BNT 200 Iglica
BNT dokument climb vlog 15.04.2018
Zostań prawdziwym patronem kanału BNT i wspieraj kolejne produkcje -
Muzyka Sebastian Wichary -
ultimatexsounds.com
Dron camera - Studio w Obłokach
Zoom camera - WU
Wsparcie - Daniel z DC24
fura z Agicars
Yerba z wami
Iglica Wrocław - cała operacja podniesienia pokazana w 5 MINUT !!! - 14.03.2017 HD
Iglica przy Hali Stulecia (Ludowa) we Wrocławiu. Cała operacja podniesienia po remoncie pokazana w ciągu 5 minut. Jeden z symboli Wrocławia wraca na swoje miejsce po kapitalnym remoncie. Poprzedni remont, wraz z położeniem obiektu, przeprowadzono w 1979 roku. Więc wydarzenie niezwykle rzadkie!
The Spire – along with the Centennial Hall and the Wrocław city hall, it is one of the most characteristic architectural landmarks of the city. Its unique design is very often placed in trademarks of numerous organizations based in Wrocław, and the name Iglica [Spire] appears in the names of many companies from Wrocław.
Twin Musicom: Dance, Don't Delay – na licencji Creative Commons Attribution (
Źródło:
Wykonawca:
Aerofotografia WROGEO - Iglica Wrocławska
Wybór scen z filmu inspekcyjnego dla oceny stanu technicznego Iglicy przy Hali Stulecia we Wrocławiu.
Wrocławska Iglica podczas wiatru
Z dedykacją dla Marcina Banota który 15 kwietnia ubiegłego roku wspiął się na Iglicę przy Hali Stulecia na wysokość 70 metrów.
Dane techniczne konstrukcji:
Wysokość - 90.3 m (pierwotnie 106 m)
Masa - około 40 t
Szykując się do nagrania spontanicznego materiału na temat związany z nocnym niebem zauważyłem, że czubek Iglicy pod wpływem wiatru dosyć mocno i dynamicznie odchylał się od pionu, co postanowiłem na szybko nagrać.
Dlaczego to wrzucam?
Być może są osoby ciekawe tego jak bardzo potrafi się wychylić Iglica i jak to wizualnie wygląda.
Teraz zastanawiam się co czułby prowadzący kanał BNT gdyby chciał w takich warunkach tam wejść.
Iglica przy Hali Stulecia wróciła na swoje miejsce
We wtorek 14 marca po godzinie 11 iglica ponownie stanęła przy Hali Stulecia. Cała operacja trwała ponad godzinę. Przebiegała bez przeszkód.
iglica wroclaw
muzyka---Ride of the Valkyries (by Wagner)Wagner
Iglica we Wrocławiu
Nagranie prezentuje iglicę wrocławską nagraną 27. kwietnia 2019 r.
IGLICA Wrocław - Bociany_2010
Fan Zone EURO 2012 Iglica Wrocław
Operacja położenia Iglicy przy Hali Stulecia we Wrocławiu
Podnoszenie Iglicy we Wrocławiu 2017
Wrocławska iglica pękła w trakcie podnoszenia
Położyliśmy, to i postawimy. Takie optymistyczne nastroje mieli inżynierowie i wykonawcy renowacji wrocławskiej iglicy, stojącej przed Halą Stulecia. Niestety zaplanowana na piątkowe południe operacja podnoszenia iglicy do pionu nie powiodła się. Dlaczego? O tym więcej w naszym materiale?
Odwiedź Telewizję Echo24:
Oficjalny portal informacyjny:
Facebook:
Twitter:
Instagram:
YouTube:
ILONA SKULSKA i JAKUB MORAWICKI (Iglica, Wroclaw). START kat. 10-11 E !!!
Nowa Sol, Poland, 23-05-2015.
