„DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” Warsztaty w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie 2017 r.
Wspólne przędzenie i śpiewanie podczas warsztatów przędzenia w Pracowni Tkackiej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, 23-24 września 2017 r.
zmniejszone Kopia Muzeum Kultury Ludeowej Pomorza movie
KRADZIEŻ STULECIA - film promocyjny Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
Mikro-Polska: Swołowo (#6)
Przed wiekami na terenie dzisiejszego Pomorza dominowała zabudowa szkieletowa, zwana też szachulcową. Obecnie zachowało się jej stosunkowo niewiele, co nie dziwi, ponieważ tereny wiejskie przeszły w ciągu ostatnich dekad ogromne przeobrażenia, zarówno społeczne, jak również architektoniczne. Dlatego też Swołowo jest tak unikalnym miejscem na mapie Polski. W tej niewielkiej osadzie oddalonej od głównych dróg, zachowało się bowiem aż 70 szachulcowych zagród, w większości z XIX wieku. Stanowią unikalne, żywe Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, którego centralnym punktem jest Zagroda Albrechta. A samo Swołowo może śmiało walczyć o tytuł najpiękniejszej polskiej wsi. Przynajmniej, wg mojego skromnego zdania.
Link do zdjęć z Kwedlinburga:
~~~
Podróże po Polsce średnio znanej, mało znanej i zupełnie nieznanej. Recenzje miast, miasteczek, wsi i różnej maści zabytków. Subiektywne opinie i osądy okraszone ciekawostkami oraz wiedzą umiarkowanie użyteczną. Ciągłe poszukiwanie miasteczka idealnego.
W Polsce mamy ponad 950 miast. Które z nich jest najpiękniejsze? Aby odpowiedzieć na to pytanie, udałem się w podróż po naszym pięknym kraju. Odwiedzam mniejsze ośrodki, poznając ich zabytki, historię oraz współczesność. Zwracam uwagę na architekturę, przestrzeń miejską, porządek, czystość, tereny zielone, symbiozę z naturą i ogólnie, na to czy dane miejsce ma na siebie pomysł. Pamiątką po tym są reportaże oraz ranking Mikro-Polski, czyli rzecz unikalna w Polsce. Wydaje mi się, że po raz pierwszy ktoś próbuje usystematyzować tą trudną materię i rzetelnie odpowiedzieć na pytanie - jakie miasteczko jest w Polsce najpiękniejsze?
~~~
Zobacz pozostałe filmy:
Prolog, w którym opowiadam o sensie istnienia tego vloga:
Odcinek #1, Łagów, Perła Ziemi Lubuskiej i Miasto, które można zamknąć na noc:
Odcinek #2, Ostróda, czyli polska stolica Reggae, miasto, w którym przez pewien czas rezydował sam Napoleon Bonaparte:
Odcinek #3, Darłowo, czyli bodaj najpiękniejsze miasteczko nad Bałtykiem, przynajmniej nad polskim Bałtykiem:
Odcinek #4, Frombork, czyli miasto Mikołaja Kopernika, gotyckich zabytków oraz Harcerzy z ZHP, którzy pomogli przywrócić je do stanu używalności w ramach Operacji Frombork 1001:
Odcinek #5, Leszno, czyli miasto Stanisława Leszczyńskiego i jeden z najpiękniejszych przykładów na miejski barok, nie tylko w skali Wielkopolski, ale i całego kraju. A do tego, stolica żużla, dom Unii Leszno oraz miejsce, gdzie znaleźć można całkiem sporo zaskakujących atrakcji, takich jak chociażby darmowe Mini ZOO:
~~~
Nawigacja po odcinku:
0:07 Swołowo, czyli Stolica Krainy w Kratę
0:20 Jedyna wieś z zachowaną w pełni architekturą szachulcową
0:32 Wieś o układzie wrzeciona, czyli Owalnica
0:50 Kościół Gotycki w Swołowie, piękny wiejski kościółek
01:50 Swołowo to nie jest zamknięty skansen
02:20 Czym jest architektura szachulcowa, szkieletowa
03:56 Jak odróżnić szachulec od muru pruskiego i czym jest mur pruski
04:11 Szachulcowa architektura i jej zasięg
05:00 Trudny mariaż komunistów z Piastami
05:36 Kraina w Kratę i skąd się wzięła ta nazwa
06:06 Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, Zagroda Albrechta
08:06 Zachowało się 70 zagród w Swołowie
08:20 Czym są zagrody czterobudynkowe
09:32 Kwedlinburg zwany Quedlinburgiem, stolica szachulca
10:56 Czy zabudowa szachulcowa jest trwała?
Pomorze: ziemia, ludzie, historia, pamięć, tożsamość
Wystąpienie profesora Jana M. Piskorskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego, zorganizowane w ramach konferencji Dziedzictwo wsi pomorskiej – rady, przykłady, informacje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, 12-13 września 2014 r. Swołowo
Więcej tu:
Inauguracyjny wykład wygłosił prof. Jan M. Piskorski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor poczytnych publikacji przedstawił tysiącletnią historię Pomorza. Zwrócił uwagę na fakt, iż mamy obowiązek troszczyć się o zabytkową spuściznę nawet w przypadku, kiedy nie jest ona dziełem naszych przodków. - Tak to w historii bywało, że czasem ktoś przychodził na ziemie opuszczone przez kogoś innego i zaprowadzał własny porządek. Jeżeli te miejsca są wartościowe, to koniecznie winniśmy się o nie zatroszczyć. Bez względu na ich pierwotną przynależność – powiedziała Marta Szymczyk z Fundacji Wspomagania Wsi.
nie mogę zapomnieć.wmv
fragment koncertu z okazji otwarcia Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie 27 maja 2012 r.
Kawa, czy herbata? - Gospodarstwo bogatego chłopa z lat 30.
Wizyta w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Jak wyglądały w przeszłości nadmorskie domy? [!!!]
UWAGA: Aktualne wydania Pytania na śniadanie znajdziesz na profilu iTVP:
DOŁĄCZ DO NAS:
POLECAMY:
Co nowego?
INNE NASZE KANAŁY:
iTVP
SerialeTVP
The Voice of Poland:
PublicystykaTVP
Bitwa na głosy TVP
TVP Kultura PL
MuzykaTVP
rodzinka.pl
DzieciTVP
Strona TVP
JESTEŚMY TEŻ TUTAJ:
Strona TVP VOD:
Facebook:
Twitter:
Instagram:
INNE NASZE KANAŁY:
TVP VOD:
The Voice of Poland:
SerialeTVP
DzieciTVP
PublicystykaTVP
Pomorska Kraina w Kratę
Wystąpienie pani Marzenny Mazur, dyrektora Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, zorganizowane w ramach konferencji Dziedzictwo wsi pomorskiej – rady, przykłady, informacje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, 12-13 września 2014 r. Swołowo
Więcej tu:
Jak dawniej bawiły się dzieci
W Zagrodzie Albrechta Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w sobotę i niedzielą odbywa się Dziecięca Zagroda pod hasłem „Podwórko opowieści”.
Więcej -
Swołowo
Swołowo to miejscowość położona nieopodal Słupska, z zachowanym do dziś owalnym kształtem najstarszej części osady oraz pięknym budownictwem. Miejsce to warto zobaczyć nie tylko ze względu na walory historyczne, ale przede wszystkim na niezwykłą urodę zarówno samej wsi, jak i najbliższej okolicy.
A według Was jakie mniejsze miejscowości i wsie w naszym regionie warto odwiedzić? ;)
Produkcja:
O mieszkaniu w zabytkowej chacie (checzy) w Swarzewie
O mieszkaniu w zabytkowej chacie (checzy) w Swarzewie, gm. Puck - Wiesław Stępień
Debata na temat możliwości ochrony i zachowania architektury wsi pomorskiej, zorganizowana w ramach konferencji Dziedzictwo wsi pomorskiej – rady, przykłady, informacje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, 12-13 września 2014 r. Swołowo
Więcej tu:
Tłumy gości na Festiwalu Gęsiny w Swołowie
Festiwal gęsiny w Swołowie potrwa trzy dni. Degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ produktów wiejskich, a do tego występy zespołów muzycznych, pokazy gotowania, darcie pierza i zabawy dla dzieci - to najważniejsze punkty imprezy, która już po raz szósty odbędzie się w swołowskim muzeum od 9 do 11 listopada.
Święto Szparagów w Swołowie
W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie po raz piąty zorganizowano Szparagowe Święto.
Skansen w Swołowie
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku otworzy swój drugi skansen - w Swołowie.
2 lata Wędrownej Akademii Kultury
Szukając Blockskaten, osady z XIX wieku przy Swołowie koło Ustki.
W ramach pracy nad Kroniką Gminy Słupsk szukaliśmy pozostałości po jednej z osad wsi Swołowo.
Kościoły ryglowe Ziemi Szczecińskiej - niedokończony projekt
Wystąpienie Janusza Leszka Jurkiewicza ze Stowarzyszenia Zachodniopomorskie Dziedzictwo Kulturowe wygłoszone zostało w ramach sesji Miejsca, architektura, zasoby, turystyka... podczas konferencji Dziedzictwo wsi pomorskiej – rady, przykłady, informacje. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, 12-13 września 2014 r. Swołowo
Więcej na
Mieszkańcy Wysokiej Zaborskiej dwa tygodnie po wichurach. Baliśmy się, że świat o nas zapomniał
Wysoka Zaborska. Zaledwie siedem domów i trzydziestu mieszkańców, do których nie dojeżdża żaden PKS. Wieś, gdzie ludzie poczuli, że po nawałnicy pustoszącej Pomorze świat o nich zapomniał. Pierwsza pomoc dotarła do Wysokiej dopiero po trzech dniach, gdy mieszkańcy wsi sami zdążyli oczyścić z drzew jedną z trzech prowadzących do wsi dróg.
Subskrybuj kanał:
Więcej wideo:
Dowiedz się więcej:
Polub nas na Facebooku:
Obserwuj nas na Twitterze:
Swołowo. Gęsia niedziela w zagrodzie Albrechta
Niedzielna impreza w Swołowie koło Słupska odbyła się po raz drugi. Nawiązuje do jesiennego zwyczaju bicia gęsi w okolicach dnia św. Marcina.
I Regionalny Konkurs Nalewek w Swołowie
I Regionalny Konkurs Nalewek w Swołowie
Chlebek w muzeum pieczony
11 października 2014 roku, kadra naszego przedszkola wyjechała do Swołowa, aby w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych „Pokaż mi co w garnku masz” – co dawniej jadano na pomorskiej wsi. Nasza przygoda z kuchnią pomorską zaczęła się od pokazu materiałów multimedialnych i prelekcji kierownika Oddział Etnografii – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku pana Dawida Gonciarza. Zapoznałyśmy się z tradycyjnym jadłospisem wiejskim – składnikami potraw, przyprawami i rodzajami napojów. Następnie przeszłyśmy do budynku gospodarczego z piecem chlebowym, gdzie uczestniczyłyśmy w wyrabianiu i formowaniu chleba. Warto tu dodać, że upieczony chlebek, zabrałyśmy do domu, ku uciesze naszych rodzin. Kulinarne działania zakończyłyśmy smażeniem racuchów drożdżowych na starej kaflowej kuchni. Później konsumpcja przy ognisku, gdzie szczególnie głodni uczestnicy mogli również upiec sobie przywiezioną kiełbaskę. Od maja 2012 roku Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oferuje możliwość zwiedzania 13 pieczołowicie zrewitalizowanych zabytkowych obiektów budownictwa wiejskiego, wzniesionych w konstrukcji szkieletowej, znajdujących się w samym środku „żyjącej” wsi. Nam zabrakło czasu na zwiedzenie wszystkich obiektów, koniecznie więc musimy do Swołowa, choć jeszcze jeden raz powrócić.