbliżone do naturalnych krajobrazów, składają się na wyjątkowe piękno gołuchowskiego parku.
Park krajobrazowy – arboretum o powierzchni 160 ha, został założony w II połowie XIX wieku przez Jana Działyńskiego. Dzisiaj znajduje się on w gestii Ośrodka Kultury Leśnej, zarządzającego również Oficyną (Muzeum Leśnictwa), Mauzoleum, Powozownią i Owczarnią z nowoczesną ekspozycją przyrodniczo- ekologiczną.el.; +48 780 117 774, +48 77 454 54 54
E - mali: jezuschrystus@icloud.com
SKYPE; jezus.chrystuspl
Gołuchów. Cz.II. Park i oficyny.
Gołuchowski zamek otacza piękny park w stylu angielskim.Niedaleko zamku wzniesiono budynek gorzelni, zamieniony, przez Izabellę Działyńską na osobisty pałacyk , po oddaniu zamku na cele muzealne.
W filmie wykorzystałem muzykę przesłaną przez Amnas2011 Pamiętasz była jesień
Zamek Gołuchów
Zamek Gołuchów
Buffalo Gołuchów near Kalisz in Poland
Kapielisko w Gołuchowie przeżywa oblężenie!
Goluchow
Noc Świętojańska w Gołuchowie (Fajerwerki)
Zamek w Gołuchowie z lotu ptaka
Historia zamku w Gołuchowie, niewielkiej wsi w województwie wielkopolskim, liczy ponad 400 lat. Jego obecny kształt to efekt trzech faz prac budowlanych, lecz jedyną pozostałością dworu obronnego, wzniesionego około 1560 roku przez starostę radziejowskiego i wojewodę brzesko-kujawskiego Rafała Leszczyńskiego, są piwnice z drugiej połowy XVI wieku, będące najstarszymi fragmentami zamku, a także fundamenty belwederu i trzy wieże.
Drugi etap prac budowlanych wiąże się z synem Rafała - Wacławem Leszczyńskim, kanclerzem wielkim koronnym, kasztelanem i wojewodą kaliskim. W 1592 roku odziedziczył on Gołuchów, a na początku XVII wieku przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką.
W 1853 roku Gołuchów został kupiony przez Tytusa Działyńskiego, właściciela dóbr kórnickich, który przekazał zamek swojemu jedynemu synowi Janowi. W 1857 roku Jan Działyński poślubił Izabellę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.
Izabella zainicjowała kolejną przebudowę zamku. W tym celu sprowadziła z Francji artystów, wśród których znajdowali się architekt Maurycy August Ouradou, rzeźbiarz Karol Biberon i malarz Ludwik Breugnot. Pierwowzorem dla projektu rezydencji w Gołuchowie stały się słynne zamki królewskie znad Loary. Podczas trwających kilkanaście lat prac odrestaurowano też wiele elementów wystroju pochodzących jeszcze z czasów Leszczyńskich.
Zamierzeniem Izabelli było jednak utworzenie nie tylko rezydencji, ale i muzeum. Izabella zmarła w 1899 roku we Francji, ale pochowano ją w Gołuchowie, w przebudowanej kaplicy, znajdującej się na terenie parku. Na sześć lat przed śmiercią utworzyła ona Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, a w jej statucie zagwarantowała dostępność swoich zbiorów oraz ich niepodzielność. Prywatne muzeum w zamku funkcjonowało do września 1939 roku.
W czasie drugiej wojny światowej część kolekcji Izabelli Działyńskiej została zrabowana i wywieziona przez hitlerowców, wiele eksponatów zniszczono, natomiast inne zaginęły. Ocalała część zbiorów powróciła do Polski w 1956 roku z byłego Związku Radzieckiego.
W 1951 roku zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jego zasługą są kompleksowe prace konserwatorskie, dzięki którym udało się usunąć zniszczenia powstałe w latach 1939-1951. Nowy gospodarz wyposażył także sale zamkowe w nowe zbiory, w tym gobeliny, dzieła renesansowego malarstwa europejskiego, rzadkie okazy mebli i kolekcję rzemiosła artystycznego. Obecnie w Gołuchowie obejrzeć można również część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku, które po latach powróciły do historycznej rezydencji.
GoodPoland com na zamku w Gołuchowie
Renesansowy zamek w Gołuchowie słynie w Polsce z niezwykłego jak na nasz kraj wyglądu, nawiązującego do francuskich budowli magnackich znad Loary.