#Hala #Stulecia# Niedostępne Miejsca tajemnicze #podziemia
#Hala #Stulecia #Niedostępne Miejsca tajemnicze #podziemia
#Hala #Stulecia to jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Wrocławia. Nic więc dziwnego, że każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Niestety, od początku roku zwiedzający nie mogą podziwiać wnętrz hali, a to ze względu na trwający właśnie remont. Postanowiliśmy sprawdzić, jak postępują prace, a przy okazji zabrać Was w miejsca, które są niedostępne dla turystów.
Hala Stulecia (niem. Jahrhunderthalle), po 1945 także Hala Ludowa[2] – hala widowiskowo-sportowa we Wrocławiu, na Zalesiu, w parku Szczytnickim, ekspresjonistyczna, wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga.
W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisana do rejestru zabytków w 1962 oraz ponownie w 1977, wraz z zespołem architektonicznym obejmującym m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglicę.
Powstanie hali, najsłynniejszego dzieła wrocławskiego modernizmu, związane było z setną rocznicą wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy Do mojego ludu (An Mein Volk) z 17 marca 1813 roku, wzywającej do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Rocznicę postanowiono uczcić odpowiednio wielką wystawą, prezentującą historię i gospodarczy dorobek Śląska. Zaplanowana została więc (na wzór Wystaw Światowych) tzw. Wystawa Stulecia, której organizację powierzono Karlowi Masnerowi, dyrektorowi Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytnego. Miasto wygospodarowało na ten cel tereny położone na skraju parku Szczytnickiego, w pobliżu założonego około 40 lat wcześniej i cieszącego się rosnącą popularnością wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego, na miejscu czynnego do 1907 roku toru wyścigów konnych. By jednocześnie zapewnić miejsce do częstszego odbywania się wielkich wystaw i imprez przemysłowych, kulturalnych czy sportowych rozpisano konkurs na zagospodarowanie terenu, obejmujący również projekt pawilonu wystawowego. Spośród 43 zgłoszonych projektów zaakceptowany został projekt miejskiego architekta Wrocławia, Maxa Berga, który zaproponował wielką halę wystawową o niespotykanej dotąd konstrukcji. Z Bergiem współpracowali inżynier Günther Trauer oraz młody, nieznany jeszcze szerzej architekt, absolwent drezdeńskiej politechniki Richard Konwiarz; inżynierem sprawdzającym obliczenia statyczne Trauera był prof. Müller z Politechniki w Charlottenburgu. Pomimo oryginalnego, ale bardzo kontrowersyjnego projektu hali i wysokich szacowanych kosztów jej budowy (1,9 miliona marek), 28 czerwca 1911 roku uzyskał on formalne zezwolenie na budowę.
Pionierskie było również podejście Berga do projektowania architektonicznego. Projektując halę skoncentrował się on na wymaganiach funkcjonalnych i kształtowaniu wnętrza w harmonii z systemem konstrukcyjnym, które nadały całości końcową formę. Układ hali jest w rzucie kolisty, oparty symetrycznie na greckim krzyżu, na którego trzech końcach znajdują się małe hale wyjściowe, a na zachodnim, skierowanym w stronę centrum miasta – dwupoziomowa owalna hala wejściowa. Konstrukcyjnie hala złożona jest z dwu niezależnych elementów – podstawy w formie układających się w walec łuków, wygiętych w płaszczyźnie podłużnej. Podparcie tych czterech wygiętych stanowią pełniące rolę przypór żebra, tworzące boczne apsydy. Drugą, oddylatowaną i spoczywającą swobodnie na podstawie część stanowi tzw. kopuła, będąca jednak w istocie układem schodzących się promieniście żelbetowych łuków – żeber, opierających się u góry o centralny pierścień ściskany, a u dołu o pierścień rozciągany, wzmocniony stalową wkładką. Układ zadaszenia w formie pierścieniowych tarasów umożliwił zaprojektowanie nad każdym z nich rzędów okien, doświetlających wnętrze hali tak, że światło przenika między żebrami. Mała kopułka wewnątrz pierścienia ściskanego była pierwotnie całkiem przeszklona, stanowiąc rodzaj oculusa, jednak ze względu na problemy z wodoszczelnością po kilku latach ją zabudowano, co nadało zwieńczonemu teraz wizualnie ciężkim zwornikiem wnętrzu charakter ekspresjonistyczny. Konstrukcyjna szczerość i surowość (powierzchnię pozostawiono jako widoczny żelbet) i formalna prostota do dziś wydają się niektórym szokujące.
