Klasztor Karczówka, Kielce. (dron)
Trochę mroczna odsłona klasztoru Karczówka w Kielcach, widziana z drona. Yuneec Typhoon H plus
Karczówka - klasztor w zimowej scenerii [ Kielce z lotu ptaka ]
Klasztor i kościół pw. św. Karola Boromeusza na Karczówce w Kielcach. Wzgórze Karczówka jest jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Kielc. Zabudowania klasztorne położone są na szczycie wzgórza, otoczone lasem, z wyjątkiem strony północnej - dzięki czemu z tarasu można podziwiać panoramę miasta. Film nagrany przy użyciu drona w mroźny poranek 26 stycznia 2017.
Pokamedulski Klasztor w Wigrach z lotu ptaka
Pokamedulski Klasztor w Wigrach z lotu ptaka
Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.
W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną wyspę leżącą na jeziorze Wigry, w otoczeniu dzikiej puszczy, a tym samym spełniającą wszelkie wymogi stawiane przez zakon pustelniczy. Kameduli przybyli do Wigier w 1668 roku i założyli na wyspie swoją siedzibę. Usypali groblę, przekształcając wyspę w półwysep, a następnie przystąpili do budowy swojej pustelni. Autorem projektu całego założenia był prawdopodobnie włoski architekt Piotr Putini.
Kameduli pozostawili po sobie wyjątkowy ślad na kartach historii Suwalszczyzny. Przy pomocy sprowadzonych do Wigier włoskich architektów i specjalistów, zaczęli zakładać wsie i osady, tworzyli zakłady przemysłowe, cegielnie, młyny, huty szkła, tartaki i papiernie, zaś zyski czerpali z rolnictwa, rybołówstwa, handlu i wyrębu lasów. W sumie w posiadaniu kamedułów znajdowało się 51 wsi, 11 folwarków i jedno założone przez nich miasto - Suwałki.
Co najciekawsze, zgodnie z regułą zakonną, kameduli musieli prowadzić życie w pustelniach oddalonych od osad ludzkich i modlić się o jak najszybsze spotkanie z Bogiem. Tymczasem zakonnicy z Wigier weszli w posiadanie ogromnego majątku, ale mimo to udało im się pogodzić pustelniczą skromność z zarządzaniem tak wielkimi i cennymi dobrami.
Klasztor w Wigrach należał jednak nie tylko do najbogatszych, ale również najpiękniejszych w Polsce. Niestety, po trzecim rozbiorze Polski, do którego doszło w 1795 roku, władze pruskie skonfiskowały dobra kamedułów i dokonały kasaty klasztoru. Zakonnicy musieli przenieść się na Bielany pod Warszawą, a w zespole pokamedulskim utworzono siedzibę biskupstwa wigierskiego, którą następnie przekształcono w kościół parafialny.
Od tego czasu obiekt zaczął stopniowo niszczeć, a jego sytuację pogorszyły dwie wojny światowe. Poważnie uszkodzony, został skrupulatnie odbudowany dopiero za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W latach 1975-2010 kompleks należał do Ministerstwa Kultury i Sztuki, które utworzyło w nim Dom Pracy Twórczej.
Obecnie pokamedulski zespół klasztorny nosi nazwę Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji. Kompleks jest w całości udostępniony zwiedzającym, którzy mogą tu nie tylko poznać jego niezwykłą historię i związane z nim legendy, ale też wejść na wieżę zegarową, skąd rozciąga się fantastyczny widok na okolicę, czy zejść do krypt pod kościołem, gdzie spoczywają szczątki zakonników. Warto także zobaczyć apartamenty papieskie, w których przebywał papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Suwalszczyznę w 1999 roku, oraz zajrzeć do eremów, czyli małych domków, w których dawniej mieszkali zakonnicy, a w których obecnie można nawet spędzić noc.
Więcej naszych filmów znajdziecie na:
Bądź na bieżąco i polub nas:
Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl
Nietypowy urbex
Średniowieczne ruiny zamku - Nietypowy urbex
Dzisiaj eksplorujemy opuszczony średniowieczny zamek znajdujący się w górach. Początkowo był tu klasztor. Obiekt jest niewielki, aczkolwiek za czasów swojego istnienia był bardzo duży
Program: Filmora 9
Muzyka: Filmora i Macarena
pan_sopel pozdrawia Stronka
Perypetie Pana Sopla:
Aron Travel Vlog - odc. 1 - Karczówka [Kielce]
Relacja video z październikowego spaceru na Karczówkę. Padało i było bardzo zimno, ale taka pogoda ma swój niepowtarzalny urok w historycznych miejscach.