Najstarszym znanym właścicielem Gołuchowa w latach 1263-1282 był Żegota z rodu Toporczyków. Na początku XV wieku majątek zakupił Iwan z Karnina z rodziny Wieniawitów. Pierwszy dwór o charakterze obronnym powstał w pierwszej połowie XV wieku, kiedy dobra należały do syna Iwana, Rafała, generalnego starosty wielkopolskiego. W 1507 roku nowym właścicielem został Rafał Leszczyński, a od 1512 roku współwłaścicielem był brat Jan. W 1537 roku dziedzicem został syn Jana, Rafał. Po jego śmierci dobra przejął najmłodszy syn Wacław, kasztelan, wojewoda kaliski, kanclerz wielki koronny i starosta generalny Wielkopolski. Pomiędzy 1600 a 1628 rokiem z jego fundacji dwór obronny został przebudowany w zamek. Powstała budowla z czterema wieżami narożnymi, po której do dziś pozostały jedynie piwnice i baszty przebudowane w XIX stuleciu. Pośrodku znajdował się dziedziniec z loggią oraz ganek po południowej stronie. Wejście do budowli prowadziło przez most i bramę flankowaną okrągłymi basztami. Wnętrza zamku zdobiły rzeźbione stropy, plafony oraz kamienne kominki i portale.
W 1695 roku Kazimierz Ignacy Leszczyński sprzedał Gołuchów Teresie Słuszczynie. W 1714 roku właścicielem Gołuchowa był Mikołaj Świnarski, potem jego córka Anna i wnuczka Weronika. Pomiędzy 1788 a 1846 rokiem majątek należał do Suchorzewskich, a potem do Wincentego Kalksteina. W tym czasie zamek był mocno zniszczony. Kalkstein zamierzał przeprowadzić remont jednak w 1853 roku sprzedał majątek Janowi Działyńskiemu. Syn Tytusa, właściciela Kórnika, przeprowadził najpotrzebniejsze prace oraz zadbał o park otaczający rezydencję. Dopiero po ślubie z Izabelą Czartoryską prace nabrały tempa. W 1871 roku Gołuchów stał się własnością małżonki, która po przeanalizowaniu sytuacji materialnej Jana zdecydowała się na kupno majątku. Rok później ruszyły prace budowlane.
Zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Projekt odbudowy wykonał francuski architekt Maurice Augustin Ouradou wraz z Zygmuntem Gorgolewskim. Powstała budowla niepowtarzalna w naszym kraju. Równie pięknie prezentowały się wnętrza zamku, jego wyposażenie i wystrój. Działyńska nie oszczędzała funduszy i do Francji wysyłano kominki lub inne elementy z dawnej siedziby Leszczyńskich, aby tam przeprowadzić potrzebną konserwację. Wnętrza zapełniły się dziełami sztuki gromadzonymi przez lata pobytu w Paryżu. W salach umieszczono kolekcje antycznych waz, obrazy, militaria, porcelanę i gobeliny.
W 1899 roku zamek przeszedł na własność Witolda Czartoryskiego, który równie pieczołowicie dbał o miejscowe zbiory jak Izabela. W 1911 roku majątek trafił w ręce Adama, brata Witolda.
W czasie II wojny światowej zamek nie został zniszczony. Większość ze zbiorów została rozgrabiona przez Niemców, a część już wcześniej przeniesiono do muzeów w Warszawie. W 1951 roku zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po odrestaurowaniu w 1962 roku we wnętrzach dawnej rezydencji Leszczyńskich i Czartoryskich powstało muzeum, które działa po dziś dzień.
Goluchow 1.08.2015
Gołuchów, park leśny
Rozpowszechnianie wizerunku:
zgodnie z art. 81. przepisów prawa podpunktu 2 nie jest wymagane.
SEJM WALNY TV - Vol. LXXVII - GOŁUCHÓW - 701 LAT WOJEWÓDZTWA KALISKIEGO
Sejm Walny odwiedził Gołuchów - starą posiadłość Leszczyńskich z Zamkiem Leszczyńskich.
Marszałek Sejmu Walnego - Wojciech Edward Leszczyński przedstawia historyczne Województwo Kaliskie z najstarszym polskim miastem - KALISZEM - CALISIA.
Romuald Bartosik - Gołuchów
Gołuchów 2k16
10.07.2016 Gołuchów
Gołuchów wystawa w Muzeum Leśnictwa
VLOG VIAJERO POLONIA: Castillo de Kórnik (Arboretum)
Hola!
Soy Alie, mexicana de Juaritos viviendo en Polonia. Hoy fuimos a uno de los miles de castillos que tiene Polonia, el castillo de Kórnik el cual su construcción comenzó en el siglo XIV, como estaba cerrado solo nos metimos al Arboretum, que es como el patio del castillo en el cual se trajeron muchos arboles de todo el mundo, es interesante verlos mientras es invierno ya que en verano y otoño cambian.
Gracias por compartir con nosotros esta aventura !
SUSCRIBETE A MI CANAL PARA MAS►
SIGUEME EN FACEBOOK►
Facebook
#RepublikaNaWakacje - Konrad Bul o fenomenie Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie
Oglądaj nas i czytaj także na portalu telewizjarepublika.pl -
codziennie nowe wiadomości z Polski i świata!