Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej Zamek książąt Sułkowskich
Propozycje na rok 2019
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Zamek książąt Sułkowskich
Zamek książąt Sułkowskich -- najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta.
Został wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. Jest typem zamku miejskiego od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska i będącego zarazem najsilniejszym elementem jego obwarowań. Pełnił także rolę śląskiej warowni granicznej, strzegąc wschodniej granicy Księstwa Cieszyńskiego na rzece Białej -- oddzielającej Śląsk od Małopolski.
Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i przekształcał się on coraz bardziej w rezydencję szlachecką, stanowiąc od 1572 r. centrum administracyjno-gospodarcze państwa bielskiego (od 1752 r. Księstwo Bielskie) oraz siedzibę jego właścicieli. Na skutek licznych przebudów zatarte zostały jego dawne cechy stylowe. Ostatnia z nich miała miejsce w latach 1855-1864 (wtedy powstała m.in. eklektyczna fasada zwrócona ku pl. Bolesława Chrobrego). Od 1945 r. jest siedzibą Muzeum w Bielsku-Białej (d. Muzeum Okręgowe), wcześniej przez ponad 200 lat był własnością rodu Sułkowskich.
Ekspozycja muzeum obejmuje: XIX-wieczną reprezentacyjną klatkę schodową, salę militariów i sztuki myśliwskiej, wystawę sztuki polskiej i europejskiej od XIV do XVII wieku, salon muzyczny, salon biedermeierowski, galerię malarstwa polskiego i europejskiego od XIX do XX wieku, galerię współczesnej sztuki regionu, wystawę prezentującą dzieje zamku, Bielska, Białej i okolic, wystawę etnograficzną, wystawę grafiki przełomu XIX i XX wieku, wystawę malarstwa portretowego od roku 1800 do lat trzydziestych XX wieku, wnętrza z prezentacją pamiątek po rodzinie Sułkowskich i salę z rycerzem -- lapidarium.
Źródło:
Muzyka
Facebook
Muzeum w Bielsku-Białej
Muzeum w Bielsku-Białej, mające główną siedzibę w historycznym Zamku bielskim, kontynuuje tradycje muzealne zapoczątkowane w pierwszych latach XX wieku, kiedy to władze samorządowe śląskiego Bielska i galicyjskiej Białej powołały do życia dwa odrębne muzea. Starszym było Muzeum Miejskie w Białej utworzone z inicjatywy profesora gimnazjum bielskiego Erwina Hanslika uchwałą Rady Miejskiej z 19 grudnia 1902 roku. W tym samym czasie na forum Rady Miejskiej sąsiedniego Bielska z podobną inicjatywą wystąpił tamtejszy pastor ewangelicki dr Artur Schmidt. Na jego wniosek w następnych miesiącach zorganizowano w Bielsku, Białej i okolicy w 1903 roku wielką akcję zbierania pamiątek o wartości muzealnej. Jej rezultat pokazano w czerwcu 1903 roku na bielskiej Strzelnicy (obecnie BCK) jako wystawę miejscowych starożytności. W kilka miesięcy później bielska Rada Miejska powołała do życia Muzeum Miejskie w Bielsku. Upłynęło jednak nieco czasu, nim oba muzea udostępniono dla zwiedzających.
Zapraszamy na oraz
Bielsko Biała - Muzeum Techniki i Włókiennictwa
The Castle of Prince Sulkowski in Bielsko-Biala , Poland , May 2016
Bielsko-Biała Bielitz 1939-1940
Bielsko-Biała Bielitz 1939-1940.
Literackie spotkanie u bielskiego skryby (Bielsko-Biała, Muzeum im. Wł. Reymonta)ta
Bielsko-Biała - atrakcje turystyczne
Bielsko-Biała to ładne, duże miasto znajdujące się na granicy Beskidu Śląskiego. Można tu zwiedzić piękny zamek, śliczny średniowieczny rynek oraz wspaniały ratusz w Białej. Niedaleko stąd również na szczyty Beskidu Śląskiego np. na Szyndzielnię czy Klimczok, a także na Górę Żar w Beskidzie Małym.
Więcej informacji na stronie
Bielsko Biała, Ratusz
Ratusz w Bielsku-Białej. Zapraszamy na
W Bielsku-Białej jak w Wiedniu. Relacja Doroty Wiewióry
Jak wygląda życie mniejszości żydowskiej w Polsce obecnie? Kim są ludzie tworzący wspólnoty żydowskie? Co myślą o życiu i historii? Jakie mają nadzieje, marzenia i obawy?
Prezentujemy cykl reportaży, w którym o życiu w swoich miastach i tożsamości żydowskiej opowiadają działacze żydowscy, członkowie gmin i klubów Towarzystwa Kulturalno-Społecznego Żydów w Polsce, rabini, chazani, artyści, społecznicy i pasjonaci kultury żydowskiej.
