Vodní hrad Švihov
zachovalý hrad u Klatov v Plzeňském kraji
2017.08.13 Hrad Švihov / Castle Svihov Czech republic / Замок Швигов
30.7.2016 Hrad Švihov + prohlídka věže
Toto video bylo vytvořeno pomocí Editoru videa na YouTube (
Horní Hrad - hrad a zámek Hauenštejn
Původně gotický strážní hrad Hauenštejn byl založen patrně na konci 13. století králem Přemyslem Otakarem II. na ochranu zemské stezky na skalnaté ostrožně nad údolím nad dnešní vsí Horní Hrad (Hauenstein). V průběhu 19. století byl hrad za Buquoyů přestavěn ve dvou etapách na prostorný pseudogotický zámek. Po roce 1945 byl zámek krátce využíván jako dětský domov, poté byl opuštěn a proměnil se ve zříceniny. Od roku 2000 je zdevastovaný zámecký areál v soukromém vlastnictví a probíhá jeho postupná záchrana.
Historie a popis objektu:
Natočeno v rámci XVII. ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje v kategorii Zachráněná památka Karlovarska.
Autor: Vertical images
Texty: Jaroslav Vyčichlo, Památky a příroda Karlovarska
Natočeno: duben 2017
vodní hrad Švihov
něco z exteriéru a mnohé z interéru tohoto českého hradu
Svihov, Czech Republic, Städtetour mit Micha, Teil 4
Wasserburg Svihov (Burg aus Drei Haselnüsse für Aschenbrödel)
RC on board video castle Švihov - Czech republic
Pár záběrú vodního hradu Švihov.
Historie hradu Svojanov v 5 minutách
Populárně naučný spot Vám představí historii a stavební vývoj hradu Svojanov od roku 1224 až do současnosti.
Švihov, Bolfánek 27.2.2019 (4K DJI Mavic AIR, iOS, DJI GO 4)
Produced with CyberLink PowerDirector 17
Natočeno dronem DJI Mavic AIR v rozlišení 4K 30fps.
DJI:
Hrad Švihov:
Rozhledna Bolfánek:
Zámek Lázeň:
Švihov Castle /vodní hrad švihov(water castle) of Czech Republic
No copyright infringement intended...
I DO NOT OWN THE MUSIC BACKGROUND USED IN THIS VIDEO
For entertainment purposes only!
VSTUP ZAKÁZÁN - Želivka
Vstup přísně zakázán!
V případě zastižení PČR vás nemine tučná pokuta do až 100 000 Kč jako soukromou osobu a až do 1000 000 Kč jako podnikatelskou a právnickou osobu.
Vstup je povolen pouze pro PČR a zaměstnance Povodí Vltavy a Lesní správy v dané lokalitě.
Vodní nádrž Švihov
Kraj Vysočina, Středočeský kraj
Okres Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Benešov, Kutná Hora
Rozměry
Rozloha 1602,6 ha[1]
Délka 39,1 km
Objem 309,0 mil. m³ (celkový objem)
Povodí 1178,3 km²
Parametry – hráz
Kóta 381,7 m n. m.
Délka 860 m
Šířka (koruna hráze) 7 m
Výška 58,3 m
Nadm. výška 392 m
Přítok vody Želivka, Martinický potok, Blažejovický potok, Sedlický potok
Odtok vody Želivka
Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod nesprávným názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenská nádrž na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro téměř celou středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž v České republice a ve střední Evropě.
Vodní(Water)hrad(castle)Švihov 1080p CZ
Composer music:BrunuhVille
Na místě dnešního rozlehlého hradu Švihova postavil patrně Vilém ze Švihova, připomínaný poprvé v r. 1342, v první polovině 14. století tvrz. Při ní (nedaleko původní vsi) vzniklo v téže době městečko Švihov, které se mělo stát hospodářským centrem švihovského statku a mělo svému zakladateli a jeho potomkům poskytovat významné příjmy. Ovšem tento plán se v plné šíři nepodařilo uskutečnit, neboť městečko silně trpělo konkurencí nedalekého královského města Klatov.
