Baroko na Havlíčkobrodsku reportáž z vysílání TV HBin
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a Moravský zemský archiv - Státní okresní archiv Havlíčkův Brod Vás zvou na výstavu Baroko na Havlíčkobrodsku, která se uskuteční od 23. května 2014 do 7. září 2014 v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě, v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, v klášterním kostele sv. Rodiny. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin (od 12:00 do 13:00 hodin polední přestávka).
Výstavní projekt Baroko na Havlíčkobrodsku vznikl ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Moravského zemského archivu v Brně - Státního okresního archivu Havlíčkův Brod a Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Výstava si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s kulturním a společenským fenoménem baroka v Havlíčkově Brodě a okolí. Tento ojedinělý počin vůbec poprvé představí veřejnosti řadu dosud nevystavených a nepublikovaných exponátů vysoké umělecké i historické hodnoty, z let 1620 -- 1780, mající stěžejní význam pro pochopení regionální historie a dalšího vývoje regionální architektury a výtvarného umění.
Výstava probíhající v prostorách Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a v bývalém augustiniánském kostele sv. Rodiny spravovaném Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, bude rozdělena na část věnovanou městu Německému (Havlíčkovu) Brodu a okolnímu prostoru členěnému podle hranic někdejších panství. V oddílu věnovaném městu budou vystaveny exponáty zastupující jednotlivé oblasti věnované historii města v daném období, církevním objednávkám zejména pak v souvislosti s osobností děkana Jana Křtitele Seidla, augustiniánskému klášteru a gymnáziu, cechům a řemeslům, barokní hudbě reprezentované Janem Václavem Stamicem a v neposlední řadě německobrodskému rodákovi, spisovateli a historikovi Janu Františku Beckovskému. V části věnované venkovu bylo vybráno několik panství (Polná -- Přibyslav, Úsobí, Plandry, Šlapanov a Úhrov), jejichž majitelé pocházeli jak z řad vysoké šlechty (knížata z Dietrichsteina), tak také drobných šlechticů (Dobřenský, Zebo, Göldlin z Tiefenau). Obě tyto skupiny se v rámci reprezentace snažily podporovat svůj sociální status zaměstnáváním špičkových umělců, jejichž díla budou vystavena.
K vidění bude bezmála 150 exponátů od 20 zapůjčitelů. Návštěvníci si budou moci prohlédnout obrazy, plastiky, archeologické památky, mapy, plány, veduty, pečeti, typáře, hudebniny, knižní vazby, bohoslužebné náčiní, cechovní památky, fotografie významných architektonických památek a další dokumenty. Mezi nejvýznamnější exponáty vystavené na výstavě patří v nedávné době objevené obrazy jednoho z předních malířů rakouského baroka první poloviny 18. století Michaela Angela Unterbergera, dále dvě dosud neznámé veduty Havlíčkova Brodu nebo rozměrná kolorovaná mapa polensko -- přibyslavského panství (320 x 150 cm).
V rámci výstavy bude veřejnosti zpřístupněn augustiniánský kostel sv. Rodiny a po dohodě také děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. K výstavě bude připraven bohatý doprovodný program zahrnující přednášky, komentované prohlídky, animační programy pro školy atd.
Nedílnou součástí výstavního projektu je vydání obsáhlého katalogu, který vedle zpracovaných katalogových hesel věnovaných nejvýznamnějším předmětům zastoupeným na výstavě, obsahuje dílčí studie přinášející řadu nových a dosud nepublikovaných poznatků k fenoménu baroka na Havlíčkobrodsku.
Výstava i publikace si kladou za cíl podnítit zájem o barokní kulturu v našem regionu nejen u odborné veřejnosti, pro niž může být výstava chápána jako jeden z prvních impulzů k dalšímu bádání, ale zejména u obyvatel Havlíčkova Brodu -- barokního města na pomezí Čech a Moravy.
Aleš Veselý, kurátor výstavy a editor katalogu Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
Havlíčkův Brod - kolem roku 1700 - průvodce
Tušová kresba zobrazuje celé město a předměstí z ptačí perspektivy od jihu. Zachyceno je celé město obehnané hradbami s baštami, dvěma velkými branami a fortnami. Na okrajích zakreslena předměstí, na západní straně s kostelem sv. Vojtěcha, na severní straně s augustiniánským klášterem, na východní a jižní s jednotlivými domky, řekou Sázavou s mlýny a osamělým stavením katovny.
