Poznaj nas bliżej: 130-lecie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Muzeum Tatrzańskie to nie tylko eksponaty i historia zamknięta w gablotach i szufladach - to przede wszystkim ludzie, ich przeżycia, codzienne zmagania się z rzeczywistością i surowością gór. Praca w Muzeum to praca z żywą historią, z drugim człowiekiem, z tradycją i otoczeniem. Przedstawiamy trzy sylwetki pracowników Muzeum Tatrzańskiego - osoby z pasją, zamiłowaniem do swojej pracy i wielkim sercem do gór.
Poznaj nas: Rafał Jabłoński - pracownik działu fotograficznego Ewa Maria Romaniak - koordynatorka inwestycji Anna Kozak - kierowniczka działu etnografii
Autor: Bartek Solik
Wolkowski Mistrz splotow duszy slowianskiej
Między sztuką a opętaniem. Wokół wystawy afrykańskich przedstawień demonów
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Polskim Towarzystwem Afrykanistycznym, Katedrą Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Staromiejskim Domem Kultury, oraz Festiwalem AfryKamera zaprasza na spotkanie z cyklu Afryka na Koszykowej:
Między sztuką a opętaniem. Wokół wystawy afrykańskich przedstawień demonów
Celem debaty jest rozwinięcie tematyki i wskazanie kontekstów, w których afrykańskie tradycyjne wierzenia i ekstatyczne praktyki religijne przeobrażają się wraz ze zmianami społecznymi, inspirują twórczość artystyczną w wielu jej przejawach i gatunkach i same przeobrażają się w sztukę - wizualną, performacyjną, narracyjną estetyczną i leczniczą.
Gośćmi spotkania będą:
- dr Piotr Cichocki – antropolog kultury, muzyk, producent i wydawca. Od wielu lat związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. W pracy badawczej zajmuje się relacjami między materialnością, technologią, dźwiękiem i doświadczaniem ich przez człowieka. Badania prowadzi w Malawi i Tanzanii. Jako producent muzyczny jest współpracownikiem wielu afrykańskich i europejskich artystów z obszaru muzyki niezależnej i tradycyjnej. - dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł — afrykanistka, specjalizuje się w kulturach i historii Rogu Afryki. Pracownik Katedry Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW. - dr Eugeniusz Rzewuski — b. st. wykładowca języków i kultur Afryki w Uniwersytecie Warszawskim, b. dyplomata - dr Karolina Marcinkowska - antropolożka, prowadziła badania dotyczące kultu owładnięcia przez duchy przodków czumba na Madagaskarze. Zajmuje się komunikacją międzykulturową i sztuką współczesną w Afryce oraz popularyzacją tych zagadnień w Polsce (inicjatywa Africa Remix -
Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki
Wywiad z Jerzym Kukuczką nagrany przez Ryszarda Wareckiego oraz Artura Hajzera.
Materiał jest częścią Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki - jerzykukuczka.com
Muzeum jest intermedialną platformą, opowiadającą historię Jerzego Kukuczki, korzystając z materiałów zgromadzonych w Archiwum Jerzego Kukuczki. Muzeum stworzone zostało przez Fundację Wielki Człowiek.