Beautiful Polish Museum - Muzeum Ziemi Leżajskiej / Museum County Lezajsk
Muzeum Ziemi Leżajskiej to regionalne muzeum mieszczące się w XVIII-wiecznym Dworze Starościńskim. W leżajskim Muzeum zwiedzić można trzy ekspozycje stałe oraz kilka wystaw przygotowanych sezonowo (wypożyczanych, bądź przygotowanych przez pracowników muzeum)
LEZAJSK - the Bernardines Monastery in Poland , September 2012
This is historic Bernadines Monastery in Lezajsk , the town in southern Poland near Rzeszow . It has one of the richest and most beautiful baroque interiors in Poland .
Lezajsk Poland General view inside the churches dr Jerzy Wowk 720p
Spojrzenie Polaka z Ukrainy na kulturę i historię Polski
shlomi boxer - BRS Poland 2017, Rabbi Efrem Goldberg at Lezajsk
Rabbi Efrem Goldberg at Kever R. Elimellech of Lezajsk, leading BRS mission to Poland.
BoxerBros.Productions - BRS Poland mission 2017. Day 3 - Lazajsk
Educator; Dr. David Bernstein
Rabbi; R. Efrem Goldberg
שלומי בוקסר -יצירתיות ואומנות בוידאו
Shlomi Boxer - Creative & Artistic videography
צרו קשר contact
excellenceinvideo@gmail.com
Bernardine Order Monastery and Church Complex, Lezajsk, Poland
1997 Stal Rzeszów - Pogoń Leżajsk 2:0
Materiał z Aktualności Sportowych TVP Rzeszów
BrotherHood Leżajsk#14 - Moto Majówka !
Obchody Dnia Strażaka w Leżajsku
W hołdzie świętemu Florianowi - obchody Dnia Strażaka
Nowe eksponaty w Muzeum Ziemi Leżajskiej
Ponad 100 polskich i zagranicznych starych banknotów oraz monet trafiło do Muzeum Ziemi Leżajskiej. Najstarsza moneta ma ponad 130 lat.
Leszek Żebrowski w Leżajsku - Muzeum Ziemi Leżajskiej
Prelekcję poprowadził Leszek Żebrowski, wybitny badacz dziejów podziemia niepodległościowego i publicysta. Jego pasja to wieloletnie badania historyczne dotyczące podziemia antykomunistycznego i Narodowych Sił Zbrojnych.
Ścisłym tematem spotkania była działalność Żołnierzy Wyklętych po II Wojnie Światowej, prelegent poruszył również kwestię ukraińską, która również miała swoje wątki w powiecie leżajskim.
To były Narodowe Siły Zbrojne – te, które wyłoniły się z Narodu. To była emanacja tego, co młoda przedwojenna inteligencja, wychowankowie polskich szkół, oficerowie rezerwy WP myśleli o Polsce, co przeżywali, jakie mieli rozterki. Po tym wszystkim, co się z nimi stało, zasługują na coś więcej, niż nagrobki, czy tablice okolicznościowe. Zasługują na pełną wiedzę o nich – podkreślił na początku swego wykładu Żebrowski.
Następnie historyk przedstawił dość obszernie wyniki rzetelnych badań odkrywających historię NSZ, które były owocem kilkudziesięcioletniego zbierania świadectw żołnierzy, świadków ich walki oraz odkrywania i weryfikowania tysięcy dokumentów oraz innych źródeł historycznych.
Spotkanie miało na celu stanowić swego rodzaju lekcję historii, nawiązując do odbywającego się 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Po zakończeniu prelekcji uczestnicy chętnie korzystali z możliwości zakupienia książek autorstwa Leszka Żebrowskiego wraz z autografem.
Spotkanie z panią Marią Piechotą
Pani Maria Piechota z Cyganów k/Tarnobrzega od dziecka wykonuje przepiękne kwiaty z bibuły.
MCK Leżajsk - Festiwal Podróży Świata Ciekawi cz.2
Fragmenty spotkań i wydarzeń z drugiego dnia festiwalu podróży Świata Ciekawi MCK Leżajsk 2018
Warsztaty integracyjno-perkusyjne
Z butlą przez świat - Konrad Makowiecki
Alaska - Sebastian Bielak
Maroko - Maciej Hammer
Koncert zespołu WaDaDa
Kazachstan - Ireneusz Wołek
Rekonstrukcja pacyfikacji Leżajska 28 maja 1943
1. cz. inscenizacji przedstawia wydarzenia od wybuchu II wojny światowej, czyli od 1 września 1939 do dnia poprzedzającego pacyfikację miasta.
