Zamek Piastów Śląskich w Brzegu -zwiedzanie 15.07.2017
Rezydencja Piastów śląskich powstała w XIII w, obecnie siedziba Muzeum Piastów Śląskich
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu 15.07.2017
Rezydencja Piastów śląskich powstała w XIII w, obecnie siedziba Muzeum Piastów Śląskich
muzyka :Enigma - T.N.T. For The Brain
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu z lotu ptaka
Dni Ksiestwa Brzeskiego 2014 - Muzeum Piastów Śląskich 04.05.2014
Museum of the Silesian Piast in Brzeg
Museum der schlesischen Piasten an der Brzeg
Muzeum Slezské Piast v Brzeg
Музей Силезского Пяст в Бжег
Mały klip z Dni Księstwa Brzeskiego , ten z dnia 04.05.2014 z Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu .Bardzo pochwalić należy darmowy wstęp do Muzeum Piastów Śląskich w Zamku fundowany przez Burmistrza Miasta , to duży plus dla mieszkańców Brzegu.
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu nazywany śląskim Wawelem. Pierwsze informacje z 1235 roku. Wpierw był siedzibą książęcych namiestników. W 1311 roku zostało wyodrębnione księstwo brzeskie, a zamek stal się siedzibą książęcą. Obecny renesansowy wygląd wygląd zamek brzeski zyskał w XVI wieku. Przebudowę zamku na wzór wawelskiego zamku rozpoczęto za panowania Fryderyka II Legnickiego (1480-1547) a zakończono za rządów Jerzego II (1523-1586). Jego wizerunek oraz jego żony Barbary Hohenzollern (1527-1595) córki Joachima II Hektora, elektora Brandenburgii zdobią fronton wejściowy do zamku. W 1675 zmarł ostatni przedstawiciel linii śląskiej Piastów, Jerzy Wilhelm (urodzony w 1660 roku w Oławie), książę legnicki i brzeski. Od tamtej pory rozpoczął się okres upadku budowli. Nie doznała ona jednak większych zniszczeń. Pełniła rolę karczmy, koszar i magazynu. W 1922 roku usunięto stamtąd magazyn, przeprowadzając drobne prace konserwatorskie. Do końca II wojny światowej mieściło się tam Muzeum Miejskie. W 1945 roku wraz z cofaniem się frontu zamek ulega uszkodzeniu. W 1952 r. otwarto tu obecne muzeum noszące Muzeum Piastów Śląskich. W latach 1966–1990 budowlę odbudowano na wzór stanu z XVI w. Odnowiono Bramę Wjazdową, krużganki i kilka sal.
Muzyka: Renaissance Castle, Doug Maxwell/Media Right Productions
Baroque Coffee House, Doug Maxwell/Media Right Productions
Kevin MacLeod: Brandenburg Concerto No4-1 BWV1049 - Classical Whimsical – na licencji Creative Commons Attribution (
Źródło:
Wykonawca:
Potomkowie Piastów żyją we Włocławku. Wykład o genealogii Michała Golubińskiego
Wspieraj Stowarzyszenie Dziennikarzy Włocławskich!
Wspieraj niezależne dziennikarstwo!
Darowizny:
► Bank (w tytule przelewu DAROWIZNA) – nr konta: 96 1600 1462 1839 1269 6000 0001 (BGŻ BNP Paribas)
► Paypal (w tytule przelewu DAROWIZNA) -
Subskrybuj nasz kanał:
►
2017-08-21 Brzeg Zamek Piastów Śląskich
ZDJĘCIA:
Powstanie w Brzegu
Desperaci -- nieznana historia PRL-u
Mauzoleum Piastów Śląskich we Wrocławiu
Nasze uczennice otrzymały II miejsce w konkursie Sobótka Językowa na Uniwersytecie Wrocławskim za film reklamujący miejsca związane z historią Wrocławia. Serdecznie gratulujemy!!!
Mauzoleum Piastów Śląskich we Wrocławiu
Zamek Piastowski w Brzegu
Perła renesansu. Rezydencja powstała w XIII w. a obecny wygląd zawdzięcza księciu Jerzemu II, który wraz z żoną Barbarą dokonali przebudowy obiektu na styl renesansowy, wzorując się na Zamku Królewskim na Wawelu ( zwany również śląskim Wawelem ).
Muzyka : Rondò Veneziano
Piastowie Śląscy - Brzeg 2015
12.09.2015, II Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna na Zamku Piastów Śląskich w Brzeg (cz. 18): słowo wstępne przed oprowadzaniem po Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Paweł Kozerski, dyrektor muzeum
Poprzedni punkt programu konferencji (cz. 17):
Następny punkt programu konferencji (cz. 20):
Wszystkie nagrania z konferencji:
Grafika konferencyjna: Paweł Szymański. Nagranie i montaż wideo: Maciej Róg.