Poszczególne reportaże powstały w oparciu o realizowane w Muzeum POLIN wywiady historii mówionej oraz bogatą ikonografię gromadzoną przez lata w archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego.
PL-01-Zamek Ksiazat Sulkowskich w Bielsku Bialej
Zamek Ksiazat Sulkowskich w Bielsku Bialej
MUZEUM TECHNIKI I WŁÓKIENNICTWA
Ślad tradycji włókienniczych Bielska-Białej - śląskiego Manchesteru, budynek dawnej fabryki Büttnerów z kolekcją maszyn włókienniczych. W muzeum obejrzeć można także urządzenia poligraficzne, sprzęty gospodarstwa domowego oraz ekspozycję poświęconą historii lokalnych straży pożarnych i wodociągów.
Zapraszamy na oraz
Co zobaczyć W BIELSKU-BIAŁEJ w kilka godzin
Pokazujemy co zobaczyć w Bielsku-Białej będąc tam jedynie kilka godzin. Jak zwiedzić Bielsko-Białą przejazdem.
✔ SUBSKRYBUJ NAS! ► ◄
► Polubmy się:
► Instagram:
► Nasz blog:
Zastanawiacie się co można zobaczyć w Bielsku-Białej mając jedynie kilka godzin na jej zwiedzenie? My też się nad tym zastanawialiśmy i dlatego wsiedliśmy w samochód, przejechaliśmy ponad 500 kilometrów, by spędzić jeden wieczór z naszymi przyjaciółmi, a na zwiedzanie Bielska-Białej zostawiając sobie jedynie kilka godzin przed powrotem do domu.
Odwiedzimy piękny ratusz miejski, finezyjnie zdobioną ławkę, budynek teatru i zamku, a także Bolka i Lolka oraz Reksia.
Zapraszamy na spacer z nami!
#Bielsko-Biała #przewodnik #jedendzień
✎ KONTAKT
► robimypodroze@gmail.com
Miłego dnia :)
RobiMy Podróże na dwóch nogach i czterech kołach
Ukryte rzeki w Bielsku-Białej
W centrum miasta pod powierzchnią ziemi płyną ukryte rzeki - Młynówka, Niwka i Niper.
Powstanie Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow
W dniu 26 stycznia odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia, na mocy którego strony: Gmina Miejska Kraków, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uregulowały sprawę własności prawnej gruntów wchodzących w obszar przyszłego muzeum, włączając w jego obręb historyczny obiekt – Szary Dom. Grunt ten został odkupiony przez Miasto od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Porozumienie stanowi kamień milowy na drodze realizacji przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie dawnego KL Plaszow.
Więcej informacji:
Magiczny Kraków:
Muzeum Techniki i Włókiennictwa - oddział Muzeum w Bielsku-Białej
Muzeum Techniki i Włókiennictwa funkcjonuje od 1 stycznia 1979 roku. Powstało jako oddział ówczesnego Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej w celu dokumentowania bogatych tradycji miejscowego ośrodka przemysłu wełnianego poprzez gromadzenie maszyn, urządzeń i dokumentacji związanej z tą dziedziną wytwórczości. Oprócz tego muzeum gromadzi i udostępnia eksponaty związane z innymi branżami przemysłu i techniki, takimi jak pożarnictwo, drukarstwo, przemysł metalowo-maszynowy. Muzeum zajmuje część budynków dawnej fabryki sukna rodziny Büttner, jednego z większych zakładów włókienniczych dawnego Bielska.
Źródło:
Muzyka
Facebook
OPUSZCZONY BASEN 'START BIELSKO-BIAŁA (Dnia 22.12.08r)
=Filmik przedstawiający opuszczony basen w Cygańskim lesie Bielsko-Biała.
Bielsko-Biała -- film promocyjny
Film promocyjny przedstawiający jedno z najbardziej malowniczych miast południowej Polski -- Bielsko -- Białą. Wspaniała historia i tradycja przeplatająca się z nowoczesnością i dynamiką sprawia, iż doskonale czują się tu wszyscy, i starsze i młodsze pokolenie. Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Operacja Południe, Bielska Zadymka Jazzowa, Piknik Lotniczy, wjazd kolejką gondolową na szczyt Szyndzielnii oraz wiele innych atrakcji zapewni wszystkim wystarczający ogrom niezapomnianych chwil, aby podjąć decyzję o ponownej wizycie w stolicy Podbeskidzia.
Zamek książąt Sułkowskich - Bielsko Biała - Noc Muzeów 2017
Zamek książąt Sułkowskich - Bielsko Biała - Noc Muzeów 2017