Manastir Vrdnik Ravanica. Intervju sa monahom Lazarom. Miroslav Farkaš.Fruškogorski manastiri.
Manastir Vrdnik-Ravanica (serija Biseri duhovnosti Fruške gore, pripoveda pesnik Pero Zubac)
Манастир је изграђен на јужним падинама Фрушке Горе у самом насељу Врднику. Стара црква манастира Врдника сазидана је пре турске власти у Срему и била је посвећена Светом Јовану Крститељу. У турским документима из 1566-69. године постоје подаци који говоре о овом манастиру. Први поуздан податак о овом манастиру потиче из 1589. године; тада је у њему писан један минеј. Кад су се избегли монаси из манастира Раванице у Србији 1697. године из Сент-Андреје спустили у Срем, они су обновили запустели и порушени манастир Врдник. Ту су положили тело светог кнеза Лазара у цркву, коју су, за успомену на стару Раваницу, посветили Вазнесењу Господњем. Од тог доба почиње Врдник да се зове и Раваница. Ова црква је била мала да прими велики број ходочасника који су долазили да се поклоне и помоле пред св. моштима косовског мученика. Но подизање нове цркве није ишло брзо. Митрополит Мојсије Путник тражио је да се нова црква подигне по плану и величини манастира Шишатовца. Данашња црква манастира Врдника зидана је од 1801.—1811. године. Зидао ју је Корнелије, мајстор из Новог Сада. Истовремено са црквом назидан је и звоник са четири спрата. 1811. године на Видовдан пренете су мошти кнеза Лазара у нову цркву. То је био изузетно свечан догађај, коме је присуствовао карловачки митрополит Стефан Стратимировић, који је стигао у парадној кочији са запрегом од шест белих коња. Стара црква је 1812. године срушена, а на њеном месту био је подигнут споменик. Нов звоник подигнут је 1832. године. Конаци су сазидани у првој половини 18.века, а преправљани и дозиђивани све до почетка 19.века. Иконостас старе цркве је радио Павле Симић, а иконе на иконостасу је сликао у зографском стилу Станоје Поповић 1743. године. Од почетка 19. века у Војводини и Славонији врло често се сликају ликови Срба светитеља, па је сликан и Милош Обилић као светитељ. Све слике уништене су у току Првог и Другог светског рата. У манастирској ризници чувала се хаљина кнеза Лазара; покров од црвене свиле за лице кнеза Лазара, на коме је монахиња Јефимија 1399. године извезла златном жицом Похвалу кнезу Лазару; свилени надбедреник везен златом и свилом из 15. века, сребрни путир из 1692. године; бакрорез из 1764. године са ликом св. Ђорђа, испод кога је насликан Врдник; бакрорез Захарија Орфелина из 1773. са ликом кнеза Лазара; богато украшен златни крст, дар краља Александра Обреновића, поводом 500-годишњице косовског боја. Иако је црква посвећена св. Вазнесењу, црква слави, као национални празник Видовдан. На тај дан долазио је многобројни народ из свих наших српских крајева, да се поклони кнезу мученику, а од 1905. године о видовданској слави манастира (нове) Раванице овде се одржавао и слет српских Сокола. У Другом светском рату манастир није разаран, али је опустошен. Данас манастир чине црква, три крила конака и оградни зид са источне стране, на којем је улаз у манастирску порту. Манастир Врдник – Раваница данас за настојатељицу има игуманију Анастасију Поповић.
