Rezerwat Mewia Łacha Świbno 2014-08-10
sorry za jakość video,bylejaka kamerka Rezerwat przyrody Mewia Łacha – ptasi rezerwat przyrody na Pobrzeżu Gdańskim, utworzony w 1991 r., o powierzchni 150 ha (składa się z dwóch części - gdańskiej na obszarze Wyspy Sobieszewskiej o powierzchni 19 ha i większej o powierzchni 131 ha po wschodniej stronie Przekopu Wisły na obszarze gminy Stegna w sąsiedztwie Mikoszewa) nad Zatoką Gdańską przy ujściu wiślanej odnogi zwanej Przekopem Wisły do Bałtyku. Rezerwat chroni miejsca lęgowe różnych gatunków rybitw i siedliska żerowania i odpoczynku ptaków siewkowych. Od roku 2007 jest to ponownie jedyne w Polsce miejsce gnieżdżenia się rybitw czubatych - ok. 400 par (2007), ok. 300 (2008) i aż 570 (2009). W 2010 roku lęgi ok. 100 par zostały zniszczone przez tzw. falę powodziową na Wiśle, która rozmyła i zatopiła łachę z kolonią. Gniazdują tu również rybitwy białoczelne, rybitwy rzeczne, sieweczki obrożne, ostrygojady, w przeszłości na łachach (piaszczystych wyspach) gniazdowały także kolonie mew srebrzystych i śmieszek, w rezerwacie notowano również lęgi rybitw popielatych oraz pierwszy w Polsce przypadek lęgu sieweczki morskiej. Największym zagrożeniem dla lęgów ptaków są turyści. W związku z tym istnieją ograniczenia w poruszaniu się po rezerwacie. Jest tylko jedna ścieżka, po której wolno przechodzić ludziom, prowadzi od Wisły wzdłuż nasady piaszczystego cypla na plażę. Nie wolno przechodzić przez ograniczające ścieżkę taśmy, nie wolno wprowadzać (nawet na ścieżkę) psów, nie wolno plażować w rezerwacie (nawet na dopuszczonej do spacerów ścieżce), nie wolno podpływać i wchodzić na piaszczyste wysepki ani na odgrodzony cypel i wydmy.
W rezerwacie znajdują się też m. in. stanowiska podlegających ochronie mikołajka nadmorskiego i kruszczyka rdzawoczerwonego. Najbliższe miejscowości to Mikoszewo i Świbno.
10.04.2013 na terenie rezerwatu spłonęła nie oddana jeszcze do użytku platforma widokowa[1].
Ssaki na Mewiej Łasze
Na piaszczystych łachach w rezerwacie można obserwować małe stado morskich ssaków. W 2007 roku widywane było 3-5 samic fok szarych i jeden samiec z tego gatunku, ale liczba ta stale wzrasta. Aktualny rekord pochodzi z 5 maja 2013, kiedy obserwowano 51 fok szarych (dane WWF Polska). 31 lipca 2008 i 1 września 2009 r. były obserwowane też foki pospolite - znacznie rzadsi goście na naszym wybrzeżu. Jednakże od jesieni 2012 do maja 2013 dość regularnie obserwuje się 2 osobniki foki pospolitej na terenie rezerwatu. 19 czerwca 2011 roku zaobserwowano samicę foki pospolitej z świeżo narodzonym młodym, co jest drugim przypadkiem narodzin tego gatunku w historii w Polsce. Najłatwiej obserwować foki wieczorem lub rano, pamiętając jednak, że nigdy nie ma gwarancji ich obecności. Jeziorka wśród wydm od strony Gdańska, oraz duże jezioro od strony Mikoszewa, są również stałym miejscem bytowania bobrów. Lęgi ptaków gnieżdżących padają niekiedy ofiarą ssaków drapieżnych - głównie lisa, który spowodował w 2008 roku porzucenie przez rybitwy czubate cypla od strony Gdańska i przeniesienie się kolonii na niedostępną, piaszczystą wyspę.
Mewia Łacha nature reserve at the mouth of the Vistula river
SEE MY TRAVEL GROUP ON FACEBOOK :
This film shows the Mewia Łacha nature reserve at the mouth of the Vistula river. It was opened in 1991 and occupies only 150 hectares at either side of the river. Here we can see the western side of the river which is only 19 hectares.
Wildlife found here includes the Sandwich Tern which suffered very badly from flooding in 2010 which destroyed the nesting sites and both the common and grey seals. In order to protect nesting sites, tourists need to stick to the paths which are protected by volunteers such as those seen in this film. On the eastern side there are also beavers.
Unfortunately a vantage point constructed by volunteers was the subject of an arson attack which destroyed it.
For those that do not have transport, you can reach the nature reserve by bus from Gdańsk. There is parking nearby but there is a 2km walk alongside the river to the reserve which is not suitable for prams!
Foki w rezerwacie Mewia Łacha
Grupka fok szarych wyleguje się i zajmuje swoimi sprawami na foczej łasze, podczas gdy w tle łodzie rybackie płyną na łowisko. Jednocześnie na brzegu naliczyłem 29 fok. Choć na tym ujęciu kilka z nich jeszcze jest w wodzie i widać od czasu do czasu, jak wynurzają łepki.
Autor: Mikołaj Zybała, WWF Polska