V druhé polovině 14. století byl držitelem švihovského statku s tvrzí Břeněk Švihovský z Rýzmberka, který se v r. 1394 připomíná jako člen odbojné panské jednoty, jež se postavila proti králi Václavu IV. R. 1396 se Břeněk stal dvorským sudím a později se znovu přiklonil k Václavu IV. Břeněk žil ještě r. 1407, kdy daroval roční plat dominikánskému klášteru v Klatovech. Břeňka vystřídal v držení švihovského statku Vilém Švihovský z Rýzmberka, který byl katolík a účastnil se bojů proti husitům. Tento stoupenec plzeňského landfrídu byl nebezpečným sousedem města Klatov, které stálo na straně podobojí. Proto na počátku r. 1425 táborská a sirotčí vojska oblehla švihovskou tvrz. Před Švihovem se shromáždilo na 8000 pěších a přes 1000 jízdních vojáků, vedených hejtmanem Janem Hvězdou z Vícemilic, řečeným Bzdinka. Po 15 dnech se posádka o 130 mužích vzdala a tvrz i s městečkem zůstaly v moci táborů pod ochranou města Klatov. O výhodném položení švihovské vodní tvrze svědčí skutečnost, že se ji podařilo dobýt, až když byly prokopány příkopy a voda vypuštěna.
Vilém Švihovský zůstal však i nadále na straně katolíků a v l. 1423–1436 byl považován za jejich vůdce v Plzeňském kraji. R. 1427 jej v Tachově husité zajali, ale podařilo se mu uprchnout. R. 1433 bránil Plzeň proti vojskům Prokopa Holého. Když se v Čechách ujal vlády král Zikmund, dostal Vilém v r. 1436 svůj švihovský statek zpět.
Jediný Vilémův syn, Půta Švihovský, připomínaný poprvé r. 1472 jako pán na Švihově, zastával významný a výnosný úřad nejvyššího sudího Království českého a r. 1473 získal od krále Vladislava II. právo ke stavbě několika hradů na svých panstvích. Tohoto práva využil již r. 1480, kdy dal novou švihovskou tvrz zbořit a na jejím místě začal stavět rozsáhlý a pevný hrad. V době stavby Švihova, k níž přibylo r. 1490 ještě budování druhého významného hradu, Rábí, se však octl Půta ve značných finančních potížích, přestože kromě výnosného úřadu a švihovského panství s 13 vesnicemi mu patřilo ještě přeštické panství s městem Přešticemi a 10 vesnicemi, panství Rábí, Horažďovice, Prácheň a Roudnice, dále bohaté město Kašperské Hory s právem dobývat drahé kovy a další pozemkový majetek. Pokles hodnoty poddanských platů proto vyrovnával nejenom jejich zvyšováním, ale zejména zaváděním nových robot. Ve snaze získat nové příjmy povýšil městečko Švihov na město a poskytl mu řadu práv, a to nejen hospodářských, ale dal mu i právo hradeb. Půta zemřel náhle r. 1504, což utlačovaní poddaní, kteří svého pána nenáviděli, spojili se zásahem pekelné moci.
V l. 1480–1504, tedy ještě za Půtova života, bylo na Švihově postaveno severní křídlo vnitřního hradu. Byl to dvoupatrový palác, původně s dřevěnými stropy, které byly záhy po dokončení stavby nahrazeny klenbami. V patře zůstal prostor nerozdělen a tvořil rozlehlý sál. Dále byl stavěn jižní palác, jehož původně rovné stropy byly ještě během stavby nahrazeny klenbou, bezpochyby podle návrhů tehdejšího stavitele Pražského hradu Benedikta Rietha (Rejta). Na rozdíl od severního paláce byl prostor jižního paláce rozdělen na tři místnosti v přízemí a na dvě v prvním patře. Současně se stavbou obou paláců byla stavěna i hradní kaple s hvězdicovou klenbou, reprezentativní pětipatrová vstupní věž, předsunutá do hradního příkopu, a konečně bylo kolem vnitřního hradu vybudováno i opevnění: bašta pod kaplí a dále bašty Zlatá, Červená, Bílá a Zelená. Od obytné části hradu bylo opevnění odděleno úzkým parkánem, zcela podle současných požadavků, kladených na tehdejší fortifikační stavby. To také dokazuje, že autor celého projektu, jímž byl nepochybně Benedikt Rieth, byl seznámen se současným světovým vývojem v opevňovací technice.
Ještě za Půty Švihovského začala také stavba vnějšího opevňovacího pásu a městských hradeb okolo přilehlého podhradí, dnešního Dolního města.
Vodní hrad Švihov - Stavba lešení hradní věže
Měsíc trvala stavba lešení na hradní věži, než prošla v roce 2014 obnovou omítek. Obnova poté pokračuje uvnitř věže a v roce 2016 je plánováno její otevření pro veřejnost.
Hrady
Dějiny Pražského hradu, centra české státnosti a sídelního města českých knížat, králů, císařů a prezidentů.
Jak žili naši předkové ve středověkých městech a jak vznikaly hrady a opevnění (2008). Režie R. Sedláček Předchůdcem hradů byla hradiště, většinou dřevěná opevnění.
Hrad Švihov
Jeden z prvních záběrů - Hrad Švihov