Budowę hali ukończono w grudniu 1912 roku, półtora miesiąca przed zaplanowanym terminem. W trakcie jej budowy wybudowano na otaczających ją terenach liczne inne obiekty wystawowe, w tym Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę, obiekty rekreacyjne itp. W hali umieszczono specjalnie dla niej zaprojektowane i wykonane przez znaną firmę Sauer (nadal istniejącą) we Frankfurcie nad Odrą organy o 222 rejestrach i 16706 piszczałkach, naówczas największe na świecie; obecnie organy te częściowo wykorzystywane są w archikatedrze wrocławskiej, a że nie wszystkie się tam zmieściły, część piszczałek zamontowano w instrumencie w bazylice jasnogórskiej[3].
Nieudana próba dźwignięcia wrocławskiej iglicy. 25.11.2016
Nieudana próba podniesienia wrocławskiej iglicy przy Hali Ludowej 25 XI 2016. Pękł sworzeń u podstawy jednej z nóg. Na filmie słychać w pewnym momencie (2min.49sek.) głośny huk - to właśnie pęknięcie sworznia.
Hala Stulecia, iglica i Park Szczytnicki we Wrocławiu
Film nagrany 27. kwietnia 2019 r.
Hala Ludowa (Stulecia) we Wrocławiu i jej okolice. Centennial Hall in Wrocław and its surroundings
Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Pergola - to obiekty wzniesione na Wystawę Stulecia, która odbyła się we Wrocławiu w 1913 roku. Po wojnie Halę Stulecia przemianowano na Halę Ludową, a na Wystawę Ziem Odzyskanych w 1948 roku wzniesiono Iglicę. W 2009 roku otwarto Fontannę Multimedialną - jedną z największych w Europie.
Centennial Hall, Four Domes Pavilion, Pergola - these are objects erected for the Centennial Exhibition, which took place in Wrocław in 1913. After the war, the Centennial Hall was renamed the People's Hall, and the Iglica was erected for the Regained Territories Exhibition in 1948. In 2009, the Multimedia Fountain was opened - one of the largest in Europe.
Muzyka Mike D. Opowieści Starego Drzewa - Wycieczka
23.08.2016 Kładzenie IGLICY Wrocław
Operacja kładzenia Iglicy spod Hali Stulecia
23.08.2016 Wrocław
Przygotowanie iglicy do remontu
źródło - FB Wyborcza Wrocław
Centennial Hall. Wroclaw, Poland 2018
The Centennial Hall (Polish: Hala Stulecia; formerly Hala Ludowa, People's Hall, German: Jahrhunderthalle) is a historic building in Wrocław, Poland. It was constructed according to the plans of architect Max Berg in 1911–1913, when the city was part of the German Empire. Max Berg designed Centennial Hall to serve as a multifunctional structure to host exhibitions, concerts, theatrical and opera performances, and sporting events.
The building and surroundings is frequently visited by tourists and the local populace. It lies close to other popular tourist attractions, such as the Wrocław Zoo, the Japanese Garden, and the Pergola with its Multimedia Fountain.
As an early landmark of reinforced concrete architecture, the building became one of Poland's official national Historic Monuments (Pomnik historii), as designated April 20, 2005, together with the Four Domes Pavilion, the Pergola, and the Iglica. Its listing is maintained by the National Heritage Board of Poland. It was also listed as a UNESCO World Heritage Site in 2006.
Track: Kozah - Travel Again [NCS Release]
Music provided by NoCopyrightSounds.
Watch:
Free Download / Stream: