LATVIJAS OKUPĀCIJAS MUZEJS
Video materiāls visiem interesentiem. Stāsta par muzeju, tā iekārtojumu, ekspozīciju un nākotnes plāniem.
Stūra mājas videoliecības - Eye-witness accounts about the former KGB building of Riga Latvia.
The full version of the video materials from the Museum of the Occupation of Latvia shown in the former KGB Building in Riga, Latvia, 2014.
Pilna versija Stūra mājā demonstrētajām Politiski apsūdzēto liecībām no Okupācijas muzeja video krājuma.
Eye-witness accounts about detention and imprisonment in the former KGB building of Riga Latvia.
Video recordings shown in the KGB Building aka the Corner House (Stūra māja) This video material shows six personal experiences at the KGB from 1945 to mid-1980's. The videos have subtitles in English.
The video material contains testimonies of Harijs Ruks, who was sentenced in 1945 for armed resistance against the Soviet regime, Mirdza Barbaka, sentenced in 1946 for supporting the National partisans, and Ieva Lase (Birgere), who knew French and together with some other people discussed on French literature in private homes. There are also testimonies of Dailis Rijnieks and Uldis Ofkants, sentenced in 1962 due to claims of storing and distributing anti-Soviet literature, as well as the testimony in 1983 of Jānis Rožkalns, accused of anti-Soviet campaigning.
These eye-witness accounts have been produced by the Museum of the Occupation of Latvia using materials from its video archive.
Latvijas Okupācijas muzejs savā izstādē „Stūra mājā piedāvāja noskatīties sešu personu videoliecības, kurus čeka bija apcietinājusi par pretošanos padomju okupācijas varai laikā no 1945. līdz pat 80-to gadu vidum. Video materiāliem ir subtitri angļu valodā.
Videoliecības vēstī par apcietinājuma pieredzi Harijam Rukam, kas 1945. gadā tika notiesāts par bruņotu pretošanos padomju okupācijas režīmam, Mirdzai Barbakai, kas 1946. gadā notiesāta par nacionālo partizānu atbalstīšanu, un Ievai Lasei /Birgerei/, kas 1951. gadā tika notiesāta par to, ka kopā ar citiem domu biedriem mājas apstākļos apsprieda franču literatūru. Tāpat šajos materiālos ir 1962. gadā tiesāto Daiļa Rijnieka un Ulda Ofkanta liecības, kurus abus apsūdzēja par pretpadomju literatūras glabāšanu un izplatīšanu, kā arī 1983. gadā tiesātā Jāņa Rožkalna liecība, kuru komunistiskais režīms apsūdzēja par pretpadomju aģitāciju.
Liecību apkopojums sagatavots no Okupācijas muzeja video krājuma.
Latvijas Okupācijas muzejs
Latvijas Okupācijas Muzeja Izglītības nodaļa piedāvā kursus, nodarbības, tūres un citus materiālus skolām, skolotājiem un citiem interesentiem, gan no Latvijas, gan ārvalstīm.
Vairāk informācijas:
Okupācijas muzeja Nākotnes Nams un jaunā ekspozīcija
Latvijas Okupācijas muzeja jaunā ekspozīcija būs apskatāma pastavīgajās telpās Latviešu strēlnieku laukumā 1 pēc muzeja ēkas rekonstrukcijas projekta Nākotnes Nams pabeigšanas.
„Baltā nakts 2016 Latvijas Okupācijas muzejā
11 gadus vecā Benita Plezere tika deportēta uz Sibīriju 1949.gada 25.martā kopā ar savu ģimeni. Dzīvojot Sibīrijā, viņa dokumentēja savu dzīvi zīmējumos, kurus sūtīja krustmātei uz Latviju. Šajā video viņas stāsts izpausts smilšu kino.
//
Benita Plezere, aged 11, was deported with her family, on the 25th March 1949, to Siberia. Whilst in Siberia she would record her life there through drawings that she would post to her godmother, back home, in Latvia. Here her story has been transformed into a sand cinema performance.
Okupācijas muzejs. Pulcēšanās uz mītiņu. 2010.03.25.
