Muzeum Nikifora W Krynicy Zdrój - Lipiec 2016
Wernisaż dzieł Nikifora rozpoczął obchody 20.lecia muzeum
Wernisaż dzieł Nikifora rozpoczął obchody 20.lecia muzeum – Krynica-Zdrój 31 stycznia 2015 r.
W budynku Romanówka od grudnia 1994 r. mieści się Muzeum Nikifora. Z okazji obchodów 20.lecia istnienia placówki odbyła się w sobotę uroczystość połączona z wernisażem wystawy najcenniejszych dzieł Nikifora.
Józef Lizoń Rzeźbiarz ludowy ze wsi Rogi Krynica-Zdrój, Muzeum Nikifora 28 kwietnia 2017 r.
Józef Lizoń Rzeźbiarz ludowy ze wsi Rogi
Krynica-Zdrój, Muzeum Nikifora 28 kwietnia 2017 r.
Wystawa zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej artysty. W trakcie wernisażu wystąpiła kapela regionalna z Podegrodzia.
Wystawa Harasymowicz u Nikifora
Wernisaż wystawy Harasymowicz u Nikifora z udziałem żony poety Marii Harasymowiczowej. Zorganizowali Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
17 października 2015 r.
Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju
Bulwary Dietla i Deptak w Krynicy Zdroju
Bulwary Dietla – ciągną się wzdłuż potoku Kryniczanka, równolegle do deptaku. Właśnie wzdłuż tej ulicy znajdują się najstarsze zabytkowe wille i pensjonaty. Od strony Starego Domu Zdrojowego stoją kolejno: „Romanówka”(budynek powstały w II połowie XIX w. Obecnie mieści Muzeum malarstwa Nikifora), „Węgierska Korona”(zbudowana w stylu pseudoszwajcarskim, pochodzi z roku 1880, dziś mieści pizzerię i kawiarnię), „Świteź”(również z 1880 r.), „Kosynier”(z roku 1880, obecnie od roku 1959 jest siedzibą Filii Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Sączu), „Małopolanka”(jej wnętrza przywodzą na myśl atmosferę lat 20-tych ubiegłego stulecia), „Willa Białej Róży”(zbudowana w roku 1855, mieści kawiarnię „Maleńka” i restaurację „Krynicka” oraz zakład fotograficzny i sklep z artykułami regionalnymi),
„Witoldówka”(wzniesiona w roku 1888. Właśnie tu znajdował się słynny Zakład Dietetyczny doktora Bolesława Skórczewskiego leczący choroby układu pokarmowego, serca, otyłość i cukrzycę. Po serii tragicznych pożarów niszczących kilka innych drewnianych zabytkowych pensjonatów „Witoldówka” została przebudowana, lecz murowany budynek przykryto zgodnie z pierwotnym wyglądem drewnianym szalunkiem zabezpieczonym przed ogniem), „Wisła”(koniec XIX w.) i „Biały Orzeł”(1857r.). Puste posesje obok „Węgierskiej Korony” i „Białej Róży” to miejsca po dwóch strawionych pożarem zabytkowych willach. Pierwsza – „Litwinka” – spłonęła w 1968r. Druga to okazała „Tatrzańska”, którą ten sam los spotkał 4 marca 1987r. (wybudowana w roku 1855 pierwotnie nosiła nazwę „Pod Lwem”i należała do najlepszych pensjonatów w Krynicy).
------------------------
Info:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Korzystaj z muzyki:
#KrynicaZdrójDeptak#KrynicaZdrójBulwaryDietla#MariaKalinowska3#MuzykaYouTube
❄️ BEST WINTER TRIP EVER ❄️????KRYNICA ZDRÓJ????
instagram: @karolinasamson
a tam zdjęcia, które nie wyświetliły się w filmie i dużo więcej :)
MUZEUM NIKIFORA
KARCZMA ŁEMKOWSKA
Trip Advisor
JAWORZYNA KRYNICKA
zapraszam również na
blog:
FB:
Krynica-Zdrój: Wernisaż w Romanówce (2012)
27 lipca br. w godzinach przedpołudniowych w krynickim Muzeum Nikifora (oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) na Bulwarach Dietla, otwarto wystawę „Jesteśmy. Wystawa prezentuje twórczość artystów-pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Nowym Sączu -- Zawadzie. Trzeba dodać, że twórczość plastyczna stosowana jest, jako element terapii ludzi niepełnosprawnych i jest działaniem praktykowanym powszechnie w tego typu ośrodkach. W Zawadzie wprowadzono ją w latach 90-tych i była na one czasy działaniem nowatorskim. Inicjatorami zajęć byli wówczas sądeccy plastycy: Franciszek Palka i Fryderyk Kotkowski (zm. tragicznie w 1999 roku). Obecna wystawa w Romanówce twórców z Zawady, jest drugą (pierwsza miała miejsce w 1997 r.) prezentacją ich twórczości i potrwa do 19 sierpnia.
