Zwiedzanie Muzeum Ziemi w Kletnie 22 listop. 2016 rok
Muzeum Ziemi w Kletnie – prywatne muzeum minerałów i skamieniałości w miejscowości Kletno w gminie Stronie Śląskie (województwo dolnośląskie).
Skamieniałe gniazda jaj dinozaurów. Utwory muzyczne pochodzą z kreatora internetowego.
Muzeum jest efektem pasji kolekcjonerskiej Arnolda Miziołka. Prezentowane są tu kamienie, minerały i skamieliny z całego świata oraz lokalne, które występują w okolicznych górach: Masywie Śnieżnika, Górach Bialskich i Złotych. W kolekcji m.in. odciski łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, gadów permskich z rejonu Nowej Rudy oraz skamieniałe formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat. Znajdują się tu również cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaura.
Od niedawna przy muzeum istnieje „Park Jurajski” dla dzieci, gdzie można oglądać modele dinozaurów (w zachowanych proporcjach) i skamieniały las permski. Opis z Wikipedii.
Muzeum Ziemi w Kletnie - prywatne muzeum minerałów i skamieniałości.
Muzeum jest efektem pasji kolekcjonerskiej Arnolda Miziołka. Prezentowane są tu kamienie, minerały i skamieliny z całego świata oraz lokalne, które występują w okolicznych górach: Masywie Śnieżnika, Górach Bialskich i Złotych. W kolekcji m.in. odciski łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, gadów permskich z rejonu Nowej Rudy oraz skamieniałe formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat. Znajdują się tu również cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaura.
Kletno - Tajemnice jaskiń i sztolni
Kletno to wieś przepięknie położona w głębokiej, miejscami mrocznej i dość krętej Dolinie Kleśnicy u podnóża Śnieżnika (1425 m.n.p.m) – najwyższego szczytu Sudetów Wschodnich. Okoliczne wzgórza zbudowane są z łupków metamorficznych oraz gnejsów serii strońskiej, w których tkwią soczewy wapieni krystalicznych. Znaleźć tu można również licznie występujące kamienie półszlachetne i ozdobne m.in. ametysty, chryzokole, fluoryty oraz wapienie krystaliczne, które zalegają na pobliskich hałdach, powstałych przy eksploatacji kamieniołomów oraz sztolni, w których kiedyś wydobywano rudy żelaza i uranu. Osadnictwo na terenie dzisiejszego Kletna najpewniej związane było z wydobyciem i wytopem rud żelaza. Na ten okres datuje się istnienie u wylotu doliny jednej z najstarszych kuźnic w okolicy. Nazwa wsi pochodzi od słowa „Klesse”, które mogło oznaczać wtedy narzędzie i miejsce do rozdrabniania rudy. Mogła ona pierwotnie być stosowana do nazwy samej kuźnicy, później potoku lub doliny w jego pobliżu.
Spustoszenie całej Ziemi Kłodzkiej przyniosła wojna trzydziestoletnia, prowadzona na tle religijnym w XVII wieku. Dotyczyło to również okolic Kletna. Po zawarciu pokoju, mimo podejmowanych prób, gospodarka oparta o wydobycie surowców nie przynosiła już takich zysków, jak wcześniej. W 1661 r. otwarto jeszcze kopalnię miedzi na potrzeby huty w Starej Morawie. Pod koniec XVII nastąpił upadek górnictwa i hutnictwa w rejonie Kletna. W XVIII wieku Kletno stało się częścią dużej posiadłości zwanej „kluczem strońskim”. O niewielkim ale jednak rozwoju w początkach XIX w. świadczy powstanie ok. 1830 r. kolonii Neu Klessengrund w okolicy dzisiejszego rozdroża na Sienną. Właścicielem dóbr stał się hr. von Matius, od którego cały klucz stroński odkupiła królewna holenderska Marianna Orańska. Za jej panowania nastąpił ponowny rozwój wsi, tym razem głównie turystyczny. Z jej inicjatywy powstała np. droga na Śnieżnik wiodąca przez Kletno. W 1840 r. Kletno miało już 2 młyny wodne, 3 tartaki oraz potażarnię produkującą ług z popiołu drzewnego. Wieś żyła głownie z lasu i eksploatacji złoża marmurów. W drugiej połowie XIX w. Kletno zaczęło funkcjonować także jako letnisko. Zachwycano się tu krajobrazem górskim i przyrodą. Na potrzeby turystów pracowała gospoda a w Neu Klessengrund postawiono nawet kaplicę, która uległa całkowitemu zniszczeniu w roku 1969.