Latvijas Okupācijas muzejs (dib. 1993. gadā) ir privāts muzejs un darbojas kā Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (līdz 2006. gadam Latvijas 50 gadu okupācijas muzeja fonds) struktūrvienība. Tas piedāvā iespēju Latvijas un cittautu publikai iepazīties un izprast Latvijas piecdesmit gadu okupācijas (19401991) vēsturi: pirmo padomju okupāciju (19401941), nacionālsociālistisko vācu okupāciju (19411944/45) un otro padomju okupāciju (1944/451991). Muzeja ekspozīcija vēsta par dzīvi Latvijā šo triju okupāciju laikā: par okupāciju varu politiku, par padomju un nacistu teroru, Latvijas valsts saimniecības sagrāvi un totalitāro padomju un nacistu ideoloģiju kultūras politiku, par Latvijas iedzīvotāju pretestību okupācijas varām līdz neatkarīgas Latvijas valsts atjaunošanai 1991. gadā. Šeit regulāri notiek arī tematiskas izstādes.
Paralēli tam muzejs vāc un saglabā okupācijas laika, tā priekšvēstures un izraisīto seku dokumentus, personiskas liecības, piemiņas lietas, uztur krātuvi šo materiālu glabāšanai, apstrādā tajā un citos krājumos un arhīvos atrodamos materiālus par okupācijas laiku, lai tos darītu pieejamus pētniecībai un vispārējai publikai. Muzejs tāpat rīko konferences, izdod publikācijas un veic cita veida darbību, kas muzejā un ārpus muzeja Latvijā un ārzemēs iepazīstina publiku ar okupācijas laiku, tā priekšvēsturi un radītajām sekām. Šim nolūkam muzejā darbojas Pētniecības programma, kas veic zinātniski pamatotu okupācijas laika vēstures, priekšvēstures un seku izpēti, sniedz padomus muzeja ekspozīcijas veidošanai, izplata pētniecības atzinumus un rezultātus Latvijā un ārzemēs un konsultē Latvijas valsts institūcijas vēstures jautājumos. Muzejā darbojas arī Izglītības programma, kas ar okupācijas laiku, tā priekšvēsturi un sekām iepazīstina Latvijas un ārzemju mācības iestāžu skolotājus, mācībspēkus, skolēnus, studentus un vispārējo publiku, attīsta metodes un materiālus efektīgai šī vēstures posma mācīšanai. Muzejs organizē un veido vēl citas programmas, projektus un pasākumus, kas atbilst muzeja mērķiem un misijai: atcerēties, atgādināt un pieminēt.
Muzejs ir iekļauts Latvijas valsts diplomātiskajā protokolā, un to apmeklē daudzi ārvalstu vadītāji, diplomāti, ierēdņi un citi oficiālo vizīšu pārstāvji.
Aizkavējas Okupācijas muzeja rekonstrukcija
Vēl pērnā gada nogalē tika plānots ekspluatācijā nodot rekonstruēto Okupācijas muzeja ēku, ko nu jau dēvētu par Nākotnes namu. Bet, kā jau mēdz gadīties, celtniecības darbi tika atlikti. Un šobrīd, kad Eiropas Kultūras galvaspilsētu Rīgu apmeklē tūkstošiem tūristu, celtne Vecrīgā joprojām stāv tukša.
Kas te tik laikmetīgs? Okupacijas muzejs
Filma par dažādām attieksmēm pret kultūras mantojumu. Meklē atbildi jautājumam - Vai drīkst izmainīt kultūras pieminekli, lai to izmantotu sabiedrības vajadzībām? Un , lai iedziļinātos šajā problēmā par paraugu skatās uz Okupācijas muzeja iecerēto pārbūvi.
Kaislības ap Okupācijas muzeju nerimst!
Nav rimušās kaislības ap Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcijas darbiem. Arhitektu vidū turpinās diskusijas par muzeja kompleksa vizuālo risinājumu, un šobrīd iesniegšanai Rīgas pilsētas būvvaldē ir sagatavots papildinātais ēkas projekts.
Rumbula. Nozieguma anatomija.1941.