Trzeba wspomnieć, że wśród uczestniczących osób w warsztatach na przestrzeni lat, ujawniło się kilkanaście autentycznych talentów plastycznych. Wybitnie uzdolnieni twórcy; obdarzeni malarską intuicją, cechą która była znamienną u słynnego Nikifora, to choćby Tadeusz Janczy, Stanisław Niewola, czy Zdzisław Janeczek.
Wernisażowi wystawy towarzyszył śpiew i gra na gitarach Marii Gurgul (Stronie k/Limanowej) i Aleksandry Krokosz (Mochnaczka Wyżna).
(BB)
MHK - Sabina Wawerla-Długosz o wystawie 'NIKIFOR - Samotność w Krynicy' - 23062018 - red J Granowski
Nikifor. Samotność w Krynicy.
Wystawa czasowa 23.06 – 12.08.2018r.w Muzeum Historii Katowic , ul. Szafranka 9.
O wystawie rozmawiam z Sabiną Wawerlą-Długosz z MHK.
Nikifor (Epifaniusz Drowniak) – 1895- 1968, malarz naiwny, Łemko z Krynicy Wsi.
Swoje obrazy podpisywał zawsze słowami „NIKIFOR MALARZ-NIKIFOR ARTYSTA” i pod tym właśnie imieniem wszedł na zawsze do historii sztuki polskiej i światowej. Przez dziesiątki lat wędrował po Krynicy z charakterystyczną, drewnianą walizeczką, w której ukryty był jego warsztat pracy.
Wszyscy jesteśmy dziećmi Rozmowa z Danielem Zasadą – Muzeum Zabawek w Krynicy
Wszyscy jesteśmy dziećmi
Rozmowa z Danielem Zasadą – Muzeum Zabawek w Krynicy
Krynica-Zdrój: Muzeum Romanówka
wystawa Czarnogóra
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
Opis
Muzeum NIKIFORA W KRINICY
Krynica Zdrój 2012, jakiej już nie ma :( www.fotomazur.pl Fotograf Jasło
Krynica z 2012 roku ,pijalnia przed remontem,przepiękna palmiarnia,której już nie ma.
FotoMazur-Jasło,fotomazur.pl Tel.503320292
Niepowtarzalna Krynica-Zdrój
Znana ze swoich uzdrawiających pijalni wód, wspaniała miejscowość, idealna dla narciarzy. Nikt tam się nie nudzi, odwiedź Muzeum Nikofora. Zobacz Muzeum Zabawek sprawdź czym bawiły się dzieci w przeszłości. Przejedź się na Górę Parkową i obcuj z naturą gdzie zwierzęta są tuz obok a dzieciaki znajdą tam mnóstwo rozrywek. Wypróbuj stoki narciarskie. Zabierz niepowtarzalne wspomnienia z tej fantastycznej miejscowości.
Piękne miejsca - Krynica, Muszyna, Piwniczna (muz. A. Vivaldi)
Muzyka: A. Vivaldi - Wiosna z cyklu 4 Pory roku (cz. I Allegro non molto)
Krynica - Zdrój - miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, położone w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Krynicę otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika. To właśnie z tym miejscem można skojarzyć nazwisko śpiewaka Jana Kiepury oraz malarza Nikifora, którego imieniem nazwano znajdujące się tutaj muzeum.
Muszyna - miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Muszyna posiada status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi odwiertami i rozlewniami wód mineralnych. Znajdują się tam pijalnie wody mineralnej, sanatoria uzdrowiskowe i baseny oraz parki. Muszyna położona jest w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości około 450 m n.p.m.
Piwniczna - Zdrój - miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Piwniczna leży nad rzeką Poprad i jest często odwiedzana przez turystów ze względu na swoje położenie, dzięki któremu stała się jednym z uzdrowiskowych miast Polski.
Otwarcie Gmachu Głównego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Uroczystość oddania do użytku siedziby Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - Gmachu Głównego przy ul. Jagiellońskiej 56.
27 kwietnia 2018 r.
W kwietniu 2016 r. Muzeum nabyło od Banku Zachodniego WBK zabytkową kamienicę przy ul. Jagiellońskiej 56 i w ciągu niespełna dwóch lat – dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – odrestaurowało i zaadaptowało do swoich potrzeb.
