Cykl koncertów muzyki polskiej w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie
Cykl koncertów muzyki polskiej w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie
Dwór w Śmiłowie w gminie Ożarów pow.Opatów -Muzeum kultury staropolskiej
Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie ! Ta sentencja ciągle jest aktualna.Dwór polski w Śmiłowie połozone przy trasie Sandomierz -Ożarów został uratowany od zaglady dzięki inicjatywie szlachetnych ludzi z Łodzi , którzy 27 lat temu wykupili od miejscowego PGR niszczejący obiekt z towarzyszącymi budowlami i parkiem.
Obecnie jest to pięknie odnowiony i wspaniale urządzony obiekt architektury i kultury polskiej.Naprawdę warto go zwiedzić.Miłośnicy sztuki mogę się rozkoszować malarstwem , dziełami sztuki użytkowej, meblami , lampami , zegarami i innymi przedmiotami stosowanymi w dawnych czasach w polskich dworach.
Zachęcam do odwiedzenia Dworu w Śmiłowie !
realizacja Zbigniew Puławski - Sandomierz
e-mail zbyszekp6@o2.pl
PS Podziękowania dla Pana Jana Curyły z Kleczanowa : lekarza , społecznika -Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Kleczanowa ,za pomoc komunikacyjną w dotarciu do Śmiłowa. Autor.
Ojczyzna - tradycja
Relacja z urlopu krajoznawczo-genealogicznego w kraju.
Odwiedziny u przodka w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej gdzie w zabytkowym dworze z 1757 roku jest wystawiony portret przodka mego Kasztelana Wieluńskiego Marka Radoszewskiego herbu Oksza (1577 - 1641). Autor Diariusz koronacyjej Najjaśniejszego Władysława Zygmunta IV
Muzeum H.Sienkiewicza - Wola Okrzejska
W Woli Okrzejskiej od ponad 45 lat funkcjonuje muzeum jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy. W dworku, gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz utworzono w 1965 muzeum, w którym do dziś gromadzone są pamiątki związane z samym Sienkiewiczem, jak i jego rodziną. Skromny niewielki dworek w Woli Okrzejskiej został odrestaurowany i utworzono w nim muzeum im. Henryka Sienkiewicza. W 1966 r., a więc w 120 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci pisarza, w wyremontowanej oficynie dworskiej otwarto Muzeum Biograficzne Henryka Sienkiewicza. Muzeum gromadzi wszelkiego rodzaju sienkiewicziana, ze szczególnym uwzględnieniem związków pisarza z rodzinnymi stronami. Eksponaty obrazują dorobek literacki pisarza, jego związki z Podlasiem, pobyt w Ameryce i działalność patriotyczną . Pokazano liczne dokumenty związane z pisarzem i jego rodziną, a także dotyczące sypania kopca Henryka Sienkiewicza w Okrzei, fotografie, wydania dzieł pisarza, dzieła sztuki związane z jego twórczością. W tej ostatniej grupie wyróżnia się obraz Fryderyka Pautscha (1887-1950) przedstawiający Bohuna, akwarela Franciszka Kostrzewsniego przedstawiająca Janka Muzykanta, kolekcja rzeźb ludowych inspirowanych twórczością pisarza i zbiór ekslibrisów. W 1966 r. muzeum otrzymało nową aranżację wnętrz. W parku otaczającym dworek stoją: Zagłoba, Oleńka, Janko Muzykant, Azja, wyrzeźbieni przez artystów ludowych. W Okrzei znajduje się Kopiec Henryka Sienkiewicza, który usypali mieszkańcy tej ziemi oraz wielu ludzi z całej Polski i z zagranicy. W latach 1932-1938 zwożono tu i przesyłano ziemię nawet z Ameryki i wielu miejsc związanych z pisarzem. Kopiec (podstawa i średnica 45 m, wysokość 15 m) usypano z 6 tys. metrów sześciennych ziemi. Na szczycie znajduje się pomnik z białego marmuru według projektu artysty siedleckiego Mariana Gardzińskiego o wysokości 2,7 m. Odsłoniła go w 1980 r. Zuzanna Sienkiewiczowa, synowa pisarza. Rozciąga się stąd wspaniały widok na pobliskie pola, lasy, park w Woli Okrzejskiej, cmentarz i kościół w Okrzei.