Latvijas Okupācijas muzeja un muzeja Ebreji Latvijā kopīgi sagatavotā izstāde Rumbula. Nozieguma anatomija. 1941.
Tieši pirms 70 gadiem notika Rumbulas traģēdija - lielā kā ebreju masveida iznīcināšanas akcija nacionālsociālistiskās Vācijas okupētajā Latvijā. 1941.gada 30.novembrī un 8.decembrī Rīgas pievārtē Rumbulā vācu SS, SD un policijas spēki, tai skaitā arī latviešu SD un policijas vienības, brutāli noslepkavoja 25 000 cilvēku. Kopumā nacistu okupētajā Latvijā laikā no 1941.līdz 1944.gadam tika nogalināti 70 000 Latvija un 20 000 no citām Eiropas valstīm atvestie ebreji. Izstāde veltīta šo upuru piemiņai.
Okupācijas muzejs pārceļas
No Vecrīgas - tuvāk Brīvības piemineklim. Šodien jurģi bija Okupācijas muzejam. Darbinieki pārcēlās uz bijušās ASV vēstniecības telpām, lai muzeja ēku un ekspozīciju varētu modernizēt
Par bēgļiem, latviešu reakciju kara situācijā, okupācijas muzeja likvidēšanu
10.septembra raidījums
Režisors Viktors Runtulis
Frizieris Pērs Bogomozovs
Izdevniecības «Rīgas Viļņi» valdes priekšsēdētāja Aija Simsone
Latvijas okupācijas muzeja pikets
AUV TV: Atskats uz Okupācijas muzeja izstādi Latvija 1939.-1991.
Okupācijas muzeja rekonstrukcijas apturēšana apdraud muzeja pastāvēšanu
Ieskats 2015.gada 21.maijā notikušajā Latvijas Okupācijas muzeja preses konferencē Kāpēc Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projekta apturēšana apdraud muzeja pastāvēšanu?
Muzeja ēkas paplašināšanas projekta apturēšana draud zaudēt daudzu gadu sagatavošanās darbu un ieguldītos līdzekļus, kā arī muzeja darbu padarīt ilgstoši neefektīvu. Ilgtermiņā projekta apturēšana apdraud muzeja eksistenci.
Okupācijas Muzejam bilžu kolāža (Izstāde „Latvijas traģēdija. 1941. )
13. jūnijā Latvijas Okupācijas muzejā atklāja izstādi Latvijas traģēdija 1941. Tā veltīta traģiskajiem notikumiem 1941. gadā, kas skāra visas Latvijā dzīvojošās tautas. Izstāde būs apskatāma līdz šā gada novembrim.
Izstādes tēmas
1940. gadā Latvijas Republiku okupēja Padomju Savienība. 1941. gadā PSRS komunistisko režīmu nomainīja Vācijas nacistiskais režīms. Abas okupācijas varas sabiedrībai stāstīja, ka Latvijas iedzīvotājiem devušas brīvību. Patiesībā tās masveidā un sistemātiski iznīcināja dažādu tautību Latvijas Republikas pilsoņus.
Ugunsgrēks posta Okupācijas muzeja ēkas jumtu Vecrīgā
Rīga, 15.apr., LETA. Piektdien ap pusdienlaiku Vecrīgā aizdegās Okupācijas muzeja ēkas jumts, kas pēc nepilnas stundas tika nodzēsts. Ne cilvēki, ne muzeja krājums ugunsnelaimē necieta.
Stūra mājas liecība - Testimony about former KGB building in Riga
The excerpt of the video materials from the Museum of the Occupation of Latvia shown in the former KGB Building in Riga, Latvia, 2014.
Mirdza Barbaka (1921-2007) was sentenced in 1946 for supporting the National partisans.
Fragments no Stūra mājā demonstrētajām Politiski apsūdzēto liecībām no Okupācijas muzeja video krājuma.
MIrdza Barbaka (1921-2007) 1946.gadā tika notiesāta par Nacinālo partizānu atbalstīšanu.