Obecnie Kletno jest wsią o charakterze wybitnie turystycznym, wciąż powstają nowe pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne a także łowisko pstrągów, w którym można zjeść pysznie przyrządzoną rybę. Po powodzi w 1997 r. gruntownie wyremontowano nawierzchnię głównej drogi i mosty na Kleśnicy. Na początku nowego wieku położono asfalt na drodze do wsi Sienna i ośrodka narciarskiego Czarna Góra. Wytyczono nowe szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze z tablicami informacyjnymi, w kamieniołomie Kletno I, przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej, powstał park linowy. Następuje powolny, ale odczuwalny rozwój wsi. Zamontowano nowe oświetlenie solarno-wiatrowe, otwarta została nowa atrakcja – podziemna trasa turystyczna w starej kopalni uranu, Gmina Stronie Śląskie wytyczyła we wsi trasy narciarstwa biegowego.
Wieś stanowi jeden z najlepszych punktów wypadowych na szlaki piesze, rowerowe i narciarskie w Masywie Śnieżnika. Przez Kletno przebiega żółty szlak turystyczny ze Stronia Śląskiego do schroniska „Na Śnieżniku”, skąd dalej zielonym szlakiem można dojść na szczyt Śnieżnika (1425 m.n.p.m). Przebiegają tędy trzy szlaki rowerowe gminne: nr 5727 - „Pod Śnieżnikiem – Droga nad Lejami”,nr. 5728 - „Pętla Janowej Góry” oraz nr. 5729 - „Do schroniska na Hali pod Śnieżnikiem” a także międzynarodowy szlak rowerowy ER-2. Ponadto w rejonie Kletna wyznaczono kilka ścieżek przyrodniczych z tablicami informacyjnymi, opisującymi zjawiska krasowe w Dolinie Kleśnicy a także bardzo bogatą florę i faunę Masywu Śnieżnika. Powyżej Kletna spostrzegawczy turysta spotkać może kozicę górską, występują tu także sarny, jelenie, dziki oraz muflony. To wieś posiadająca bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Najbardziej jest znana z Jaskini Niedźwiedziej. Kletno to idealne miejsce dla speleologów i zbieraczy kamieni, w górnej części wsi znajduje się poza Jaskinią Niedźwiedzią, Źródło Marianna, Park Linowy, Muzeum Ziemi-Geologiczne Kletno, oraz Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu. W dolnej części wsi, powyżej Wapiennika „Łaskawy Kamień”, znajduje się zabytkowa dzwonnica, wybudowana na przełomie XIX i XX wieku.
Listopadowe popołudnie w Kletnie 22 listop 2016 rok
Kletno – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie. Wikipedia
Wysokość n.p.m.: 720 mKletno, to urocza wieś położona w głębokiej Dolinie Kleśnicy u podnóża Śnieżnika – najwyższego szczytu Sudetów Wschodnich. Stanowi zdecydowanie najlepszy punkt wypadowy na szlaki piesze, rowerowe i narciarskie w Masywie Śnieżnika. Trasy turystyczne wiodą tu przez niemal dziewicze tereny parku krajobrazowego, gdzie natknąć się można na stado saren lub jeleni.
Utwardzane są trasy narciarstwa biegowego /śladowego/ wokół Młyńska, na Śnieżnik, Czarną Górę.
Kletno jest wsią, która ma bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Najbardziej jest znana z Jaskini Niedźwiedziej. Ci, którzy interesują się geologią mogą Wam powiedzieć, że Kletno to „Mekka” dla grotołazów i zbieraczy kamieni.