Informacje ze stronki Gminy Krzywda.
gminakrzywda.com/co_warto_zobaczyc.html
Relacja - Wernisaż - Akt - Marek Zalewski - Muzeum Szlachty Mazowieckiej - Ciechanów - 7.03.2012
Wieczór Żartu w Ożarowie Mazowieckim
14 marca 2019 r. Wieczór Żartu w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim przyciągnął tłumy publiczności. Na zaproszenie Wiesława Tupaczewskiego na ożarowskiej scenie wystąpił Artur Andrus a jego show poprzedzony był koncertem wokalnym uczennic ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ożarowie Mazowieckim.
dr Krzysztof Piątkowski Polska kultura ludowa i religia. Wprowadzenie
dr Krzysztof Piątkowski
Polska kultura ludowa i religia. Wprowadzenie
COLLOQUIA ETHNOLOGICA 2016
Zrozumieć religijność Polaków. Konteksty etnograficzne
26 października 2016, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu
Program konferencji
Zrozumieć religijność Polaków.
Konteksty etnograficzne
11.30-11.40
Powitanie gości
mgr Jan Książek
Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej
11.40-11.55
dr Krzysztof Piątkowski
Polska kultura ludowa i religia. Wprowadzenie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
11.55-12.10
dr hab. Anna Niedźwiedź
Konstruowanie i przeżywanie przestrzeni świętej. Przypadek krakowskich Łagiewnik
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej,
Uniwersytet Jagielloński
12.10-12.25
dr hab. Monika Golonka-Czajkowska
Miasto bez Boga? Proces sakralizacji przestrzeni miejskiej
na przykładzie Nowej Huty
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej,
Uniwersytet Jagielloński
12.25-12.40
dr Robert Dzięcielski
Minimax: mini wykład o MAXImilianie Kolbe świętym nie-znanym
Fundacja Po Staremu
12.40-13.10
Dyskusja
13.10-13.40
Przerwa kawowa
zwiedzanie wystawy malarstwa Franciszka Kafla
pt. Madonny Polskie
13.40-13.55
dr Stanisława Trebunia-Staszel
„To taka Podhalańska Gaździna” - kult Matki Bożej Ludźmierskiej na Podhalu.
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej,
Uniwersytet Jagielloński
13.55-14.10
lic. Bartosz Arkuszewski
Endo- i egzogenna kultura religijna wybranej grupy zawodowej. Przykład kierowców
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej,
Uniwersytet Jagielloński
14.10-14.25
mgr Tomasz Spychała
Eksponować religijność
Muzeum Ziemi Wieluńskiej
14.25-14.40
dr Jarosław Eichstaedt
Słowo i obrazowanie
Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie
Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej
14.40-
Dyskusja
Po konferencji prezentacja książki Ludowy wizerunek Jezusa Chrystusa, autorstwa J. Eichstaedta.
Projekt: Słowo i obrazowanie. Ludowy wizerunek Chrystusa
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Noc Muzeów w powiecie wieluńskim
Zwiedzanie zabytkowego wiatraka w Kocilewie i występy zespołów folklorystycznych w Ożarowskim Dworze, to tylko niektóre atrakcje przygotowane z okazji Nocy Muzeów przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Jak co roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem - do Ożarowa przyjechały tłumy zwiedzających.
Dwór w Psarach
Mr SCOTT jedzie do ... WYCIECZKA Nr 169 Sobota, Psary i Domaniewice
13. Festiwal Kolory Polski w Wieluniu
26 koncertów w 23 miejscowościach województwa łódzkiego. 400 artystów wykonujących muzykę klasyczną, dawną, współczesną, filmową, jazz i folk. Do tego warsztaty, wycieczki, pikniki, a nawet biesiada. W sobotę zainaugurowano 13. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
W Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie w spektaklu Listy pisane muzyką wystąpiła znana aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska, której na fortepianie towarzyszył Paweł Komasa. Aktorka czytała listy Clary Schumann pisane do kompozytora w latach 1892-1893. Dalsza część Kolorów Polski odbywała się już w Wieluniu. W klasztorze Sióstr Bernardynek wystąpił zespół wokalny IL Canto z Warszawy.
