PŁOCK - MUZEUM DIECEZJALNE ..... (Adrianna Brzuzek - Jakie miejsce mi wybrałeś Panie)
Muzeum Diecezjalne – muzeum w Płocku. Utworzone, jako pierwsze w Królestwie Polskim. Zbudowano je w 1903 r. według projektu architekta Stefana Szyllera.
Zbiory muzealne zapoczątkowały zabytki z katedry płockiej oraz darowizny. W latach 1929-1930 muzeum rozbudowano.
Szlakiem miejsc niezwykłych: pomniki historii - Płock (4 sezon - 2019)
Kolejnym punktem podróży Szlakiem miejsc niezwykłych: pomniki historii jest Płock – Wzgórze Tumskie. Tam właśnie skupiają się zabytkowe budowle o najwyższych wartościach historycznych, artystycznych i naukowych: bazylika katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, dawne opactwo benedyktyńskie z reliktami zamku książęcego oraz budynek Muzeum Diecezjalnego tzw. Stare Muzeum.
Pełna lista obiektów, które będzie można obejrzeć w tym sezonie:
Filmy powstały przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa i TVP Kultura. Finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Muzeum Mazowieckie w Płocku zostało założone w 1820 roku. Obecnie posiada największą kolekcję sztuki secesyjnej w Polsce. Od 2005 mieści się w nowej siedzibie - odrestaurowanej kamienicy przy ul. Tumskiej 8 na Starym Mieście. Muzeum posiada swój oddział etnograficzny w zaadaptowanym na potrzeby muzeum spichlerzu nad Wisłą w Płocku, Zapraszam na stronę ezwiedzanie.pl
Muzeum secesji w Płocku
Wraz z powstaniem Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku, zapadła decyzja o rozwoju kulturalnym miasta. W związku z tym w Płocku powstało muzeum, o tematyce, która w innych lokalizacjach nie cieszyła się zainteresowaniem - secesji.
Sprawdźcie sami jak wyglądały początki muzeum, ile lat mają zbiory, które tam znajdziecie i co możecie tam dziś zobaczyć.
Chcesz zobaczyć wnętrze najstarszego publicznego muzeum w kraju? Sprawdź tu:
Wystawa Art Deco ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Plock Poland Europe - Museum of church, Płock
Next to the Cathedral, in the Diocesan Museum, there is a collection of paintings, sculptures and artistic handicrafts (including over one hundred nobleman's waist sashes in a specially designed cabinet) and the priceless collection of sacred art, including herm of the St. Sigismund, Płock's patron, dating back to the 14th century.
Skarby z ziemi wydobyte - Muzeum Diecezjalne - www.tp.com.pl
Ekspozycja została otwarta w budynku Muzeum Diecezjalnym (w dawnej siedzibie). Prezentowane skarby archeologiczne, zostały wydobyte w XIX w. z ziemi w Płocku i okolicach przez archeologa Franciszka Tarczyńskiego.
Mazowsze na weekend: Płock
Film o Pułtusku zrealizowano w 2011 r. w cyklu Mazowsze na weekend.
Miejsca wspomniane w filmie:
➨ Hotel Zamek Pułtusk:
➨ Muzeum Regionalne:
➨ Gminne Centrum Informacji tel. (23) 692 84 24 e-mail: informacjaturystyczna@pultusk.pl.
???? O cyklu Mazowsze na weekend:
Cykl Mazowsze na weekend polegał na realizacji 9 krótkich filmów promujących wybrane atrakcje turystyczne Mazowsza. Pokazywał, gdzie warto wybrać się na Mazowszu na weekend lub 1-dniową wycieczkę,jak aktywnie spędzić czas, jakie zabytki Mazowsza warto zobaczyć. Filmy zostały wydane na 500 płytach DVD, które przekazano mazowieckim punktom informacji turystycznej. Zobacz wszystkie filmy z cyklu: Projekt współfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.
---
Zastanawiasz się nad realizacją filmu? Skorzystaj z usług Fundacji Warszawskatv. Dowiedz się więcej: Polub nas na FB:
Gra w Miasta - Płock cz.1 - making of
W pierwszej części Agata i Dagmara odwiedzają ZOO, Muzeum Diecezjalne oraz nasze roponośne instalacje. Pozdrawiamy dziewczyny i całą ekipę :)
Druga część pojawi się w połowie lutego.
Zapraszamy!
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na Noc Muzeów 2013
NOC MUZEÓW 2013 - 18/19 maja godz. 18.00 - 1.00
lata dwudzieste, lata trzydzieste...
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8
Galeria Kino, ul. Tumska 5a
Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11 B
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7
Współorganizatorzy:
Płocka Orkiestra Symfoniczna
NoveKino Przedwiośnie
Muzeum Diecezjalne w Płocku
Urząd Miasta Płocka
W kamienicach przy ulicy Tumskiej w klimat lat dwudziestych i lat trzydziestych wprowadzi Cię muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej (godz. 21.00 i 23.00), zrobisz fotografię w stylu retro. W Muzeum Żydów Mazowieckich napijesz się kawy „po żydowsku. NoveKino Przedwiośnie tylko w tę noc zaprosi Cię na 3 filmy:
18.00 „Lata dwudzieste, lata trzydzieste
20.00 „Miłość Ci wszystko wybaczy
22.00 „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy
(wstęp 5 zł)
Zapraszamy!
Muzeum Diecezjalne w Pelplinie: Koncerty Czwartkowe - Muzyka francuska
12 czerwca 2014 r., odbyło się ostatnie spotkanie w sezonie 2013/2014 z kulturą w pelplińskim Muzeum Diecezjalnym. Koncert czwartkowy w wykonaniu Collegium Vocale z Bydgoszczy upłynął na spotkaniu z muzyką francuską. Na zakończenie koncertu otworzono wystawę Jarosława Kukowskiego.
