Gorenjski muzej v Kranju
GORENJSKI MUZEJ V KRANJU
Poslanstvo in modeli dediščine, ki jih zbira, hrani, raziskuje in predstavlja Gorenjski muzej, so namenjeni sodobnim potrebam: bodo naj v oporo pri tvorbi in vzdrževanju regionalne in lokalnih identitet ter v navdih in pomoč za iskanje rešitev sodobnih kulturnih problemov ljudi na Gorenjskem in širše.
Svoje poslanstvo gradimo na podlagi nosilnih zbirk: arheološke, etnološke, zbirke ljudske umetnosti, starejše, umetnostne, kulturne in novejše zgodovine ter sodobnosti, kabineta slovenske fotografije, likovne ustvarjalnosti Gorenjske in prešerniane. Muzej je usmerjen v nenehno komuniciranje z okoljem - dediščino predstavljamo z razstavami, publikacijami, na delavnicah, študijskih krožkih in predavanjih.
Gorenjski muzej je kraj, kjer se srečujejo ljudje, ki znajo v ohranjeni kulturni dediščini najti tiste skupne poteze, ki nas povezujejo z drugimi narodi oziroma kulturami, obenem pa izpostaviti tudi tiste dragotine, ki so le naše. Med svoje prijatelje prištevamo tako otroke, ki se razposajeno zabavajo na naših ustvarjalnih delavnicah, kakor uveljavljene raziskovalce, skupaj s katerimi oblikujemo podobo Gorenjske v preteklosti. Pa seveda še vse zvedave obiskovalce med tema dvema skrajnostma - dobrodošli tudi vi! … (Gorenjski muzej Kranj) …
Industrijska zgodovina Kranja
Dokumentarni film Industrijska zgodovina Kranja je nastal kot zaključni izdelek projekta SEM@S (Sharing European Memories At School). Pri projektu je sodelovala skupina evropskih organizacij, ki se ukvarja z zgodovinskim spominom; kako le-ta nastaja, kako se prenaša in kako vpliva na našo družbo.
Slovenski del projekta je zastopala Mestna knjižnica Kranj. Sodelovali pa so tudi Gimnazija Kranj, Zgodovinski arhiv Ljubljana, enota za Gorenjsko, Gorenjski muzej in Openlab.
Več o projektu si lahko preberete na strani:
GORENJSKA POROČILA: Elektro Gorenjska in vojna za Slovenijo
Gorenjski muzej Kranj je pretekli četrtek v Ullrichovi hiši v Kranju pripravil muzejski večer z naslovom Elektrika kot orožje v osamosvojitveni vojni. Na njem je avtor doc. dr. Drago Papler predstavil novo knjigo Elektro Gorenjska in osamosvojitvena vojna leta 1991 s podnaslovom »Pomen elektroenergetske infrastrukture in elektroenergetikov kot civilne strukture v prizadevanjih in boju za samostojno državo«.
| gtv.si |
KRANJ Mesto Doživetij
Na Zavodu za turizem Kranj smo pripravili promocijski film o Kranju, ki bo gledalcem jasno povedal, da je Kranj mesto, ki se ga lahko doživi.
Gre za mozaik, ki na dinamičen način in z »drugimi« očmi povezuje Mestno občino Kranj. Zato je snemanje potekalo več kot leto dni. Le na ta način smo lahko zaobjeli Kranj, kakršen ga vidimo sami.
Želimo pokazati, da je Kranj zanimivo obiskati v vseh letnih časih in da vsakomur lahko ponudimo nekaj zanimivega. Pa naj bo to družinski izlet, rekreacija, koncert, ogled muzeja ali ogled športnega dogodka. Obenem pa smo želeli z različnimi vizurami pokazati, kako lepo mesto je Kranj. Želimo si, da bi se videlo, da imamo Kranj radi. In zato se ga tudi splača obiskati.