Karczówka to kompleks klasztorny zamieszkały dawniej przez ojców bernardynów, który został skasowany w 1864 r. na mocy ukazu carskiego w ramach represji za pomoc udzielaną powstańcom styczniowym. Jeszcze dłużej niż istnieje klasztor mieściła się tam kopalnia ołowiu, czego pozostałością jest ponad 3000 szpar i szybów wydobywczych. Z początkami kościoła wiąże się legenda związana z epidemią cholery w 1624 r., kiedy to ówczesny włodarz miasta, biskup krakowski Marcin Szyszkowski miał złożyć przysięgę, że jeżeli choroba oszczędzi miasto, to on wzniesie kościół w tym miejscu. Dziwnym trafem choroba zabiła w Kielcach raptem kilka osób (choć w pobliskich Daleszycach skosiła ok. 70% populacji), tak więc biskup musiał dotrzymać słowa.
Mam nadzieję, że z przyjemnością będzie Wam się oglądało ten film. Jest to pierwsza rzecz mojego autorstwa, jaką wrzucam na YouTube i na pewno nie jest wolna od baboli, a szczególnie boli brak stabilizacji obrazu w telefonie. Nie mniej jednak mam nadzieję, że będziecie tu często wpadali a ja będę miał inspirację do nagrywania kolejnych wędrówek po Kielecczyźnie i nie tylko :)
Pozdrawiam!
Abandoned Monastery in Norway!!
Harald Hårfagre had this as a royal farm after the battle in Hafrsfjord in the 800's
The monastery was built in 1250`s
#Ruiny #kościół #zamek #Jędrzychów dron 4k
#Ruiny #kościół #zamek #Jędrzychów dron 4k
Zamek w Jędrzychowie – wolnostojący kompleks z XIII w. zlokalizowany na naturalnym wzniesieniu skalnym w Jędrzychowie, który okresowo pełnił funkcję zboru ewangelickiego (1750-1945).
Budynek okresowo pełnił funkcję zboru ewangelickiego, który początkami sięga warowni wzniesionej w 1295 r. przez księcia głogowskiego Henryka III. W 1331 r. budowla przeszła w ręce Zygmunta Krzysztofa von Rottenberg. Natomiast w 1361 r. Henryk V postanowił sprzedać zamek wraz z Polkowicami i Chobienią. W 1488 r., po przejęciu Głogowa przez Macieja Korwina w zamku znalazł schronienie Jan II Żagański, ostatni książę głogowsko-żagański z dynastii piastowskiej. Zamek ponownie zniszczono w XVII wieku, podczas wojny trzydziestoletniej – 12 września 1642 r. spalony przez wojska austriackie, a następnie zniszczony przez wojska szwedzkie[2]. Nie odbudowano go. W 1744 r. właścicielem ruin stał się Chrystian von Busse, który w 1750 r. wzniósł tu świątynię ewangelicką. W 1884 r. obok budowli dobudowano neogotycką, wolno stojącą wieżę-dzwonnicę.
XX wiek
W 1903 r. budynek odrestaurowano[3]. Nabożeństwa odbywały się w nim do 1945. Podczas II wojny światowej zabudowania zostały ponownie zniszczone i pozostały nieodbudowane. Po II wojnie światowej rozpoczęła się jego stopniowa dewastacja. Właścicielem została parafia rzymskokatolicka w Szklarach Górnych[4]. Pomieszczenie na parterze budowli służyło jako kaplica grzebalna miejscowej szlachty. W budynku zachowały się sale o gotyckich sklepieniach.
Stan obecny
31 marca 2015 właścicielem ruin zamku zostało Stowarzyszenie „Nowe Kazamaty” z Motyl[1]. Do początku XXI wieku zachowały się sklepione pomieszczenia zamkowe oraz ślady fosy. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków; obecnie znajduje się w stanie daleko posuniętej dewastacji.
Architektura
Zamek zbudowano na planie czworoboku, z dwóch stron posiada dobudówki. Jest trzykondygnacyjny. Pokryto go czterospadowym łamanym dachem. Plac wokół kompleksu jest otoczony owalnym murem kamiennym. Wolno stojącą dzwonnicę wzniesiono w stylu neogotyckim.
Ruiny XVII wiecznego dworu w Różance 7 listopada 2019 rok
Duża wieś łańcuchowa położona w południowej części Gór Bystrzyckich, kilka kilometrów na północny zachód od Międzylesia, nad potokiem Różana, na wysokości około 410-580 m. n.p.m Przez miejscowość przebiega Autostrada Sudecka – widokowa trasa wiodąca z Międzylesia na przełęcz Polskie Wrota oraz droga z Domaszkowa do Niemojowa.
Podział administracyjny
W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim.