Eye-witness accounts about detention and imprisonment in the former KGB building of Riga Latvia
Video recordings shown in the KGB Building aka the Corner House (Stūra māja)
The Museum of the Occupation of Latvia demonstrates eye-witness accounts in its exhibition in the Corner House about imprisonment in the CHEKA for resisting the Soviet occupation. This video material shows six personal experiences at the KGB from 1945 to mid-1980's. The videos have subtitles in English. The entrance of the exhibition and videos is free of charge.
The video material contains testimonies of Harijs Ruks, who was sentenced in 1945 for armed resistance against the Soviet regime, Mirdza Barbaka, sentenced in 1946 for supporting the National partisans, and Ieva Lase (Birgere), who knew French and together with some other people discussed on French literature in private homes. There are also testimonies of Dailis Rijnieks and Uldis Ofkants, sentenced in 1962 due to claims of storing and distributing anti-Soviet literature, as well as the testimony in 1983 of Jānis Rožkalns, accused of anti-Soviet campaigning.
These eye-witness accounts have been produced by the Museum of the Occupation of Latvia using materials from its video archive.
„Stūra mājā rāda politiski ieslodzīto liecības!
Latvijas Okupācijas muzejs savā izstādē „Stūra mājā piedāvā noskatīties sešu personu videoliecības, kurus čeka bija apcietinājusi par pretošanos padomju okupācijas varai laikā no 1945. līdz pat 80-to gadu vidum. Video materiāliem ir subtitri angļu valodā. Ieeja izstādē ir bez maksas.
Videoliecības vēstī par apcietinājuma pieredzi Harijam Rukam, kas 1945. gadā tika notiesāts par bruņotu pretošanos padomju okupācijas režīmam, Mirdzai Barbakai, kas 1946. gadā notiesāta par nacionālo partizānu atbalstīšanu, un Ievai Lasei /Birgerei/, kas 1951. gadā tika notiesāta par to, ka kopā ar citiem domu biedriem mājas apstākļos apsprieda franču literatūru. Tāpat šajos materiālos ir 1962. gadā tiesāto Daiļa Rijnieka un Ulda Ofkanta liecības, kurus abus apsūdzēja par pretpadomju literatūras glabāšanu un izplatīšanu, kā arī 1983. gadā tiesātā Jāņa Rožkalna liecība, kuru komunistiskais režīms apsūdzēja par pretpadomju aģitāciju.
Liecību apkopojums sagatavots no Okupācijas muzeja video krājuma.
Latvijas Okupācijas muzeja miljonais apmeklētājs
Latvijas Okupācijas muzejs 2011. gada 23. maijā ap pusdienas laiku sagaidīja savu miljono apmeklētāju. Tas izrādījās 25 gadus vecais jurisprudences doktorants Vladimirs Mihailovs no Krievijas galvaspilsētas Maskavas.
Viņš stāstīja, ka muzeja ēku nejauši ieraudzījis, ejot cauri Vecrīgai. Viņš bijis atceļā no Izraēlas uz Maskavu un dažās stundās starp lidmašīnas reisiem bija nolēmis apskatīt Rīgu, kur līdz šim neesot bijis. Viņu ir ieintriģējis muzeja nosaukums, un viņš devies iekšā. Pēc ekspozīcijas apskates maskavietis atzina, ka bijis ļoti interesanti. „ Bija ļoti labi novadīta ekskursija. Ne mirkli nebija garlaicīgi, kā tas muzejos dažreiz gadās, sacīja V. Mihailovs. Jaunā informācija liekot apdomāt to, kā veidojusies Padomju Savienība, kā tajā iekļāvās padomju republikas un kādu iemeslu dēļ tās no PSRS atdalījās. Maskavietis saņēma brīvbiļeti muzeja apmeklējumam uz visu mūžu.
Konceptuāli atbalsta Okupācijas muzeja būvniecību
Saeima šodien noraidīja šķēršļus Okupācijas muzeja pārbūvei, konceptuāli atbalstot nacionālo interešu objekta statusa noteikšanu muzejam. Šis solis paātrinās Okupācijas muzeja rekonstrukciju, jo tagad likumā tiks noteikts, ka būvniecības projekts būtu pabeidzams līdz Latvijas valsts simtgadei. Turpina Madara Līcīte.