Pohled u Havlíčkova Brodu poutní místo Svatá Anna
Zimní návštěva poutního místa Svatá Anná u obce Pohled
Na výletě #03: Polná
Jeli jsme na výlet do Polné v srdci Vysočiny. Malebné město si vás získá svými památkami a především obrovským kostelem Nanebevzetí panny Marie, který nedávno prošel rekonstrukcí. Stará městská zákoutí můžete doplnit návštěvou židovského hřbitova nebo symbolického hrobu Anežky Hrůzové. Pro milovníky naučných stezek můžeme jmenovat tu Pojmannovu nebo Klementovu. Polná nabízí i divadelní festival Hrabalova ostře sledovaná Polná nebo Polná v plamenech, což je festivalový svátek všech ohňostrůjců. -fox-
Kostel Nejsvětější Trojice na Křemešníku
Kostel Nejsvětější trojice
Pamětní kniha vypravuje, že roku 1555 pelhřimovský měšťan Matouš Chejstovský upadl na útěku před lupiči do stříbrného dolu. Učinil slib, že jestli šťastně vyvázně, vystaví na vrcholu kapli ke cti Nejsvětější Trojice. A protože vyvázl, dal postavit na vrchu Křemešník dřevěnou kapli.
Po ukončení třicetileté války byla v roce 1652 původní kaple nákladem obce Pelhřimov přestavěna na kapli kamennou, jako poděkování za ukončení války. Posvěcena byla Arnoštem kardinálem Harrachem arcibiskupem pražským. Tehdy sem byly přeneseny ostatky svatých mučedníků sv. Kandida, sv. Uršuly a sv. Martina papeže. Rok od roku přicházelo na toto poutní místo více a více věřících poutníků a proto byla kaple v roce 1752 přestavěna na barokní kostel. Z této doby také pochází pozoruhodný trojboký oltář.
Poutní kostel je trojlodní, sálového typu s půdorysem ve tvaru kříže. Skládá se z hlavní obdélníkové lodi a tří kaplí na severovýchodní straně. V kamenném portálu vynikají dřevěné dveře se železnou mříží. V tympanonu nade dveřmi je zasazen trojúhelníkový reliéf z druhé poloviny 16. století znázorňující korunovaci Panny Marie.
Kostel je bohatě zdoben malbami, vytvořenými převážně Janem Kalinou. Tyto kresby jsou zajímavé především svou symbolikou. Jedná se o výjevy Božích vůlí, osmera Blahoslavenství a Božích ctností.
Kromě mistrně ztvárněných fresek se zde nacházejí překrásné vitráže z roku 1936. Hlavní oltář z roku 1752 zasvěcený Nejsvětější Trojici. Oltář je zhotovený ze dřeva a má tvar rovnostranného trojúhelníku. Je tvořen třemi sloupy s pseudokorintskou hlavicí, které jsou nahoře spojeny korunou symbolizující Boží království.
Před hlavním olářem se nacházejí další dva vedlejší oltáře. Levý je zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu a pravý Panně Marii.
Součástí okolí kostela jsou dále kaple mrtvých, kaple korunovace Panny Marie, ambity, budova fary a školy.
Benefiční koncert - Staré Brno 23.9.2017
Benefiční koncert v Augustiánském opatství za účasti řádu Rytířů vína.
Svatý Hostýn - poutní místo
Barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie a jižní úbočí, od chrámu ke hřbitůvku, kde je křížová cesta.
Poutní kostel v Sepekově - pro plnou kvalitu nastavit na HD!
barokní areál Kostel Jména Panny Marie s freskami, sochami a čtyřmi kaplemi v rozích ambitů
Radek Hruška - svatební video
Videos of matches of a futsal team FK Union Slaný, since its foundation in 2006 to the present..
Pardubice v toku času
scénář, režie: Lukáš Zeman
Nikolas a Happy - 27. 7. 2018 Červený kostel Brno
hudba: Christina Perri - A Thousand Years (Piano/Cello Cover) - The Piano Guys
Děkujeme, že jste byli s námi :) N+H