Muzeum Ziemi Leżajskiej
Historia Dworu Starościńskiego sięga pierwszej połowy XVI wieku. W 1524 roku król Zygmunt I Stary dokonał ponownej lokacji miasta, a ówczesny starosta leżajski Krzysztof Szydłowiecki wzniósł okazałą rezydencję.
Pierwotny drewniany Dwór składał się z domu starosty, odrębnego domu dla służby, licznych zabudowań gospodarczych: piekarni, browaru, słodowni, stajni, piwnic. Były tu także łazienki i więzienie starościńskie. Całość otoczono wałami ziemnymi, na których postawiono parkan pokryty gontem. W obwodzie obwarowań znajdowała się drewniana, trzypiętrowa wieża, pełniąca zarówno funkcje obronne, jak i gospodarcze, była też brama i cztery furty. Starosta Szydłowiecki wyposażył budynki dworskie m. in. w piece kaflowe i szklane okna.
W 1609 roku Leżajsk i Dwór złupił słynny warchoł -- Stanisław Stadnicki, zwany Diabłem Łańcuckim. Najechał on miasto w czasie toczonej latami, wyniszczającej prywatnej wojny ze starostą leżajskim -- Łukaszem Opalińskim. W czasach „ potopu w latach 1656 -- 1657 roku Dwór Starościński został najpierw zniszczony przez przechodzącą przez Leżajsk armię szwedzką Karola X Gustawa, a następnie spalony przez wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego. Najazd tatarski w 1672 r. i przemarsze wojsk w czasie trzeciej wojny północnej na początku XVIII wieku również przyczyniły się do popadania dworu w ruinę, zwłaszcza, że kolejni starostowie z rodziny Potockich (od 1655 r.) nie przemieszkiwali tam, wybierając pobliski Tarnawiec. Obecny murowany dwór wraz z oficynami został prawdopodobnie zbudowany w latach 1760- 1770 dla ostatniego starosty leżajskiego Józefa Potockiego. W XIX wieku Dwór Starościński wchodził w skład dóbr ordynacji łańcuckiej hrabiów Potockich.
W 1922 roku, Dwór Starościński został wynajęty od Alfreda III Potockiego na potrzeby utworzonego w 1912 roku Miejskiego Gimnazjum Realnego. W latach 1932 -- 1933 władze miasta sfinalizowały odkupienie Dworu i przebudowały do potrzeb szkoły.. W czasie II wojny światowej oddziały okupacyjne wojsk niemieckich w roku 1939 zdemolowały budynki ówczesnego liceum i gimnazjum w Leżajsku. Pomoce naukowe zniszczyły, a po części wywiozły do Opola . Budynki szkolne zajęła następnie firma niemiecka transportowa „ Gebauer . Po wojnie do końca XX wieku, zespół Dworu Starościńskiego ponownie pełnił funkcję szkoły -- mieściło się tutaj Liceum Ogólnokształcące ( do 1974 r.) i Szkoła Podstawowa nr 4 ( do 2001 r.)
W 2004 roku zespół Dworu Starościńskiego został przejęty od miasta przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku, z przeznaczeniem na muzeum. Cały obiekt poddany został gruntownej rewaloryzacji -- dzięki m. in. funduszom z UE -- i 1 stycznia 2008 roku Muzeum Ziemi Leżajskiej otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających.
Cyfrowy Konwój w Muzeum Ziemi Leżajskiej cz.2
Muzeum Leżajsk Wiktoria (Historia)
Thecadess - pokaz kolekcji wiosna / lato 2018, Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Thecadess - pokaz kolekcji wiosna / lato 2018, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, 20.03.2018
Zapraszamy na fan-page Telewizji ATV:
e-mail: film.director.atv@gmail.com lub kanonista.kiliszewski@gmail.com
Adres biura Telewizji ATV:
Al. Jerozolimskie 42 lok.11, 00-024 Warszawa
tel: + 48 22 831-93-57
Zalew Floryda w Leżajsku 3.04.2016
Doskonałe miejsce na wypoczynek, nie tylko niedzielny, zwłaszcza, gdy wiosna w rozkwicie i pogoda sprzyja.
12 listopada - Koncert w Leżajsku organizowany przez Muzeum Ziemi Leżajskiej
Wystawa Bibułkarska 2010 Muzem Ziemi Leżajskiej
Tradycje bibułkarskie prezentowane w Muzeum Ziemi Leżajskiej