NAROČNIK Zavod za turizem Kranj
PRODUKCIJA filma: SLABESCENE;
Glavni pri snemanju:
Producent: Matej Slabe
Režiser: Primož Kos
Organizator: Aljoša Končina
Heli operater: Nejc Slatner (helivideo.si)
Zahvala gre:
Galerija Prešernovih nagrajencev
Gorenjski muzej
Javni gospodarski zavod Brdo
Kolesarsko drustvo Rog
Sekcija prijatelji Jošta in Dom na Joštu
Vaterpolo Klub Triglav
Zavod za šport Kranj
In vsem statistom, ki so pomagali pri soustvarjanju filma
GORENJSKA POROČILA: Tragična usoda zakoncev Hribar
Gorenjski muzej je v galeriji Mestne hiše v Kranju odprl razstavo o tragični usodi zakoncev Ksenje in Rada Hribarja. Razstava odstira gospodarski pomen meščanskih družin Gorup in Hribar, njihove darove slovenskemu narodu, ambiciozno prenovo gradu Strmol, umor zakoncev Hribar, izkop njunih posmrtnih ostankov, pokop, rehabilitacijo in počastitev.
| gtv.si |
Prelepa Gorenjska - promocijski filmček
Prelepa Gorenjska je stalna razstava Gorenjskega muzeja v gradu Khislstein, v Kranju. Gorenjska pokrajina, kot jo doživljamo danes, se je oblikovala mnoge milijone let. Vanjo so ledeniki in deroče vode vrezovali kanjone, doline in rečne struge, nastala so jezera. Najstarejše sledi človeka na Gorenjskem pa segajo le nekaj deset tisoč let v preteklost. Prazgodovinska naselja in grobišča nekdanjih prebivalcev so bila odkrita v mnogih gorenjskih krajih. S prihodom Slovanov, ki so se pomešali s staroselci, je prevladala slovanska govorica. Pomešale so se zakladnice prastarih znanj in običajev, ohranila so se stara imena rek in gora. Predvsem pa se je ohranila veščina železarjenja, ki ga na Gorenjskem poznamo že 3000 let.
Gorenjska je bila zaradi gozdov, bogastva železove rude in železarskih veščin, rodovitnih polj in živahnih trgovskih poti gospodarsko trdna. V gospodarnosti, navezanosti na zemljo, veri in maternem jeziku koreninita deželna zavest in zavest o slovenstvu. Zato so gorenjske domačije dale tolikšno število izobražencev, kar simboliziramo z oltarjem domovini.
Vstop v 20. stoletje simbolno zaznamuje podoba bohinjskega železniškega predora. Razvoj turizma, vzpon industrije, krvave morije dveh svetovnih vojn in bratomorne razprtije so zaznamovale podobo 20. stoletja. Z izdelki najuspešnejših gorenjskih tovarn je predstavljena zgodba o uspehu in propadu gorenjske industrije. Razstavo zaključuje osamosvojitev Slovenije ter vstop v Evropsko Unijo.
Stari Kranj (Govor: slovenšč., CC: slov., hrv,. srbs., angl., franc.)
Staro mesto Kranj, v starejših omembah tudi Carnium, Creina, Chreina, Krainburg, je zgodovinsko mesto na konglomeratnem pomolu med rekama Savo in Kokro. Območje mesta je bilo poseljeno vse od obdobja Keltov v prvem tisočletju pred našim štetjem.
Kot pomembno trgovsko središče je naselje v 13. stoletju dobilo mestne pravice ter s tem povezane številne svoboščine in ugodnosti za nadaljnji razvoj na področju trgovine in prometa s kmetijskimi proizvodi ter razvojem železarstva.
Do sredine 19. stoletja je bil Kranj trgovsko-sejemsko in obrtno mesto, s pojavom manufaktur in ob koncu 19. stoletja tudi industrije pa je postajalo vedno bolj industrijsko mesto. Mesto krasijo meščanske hiše, lepo oblikovane ulice, dvorci, cerkve in hiše z arhitekturno bogato okrašenimi pročelji ter dvorišči.
Mitnica
Mitnica je poznosrednjeveška meščanska hiša, ki stoji v mestnem jedru Kranja, pri mostu čez Kokro. Prepoznavna je po delno poslikanem pročelju in izstopajočem konzolnem nadstropju. Stavba je bila zgrajena v prvi polovici 16. stoletja in prezidana leta 1527.