© 2015 Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu - Mały Wawel - widok z drona
Śląski Wawel - zamek książąt piastowskich w Brzegu
Zamek książąt piastowskich w Brzegu to efektowny, wspaniały zamek o renesansowym kształcie. Zwany jest Śląskim Wawelem, gdyż zrekonstruowane krużganki przywodzą na myśl te z Krakowa. Brzeski zamek to przepiękny, bardzo cenny zabytek. Z zewnątrz największe wrażenie sprawia bogato zdobiona fasada budynku bramnego, z kamiennymi figurami Piastów rzeczywistej wielkości, będąca najznakomitszym zabytkiem renesansu w Europie Środkowej.
Zamek Świecie (4K/UHD)
Zamek Świecie
4K/UHD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music: MANCY from the site:
Za Wikipedią (
Zamek zbudowany został przez Zakon krzyżacki po roku 1335 z inicjatywy Güntera von Hohenstein. Powstał w nowym miejscu, nie związanym z grodem księcia Świętopełka II, który przypuszczalnie znajdował się wcześniej na przedzamczu. Było to założenie dwuczłonowe, składające się z otoczonego parchamem domu konwentu i przedzamcza. Od zachodu dostępu do zamku broniło ufortyfikowane miasto, w to miejsce przeniesione z pierwotnej lokalizacji na skarpie po 1338 roku, a więc w tym samym okresie kiedy wznoszono zamek. Był to jedyny zamek wodny na terenie państwa krzyżackiego. Fundamenty wskazują, że planowano zbudować zamek czteroskrzydłowy, ale zrealizowano jedynie dwa skrzydła. Charakterystyczną cechą zamku w Świeciu były cztery cylindryczne baszty w jego narożach. Był siedzibą komturów. Oblegany w 1410 roku. W czasie wojny trzynastoletniej przejściowo w rękach polskich. W latach 1461–1502 był własnością rady miejskiej Torunia. W latach 1508–1772 funkcjonował jako siedziba polskich starostów królewskich W 2 połowie XVI wieku przebudowany w stylu renesansowym przez kasztelana chełmińskiego Jerzego Konopackiego. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, nie został odbudowany. Rozebrany częściowo przez władze pruskie po 1772 roku. Od 1859 r. rozpoczęto prace zabezpieczające ruinę, a częściowa odbudowa zamku nastąpiła po II wojnie światowej. Od 1875 r. aż do I wojny światowej zamek znajdował się pod administracją władz budowlanych (Königliche Strobauverwaltung). W tym czasie, tj. w latach 1877–1878, przeprowadzono wstępne prace zabezpieczające. W końcu XIX w. konserwator prowincji zachodniopruskiej, Johann Heine, wysunął propozycję przeprowadzenia konserwacji ruin zamku systemem Cohausena, w wyniku czego korony murów zostały pokryte betonowymi czapami. Na początku XX w. Konrad Steinbrecht przeprowadził inwentaryzację ruin zamku. Wynika z niej, że ocalałe do 2/3 wysokości północne skrzydło posiadało częściowo zachowaną narożną wieżę północno-wschodnią i całkowicie zachowaną (wyremontowaną), masywną wieżę północno-zachodnią. Zachowały się także pomieszczenia piwniczne: skrzydła wschodniego oraz częściowo – południowego i zachodniego. W 1898 r. na terenie zamku odbył się pierwszy zlot IV okręgu nadwiślańskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Odtąd, aż do I wojny światowej, na obszarze przyzamkowym odbywały się regularnie ćwiczenia tego towarzystwa. W późniejszych latach wybudowano boisko sportowe, na którym w 1912 r. odbyły się zawody sportowe. W restauracji „Zamkowa”, położonej niedaleko murów zamkowych, znajdowała się sala do ćwiczeń gimnastycznych.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego ruiny zamku znalazły się pod zarządem Wydziału Dróg Wodnych, przejęte z rąk Niemieckiej Inspekcji Wodnej jako własność państwowa. Z zachowanych murów jedynie wieża znajdowała się w dobrym stanie technicznym i służyła Wydziałowi Dróg Wodnych, podobnie jak za czasów pruskiego zaboru, do obserwacji Wisły i sygnalizowania nadchodzącego niebezpieczeństwa powodzi. Teren wokół ruin nie był wówczas ogrodzony i pozostałe mury nadal niszczały, dewastowane przez okoliczną ludność. Pomimo że wejścia były zamurowane, w zachowanych pomieszczeniach podziemi wieży wykryto nawet siedzibę i składnicę szajki złodziejskiej.
