Sejny - Klasztor Podominikański - Sierpień 2018
Nagranie z końca sierpnia 2018.
Trip to Poland (Sejny, Wygri, Suwalki)
I was out to see some parts of poland, (Historical Lands of Lithuania), the country is really nice looking (way more impressive than Latvia). Don't mind the little lag at the start, it's just a short rendering glitch. As always, like, subscribe, comment, and share the video. Thanks!
Bazylika Nawiedzenia Matki Bożej w Sejnach
Ponad 400 lat Matka Boska otacza opieką tę ziemię i lud, obdarzając go licznymi łaskami. Przymiotniki nadawane figurze: Matka Boska Sejneńska, łaskami słynąca, od Trójcy Świętej, Matka Wspomożenia Wiernych, Przemożna Orędowniczka - dobitnie świadczą o wielkim kulcie, jakim jest obdarzona figura w Sanktuarium Maryjnym w Sejnach. Liczne wota dziękczynne, mimo dwukrotnej kradzieży części z nich, zaświadczają zasadności tych przymiotników - od wieków słowa łaskami słynąca towarzyszą Sejneńskiej Pani.
Nieocenionej wartości historycznej, łaskami słynąca figura Matki Boskiej Sejneńskiej z Dzieciątkiem, będąca przedmiotem kultu religijnego w Bazylice Mniejszej p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, króluje i patronuje tej ziemi od 1602 roku.
Figura należy do jednego z trzech znanych typów figur szafkowych Madonny. Jej powstanie zawdzięczamy nieznanemu rzeźbiarzowi, prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku, w okresie pobytu Krzyżaków na ziemiach polskich. Figura mogła w przeszłości stanowić wystrój ołtarza polowego Krzyżaków. Obok sejnenskiej, zachowały się jeszcze 4 tego typu figury; w Lubieszowie, Klonówce, ponadto po jednej w Paryżu - Muzeum Cluny oraz w Norymberdze - Muzeum Germańskie.
Jerzy Grodziński właściciel dóbr okolicy dzisiejszych Sejn, wybudował w 1602 roku drewniany kościół na wzgórzu, nad zakolem rzeki Sejny. W poszukiwaniu wyposażenia kościoła w potrzebne sprzęty i naczynia, krewniak fundatora kościoła wyjeżdżał do dużych miast. W Królewcu okazyjnie kupił wystawioną na sprzedaż figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Umieszczono ją w kościele pod wezwaniem św. Jerzego. Figurę otoczyli troskliwą opieką przybyli do Sejn dominikanie.
Figura wraz z cokołem posiada 145 cm wysokości (bez korony), jest misternie wyrzeźbiona w lipowym drewnie i przedstawia postać Matki Boskiej siedzącej na tronie, trzymając Dzieciątko Jezus u prawego boku. Rzeźba jest otwierana na boki od szyi Matki Boskiej aż do podstawy, tworząc płaszcz opiekuńczy, podtrzymywany rękoma Maryi. Wewnątrz płaskorzeźba wyobraża Boga Ojca siedzącego na tronie łaski, który trzyma krzyż ze zmarłym Jezusem Chrystusem. Nad głową Boga Ojca jest Duch Święty w postaci gołębicy. Na otwartych bokach płaszcza Matki Boskiej widnieją malowidła 26 postaci różnych stanów, 13 po prawej i po lewej stronie.
światową, w napisanej książeczce pt. Figura łaskami słynąca Matki Boskiej i Kościół Sejneński wydanej w 1938 roku, tak opisuje figurę: Głowa Matki nieco pochylona, łaskawie uśmiechnięta, włosy na głowie w tył spuszczające się. Dzieciątko w szaty własne przystojnie zawinięte. Statua pomalowana i w części złocona, nosi charakter gotyckiej rzeźby z delikatnymi draperiami. (...) Pod nogami Matki Boskiej księżyc, rogami w dół zwrócony, a pod nim jakoby w obłokach twarz duża bez zarostu, mająca oznaczać świat czy szatana.
W roku 1610 dominikanie rozpoczęli budowę dużego murowanego kościoła klasztornego. Jesienią 1619 roku, w uroczystej procesji wniesiono do niewykończonej jeszcze budowli kościoła cudowną figurę Matki Boskiej, którą umieszczono we wnęce głównego ołtarza. Wnęka była wyłożona brokatami, obramowana złoceniami i zwieńczona baldachimem z kosztownymi wisiorami. Z upływem lat, figura była obwieszana coraz nowymi wotami, dowodami odebranych łask. Na figurę nałożono szczerozłote korony przyozdobione drogocennymi kamieniami. Wykonano w srebrze płaskorzeźby 6 aniołków, z których jedna para podtrzymywała koronę Matki Boskiej, druga para aniołków podtrzymywała baldachim, zaś trzecia para klęczących ze świecami aniołków była ustawiona u podstawy figury.
W 1720 roku przeor Franciszek Kosiewski przyozdobił figurę srebrną sukienką, z bogato zdobionymi motywami kwiatowymi i złoceniami. Sprawiało to wrażenie, jakby Matka Boska była w pozycji stojącej. W tym też okresie Matce Boskiej trzymającej w lewej dłoni jabłko - zawieszono kosztowny różaniec - jeden z symboli zakonu dominikanów.
W maju 1972 roku przedstawiciel papieża Pawła VI - kardynał Artur Tabera przebywał w Sejnach i poparł prośbę ordynariusza łomżyńskiego biskupa Mikołaja Sasinowskiego w sprawie koronacji figury.
Papież Paweł VI bullą z dnia 3 lutego 1973 roku zatwierdził prośbę i udzielił pozwolenia na koronację. Dziewięć miesięcy przed koronacją, w parafii odprawiono nowennę przygotowawczą.
Dnia 6 września 1975 roku, J. Em. Kardynał Karol Wojtyła metropolita krakowski, a późniejszy Ojciec Święty Jan Paweł II - celebrował Mszę św. inaugurującą uroczystości koronacyjne. Całą noc trwały modły pod przewodnictwem przybyłych na tę uroczystość ojców dominikanów. Dnia 7 września na placu za klasztorem, odbyły się uroczystości koronacyjne. Głównym celebransem był kardynał Wojtyła, a homilię o znaczeniu Maryi w życiu Kościoła, narodu, parafii i każdego człowieka, wygłosił Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński.
SEJNY
Sejny -- położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, nad Marychą (lewy dopływ Czarnej Hańczy).
Założone w latach 1593-1602 przez Jerzego Grodzińskiego
1655-1660 spalone i zniszczone przez Szwedów;
ponowny rozwój w 2. poł. XVIII i w XIX w.
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach -- kościół podominikański w Sejnach. Kościół pełni funkcję świątyni parafialnej, sanktuarium i kolegiaty. Nosi godność bazyliki mniejszej. Został zbudowany w latach 1610-1619 w stylu późnorenesansowym. Maryja (figura szafkowa) ma lekko pochyloną głowę, a pod jej nogami znajduje się półksiężyc zwrócony rogami ku dołowi. Figura otwiera się na boki od szyi Matki Boskiej aż do podstawy tworząc w ten sposób opiekuńczy płaszcz. Po otwarciu, na jego bokach widnieją malowidła 26 postaci, po 13 po każdej stronie płaszcza. W jej wnętrzu mieści się płaskorzeźba przedstawiająca Boga Ojca siedzącego na tronie i podtrzymującego przybitego do krzyża Jezusa Chrystusa. Nad głową Boga Ojca widoczna jest gołębica -- postać Ducha Świętego.
Discovering Traces of Multicultural Poland through the Borderlands Project in Sejny
Michał Moniuszko, a musician and teacher, talks about how he discovered the Jewish history of Sejny, Poland, through his involvement with the Borderland Foundation (Fundacja Pogranicza), a non-profit dedicated to minority cultures in Poland.
To learn more about the Yiddish Book Center’s Wexler Oral History Project, visit:
Biegniemy dla Konstytucji. SP klasy 4-6. Sejny 2017 r.
Zorganizowane drugi raz przez SKS Pomorzanka Sejny biegi dla wszystkich. Koronny dystans w klasie Open to dla uczczenia Konstytucji 1791 m.
Parrot Anafi 4k video winter. Beautiful landscape of Sejny and surroundings. Poland.
First winter fly of parrot anafi over Sejnenszczyzna in Poland. Really dark days so sensor was struggling. Yet it give good idea of real winter times.
Wstęp do debaty o przyszłości Unii Europejskiej w Sejnach 8 listopada 2018 r.
Posejanka Sejny 663 653 Poland Polen 5.7.2016 #79
Der Weg ist das Ziel... komm fahr mit in meinem Goggomobil =G=
Sightseeing in Krisenregionen, Armenviertel, Bürgerkriegsgebieten.
Along radioactive Death-Zones, MOAs, No-Go and Civil-War Areas.
Sokal – klasztor bernardynów
Sokal – klasztor bernardynów
Okres budowy: 1604-1619 ll., XVІІІ w.