Manastir Nova Ravanica, Vrdnik
Manastir Ravanica Vrdnik
Manastir Ravanica u Vrdniku
14.02.2016
Manastir Vrdnik - Ravanica
Манастир је изграђен на јужним падинама Фрушке Горе у самом насељу Врднику. Стара црква манастира Врдника сазидана је пре турске власти у Срему и била је посвећена Светом Јовану Крститељу. У турским документима из 1566-69. године постоје подаци који говоре о овом манастиру. Први поуздан податак о овом манастиру потиче из 1589. године; тада је у њему писан један минеј. Кад су се избегли монаси из манастира Раванице у Србији 1697. године из Сент-Андреје спустили у Срем, они су обновили запустели и порушени манастир Врдник. Ту су положили тело светог кнеза Лазара у цркву, коју су, за успомену на стару Раваницу, посветили Вазнесењу Господњем. Од тог доба почиње Врдник да се зове и Раваница.У манастирској ризници чувала се хаљина кнеза Лазара; покров од црвене свиле за лице кнеза Лазара, на коме је монахиња Јефимија 1399. године извезла златном жицом Похвалу кнезу Лазару; свилени надбедреник везен златом и свилом из 15. века, сребрни путир из 1692. године; бакрорез из 1764. године са ликом св. Ђорђа, испод кога је насликан Врдник; бакрорез Захарија Орфелина из 1773. са ликом кнеза Лазара; богато украшен златни крст, дар краља Александра Обреновића, поводом 500-годишњице косовског боја.У Другом светском рату манастир није разаран, али је опустошен. Данас манастир чине црква, три крила конака и оградни зид са источне стране, на којем је улаз у манастирску порту.
Манастир Раваница - Monastery Ravanica
саграђен / built 1375. - 1379.
Monastery Ravanica Republic of Serbia
Недалеко од Сења, на малој заравни у подножју Кучајских планина, на коју се улази узаном клисуром са бистром водом реке Раванице, окружен стрмим и шумовитим планинама, налази се манастир Раваница, прелепа задужбина српског кнеза Лазара Хребељановића.
Од самог села Сења, манастир је удаљен око 600 m, а од града Ћуприје око 12 km, са којима је повезан асфалтним путем. Овим се путем може даље наставити, кроз живописну раваничку клисуру, за излетиште Сисевац, где се налази црква светог Сисоја, затим Сењски Рудник, Пасуљанске Ливаде, Равну Реку, Ресавицу, па долином реке Ресаве до манастира Манасије, Деспотовачке бање, Деспотовца и опет се наћи у Ћуприју ( затворити круг ), поред које пролази аутопут Београд - Ниш.
Manastir Vrdnik (nova Ravanica)
Kratki opis o manastiru Vrdnik koji se nalazi na Fruškoj Gori
Manastir Sv Kirila i Metodija Vrdnik
Zilotski manastir Sv Kirila i Metodija u Vrdniku.
Манастир Раваница - Птичја перспектива
Погледајте запањујућ снимак манастира Раванице из несвакидашњег угла...
Manastir Sremska Ravanica - Vrdnik [Kivot Cara Lazara]
Kivot Cara Lazara iz XVII veka i sv. moshti -KLJUCNA KOST-
Manastir Sremska Ravanica - Vrdnik
Fruska Gora 2008
SVETI CARE LAZARE MOLI BOGA ZA NAS!
Manastir Jazak / Jazak Monastery
Manastir Jazak nalazi se na južnim padinama Fruške Gore, udaljen petnaestak kilometara od Novog Sada. U neposrednoj blizini su i manastiri Mala Remeta i Nova Ravanica (Vrdnik).
Orthodox Music - Authentic Sounds Near Monastery Ravanica
Authentic Sounds Near Monastery Ravanica
веронаука: Горњак-Манасија-Раваница
Манастири Горњак, Манасија и Раваница
CD Певају сестре манастира Манасија, 2007.
манастир Раваница
Андреј Кочерин у посети манастиру Раваница, Србија 2014
Uteshiteljevo Monastery Growth
A little presentation of our budding monastery Uteshiteljevo outside of Belgrade (Serbia).
Vidovdan 2019. godine u porti manastira Ravanica
Obilazak Fruske Gore i Manastira 2011
Obilazak Fruske Gore i Manastira 2011
Манастир Раваница у филму Балканска правила