W czerwcu i sierpniu 2019 r. zamek został okradziony z cegieł przez nieznanych sprawców, w wyniku czego dewastacji uległ XIV-wieczny mur obronny.
Zamek wzniesiono na częściowo sztucznym nasypie (dla ochrony przed powodziami), na planie kwadratu o boku ok. 51 m. Brama wjazdowa znajdowała się w kurtynie zachodniej, z mostem nad fosą, który prowadził na przedzamcze. Zamek składał się z dwóch prostopadłych do siebie skrzydeł. Główne, północno-zachodnie, o szerokości ok. 13 m, stało równoległe no nurtu Wdy. Było podpiwniczone i miało trzy kondygnacje. Zawierało kaplicę oraz kapitularz lub refektarz. Dziedziniec o wymiarach 26 x 26 m otaczały krużganki. Zamek otoczony został murem obwodowym z czterema cylindrycznymi basztami w narożnikach, główna z nich o średnicy 10 m i wysokości 34 m, zakończona krenelażem, obecnie odchylona od pionu o 106 cm (najwyższa krzywa wieża w Polsce udostępniona turystom). Zamek miał strategiczne znaczenie, bowiem kontrolował ruch na Wiśle.
2 Andrei in Brzeg 2000
Andrei sings the Russian song, they ware tired of my english, so I had to sing russian. Love Russia and Poland Andrei.
Na szlakach historii -- Pałac w Moszne
Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Był rezydencją pruskiego rodu znanych potentatów przemysłowych. Gościem podczas urządzanych polowań przez Franza hrabiego Tiele Wiencklera był cesarz Wilhelm II. Właściciele opuścili zamek wiosną 1945. Podczas II wojny światowej zamek uniknął zniszczeń. Ale po wojnie w zamku kwaterowały oddziały armii sowieckiej. Z tego okresu pochodzą największe zniszczenia rezydencji. W ogrodzie pałacowym odkryto na początku XX wieku fragmenty piwnic, które identyfikowano z zamkiem templariuszy, miały one łączyć się podziemiami z sąsiednim zamkiem. Obiekt obecnie jest odrestaurowywany. Posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek oraz reprezentacyjny park.
Potop szwedzki - Skutki dla Rzeczpospolitej
II wojna światowa miała miejsce na ziemiach Polski w latach 1655–1660 , jeżeli wziąć pod uwagę zniszczenia naszego kraju.
Jakie jeszcze skutki przyniósł i jakie znaczenie miał dla Polski Potop Szwedzki?
Tajemnice Piastów Śląskich
Tajemnice śląskiej gałęzi dynastii Piastów oraz Księstw Śląskich. Film o historii Piastów Śląskich oraz wczesnych dziejach Dolnego Śląska.
Dodatkowe informacje na blogu:
Blog
Facebook
Twitter
Instagram
Grzegorz Sanik
Krzysztof Sikorski
PODZIĘKOWANIA
Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji filmu.
Panu Zenonowi Bernackiemu Kasztelanowi Zamku Grodziec
Wieży Książęcej w Siedlęcinie
Panu Jerzemu Serafinowi
Pani Kasi Ogrodnik Fujcik
BIBLIOGRAFIA
„Dolny Śląsk Monografia Historyczna” - pod redakcją Wojciecha Wrzesińskiego
„Mikrokosmos” - Norman Davies
Wrocław Jakiego Nie Znacie” - Wojciech Chądzyński
„Wędrówki Po Dolnym Śląsku i Jego Stolicy” - Wojciech Chądzyński
„Zamek Książ” - Alfons Szyperski
STRONY WWW, GRAFIKI, ZDJĘCIA
PORTRETY KSIĄŻĄT
MIEJSCA POKAZANE NA FILMIE
Wieża Książęca w Siedlęcinie
Zamek w Legnicy
Zamek we Wleniu (Wleński Gródek)
Zamek Grodziec
Zamek Bolków
Zamek Cisy
Zamek Książ
Brzeg: Uroczystości 50. rocznicy Wydarzeń Brzeskich
W dniu 28 maja (tj. w sobotę) o godzinie 14.00 na pl. Zamkowym w Brzegu odbyły się uroczystości poświęcone 50 rocznicy Wydarzeń Brzeskich. Ich organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Brzegu i Urząd Miasta Brzeg, przy wsparciu Muzeum Piastów Śląskich oraz 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.