Rovi pod starim Kranjem
Pod starim mestom se skriva 1300 metrov podzemnih rovov, zgrajenih med 2. svetovno vojno, ki so služili za mestno zaklonišče.
Rovi so postali domovanje redkim jamskim živalim, kot so jamske kobilice in pajki jamske mete. Zanimivi, čeprav zelo redki prebivalci pa so tudi netopirji, ponočnjaki, ki po spretnosti letanja prekašajo akrobatske letalce in medtem uspejo celo večerjati.
Grad Khislstein
Grad Khislstein nosi ime po družini Khisl, ki ga je kupila v drugi polovici 16. stoletja. Lastništvo so si iz roke v roko predajale znamenite kraljeve rodbine. Grad je skupaj s časom in novimi lastniki spreminjal svojo podobo ter funkcijo. V gradu se danes nahaja Gorenjski muzej s svojimi poučnimi razstavami.
Kranjsko mestno obzidje
Strmi kanjon reke Kokre, lega in obrambni zid so poskrbeli, da je bilo mesto v preteklosti dobro varovano. Celotna dolžina obzidja je znašala 870 metrov.
Od prvotnih devetih stolpov so danes v celoti ali delno ohranjeni le trije - stolp Škrlovec, stolp Pungert in ostanki stolpa na Vovkovem vrtu.
Pungert
Na koncu skalnega pomola se nahaja Pungert. Ime je izpeljanka iz nemške besede Baumgarten, ki pomeni sadovnjak. Tako že ime izdaja, da so se tu nahajali predvsem vrtovi meščanov. Na Pungertu najdemo danes še edini v celoti ohranjeni srednjeveški obrambni stolp iz 16. stoletja.
Pungert je danes tudi priljubljena točka družin in ljubiteljev dobre glasbe. Prvi se veselijo otroškega stolpa Pungert in otroškega igrišča. Drugi pa uživajo v pretežno jazzovskih ritmih, ki se v poletnih mesecih razlegajo po trgu.
Wikipedia
Zračni posnetki so Google Maps
visitkranj.com
Teden Mladih 2014
V Kranj se že dvajseto leto zapored vrača mladinski festival Teden mladih, ki ga organizira Klub študentov Kranj. Od 9. do 17. maja se bo na različnih lokacijah v gorenjski prestolnici zvrstilo več kot 150 dogodkov kulturnih, izobraževalnih, glasbenih, športnih in otroških vsebin.
Več na teden-mladih.si in
Promocijski spot je plod sodelovanja Kluba študentov Kranj, ekipe MMC Pulsar (pulsar.si) in Kluba škofjeloških študentov.
Glasba:
Stratus − Čas za mladost
Režija, direktor fotografije:
Žan Kalan
Kamera:
Ksaver Šinkar
Marko Pirc
Žiga Zupan
Nejc Balantič
Žan Kalan: posnetki iz zraka
Video montaža, post produkcija:
Marko Pirc
Scenarij:
PR ekipa Tedna mladih
Miran Alijagić
Anja Babič
Domen Balantič
Lucija Jazbec
Igrajo:
Tjaša Teropšič
Rok Artiček
TMau as Andrej Rus
statisti
Glas:
Urška Majdič in Marcel Lejko
Catering:
Miha Petran, Anja Babič
Zahvale:
Statisti in člani Kluba študentov Kranj
Grad Khislstein (Gorenjski muzej in Zavod za turizem Kranj)
Kavarna Khislstein 12.56
Luka Stare: izposoja avtomobila
MMC Pulsar: izposoja video opreme, video produkcija
Bojan Okorn: making of
Samo Bešlagič: oprema
Iz roke v roko: oblačila glavne igralke
GORENJSKA POROČILA: Počitniške dejavnosti v medgeneracijskem centru v Kranju
Prvega septembra so otroci veselo zakorakali v šolo, kjer jih čaka 10 mesecev učenja in spoznavanja novih stvari. Med poletnimi počitnicami so se spočili in nabrali dovolj energije in moči za nov, uspešen začetek šolskega leta. Nekateri pa so bili tudi med poletnim premorom zelo dejavni in so se udeleževali raznih aktivnosti v medgeneracijskem centru v Kranju.
