MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH ZDROJU
Duszniki Zdrój to malowniczo położona miejscowość na Dolnym Śląsku w powiecie kłodzkim, która przyciąga turystów nie tylko ze względu na swoje walory uzdrowiskowe, ale również na wyjątkowe atrakcje, do których z pewnością zaliczyć można Muzeum Papiernictwa obchodzące w tym roku swój jubileusz 50-lecia istnienia. Przez szereg lat miejsce to zrewitalizowało się tworząc nowe atrakcje przyciągające tysiące odwiedzających z całej Polski, Europy, czy nawet Świata.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – placówka muzealna Samorządu Województwa Dolnośląskiego w miejscowości Duszniki-Zdrój, utworzona w 1968 r. w starym XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką.
Młyn papierniczy w Dusznikach to zabytek techniki. Elementami charakterystycznymi dla papierni są dach kryty gontem, zakończony od zachodu barokowym szczytem wolutowym oraz oryginalny pawilon wejściowy w kształcie wieży, a we wnętrzach budynku – polichromia z XVII–XIX stulecia. Obiekt posiada dużą wartość historyczną w skali Polski i jest jednocześnie ciekawą atrakcją turystyczną. 20 września 2011 młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju decyzją Prezydenta RP uzyskał status pomnika historii. Obecnie trwają starania o wpisanie zabytkowej papierni na listę UNESCO.
----------------
Więcej informacji na stronie:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Zostaw???? - za wszystko bardzo dziękuję rewanżując się tym samym
▶ Korzystaj z muzyki:
- Outside Visitors - Sarah, The Illstrumentalist
#MariaKalinowskaPoland#DusznikiZdrójMuzeumPapiernictwa#MuzykaYouTube
#Muzeum #Papiernictwa #Duszniki Zdrój #papiernia #papier #produkcja #czerpanie papieru
#Muzeum #Papiernictwa #Duszniki Zdrój #papiernia #papier #produkcja papieru
Museum of Paper, Poland. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
Printmaking Exhibition. Christophoros Katsadiotis - Katarzyna Szeluk. 2012
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju z lotu ptaka
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju z lotu ptaka
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, popularnym uzdrowisku w województwie dolnośląskim, mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym, będącym unikatowym zabytkiem techniki.
Historię dusznickiego młyna tworzyli papiernicy z rodów Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. Pierwsze wzmianki o papierni w Dusznikach-Zdroju są datowane na drugą połowę XVI wieku, niemniej najważniejszy budynek w kompleksie, pełniący niegdyś funkcje mieszkalno-produkcyjne, wzniesiono w 1605 roku. Z kolei przylegającą do młyna drewnianą suszarnię papieru oraz pawilon wejściowy wybudowano prawdopodobnie w XVIII wieku.
W XVII wieku papiernia w Dusznikach-Zdroju należała do najwyżej cenionych na Śląsku, co potwierdza fakt, że posiadała monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów. W XVIII wieku papiernia została znacznie rozbudowana i zmodernizowana, a ponadto zainstalowano w niej nowoczesne urządzenia papiernicze.
Papier w Dusznikach-Zdroju produkowano do 1937 roku. Dwa lata później ostatni właściciel papierni Karl Wiehr przekazał ją miastu z intencją utworzenia w młynie regionalnego muzeum techniki. Papiernia trafiła jednak w ręce władz polskich dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Zabytkowy budynek był opustoszały i zniszczony, natomiast z dawnych urządzeń papierniczych zachowały się jedynie wieszaki do suszenia tektury oraz kilka form do czerpania papieru. Częściowo ocalały również niektóre elementy wystroju papierni, w tym cenne malowidła na ścianach i stropach, pochodzące z XVII, XVIII i XIX wieku.
Dusznicka papiernia została przekazana fabryce papieru w Młynowie koło Kłodzka, której dyrektor rozpoczął remont budynku z zamiarem szybkiego uruchomienia produkcji. Niestety jego śmierć przerwała dalsze prace, zaś pozbawiony opieki obiekt niszczał przez kolejnych kilka lat.
W 1953 roku władze miasta na nowo zainteresowały się dużym, lecz popadającym w ruinę budynkiem papierni, jednak przeforsowanie idei odnowienia młyna jako zabytku techniki, unikanie przekazania obiektu na magazyn owoców, zapobieganie jego wyburzeniu, aż w końcu jego remont zajęły w sumie kilka lat. Mimo przeszkód, wspólnym wysiłkiem polskich papierników oraz miłośników zabytków, w Dusznikach-Zdroju powstało żywe muzeum gromadzące eksponaty dawnej techniki papierniczej i przetwórstwa papierniczego.
Choć prace remontowe i adaptacyjne wciąż trwały, 26 lipca 1968 roku minister leśnictwa i przemysłu drzewnego Roman Gesing dokonał oficjalnego otwarcia części Muzeum Papiernictwa. Pokazową produkcję papieru czerpanego uruchomiono w 1971 roku, drukarnię typograficzną w 1974 roku, a nową ekspozycję przedstawiającą wyroby polskiego przemysłu papierniczego - dwa lata później.
Obecnie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest jednym z ważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej - rocznie odwiedza je nawet 70 tysięcy osób.
Więcej naszych filmów znajdziecie na:
Bądź na bieżąco i polub nas:
Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl
PIENIĄDZ CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ - NOWA WYSTAWA W MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH - ZDROJU
We wrześniu 2019 r. minęła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. Muzeum Papiernictwa w ramach wspomnianej rocznicy realizuje specjalną wystawę czasową Pieniądz czasów II wojny światowej.