W Katedrze Płockiej
25 października 2008 w katedrze na Eucharystii sprawowanej z okazji Roku św. Pawła w intencji Parafii św. Krzyża w Płocku oraz Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Starej Białej.
Muzeum diecezjalne 10 11 2017
Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej - Sierpc 2018
Katolickie Radio Diecezji Płockiej 2018
Wszelkie prawa zastrzeżone
Płock w poezji, poezja w Płocku Flashmob poetycki - Projekt „Płock – co za historia!”
Dni Historii Płocka – w piątek 23 czerwca 2017 – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich O. Płock rozpoczęło poetycko, zapraszając do wspólnego czytania wierszy. Wybrano utwory nagrodzone w kolejnych edycjach konkursu poetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu”, których tematem był Płock. Poetycki spacer zaczął się pod dawną siedzibą Muzeum Diecezjalnego o 21.00 przy wtórze dzwonów katedralnych i odegranego na trąbce specjalnie dla nas hejnału miasta. Trasa przemarszu wiodła Tumskim Wzgórzem, a wybrane utwory odczytywane były pod pomnikiem Ludwika Krzywickiego, w punkcie widokowym przy hotelu, pod pomnikiem Bolesława Krzywoustego i wreszcie na Rynku Starego Miasta. Granice miasta wytyczone aktem lokacyjnym sprzed 780 lat nie zostały nawet na moment przekroczone. Nad ostatnimi wierszami zastał czytających zmierzch i ta chwila ciszy z wiersza Lidii Izabeli Lachowskiej „miedzy księżycem a Wisłą”. A czytali przyjaciele SBP i Książnicy Płockiej, którzy specjalnie na to wydarzenie stawili się w piątkowy wieczór na Starym Mieście oraz przechodnie i spacerowicze, którzy dołączali po drodze do poetyckiego pochodu. Spacerowi towarzyszyły piosenki skomponowane do wierszy Władysława Broniewskiego oraz nadwiślańskie widoki,
Wydarzenie w ramach projektu „Płock – co za historia!” zorganizowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku w partnerstwie z Książnicą Płocką. Projekt dofinansowano ze środków miasta Płock.
PŁOCK - KATEDRA .... (Adrianna Brzuzek - Jakie miejsce mi wybrałeś Panie)
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku – najcenniejszy zabytek Płocka, położona na wznoszącym się 60 m nad Wisłą Wzgórzu Tumskim, miejsce spoczynku władców Polski. Obecny wygląd zewnętrzny katedry pochodzi z czasów ostatniej przebudowy w latach 1901-1903. Jest trójnawową bazyliką. Do katedry prowadzi współcześnie wykuty w kamieniu arkadowo-kolumnowy portal. W jego górnej części znajduje się tympanon, przedstawiający scenę ofiarowania Matce Bożej Mazowieckiej, której towarzyszą św. Zygmunt i św. Stanisław Kostka, oraz wykonawcy ostatniej przebudowy katedry z XX w. Drzwi płockie - powstały w połowie XII w. w Magdeburgu z przeznaczeniem dla płockiej katedry. Wykonano je z brązu, składały się z 24 kwater. W płockiej bazylice były ok. 250 lat. Od XV w. zdobią sobór św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim (Rosja). Jeszcze przed II wojną światową postulowano, aby rząd polski odzyskał bezcenny zabytek. Po wojnie jednak rząd nie był zainteresowany tą sprawą. W efekcie 23 listopada 1981 r. w katedrze umieszczono wierną kopię Drzwi Płockich, którą 28 lutego 1982 r. poświęcił prymas Polski kard. Józef Glemp. Oddzielają one kruchtę od nawy głównej. Centralne miejsce prezbiterium stanowi ołtarz główny z 1937 r., wykonany z marmuru, wyłożony kamieniem. To neorenesansowe dzieło arch. Szyllera cechują właściwe proporcje i umiarkowane zdobnictwo. W niszach umieszczono osiem figurek aniołów z brązu, a w zagłębieniu centralnym figurę Chrystusa modlącego się w Ogrójcu. Rzeźby zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. W 2007 nisze uzupełniono figurkami ośmiu świętych związanych z diecezją płocką. Ponad ołtarzem największy witraż katedry przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Po bokach prezbiterium znajdują się drewniane stalle wykonane w latach 1906-1910.
Cieszę się, że można było fotografować wnętrze świątyni, szkoda tylko że było ciemno....
Małgorzata Szadkowska - kustosz Muzeum Mazowieckiego w Płocku
oprowadza po wystawie Dyskretny urok buduaru.
Muzeum Mazowieckie w Płocku.
Fragment programu TVP Strefa Mazowsze.
Kaziuki Uroczystości Św. Kazimierza w Bazylice na Radomskim Zamłyniu.flv
Telewizja Radom zaprasza państwa do obejrzenia relacji z Radomskich Kaziuków czyli uroczystości poświęconej Św. Królewiczowi Kazimierzowi. Mszy Świętej odprawionej w bazylice na Zamłyniu przewodniczył J.E. Ks. Abp Wacław Depo.
Muzeum Diecezjalne i Kompleks Narew - otwarcie i poświęcenie
Szlakiem miejsc niezwykłych: pomniki historii - Wiślica (4 sezon - 2019)
Kolejny film z cyklu Szlakiem miejsc niezwykłych: pomniki historii poświęcony kolegiacie i grodzisku w Wiślicy.
Pełna lista obiektów, które będzie można obejrzeć w tym sezonie:
Filmy powstały przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa i TVP Kultura. Finansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.