Historia
Różanka powstała w XIII wieku, pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1358 roku. Na przełomie XIII i XIV wieku miejscowość należała do klasztoru cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim, później wchodziła w skład państwa Szczerba jako wieś służebna. W XV wieku w Różance znajdowała się huta szkła. Od roku 1684 wieś należała do hrabiego Althanna, a od 1803 roku jej właścicielem był Anton Alexander von Magnis. W XVIII i XIX wieku była ośrodkiem tkactwa, wcześniej w okolicy wydobywano rudę żelaza i wapień który był wypalany na wapno. W roku 1840 część wsi należała do Marianny Orańskiej, istniały tu w tym czasie: sześć młynów wodnych, olejarnia, bielnik, tartak, wytwórnia potażu, browar, dwie gorzelnie i wapiennik. Pod koniec XIX wieku Różanka nabrała znaczenia turystycznego jako punkt wypadowy wycieczek do Zamku Szczerba i Solnej Jamy. W 1978 roku były tu 64 gospodarstwa rolne. Obecnie Różanka ma charakter wsi rolniczo-letniskowej. Wikipedia.
Klasztor karmelitów w Sąsiadowicach
Klasztor karmelitów w Sąsiadowicach
Okres budowy: 1742
Fundator: Podstoli wielki litewski Franciszek Borzęcki
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Murowany kościół ufundowany w r. 1589 przez Erazma Herburta, konsekrowany w r. 1591, został w r. 1609 przekazany karmelitom. Klasztor drewniany zastąpiony murowanym ok. r. 1742 z fundacji Franciszka Borzęckiego, podstolego litewskiego. Zlikwidowano pierwotną fasadę kościoła, którą zasłonił budynek klasztoru z centralnie umieszczoną kruchtą. W r. 1828 klasztor spłonął, a jego odbudowę zakończono w r. 1834. W r. 1940 klasztor został zajęty przez armię sowiecką i przystosowany na szkołę podoficerską. W r. 1946 placówka została opuszczona. Do r. 1958 budynki klasztorne były użytkowane jako magazyn kołchozowy. Popadający w ruinę kościół wraz z klasztorem został odzyskany w r. 1989. W latach 1989-1995 przeprowadzono gruntowny remont założenia karmelitańskiego. W r. 2010 pożar zniszczył dach oraz znaczna cześć kościoła. Odbudową świątyni prowadzili od r. 2011 karmelici, którzy przejęli swoją dawną placówkę. Prace konserwatorskie prowadzone były ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Film zrealizowany w ramach projektu Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018.
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
- Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód (
- Instytut Polski w Kijowie (
- Ukrainian Communication Group (
Wsparcie projektu:
- Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (
- Narodowe Archiwum Cyfrowe (
Partnerem medialnym projektu jest portal historyczny historykon.pl (
Strona www projektu:
Profil Facebook projektu:
Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu
Koniec czerwca 2019
Opuszczony klasztor
To jest dalsza kontynuacja kanału Hełmi Urbex
Zapraszam do zasubskrybowania tego kanału
Pozdrawiam
10 marca 2018 Oswięcim ks. Andrzej Knycz wykupił z rąk żydów Kosciół Dominikanów
ks. Andrzej Knycz, proboszcz oświęcimski, w czasach kiedy jeszcze był duszpasterzem w Polance, prosił listownie ks. Bosko o modlitwę w intencji swojego uzdrowienia, bo groziła mu ślepota. Ks. Bosko zapewnił, że będzie się modlić, prosząc jednocześnie o wspieranie Towarzystwa Salezjańskiego. Ks. Knycz wzrok odzyskał, a gdy trafił do Oświęcimia, doprowadził do przejęcia ruin podominikańskiego klasztoru i kaplicy św. Jacka z rąk żydowskich właścicieli i sprowadził tu salezjanów 15 sierpnia 1898 roku – mówi ks. Nowak. Wykupienie klasztoru było możliwe dzięki zaangażowaniu włodarzy okolicznych miejscowości, dlatego też specjalnymi gośćmi uroczystości będą samorządowcy z sąsiednich gmin.
Krwawe starcie Austriaków z Prusakami o dworzec kolejowy w Oświęcimiu.Bój o dworzec kolejowy w Oświęcimiu, który znajdował się wówczas pod zaborem austriackim, był jednym z pierwszych w siedmiotygodniowej wojnie prusko-austriackiej. –Był to wówczas ważny węzeł komunikacyjny na granicy dwóch zaborów – podkreśla Łukasz Szymański. Potyczka trwała kilka godzin, ale była bardzo zacięta i krwaw
Czytaj więcej:
Jarmark św. Małgorzaty, Plac Kolegiacki, Ruiny Zamku Królewskiego.
Jarmark św. Małgorzaty, Plac Kolegiacki, Ruiny Zamku Królewskiego. Nowy Sącz 15-16 lipca 2017 r.
Organizatorzy : Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Prezydent Miasta Nowego Sącza
Reportaż filmowy
O Jarmarku Św. Małgorzaty opowiadał dr Piotr Wierzbicki – Współpracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu