Train Schelter - Konewka - Poland
wchodze na schron kolejowy w miasteczku Konewka blisko Spały
WWII train schelter Poland near Spala
Schrony kolejowe w Konewce i Jeleniu (4K/UHD)
Schrony kolejowe w Konewce i Jeleniu (4K/UHD)
HD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music: MANCY from the site:
Umocnienia Linii Pilicy z 1944r. Inowłódz i Zakościele
Bunkry i schrony z czasów II Wojny Światowej w Inowłodzu i Zakościelu....to nie wszystkie bunkry.... to innych nie udało nam się dotrzeć...
Bunkier Sierzchów ok. Bednar (łódzkie) 2
WWII era German Nazi bunkers left in Poland, near Sierzchow village, lodzkie
Nagranie przedstawia bunkier poniemiecki, znajdujacy sie w okolicy wsi Sierzchow. Jest to niemiecki schron bojowy typu Regelbau 668. Drugi schron, typu Tobruk znajduje sie w polu przy drodze do Keszyc i wybudowany zostal przez Niemcow w roku 1944 , wraz z grupa innych schronow na linii A2 w poblizu rzeki Rawki.
Wycieczka Do Spały - Konewka
Niiiiiiiicooooo
A ta naprawde to nic .....
LEL :p
Bunkry w Konewce cz II
Program wyemitowany na początku lat 90tych
Nowy rzut okiem: Bunkier w Konewce (Polska)
Bunkier w Konewce był jednym z większych zaskoczeń mojej ostatniej wycieczki w Polskę. Zobaczcie, co można znaleźć w tym potężnym, poniemieckim schronie kolejowym.
Zobacz także powiązany wpis na moim blogu:
--
Koniecznie odwiedź mojego bloga:
Konewka ASG 18.02.07
Poland - Konweka ASG meeting
Rowerem do bunkra w Konewce
Wyprawa rowerowa (rower szosowy) na dystansie 185km do kompleksu bunkrów w Konewce nieopodal Spały. W drodze powrotnej miłe dla oka widoki nad Zalewem Sulejowskim i nad niebieskimi źródłami
ANLAGE MITTE konewka i jeleń- bunkry
więcej na bunkierkonewka.eu
Odkopywanie Ringstanda 58c
Relacja z akcjii odkopywania bunkra, Ringstanda 58c Tobruk. W miejscowości Inowłódz, koło Tomaszowa maz. Jest to bunkier wchodzący w skład umocnień Linii Pilicy, wybudowanych w 1944r.
Bunkier kolejowy w Jeleniu koło Tomaszowa
Jest to bunkier kolejowy we wsi Jeleń koło Tomaszowa Mazowieckiego wybudowany w czasie II wojny światowej.
Zapraszamy również na naszego facebooka -
Bunkier Konewka
Bunkier kolejowy w Konewce położony jest w lasach Spalskiego Parku Krajobrazowego 4 km od Spały, 11 km od Tomaszowa Mazowieckiego.
Stanowiska Dowodzenia „Anlage Mitte” Bunkry kolejowe Konewka i Jeleń.
2017-11-11
Copyright © Andrzej Sałkiewicz Krystyna Leszczyńska ITSnews Muz: YouTube Wes Hutchinson - Sugar Pines; Vibe Tracks - Sugar; Vibe Tracks - Universal
Budowa schronów w Konewce i Jeleniu była następstwem utworzenia w końcu 1939 r. w Spale siedziby ważnego niemieckiego ośrodka dowodzenia Ober-Ost. Oberbefehlhaber der Ost – czyli Dowództwo Wojskowe na Wschodzie obejmowało swoim zasięgiem wschodnie tereny okupowanej Polski (Generalnego Gubernatorstwa) i tereny Prus wschodnich graniczące ziemiami zajętymi przez Związek Radziecki.
Do czerwca 1941 r. w Konewce i Jeleniu powstały dwa kompleksy żelbetowych schronów. Głównymi obiektami tych kompleksów miały być potężne schrony kolejowe, mogące pomieścić całe składy pociągów sztabowych, których kilkanaście Niemcy wykorzystywali od początku wojny jako ruchome ośrodki dowodzenia dla sztabów wojskowych, a także dla najwyższych dostojników III Rzeszy z Hitlerem na czele.
Schrony budowała firma Chemische Werke „Askania” oraz robotnicy z OT. W samym Tomaszowie powstało kilka niemieckich firm pracujących na potrzeby Askanii. Zatrudniały ok. 1000 pracowników, a oprócz Niemców znalazło tam pracę wielu Polaków, których zatrudniano także przy pracach pomocniczych i transporcie, ale nie mieli oni wstępu bezpośrednio na place budowy.
W styczniu 1945 roku Niemcy bez walki opuścili Konewkę. Schron zaminowano wykorzystując do tego celu tutaj zmagazynowane bomby. Obiektów jednak nie wysadzono, nie zdążono też wywieźć pozostałego tu wyposażenia, a 18 stycznia nieliczna załoga uciekła przed zbliżającymi się od strony Królowej Woli oddziałami 61 Korpusu Piechoty Armii Czerwonej,
Usuwanie leżących w schronie bomb i amunicji polscy saperzy rozpoczęli wiosną 1945 r., a w 1946 r. zdemontowano wyposażenie schronów technicznych, wywożąc je do odbudowywanych fabryk Na początku lat 50-tych schron w Konewce wykorzystywano jako magazyn „Centrali Rybnej”. Około 1954 r. zdemontowano również dwie pary pancernych wrót do schronu, zastępując je drewnianymi drzwiami. Od lat siedemdziesiątych do końca wieku schronami w Konewce dysponowało wojsko. W Jeleniu podobnie jak w Konewce były magazyny „Centrali Rybnej”. Zlikwidowano je w dopiero w 1990 r.
żródło:
Bunkier Konewka Jazda motorem wokół bunkra
Trip po rozpoczęciu sezonu motocyklowego ŁDZ 2016 - Spała+Bunkier w Jeleniu.
Trip po rozpoczęciu sezonu motocyklowego ŁDZ 2016.
Spała i bunkier w Jeleniu a na koniec Kruszów.
Audio:
Friction - Dare
KRYOMAN PAIRANOID MY SQUAD LIT FT SHAQ OFFICIAL MUSIC VIDEO
Konewka schron kolejowy
mała wycieczka do schronu kolejowego w Konewce w okolicach tomaszowa mazowieckiego. padła mi karta więc film zmontowany jest z uratowanych plików . film dla fanów fortyfikacji . warto poznawać nie tylko inne kraje ale także naszą ojczyznę. Jest wiele ciekawych miejsc .
Tomaszów Maz: bunkry i schrony
zapraszam na wirtualną wycieczke po betonowych umocnieniach z okresu II wojny światowej
w okolicach Tomaszowa znajduja się dwa ogromne stanowiska dowodzenia Anlage Mitte z schronami kolejowymi, do tego wzdłuż rzeki Pilicy rozciąga się pas umocnień niemieckich -tzw Linia Pilicy z 1944/45 roku
Zapraszam do zwiedzania tych obiektów na żywo...warto!:)
pozdrawiam i do zobaczenia na bunkrowym szlaku.
więcej na stronie stowarzyszenia Labirynt
bunkiermasterarbeit Stecu:)
Bukier kolejowy w Jeleniu