W sali wystaw czasowych dusznickiego młyna papierniczego zobaczymy banknoty drukowane przez okupanta w Generalnej Guberni (tzw. „młynarki”), banknoty drukowane przez rząd polski na emigracji w Londynie, banknoty Getta Łódzkiego (tzw. „chaimki”), banknoty władz komunistycznych wydrukowane przez Stalina w 1944 r., a także te, będące w obiegu w obozach jenieckich dla żołnierzy polskich.
Prezentowane pieniądze Muzeum zakupiło do swojej kolekcji w ramach programu Muzealne Kolekcje, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa przybliży ponadto postacie i wydarzenia stanowiące chlubę polskiej historii z okresu drugiej wojny światowej. Do wydarzeń takich zaliczyć należy m.in. udaną akcję wywiezienia polskiego złota na zachód Europy we wrześniu 1939 r., jak i brawurowo przeprowadzone przejęcie 110 milionów zł, dokonane przez żołnierzy Armii Krajowej w sierpniu 1943 r. Młodsza część zwiedzających dowie się także jak wyglądał symbol Polski Walczącej, kto był jego autorem i dlaczego w tym znaku wykorzystana została kotwica.
Wystawę „Pieniądz czasów II wojny światowej” będzie można zwiedzać do 30 listopada br. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Głównym sponsorem ekspozycji jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Night in my RV at Duszniki Zdroj, Poland
Driving through Lower Silesia, Poland, I find a nice spot to stop for the night. However before turning in for the night, I go out for a walk around Duszniki Zdrój taking in a seventeenth century paper mill and the main square of the town.
Bringing the history of paper to life
Old paper mill & Museum of Papermaking in Duszniki-Zdroj, Poland.
Paper mills in Duszniki-Zdroj (PL) and Velke Losiny (CZ)
A film promoting paper mills in Duszniki-Zdrój (Poland) and Velké Losiny (Czech Republic). Implemented as part of the micro-project Following common heritage (2018) co-financed by the European Regional Development Fund as part of the Interreg V-A Czech Republic - Poland 2014-2020 program and from the government budget via the Glacensis Euroregion.
Leading partner of the project: Velké Losiny Munipalicity
Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju - siedziba Muzeum Papiernictwa
Na szlakach historii - Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
2018 Duszniki-Zdrój
Kolorowa fontanna
Muzeum Papiernictwa Duszniki Zdrój
W XVII-wiecznym młynie papierniczym,
unikatowym zabytku techniki mieści się
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Mamy w domach setki różnych książek; czarno-białych, kolorowych, w miękkich i twardych oprawach, w wydaniach albumowych i na kredzie. Wszyscy wiemy, że druk wynalazł Gutenberg. Ale czy wiemy kto wynalazł papier, który tworzy każdą książkę? Czy wiemy dlaczego królowie wydawali specjalne edykty nie pozwalające na sprzedaż starych ubrań poza królestwo? W jaki sposób powstawały kiedyś kartki papieru? Kim był Louis Nicolas Robert i w jaki sposób zrewolucjonizował produkcję papieru? Czytając książki, interesując się historią – warto to wiedzieć. A skąd można się tego dowiedzieć? Z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój – jedynego takiego miejsca w Polsce. Ponieważ wakacje wciąż trwają, polecamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. To również jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie dzieci mogą same wyprodukować papier czerpany poznając całą „metodę produkcyjną”.
ŚWIĘTO PAPIERU W DUSZNIKACH ZDROJU
W ostatni weekend lipca w Dusznikach Zdroju po raz 18-ty obyło się Święto papieru w ramach obchodów 50-lecia Muzeum Papiernictwa. Dla odwiedzających przygotowano liczne atrakcje i konkursy. Można było wziąć udział w warsztatach i samemu wykonać pamiątkę, obejrzeć stałe wystawy i dowiedzieć się jak zmieniał się proces czerpania papieru. Ciekawostką była prezentacja druku przy pomocy zrekonstruowanej prasy drukarskiej Gutenberga. Dopełnieniem atrakcji były stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Gwiazdą tegorocznej edycji był zespół „Wolna Grupa Bukowina”.
Museum of Papermaking in Duszniki-Zdroj
Polanica Zdrój & Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Polanica Zdrój – miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry (południowo-wschodni kraniec Gór Stołowych), a południowa część miasta (dzielnica Sokołówka) na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry.
Miejscowość należała do hrabstwa kłodzkiego. W latach 1945–1954 była także siedzibą wiejskiej gminy Polanica Zdrój, a w latach 1975–1998 należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego.
-----------------
Informacje ze strony:
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – placówka muzealna Samorządu Województwa Dolnośląskiego w miejscowości Duszniki-Zdrój, utworzona w 1968 r. w starym XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką.
----------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Korzystaj z muzyki:
- Kevin MacLeod: Five Card Shuffle
– na licencji Creative Commons Attribution
(
Źródło:
Wykonawca:
#PolanicaZdrój#MuzeumPapiernictwaDusznikiZdrój#MariaKalinowska3#MuzykaYouTube
DUSZNIKI ZDRÓJ - MUZEUM PAPIERU
Promocja miasta oraz Muzeum Papieru w Dusznikach Zdroju na antenę Discovery Historia.
Działalność Studia-W
KATEGORIA: Reklama, film promocyjny, rekonstrukcja
Wyróżnienie dla Muzeum Papiernictwa
W ramach ogólnopolskiego konkursu pt. „Zabytek Zadbany” w kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju otrzymało wyróżnienie.