България - Крепост Хоталич
Историческа забележителност в България. Намира се край Севлиево Ловешко
Hadzhi Dimitar Odd Jonathan FT Nikolina Boteva
Hadzhi Dimitar (from the poems of Hristo Botev) translated into English rendition/interpretation by British singer/songwriter Odd Jonathan (Jonathan Taylor). Featuring traditional folklore vocalist: Nikolina Boteva. Filmed at the Hotalich Fortress, Old Town Sevlievo: Bulgaria.
Hadzhi Dimitar
He breathes, he still lives!
Upon a Balkan Mountainside.
Drowning in blood. His smothered battle cries.
Mortal wound in his chest, a hero lies.
That’s Hadzhi Dimitar, Hadzhi Dimitar.
His rifle's cast to the side. His sword broken in two.
His eyes peer last in a thrashing of head.
Cursing what is of heaven ahead.
The fallen one lies below deep blue skies.
Baking beneath angry sunshine.
A harvest girl sings in pastures today.
As his blood drains faster and faster seeps away.
Hadzhi Dimitar.
Let me hear you sing your harvest songs.
Sing of freedom, be strong.
Sing for me slave girl oh beauty sing.
For the last beat of my heart.
I pray you sing.
Sing of Hadzhi Dimitar.
ORIGINAL BOTEV VERSE NOW SUNG IN BULGARIAN: Nikolina Boteva
By day an eagle lends him shade.
A wolf he cleans his wounds.
High above the heroic falcon flies.
Protecting a living hero’s tomb.
And when evening comes upon the cover of moonlight.
And under a star-studded dark.
As wind blows and woodland rustles.
Hark, the Balkans sing.
The beauties of a nation dressed in angelic white.
Sing of sacrifice throughout the night.
Through forest they scramble.
To sit within the fallen hero’s sight.
See how the beautiful binds his wound with herbs.
Another with water, she freshens.
A third kneels, her lips to a legends mouth.
He gazes back, absent of doubt.
But tell me sister, but tell me sister, but tell me sister?
Where is Karadzha?
And what of my men?
But tell me sister, but tell me sister, but tell me sister?
For if not, I beg of you…
Leave me die here with them.
DJI Mavic Pro Drone Epic Flight Over Medieval Fortress
Eagle Eye One brings you an epic flight over the medieval fortress of Hotalich near Sevlievo , Bulgaria.
M Is for Meditation
A devotional video by Martin Sutton on meditating on God's Word filmed at Hotalich in Sevlievo, Bulgaria.
Средновековен град-крепост Хоталич-2017
В близост до съвременния град Севлиево през средновековието като административен, стопански и духовен център на региона е съществувал средновековният град Хотел. На него е наречена след турското нашествие административната област /нахия/ Хоталич. Археологическите проучвания на този голям средновековен град се извършват в продължение на 30 години. Там е съществувала мощна крепост още по времето на Източно Римската империя /Византия/. Стратезите й са оценили местоположението като изключително важно за защитата на подстъпите към проходите в централната част на планината Хемус. По-късно през Х век българите изграждат на това място голям град, състоящ се от крепост и подградие с четири квартала. Крепостта е разположена на площ от 15 декара и от нея са разкрити и проучени стотици метри крепостни стени, пет крепостни порти, отбранителни кули, болярската църква и болярското жилище. Във външния град на площ от около 50 декара са разкрити почти сто жилищни и стопански постройки, три църкви и отбранителни зидове. От 1994 г. обектът е със статут на паметник на културата с национално значение.
Съвременният град Севлиево за пръв път се споменава в османски данъчен регистър /дефтер/ от 1516 година със старото име Селви. По-късно в друг дефтер от 1580 година, съхраняващ се в Анкара е вписано Нефс-и Селви таб’-и Хоталич, тоест село Селви става административен център на нахията Хоталич със значението на град. Според османските административни критерии за град той притежавал два квартала, петъчна джамия с трима служители и пазар, тук се събирали пет пътя и пет потока.
Определянето на Селви за административен, духовен и стопански център на областта Хоталич, която по това време се състояла от 37 населени места, дава началото на неговото бързо нарастване и развитие. През 1580 година населението на Селви се състои от 49 домакинства, през 1751 година домакинствата вече са 301, а през 70-те години на ХІХ век град Севлиево се населява от около 10 000 жители.
Най-старата обществена постройка, която и днес е част от централния градски пейзаж е часовниковата кула. Строежът й е завършен през 1779 година и от тогава часовникът й отмерва времето. Тя е един от символите на града и градския живот. В 1834 година севлиевци обновяват изцяло старата църква „Св.Пророк Илия”, съществуваща още от ХVІІІ век, а през 1836 година възстановяват изцяло средновековния ставропигиален манастир „Успение на Пресвета Богородица” край с.Батошево. През 1844 година севлиевският първенец и народен будител Хаджи Стоян Николов построява на своя земя и със собствени средства първото в града светско училище. То е и едно от първите светски училища в българските земи. В 1846 година за учител в него е назначен младият тогава Петко Рачев Славейков, който въвежда модерната за времето си взаимоучителна метода и изучаването на светски науки. В 1858 година майстор Кольо Фичето построява каменния мост над река Росица, в източния край на града.
През втората половина на ХІХ век Севлиево е вече град с богати традиции в духовния и културен живот, с формирано гражданско общество. Идеята на Васил Левски за извоюване на политическа свобода чрез всенародна революция имала много поддръжници и в нашия град. В основания от него таен революционен комитет се включили хора от различни социални слоеве на тогавашното градско население. Успоредно с тайната революционна дейност в 1870 година било поставено началото и на читалище „Росица” като културно и просветно огнище. След трагичната смърт на Васил Левски младите революционери начело със Стефан Пешев възстановили в 1875 година революционния комитет и организирали българското население в Севлиевската каза за предстоящата въоръжена борба. По време на Априлското въстание от 1876 година на всенароден бунт за свобода и независимост се вдигнало населението на севлиевските села Батошево, Кръвеник, Ново село и прилежащите им махали. От 1 до 11 май се водили сражения за защитата на Балканската република. Там се сражавали и въстаниците от Габровската чета, начело с войводата Цанко Дюстабанов. Севлиевският балкан е един от центровете на масови въстанически действия през1876 година, наред със Средногорието и Родопите. След жестокия разгром на въстанието, на площада в град Севлиево били обесени осем от организаторите и ръководителите му. В четата на Христо Ботев, преминала р.Дунав с кораба „Радецки”, участвали и седем четника от Севлиевско. Над 200 опълченци от Севлиевския край геройски се сражават в Руско-турската война от 1877-78 год., за да се появи отново на политическата карта на Европа името България. На 15 юли 1877 година полусотните на есаул Иван Антонов от 30-ти Донски казашки полк и поручик Александър Верещагин от Владикавказкия конен полк водят ожесточено сражение в западните покрайнини на града срещу настъпващия башибозук. В бойните действия на помощ на руските освободители се включили и севлиевски доброволци.
SCREAM - Chernata Ovca (live)
Live performance from Vias Hall, Sofia, Bulgaria (27.05.2011)
АКАГА в Сливен - 25.10.2012 г.
Концерт на Акага в Несебър
Новогодишен концерт на Акага организираха от община Несебър.
Akaga and Funky Miracle at Protest
AKAGA live in Berlin @ Hangar 49
A small part of the concert by AKAGA (Bulgaria) ölive in Berlin at Check
Akaga Nisville 2013
Akaga at Nisville 2013, 17.08. Main Stage