Zdecydowanie najciekawiej było jednak w kościele Ojców Franciszkanów. Tutaj rozbrzmiewała muzyka barokowa. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła orkiestra Accademia dell'Arcadia. To poznańska orkiestra barokowa, która upowszechnia kulturę muzyczną XVII i XVIII wieku. Orkiestra działa nieprzerwanie od 2001 roku i ma na swoim koncie liczne koncerty oraz bogatą dyskografię.
W trakcie trwania Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej, odbył się jeszcze rajd rowerowy na którego trasie znalazły się miejsca koncertów. Organizatorem wyprawy był Forumowy Klub Rowerowy wielun.biz. Rowerzyści wyruszyli spod klasztoru sióstr Bernardynek. Punktem docelowym było Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, a całą trasę zakończono przy klasztorze Franciszkanów.
Dwór w okolicach Grójca
Ten film powstał przy użyciu Edytora wideo YouTube (
W służbie historii i kultury
Jubileuszowe spotkanie z okazji 50 lecia wieluńskiego muzeum nad którym patronat objęło Narodowe Centrum Kultury na czele z jego dyrektorem Krzysztofem Dudkiem było pełne okolicznościowych i zarazem gratulacyjnych przemówień nie tylko przedstawicieli władz miasta i powiatu, ale też dyrektorów instytucji kultury, stowarzyszeń, organizacji społecznych i zaprzyjaźnionych muzealników. W tym gronie nie mogło zabraknąć byłych dyrektorów muzeum: prof. Tadeusza Olejnika oraz Bogusława Abramka.
Na spotkaniu nie mogło też zabraknąć Ryszarda Grygla dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi i zarazem przewodniczącego rady muzeum wieluńskiego.
Na ręce obecnego dyrektora Jana Książka składano życzenia i przekazywano cenne obiekty do zbiorów muzealnych. Z kolei dyrektor NCK oraz Burmistrz Wielunia w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczyli Barbarę Mrugałę, Jarosława Eichstaedta, Mirosława Grabczaka i Tomasza Spychałę pracowników wieluńskiego muzeum i Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Zaproszeni goście wzięli również udział w otwarciu wystaw Jan Matejko artysta, kolekcjoner, nauczyciel ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie Oddział Dom Jana Matejki, Cenne i ciekawe z muzealnej kolekcji oraz Karty z muzealnego albumu.
O wystawach więcej mówić będziemy w Kulturalnej TVK m. in. za tydzień, natomiast obszerna relacja z muzealnego jubileuszu, który zakończył jubileuszowy toast do zobaczenia w Temacie Tygodnia. W części artystycznej spotkania z krótkim koncertem zatytułowanym Piosenka z tekstem wystąpiły wokalistki Młodzieżowego Domu Kultury.
Koncert muzyki dawnej i dworskiej - Kuźnia Raciborska 2011
Fragmenty koncertu muzyki dawnej i dworskiej w wykonaniu zespołu Ensemble De La Cour, który odbył się w niedzielne popołudnie, 23 stycznia, w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej.
Śpiewnik polski w Strasznym Dworze
21 kwietnia w hali przy Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim w ramach cyklu koncertów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski odbył się koncert inscenizowany pt. „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze”
Historyczny wykład
Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota zorganizowały tym razem spotkanie z Michałem Nowakiem, archeologiem biorącym udział w pracach poszukiwawczych zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który przedstawił wykład pt. Poszukiwanie miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego w Polsce.
W ramach spotkania odbyła się również prezentacja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego pt. Kwatera Ł. Obraz jest zapisem pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL u (lata 1948 52). Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych, w więzieniu na ul. Rakowieckiej, znajdują się najwięksi Bohaterowie Polski: gen. August Emil Fieldorf Nil, rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski Zapora , major Zygmunt Szendzielarz Łupaszka i wielu innych.
Niedziele dla Tańca - Balet Dworski Cracovia Danza w Teatrze Ludowym
Niedziele dla Tańca -- Balet Dworski „Cracovia Danza w Teatrze Ludowym to nowy cykl spektakli tanecznych z różnych epok, który rozpocznie się już od stycznia 2013.
Przedstawienia o uniwersalnej, lekkiej i żartobliwej formule gwarantują świetną zabawę widzom w każdym wieku, miłośnikom teatru, tańca, baletu i pantomimy.
To również znakomita propozycja na ciekawe i niebanalne spędzenie niedzielnego popołudnia dla całych rodzin!