#Zamek #Grodziec: #Uprowadzenie Ambasadora #Pałac #Grodziec
#Zamek #Grodziec: #Uprowadzenie Ambasadora #Pałac #Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec (niem.: Gröditzburg) – późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, województwie dolnośląskim, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Został wybudowany na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m.
Wikipedia
Song: Building An Empire
Artist: Papone
Video link:
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec (niem.: Gröditzberg) - późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, województwie dolnośląskim, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie.Pierwsze wzmianki o średniowiecznym zamku pochodzą z X wieku. Był to gród obronny Bobrzan. Do XIII wieku należał do Piastów, a potem do rodu Bożywojów. Rozbudowany przez następnego właściciela - księcia legnickiego Fryderyka I stał się dość potężną warownią murowaną na wzór zamku legnickiego. Zamek podupadł w czasach wojny trzydziestoletniej. Odbudowany dopiero w XIX wieku, gdy stał się własnością bogatej berlińskiej rodziny von Dircksen. Zamek spłonął w 1945 roku. Dziś częściowo odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania jest własnością gminy Zagrodno.Obecnie na zamku odbywają się imprezy o zasięgu regionalnym i międzynarodowym:
Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana
Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych
Śląskie Święto Pieśni
Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego
Kasztelan o Zamku Grodziec
O historii, tradycji i czasach współczesnych na Zamku Grodziec opowiada Kasztelan Zenon Bernacki.
Strony Zamku:
Zdjęcia współczesne: Andrzej Pękała
Zdjęcia historyczne i ryciny:
Blog
Facebook
Twitter
Instagram
Tu - Jak nie robić filmów | ???? Czocha i Grodziec
#czocha #grodziec #joannatamitu
Weekend na początku marca upłynął nam na relaksie i zwiedzaniu. Po zamku Chojnik zajechaliśmy do Szklarskiej, gdzie zaliczyliśmy wodospady Szklarki oraz Kamieńczyka. Powrót do domu zawsze jest bolesny, więc aby trochę złagodzić sytuację postanowiliśmy coś jeszcze zobaczyć.
W rezultacie wyszło, że nagraliśmy fatalny materiał, bez ładu i składu, z którego ciężko było uszyć coś dobrego :D Mam nadzieję, że jako tako wyszło! Miłego oglądania i dajcie znać co sądzicie w komentarzach.
Nie zapomnijcie zostawić łapkę w górę oraz zasubskrybować nasz kanał jeśli jeszcze tego nie zrobiliście :)
Muzyka: Kevin MacLeod: Crunk Knight – na licencji Creative Commons Attribution (
Źródło:
Wykonawca:
Zamek Grodziec - Dolny Śląsk
Zamek Grodziec dla ruchu turystycznego jest otwarty przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli:
w godz. od 10:00 do 16:00 (od listopada do stycznia)
w godz. od 10:00 do 17:00 (od lutego do marca)
w godz. od 10:00 do 18:00 (od kwietnia do października)
WSTĘP NA ZAMEK GÓRNY (dziedziniec, część sal zamkowych, ganki, donżon, wykonywanie zdjęć itp.)
Cena biletu normalnego: 9,00 zł
Cena biletu ulgowego: 6,00 zł
Grupy emerytów (powyżej 20 osób): 7 zł
Organizacja ogniska dla grup - 1 zł od os.
Zamek Grodziec (niem.: Gröditzberg) - późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, województwie dolnośląskim, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Został wybudowany na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m. Dnia 11 maja 1951 roku pod numerem A/3515/279, zamek został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przy zamku przebiega szlak turystyczny zielony Szlak Zamków Piastowskich.
Źródło:
Zamek Grodziec
Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - to Zamek Grodziec
Pierwsze wzmianki o średniowiecznym zamku pochodzą z X wieku. Był to gród obronny Bobrzan. Do XIII wieku należał do Piastów, a potem do rodu Bożywojów. Rozbudowany przez następnego właściciela - księcia legnickiego Fryderyka I stał się dość potężną warownią murowaną na wzór zamku legnickiego. Zamek podupadł w czasach wojny trzydziestoletniej. Odbudowany dopiero w XIX wieku, gdy stał się własnością bogatej berlińskiej rodziny von Dircksen. Zamek spłonął w 1945 roku. Dziś częściowo odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania jest własnością gminy Zagrodno.
ZAMEK GRODZIEC
Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - to Zamek Grodziec.
Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r. W 1175 r. książę Bolesław Wysoki wystawił tu przywileje cystersom z Lubiąża. Za czasów jego następcy – Henryka Brodatego – drewniano – ziemny gród zastąpiono murowanym. Fundację zamkowego kościoła przypisuje się św. Jadwidze. W XIV i częściowo XV w. zamek stanowił własność rycerskiego rodu Bożywojów.
W okresie wojen husyckich budowla została zdobyta i splądrowana przez oddziały husytów. W 1470 r. odkupił go książę legnicki Fryderyk I. Sprowadzeni przez niego mistrzowie murarscy z Wrocławia, Legnicy i Görlitz nadali założeniu obecny układ przestrzenny. Po śmierci księcia prace kontynuowano z polecenia jego syna, Fryderyka II. W ich efekcie Grodziec stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Zwieńczenie prac zbiegło się ze ślubem księcia z księżną Sofią von Hohenzollern. Z tej okazji zorganizowano w zamku przyjęcie i słynny turniej rycerski.
W latach wojny 30-letniej zamek został zdobyty i spalony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Ponieważ skala zniszczeń była ogromna i warownia nie miała już większej wartości militarnej, po wojnie zdecydowano o wysadzeniu części obwarowań. W XVII i XVIII stuleciu czyniono próby odbudowy Grodźca, nie zakończyły się one jednak większymi sukcesami. Dopiero w roku 1800, kiedy właścicielem dóbr został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa, podjęto poważniejsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne.
Na krótko przerwał je okres kampanii napoleońskiej, ale już w latach 30, XIX stulecia zamek stał się celem licznych wypraw turystycznych. Uchodził w owym czasie za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych.
W latach 1906-1908 zamek ulega gruntownej przebudowie. Na zamku powstaje muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, hotel i restauracja. W 1945 roku spalona przez Rosjan. W latach 60-tych XX wieku częściowo odbudowany.
W latach 2004-2005 jest miejscem realizacji produkcji filmowych przez telewizje: szwedzką, francuską, belgijską oraz rosyjską.
Obecnie zespół składa się z zamku górnego oraz przedzamcza o wymiarach 270 na 140 metrów. Zabudowa zamku górnego tworzy nieregularny sześciobok, w którym elementami dominującymi są: pałac główny (tzw. palatium), wieża północna i w południowej stronie potężny donżon. Palatium załamane jest pod kątem 30 stopni i jest jedną z nielicznych na Śląsku zachowanych książęcych siedzib. Charakteryzuje się ono różną grubością murów: u podstawy mierzy on 5 metrów, a na pierwszym piętrze 2 metry. Donżon zbudowany został na planie kwadratu o podstawie 16 metrów, a jego wysokość przekracza 26 metrów, na które składa się sześć kondygnacji. Druga, mniejsza wieża, zwana jest Starą. Wieńczy ją czterospadowy dach, u podstawy którego prowadzi ganek obronny z prostokątnymi blankami i otworami strzelniczymi. Komunikacja między wieżami a palatium odbywała się poprzez drewniane tarasy i zbudowane na murach ganki. Obronność założenia zwiększają wysunięte basteje i kaponiery. Dodatkowo bezpieczeństwo zamku zapewnia flankowane wieżyczkami przedzamcze.
Zamek główny składa się z dwóch kondygnacji. W najniżej znajduje się zbiornik z wodą pitną i piwnice, w których dawniej były piwiarnia, spiżarnia oraz jadalnia dla służby. Na parterze dawniej były pokoje gościnne, natomiast po przebudowie znajdowała się tutaj gospoda dla podróżnych i kuchnia. Na tej kondygnacji znajdują się ponadto dwa pomieszczenia: większe zwane Wielką Salą, mniejsze z gotyckim kominkiem, ozdobione przez stwory podobne do lwów.
Pierwsze i drugie piętro pełniły funkcje rezydencjalne, o czym świadczą otwory okienne, dawniej ozdobione witrażami. W północnej części drugiego piętra znajduje się kaplica, sąsiadująca z Salą Rycerską (najbardziej reprezentacyjna komnata na zamku). Z Sali Rycerskiej do sąsiednich pokoi prowadzą gotyckie portale. W komnatach tych były dawniej pomieszczenia księżnej i jej dworu. Najwyższy poziom pałacu zajmuje blankowany ganek obronny.
Zamek Grodziec 2018
Zwiedzanie Zamku Grodziec
Keep Walking by Rodrigo Vicente Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0 Music promoted by Audio Library
Zamek Grodziec - dziedziec
Zamek Grodziec - blisko Bolesławca. Położony w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, województwie dolnośląskim, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Polecam
Pałac w Wojciechowie i zabudowania gospodarcze - ruina
Dwór zbudowany w 1782 r.
Przebudowany na pałac w 1891 r.
Opuszczony w 1945 r zajmowała się nim Armia Radziecka później PGR.
Do 1975r. był w niezłym stanie.
PGR podupadł i podupadł pałac.
Warty remontu.
ECHA PRZESZŁOŚCI 52 Dzieje zamku czocha