Netopieria jaskyna / Sásovské jaskyne
Z gauča do prírody - Chata Ďurková
Z gauča do prírody Kráľova studňa
Dnes sme sa vybrali do srdca Veľkej Fatry.
Skvostný Gemer / Magnificent Gemer
Gemer je rázovitou lokalitou destinácie Košice región so špecifickými črtami a jedinečnými tradíciami. Ku koloritu tejto časti kraja patria aj jaskyne Slovenského krasu, ktoré sú zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Príďte sa presvedčiť, že Gemer je skvostný!
Viac inšpirácií: |
Z gauča do prírody - Saunovanie v prírode
Prírodné kúpanie za každého počasia
Zima, dážď a kúpanie sa v prírode. Neďaleko Žarnovice chceli ťažiť pôvodne urán. Miesto uránu narazili však na niečo iné. Teraz je tam miesto bane, termálny prírodný prameň a my sme sa ho vydali nájsť.
Tajomná jaskyňa pri Tisovci - TV Markíza
Reportáž v Televíznych novinách TV Markíza 7.9.2015 o Jazernej jaskyni
Z gauča do prírody - Pustý Hrad
V našej ďalšej časti relácie Z gauča do prírody sme sa vybrali neďaleko Banskej Bystrice. Absolvovali sme výlet zo Zvolenského zámku na Pustý hrad.
Z gauča do prírody - Skalná vyhliadka
Jarný splav Hrona [Boat4u]
Splav Hrona z Brezna po Šalkovú za jarnej vody. Nafilmovali naši rekreanti na jar 2015.
Markíza TV Noviny
Zvislá jaskyňa - reportáž TV MARKÍZA
Čiernohronská železnica / Waldbahn in Čierny Balog, Slowakei / Feketegarami Vasútvonalon
TURN ON SUBTITLES: SK / DE
SK:
Ťažba a spracovanie dreva patrilo odnepamäti k hlavným zdrojom obživy obyvateľov slovenských hôr, a toto platí aj pre údolie riečky Čierny Hron. Kým v počiatkoch ťažby sa na zvážanie drevnej hmoty z údolí využívali vodné toky, s rastúcim záujmom o kvalitné drevo z okolia Čierneho Balogu sa čoraz aktuálnejšou stávala myšlienka výstavby lesnej železnice.
Dnes je vďaka úsiliu dobrovoľníkov zrekonštruovaných približne 20 kilometrov tratí, na ktorých je zabezpečovaná osobná doprava pre turistov a návštevníkov regiónu. Ako prvý znovuotvorený úsek sa v roku 1992 do histórie železničky zapísal úsek železničnej trate z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny. V roku 1993 sa dobrovoľníkom darí obnoviť prevádzku na viac ako 12 kilometrov dlhom úseku z Čierneho Balogu do Hronca a Chvatimechu. V roku 2012 sa vďaka Fondu cezhraničnej spolupráce Európskej únie otvára ďalší zrekonštruovaný úsek železničnej trate zo stanice v Čiernom Balogu do miestnej časti Dobroč, na ktorom má Čiernohronská železnica ambíciu plniť aj úlohu dopravcu obyvateľov obce, v ktorej to je z dolného konca na ten horný viac ako 10 kilometrov.
Personál Čiernohronskej železnice sa teší na Vašu návštevu v srdci Slovenska, na železničke ktorá sa oprávnene stala atrakciou vyhľadávanou turistami nielen zo Slovenska, ale aj z Európy a zo sveta. Vašou návštevou podporíte nielen dlhoročné úsilie dobrovoľníkov pracujúcich na znovuobnovení prevádzky na lesnej železničke, ale aj rozvoj cestovného ruchu v srdci slovenských hôr a v neposlednom rade tak vzdáte hold šikovnosti a umu staviteľov lesných železníc, ktorí takéto unikátne dielo v náročnom horskom teréne dokázali postaviť pred viac ako sto rokmi.
S pozdravom „nech to para tlačí! sa tešíme na stretnutie s Vami v údolí Čierneho Hrona. Dovidenia!
DE:
Die Holzfällerei gehörte schon seit immer zur Haupteinnahmequelle der Bevölkerung der slowakischen Berglandschaft, so auch im Schwarze Hron-Tal. Während in der Frühzeit der Forstwirtschaft für den Holztransport hauptsächlich die Wasserwege genutzt wurden, wurde mit dem wachsenden Interesse für die Qualität des Holzes eine Waldbahn relevant.
Dank der Bemühungen von vielen Freiwilligen, sind heute etwa 20 Kilometer Streckengleise renoviert, auf denen Personenzüge für Touristen und Besucher der Region fahren. Die erste Teilstrecke der Bahn von Balog nach Vydrovská Dolina wurde 1992 eröffnet. Im Jahr 1993 konnten die freiwilligen Mitarbeiter die Wiederherstellung der mehr als 12 km lange Strecke von Balog nach Hronec und Chvatimech beenden. 2012 öffneten sie einen anderen renovierten Abschnitt der Eisenbahnlinie von der Station Čierny Balog nach Dobroč, ein Ortsteil von Balog. Dafür hat man erstmals finanzielle Hilfe von der EU bekommen.
Die Mitarbeiter der Čiernohronská Waldeisenbahn freuen sich auf Ihren Besuch auf der Waldeisenbahn im Herzen der Slowakei, die zu Recht zu einer beliebten Attraktion bei Touristen aus der Slowakei, aus Europa und der ganzen Welt geworden ist.
Ihr Besuch unterstützt nicht nur den langjährigen ehrenamtlichen Einsatz aller Mitwirkenden an der Wiederherstellung und dem Betrieb der Waldeisenbahn, sondern fördert auch die Entwicklung des Tourismus im Herzen der slowakischen Bergwelt. Mit Ihrem Besuch erweisen Sie auch jenen Menschen Ehre, die diese wunderschönen Bahnen in den tiefen Tälern vor mehr als hundert Jahren gebaut haben.
Mit freundlichen Grüßen Mit Volldampf weiter!
Wir freuen uns, Sie in Čiernohronská dolina willkommen zu heißen!
Auf Wiedersehen!
Deutsche Fassung: Ing. Eugen Takács, Martina Felice
HU:
A szlovákiai hegyek lakosainak fő megélhetési forrása mindig is a fakitermelés és a fafeldolgozás volt, ez igaz a Čierny Hron (Fekete Garam) folyócska völgyére is. Kezdetben a folyókat használták a kitermelt fa szállítására. Čierny Balog (Fekete Balog) környékéről származó minőségi fa iránti nagy érdeklődés egyre időszerűbbé tette az erdei kisvasút felépítését. Hasonló volt a helyzet Szlovákia többi részén is, amikor a 19. és 20. század fordulóján erdei kisvasutak kezdtek épülni, melyek fűrésztelepre és lakott településekre szállítottak faanyagot.
A Feketegarami Vasút (Čiernohronská železnica) újbóli működésének ünnepélyes és régóta várt napja 1992. május 1.-jén jött el. A felújított Fekete Balog (Čierny Balog) -- Vidra völgy (Vydrovská dolina) szakaszon ekkor jelent meg először a turisták számára átalakított gőzmozdony.
Üdvözlettel „mozdony gőze vigye előre!.Várjuk Önöket a Fekete Garam (Čierny Hron) völgyében.
Viszont látásra!
Netopier Pub Vianocna Party
Žatva Zemianska Závada
projekt na Informatiku