Gmach Główny jest najmłodszą, ósmą placówką w strukturze Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W mieście funkcjonują jeszcze: Dom Gotycki, Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie, Sądecki Park Etnograficzny oraz Miasteczko Galicyjskie. Placówki zamiejscowe to: Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu i Muzeum Pienińskie w Szlachtowej.
Budynek przy ul. Jagiellońskiej 56 wzniesiono w roku 1912 dla Banku Austro-Węgierskiego wg planu krakowskiego architekta Teodora Hoffmanna. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pod adresem Jagiellońska 56 urzędowały polskie banki. Elegancki gmach przetrwał próbę czasu i został wpisany na listę zabytków. Podlega więc ochronie i zgodnie z przepisami konserwatorskimi został wyremontowany.
Dziejom Nowego Sącza w okresie od autonomii galicyjskiej do zakończenia II wojny światowej poświęcona jest jedna z nowych wystaw stałych. Oddzielną salę przeznaczono na galerię-pracownię Bolesława Barbackiego, znakomitego sądeckiego portrecisty.
Krynica Zdrój Zima Prezentacja 2012
Krynica-Zdrój zaprasza do uzdrowiska na wypoczynek zimowy. Jaworzyna Krynicka corocznie uznawana w plebistytach narciarzy za najlepszą stację narciarską w Polsce oferuje 12 km ratrakowanych tras narciarskich o zróżnicowanycm stopniu trudności. Posiada najdłuższą oświetloną trasę rodzinną o długości 2600 metrów. Rozbudowana infrastruktura (kolej gondolowa, 2 wyciągi krzesełkowe, liczne orczyki) wyeliminowały kolejki do wyjazdu na górę. Wystarczająca ilość miejsc parkingowych, baza gastronimiczna, noclegowa, szkółki narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu ułatwiają sprawne korzystanie narciarzy ze stacji narciarskiej. Na Słotwinach znajdują się kolejne dwie stacje narciarskie Centrum Narciarskie Azoty oraz Krynica Słotwiny. Dla początkujacych narciarzy polecany jest wyciąg w centrum uzdrowiska Henryk. W pobliskim Tyliczu (6 km) godnym uwagi jest stale modernizowany kompleks Tylicz Ski.
Krynica-Zdrój w okresie zimowym to nie tylko oferta narciarska. Zapraszamy do całorocznej areny lodowej na mecze hokejowe zespołu Krynickiego Towarzystwa Hokejowego oraz na ślizgawki. Dreszczyk emocji dostarcza również przejażdżka torem sankostrady o długości 1 km. Od sezonu 2011 zapraszamy do korzystania z trasy narciarstwa biegowego łączącego Górę Parkową w centrum uzdrowiska z Centrum Narciarstwa Tylicz Ski.
W Tyliczu można również skorzystać z całorocznego toru gokartowego.
Dla miłośników aktywnego wypoczynku mamy w zanadrzu Krynicki Park Linowy, skutery śnieżne, psie zaprzęgi czy też centrum fitness. Dla najmłodszych polecamy atrakcje na szczycie Góry Parkowej.
A dla wytchnienia polecamy wizytę w Muzeum Zabawek, Muzeum Nikifora jak również Orkiestrę Zdrojową, która pięć dni w tygodniu umila pobyt swoimi aranżacjami muzycznymi. Niezpomnianym przeżyciem będzie z pewnością przejażdżka wieczorową porą z pochodniami saniami, górskimi szczytami wraz z góralską biesiadą przy ognisku.
Jeżeli ktoś potrzebuje znaleźć w tym okresie nocleg w Krynicy zapraszamy na stronę internetową Krynickiej Organizacji Turystycznej krynica.org.pl gdzie mnożna znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę pobytową.
Można również zatelefonować do Krynickiego Centrum Informacji Turystycznej tel: 18 472 5577.
Serdecznie zapraszamy na wypoczynek zimowy do Perły Uzdrowisk Polskich Krynicy-Zdrój.
Krynicka Organizacja Turystyczna
Impuls #100 Kraków - Krynica
45we-018 Setny Impuls Newagu relacji Kraków - Krynica odjeżdża ze stacji Nowy Sącz w kierunku Piwnicznej. 27.03.2017.
Wernisaż w pijalni Jana w Krynicy Zdroju
Dwa wernisaże uwerturą do rozpoczynającego się Festiwalu Kiepury.
Kazimierz Idzi - rzeźba w drewnie i w kamieniu / wystawa
Wystawa „Kazimierz Idzi. Rzeźba w drewnie i w kamieniu”.
Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju.
Kurator wystawy: Zbigniew Wolanin
Wystawa czynna od 22 kwietnia do 11 września 2016 r.