Fundator: król Zygmunt ІІІ Waza, Jan Zamoyski, kanclerz i hetman wielki koronny, Stanisław Żółkiewski, hetman wielki koronny, Jerzy Mniszech, krajczy wielki koronny, Daniłowiczowie, Sobiescy
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Kościół i klasztor Bernardynów w Sokalu zostały ufundowane w r. 1599. Murowane zabudowania okazałej świątyni i przylegające do niej zabudowania klasztorne zostały wzniesione w latach 1604-1619 i 1617-1630 przez zakonnego architekta Bernarda Avelidesa. Bernardyńskie założenie miało charakter obronny i było otoczone bastionowymi fortyfikacjami, przy budowie których brał udział lubelski architekt Jan Jaroszewicz. Świątynia bernardyńska była sanktuarium słynącego obrazu Matki Boskiej Sokalskiej (kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej), namalowanego ok. r. 1400 przez Jakuba Wężyka. Budowę sokalskiego kościoła i klasztoru wsparł król Zygmunt III Waza, kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski, hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski, krajczy wielki koronny Jerzy Mniszech, a także rody Daniłowiczów i Sobieskich. Ofiarodawcy przyczynili się również do wspaniałego wyposażenia świątyni bernardyńskiej, m.in. fundując srebrny ołtarz cudownego wizerunku maryjnego. Z czasem sokalskie sanktuarium stało się jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na wschodnich terenach Rzeczpospolitej, a cudowny obraz został koronowany papieskimi koronami w r. 1724. Kościół wraz z cudownym obrazem spaliły się w pożarze w r. 1843. Odbudowa nastąpiła w r. 1873. Po korekcie granicy po II wojnie światowej (1951) Sokal znalazł się na terytorium ZSRR. Bernardyni wywieźli całość wyposażenia do Leżajska, a XIX-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej została przewieziona do bernardyńskiego klasztoru w Krakowie, a od r. 2001 znajduje się w kościele w Hrubieszowie. Kościół wraz z klasztorem został zamieniony przez władze sowieckie na więzienie o zaostrzonym rygorze. W r. 2012 kościół wraz z zabudowaniami spłonął doszczętnie w wyniku pożaru.
Film zrealizowany w ramach projektu Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018.
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
- Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód (
- Instytut Polski w Kijowie (
- Ukrainian Communication Group (
Wsparcie projektu:
- Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (
- Narodowe Archiwum Cyfrowe (
Partnerem medialnym projektu jest portal historyczny historykon.pl (
Strona www projektu:
Profil Facebook projektu:
100 mečio Žolinių atlaidų procesija Punske
Czernelica - klasztor dominikanów
Czernelica - klasztor dominikanów
Okres budowy: 1661-1669
Fundator: Książę Michał Jerzy Czartoryski, wojewoda bracławski i wołyński
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Klasztor dominikanów w Czernelicy ufundowali w r. 1661 Michał Jerzy i Eufrozyna Czartoryscy, wojewodowie bracławscy. Kościół wzniesiono w r. 1669. W świątyni umieszczono malowany na desce obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Klasztor został zlikwidowany przez cesarza Józefa ІІ, kościół zaś od końca w. XVIII funkcjonował jako parafialny. Konsekracja świątyni nastąpiła w r. 1833. W latach 1948-1980 podominikański kościół służył jako magazyn. W r. 2007 świątynia uległa pożarowi. Obecnie stoi opuszczona, popadając w coraz większą ruinę.
Film zrealizowany w ramach projektu Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018.
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
- Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód (
- Instytut Polski w Kijowie (
- Ukrainian Communication Group (
Wsparcie projektu:
- Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (
- Narodowe Archiwum Cyfrowe (
Partnerem medialnym projektu jest portal historyczny historykon.pl (
Strona www projektu:
Profil Facebook projektu:
Winter in Poland
Winter in Poland.
Small village in Podlasie.
Snow in Christmas time.
Krosnowa.
Mr SCOTT jedzie do ... (-: - WYCIECZKA Nr 238 Krosnowa i Słupia
Podlasie Sejny
zdjęcia Sejn w centrum
Klasztor i kościół dominikanów w Latyczowie
Klasztor i kościół dominikanów w Latyczowie
Okres budowy: 1613-1638
Fundator: Stanisław Rewera Potocki, hetman wielki koronny
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Klasztor został ufundowany w r. 1606. Wzniesiony w miejscu fortecy zbudowanej w latach 1579-1598 przez Jana Potockiego, generała ziem podolskich, przekazanej przez tegoż dominikanom (do dziś zachowana baszta oraz fragment murów obronnych). Obok niego w latach 1613-1638 powstał murowany, obronny kościół, z fundacji Stanisława Rewery Potockiego, hetmana wielkiego koronnego; jednonawowy z dwoma kaplicami. Klasztor został doszczętnie zniszczony przez Turków, odbudowany w latach 1702-1724. W jednej z kaplic był przechowywany cudowny obraz Matki Boskiej Latyczowskiej, koronowany w r. 1778. Opuszczony i zniszczony kościół (w czasie II wojny światowej w klasztorze znajdował się obóz, a następnie więzienie NKWD), został w r. 1989 przekazany wspólnocie rzymskokatolickiej i sukcesywnie remontowany. Cudowny wizerunek Matki Boskiej Latyczowskiej przechowywany jest w Lublinie w kaplicy Służek Najświętszej Marii Panny, w Latyczowie od r. 2006 znajduje się kopia tegoż obrazu.
Film zrealizowany w ramach projektu Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018.
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
- Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód (
- Instytut Polski w Kijowie (
- Ukrainian Communication Group (
Wsparcie projektu:
- Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (
- Narodowe Archiwum Cyfrowe (
Partnerem medialnym projektu jest portal historyczny historykon.pl (
Strona www projektu:
Profil Facebook projektu:
Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada - Sejny 2018
Orkiestra Dęta OSP Sejny podczas obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada w Sejnach.
Sejny - Bezpartyjni Samorządowcy Zamiast Parti Wybierz Ludzi
50-lecie Szkoły Podstawowej w Sejnach 13.10.2016 - polonez