Grad Strmol Rogatec - Slovenija - Dji Spark
Dvorec oziroma Grad Strmol v Rogatcu
Severozahodno nad trgom leži grajski kompleks Strmola, prvič omenjen leta 1436, ko so celjski grofje podelili Jakobu Strmolskemu iz Cerkelj na Gorenjskem stolp pri Rogatcu.
V 16. stoletju so ob prvotnem stolpu prizidali še en stolp ali trakt in celotno zgradbo obdali z obzidjem in obrambnimi obzidnimi stolpiči. S prezidavo je bila stavba sklenjena z obliko črke T v tlorisu in je izgubila prvotno utrdbeno vlogo.
Konec 17. stoletja so obrambne stolpiče podrli, obzidje pa nadomestili z nizko zidano ograjo. Višino prvotnega stolpa so prilagodili ostali stavbi in ob njej pozidali manjšo enonadstropno stavbo z notranjim dvoriščem. V tej stavbi je bilo v 19. in v začetku 20. stoletja okrajno sodišče, o čemer pričajo še ohranjene ječe. Ob gradu je bil zasnovan tudi lep angleški park z obzidanim studencem.
Močan vpliv baroka s štukaturami, freskami in privlačno poslikavo fasad ga uvršča med pomembne fevdalne objekte na Slovenskem. Obnovljen je bil v letih 1996 – 2003 in 2014.
Dvorcu vračajo življenjski utrip zgodbe iz preteklosti v novi preobleki: koncerti, tematska vodstva, gledališki prizori iz življenja v času baroka, delavnice v Rokodelskem centru Rogatec in slikovite razstave. (vir:
This video is about castle Strmol in Slovenia. It was recorded with Dji Spark.
Like if you do, comment if you have an opinion and Subscribe, to help me out and encourage me to do more videos like this! Thank you.
Welcome to visit my blog:
Follow me on:
Instagram:
Twitter:
Facebook:
MUSIC:
My Gear:
Dji Spark Fly More Combo -
GoPro Hero5 Black
Iphone 7 Plus 128Gb
Promotions:
Travel with Booking.com and get 15€
Upload faster with TubeBuddy. Try it out!
corvus rock band slovenia
corvus rock band slovenia
Spomenik pri Hrastovcu ( Dramska sekcija KD Grajena )
KULTURNO DRUŠTVO GRAJENA
DRAMSKA SEKCIJA
Gledališka sezona 2007/08
Letno gledališče gradu Vurberk
29. junij 2007
Zgodovinska tragedija v petih dejanjih
SPOMENIK PRI HRASTOVCU
Dramatizacija: Tanja Ješovnik
Režija: Tatjana Vaupotič Zemljič
V PRIPRAVI IN IZVEDBI PREDSTAVE SODELUJEJO:
- Justina Vujnovič (Margareta Herberstein, lastnica gradu Hrastovec)
- Robert Polanec (Friderik Herberstein, njen sin )
- Janez Kokol (Štefan Nurnberger, plemič na Štraleku)
- Tatjana Caf (Agata Nurnberger, njegova hči)
- Vlado Bezjak (Trenak, grajski oskrbnik)
- Dušan Kramberger (Koloman, vodja skakačev)
- Franci Vaupotič (grof Stubenberg, grof z Vurberka)
- Milena Pšajd (Helena Stubenberg, njegova žena)
- Adela Vaupotič (Zofija Stubenberg, njuna hči)
- Dragica Petek (Klara, dekla na Hrastovcu)
- Marjan Pšajd (Blaž, hlapec na Hrastovcu)
- Marjan Gajzer (Morenus, župnik pri Lenartu)
- Bogomir Vaupotič (Pernhard, trški sodnik)
- Igor Smrekar (Pankrac, sluga na Hrastovcu)
- Tibor Šprah (Lovro, lovec)
- Vesna Smrekar (Ana, dekla na Štraleku)
- Rado Erjavec (Janez, hlapec na Štraleku)
- Marica Kolarič (Marta, dekla na Štraleku)
- Aleš Šprah (Miha, hlapec na Štraleku)
- »Stari prijatelji iz Kicarja« (hlapci, trgači, skakači)
- Vida Gajzer, Silvo Čeh, Rosana Simonovič (dekle, hlapci, trgači, skakači)
- Tatjana Kokol (šepetalka)
- Vlado Zemljič (izdelava scene in tehnični vodja predstave)
Kamera in montaža: Samo Vrabič
Tehnična obdelava posnetka : Aleš Šprah
O predstavi:
»V Črnem lesu pri Lenartu še dandanes stoji znamenje, imenovano Črni križ, kot spomin na nesrečno ljubezen med plemkinjo Agato s Štraleka in grofom Ivanom Friderikom Herbersteinom, edinim dedičem velikega hrastovškega gospostva. Zgodba je znana iz ustnega izročila in morda bi že utonila v pozabo, če je ne bi uporabil kot snov za svojo zgodovinsko povest Ožbalt Ilaunig, za njim pa še Januš Golec ter dramatizatorja Petančič in Ješovnikova.«
(Aleš Arih)
O dramski skupini KD Grajena:
Dramska sekcija Kulturnega društva Grajena pripravlja gledališke predstave že 57 let. V zadnjih letih smo bili večkrat uvrščeni na medobmočno srečanje odraslih dramskih skupin. Predstavi Sosedov sin in Gospa ministrica smo odigrali tudi na prostem, v prekrasnem okolju gradu Vurberk, ki v zadnjih letih postaja vse bolj znano in priljubljeno prizorišče kulturnih dogodkov. Glavna igralka v komediji Gospa ministrica, Justina Vujnovič, je na medobmočnem srečanju odraslih dramskih skupin prejela priznanje za najboljšo žensko glavno vlogo, naš igralec Vlado Bezjak pa nagrado za najboljšo moško glavno vlogo na Festivalu komedije v Pekrah.
V predstavi zgodovinske tragedije Spomenik pri Hrastovcu sodeluje več kot štirideset oseb, poleg članic in članov dramske skupine KD Grajena tudi skupina ljudskih pevcev in godcev »Stari prijatelji iz Kicarja«.
O »Starih prijateljih iz Kicarja«:
Skupina obstaja 6 let, šteje 8 članic in članov. Uporabljajo doma izdelane, stare ljudske inštrumente. Posneli so dve zgoščenki in kaseti. Uspešno nastopajo v domovini in tudi v tujini.
Grad Bistrica
Grad Bistrica stoji v občini Slovenska Bistrica.
Grad je prvič pisno omenjen leta 1265, ko ga je kralj Rudolf skupaj z mestom izročil grofu Majnhardu Goriškemu (od leta 1286 je bil koroški vojvoda). Leta 1313 je grad prešel v roke Habsburžanom, ki so leta 1355 oddali mesto in grad Slovenska Bistrica v zastavo Walseejem, od 1368 pa Celjskim grofom, posest pa je ponovno postala deželnoknežja leta 1456. Leta 1587 je grad in mesto kupil Hans Vetter, leta 1717 pa so grad kupili grofje Attemsi, ki so ostali lastniki do konca 2. svetovne vojne. V času, ko so imeli grad Attemsi je tukaj bivala slikarka in zgodovinarka Marija Attems.
Grad stoji na severozahodni strani srednjeveškega dela mesta. Postavili so ga na temeljih stavbe, ki je stala ob enem od obrambnih stolpov in počasi dobival podobo renesančnega dvorca. V 17. stoletju so ga gradbeno preuredili. Grajsko poslopje ima trapezast tloris s po enim stolpičem v vsakem vogalu in arkadnim notranjim dvoriščem. Celotno stavbo varuje izsušen zunanji vodni jarek. Ob gradu je zapuščen park redkih dreves in gabrovim drevoredom. Zadnji lastniki - Attemsi, so po letu 1717 notranjost gradu predelali: grad so opremili s poslikanim stopniščem, Marijino kapelo in razkošno viteško dvorano. Grad je preživel manjši požar.
Danes je grad Slovenska Bistrica osrednji kulturni in prireditveni center mesta in občine. Na ogled so številne stalne razstave, galerija in viteška dvorana s freskami Stalne razstave: rimska cesta Celeia -- Petovio, razstava Ančnikovo gradišče, Arkova etnološka zbirka, zbirka vin bistriških pridelovalcev, zbirka molitvenikov, zbirka petrolejk, soba praporov, zbirka lutk v značilnih nošah sveta, Pajtlerjeva zbirka fosilov in mineralov, zbirka mineralov občin Slov. Bistrica in Oplotnica, kamnine Pohorja, Ingoličeva spominska soba, Tomažičeva spominska soba ter Grajska dimnica s staro grajska uro. Tu so tudi likovni saloni, poročna dvorana galerija Grad in viteška dvorana, v kateri potekajo različne kulturne prireditve. Grad je odprt od torka do petka med 9. in 17. uro, v soboto med 11. in 15. uro, ob nedeljah, ponedeljkih in praznikih ZAPRTO. (možen ogled samo za predhodno najavljene skupine)
Terme Krka (ceo korporativni film)
Predstavitev mesta Ptuj
V kratkem filmu je predstavljen Ptuj in njegovi pomembnejši deli, ki ga ponazarjajo na tak ali drugačen način. Film je izključno namenjem vsem, ki bi radi spoznali kaj novega o slovenskem najstarejšem mestu.
SARCASM BAND SLOVENIA Something to belive in LIVE hd
Something to belive in...SARCASM band Live in Rdeča ostriga,Škofja loka, 5.Maj 2011 HD quality
Muzej - grad v Murski Soboti 1 - 25. 10. 2009