Naš Prešernov dan v Kranju
Po našem srečanju v prostorih DGN Auris Kranj, za kar se jim zahvaljujemo za dovoljenje, smo se odpravili v osrčje Kranja ter si ogledali Gorenjski muzej in vzeli tudi priložnost si ogledati stare rove pod Kranjem. Bilo je zelo zanimiv in poučen dan.
GORENJSKA POROČILA: Odprtje muzeja osamosvojitvene vojne na Gorenjskem
Ob 15. maju, dnevu Slovenske vojske, so vse vojašnice po državi odprle svoja vrata za širšo javnost. V vojašnici Petra Petriča v Kranju so predstavili nov muzej osamosvojitvene vojne na Gorenjskem. | gtv.si |
GORENJSKA POROČILA: Nemške izgube na Gorenjskem med miti in resnico
Pretekli četrtek so v Mestni hiši v Kranju odprli razstavo z naslovom Nemci in partizani: Nemške izgube na Gorenjskem med miti in resnico. S ponovno rekonstrukcijo nemškega pokopališča v Kranju so prišli do točnega števila, koliko pripadnikov nemške vojske, ki so tu umrli med drugo svetovno vojno, je pokopanih na Gorenjskem.
| gtv.si |
Muzej voščenih lutk na RTV Slovenija
Ljubljana se bo pridružila svetovnim metropolam, kot so London, Tokio, New York, San Francisco, Dunaj, Šanghaj in Sydney, ki že imajo muzeje voščenih lutk.
Prvi muzej voščenih lutk v Sloveniji predstavlja RTV Slovenija, ki se je odločila stare neizkoriščene prostore popestriti na prav poseben način.
Več:
Pricam ti pricu-Gorenjska/Slovenija I Deo
Tv emisija.Emitovano Nezavisna Tv Arena,RI Tv Rijeka-Hrvatska
Autor Braco Bauer
Film ob razstavi Naše tovarne - naš ponos - industrijska dediščina Gorenjske
Film je nastal ob razstavi Naše tovarne, naš ponos - industrijska dediščina Gorenjske, ki so jo pripravili muzeji, ki delujejo na Gorenjskem: Gorenjski muzej, Loški muzej Škofja Loka, Tržiški muzej, Muzeji radovljiške občine, Gornjesavski muzej, Medobčinski muzej Kamnik in Slamnikarski muzej Domžale.
GORENJSKA POROČILA: Gorenjska od osamosvojitve do danes
Gorenjski muzej je včeraj v Gradu Khislstein v Kranju odprl osrednjo letošnjo razstavo Gorenjska od 1991 do 2016 - 25 let v luči muzejskega gradiva. Razstava skozi raznolikost predmetov odstira posamezne zgodovinske dogodke, procese in spremembe, ki so vplivali na življenje v regiji.
| gtv.si |
K Mariji Pomagaj na Brezje
Pogovor z avtorjem razstave Jožetom Dežmanom na Radiu Kranj.
Obiski Coca-Cola sobe v Muzeju iluzij
Coca-Cola soba v Muzej Iluzij je bila atrakcija meseca decembra. Obiskalo jo je tudi nekaj hudih fac, med drugim Timotej Lampe Ignjic , F&B Acrobatics, Lepa afna , Anakrejevska in drugi.
dr JANEZ MAROLT, ANTIKA NA DOMŽALSKEM, SLAMNKARSKI MUZEJ DOMŽALE, 24 2 2014
Poklon kuturi...
Kranj, 8. 2. 2015 - Poklon naši kulturi ob največjem slovenskem kulturnem prazniku. Posneto v Gorenjskem muzeju v Kranj, 8. Februar 2015. Obiščite!! gorenjski-muzej.si /Ljubljanske novice