W Kletnie znajdują się: znana Jaskinia Niedźwiedzia, Podziemna trasa w byłej kopalni uranu, park linowy nad stawami pełnymi pstrągów, oraz Muzeum Ziemi z bogatymi zboirami kamieni i skał gromadzonymi od 35 lat zbiorami geologicznymi i parkiem jurajskim.
Skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów - łącznie ponad czterdzieści jaj
Nasze muzeum jest jedynym muzeum w Polsce, gdzie można zobaczyć tak dużą kolekcję skamieniałych gniazd jaj dinozaurów - cztery gniazda to w sumie aż czterdzieści jaj!
TARGI MINERAŁÓW - Arnold Miziołek - 26.02.2017 r.
Rozmowa z Arnoldem Miziołek z Muzeum Geologicznego w Kletnie
strona internetowa: muzeum-kletno.pl
Bajka nr 7 - Muzeum Skamieniałości i Minerałów - Dubiecko
W każdym miejscu ma prawo się zdarzyć ciekawa przygoda w Królestwie Bajkowy Świat . Muzeum Skamieniałości i Minerałów to ważne miejsce z punktu widzenia historii ziemi i życia na ziemi. Zapraszamy na stronę:
Skamieniałości i minerały z przed 300 mln lat
Muzeum Minerałów
Wycieczka do muzeum ziemi
Kletno niezwykła wieś w Masywie Śnieznika 8-maja 2016 rok
Kletno wieś w gminie Stronie Śląskie, powiat Kłodzko. Województwo Dolnośląskie.
Kletno, to urocza wieś położona w głębokiej Dolinie Kleśnicy u podnóża Śnieżnika – najwyższego szczytu Sudetów Wschodnich. Stanowi zdecydowanie najlepszy punkt wypadowy na szlaki piesze, rowerowe i narciarskie w Masywie Śnieżnika. Trasy turystyczne wiodą tu przez niemal dziewicze tereny parku krajobrazowego, gdzie natknąć się można na stado saren lub jeleni.
Utwardzane są trasy narciarstwa biegowego /śladowego/ wokół Młyńska, na Śnieżnik, Czarną Górę.
Jest wsią, która ma bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Najbardziej jest znana z Jaskini Niedźwiedziej. Ci, którzy interesują się geologią mogą Wam powiedzieć, że Kletno to Mekka dla grotołazów i zbieraczy kamieni. Ten opis jest skopiowany z Wikipedii.
Wykopki. W poszukiwaniu kwiatu paproci.
Przy Muzeum Kopalni Wegla Kamiennego N. Ruda , jest halda . W programie zwiedzania, jest wycieczka geologiczna. W praktyce wyglada to tak , ze mozna pochodzic po haldzie w poszukiwaniu odciskow karbonskich roslin oraz mineralow.
Minerały Starej Kamienicy
Dariusz Jończy znany kolekcjonerom minerałów jako Dirk Richardsson odkrywa przed nami tajemnicę i bogatą historię XIX wiecznego kamieniołomu oraz bogactwo, jakie nadal w sobie kryje. Góry Izerskie Minerały
MUZEUM AGATÓW I SKAMIENIAŁYCH DRZEW - Film promocyjny
Muzeum powstało w 2005 r. Jest pierwszym w Polsce muzeum z najpiękniejszą kolekcją Agatów. Kolekcja zawiera również Skamieniałe Drzewa, Wędkarskie Okazy Ryb oraz największy w Polsce Czarny Dąb.
PRODUKCJA - Bogdan Racia
SKNG UMK - Sudety 2012
Wyjazd geologiczny w Sudety - Kotlina Kłodzka
Trasa: Stronie Śląskie - Kletno - Śnieżnik - Międzygórze - Lądek Zdrój
Skład: 17 osób
Cel: pozyskanie skał i minerałów dla Zakładu Geoglogii i Hydrogeologii UMK; wytyczenie ścieżki geoturystycznej na owej trasie; zdobycie doświadczenia; ogólna integracja uczestników; dobre spędzenie majówki:)
Efekt: genialnie spędzony czas; integracja uczestników osiągnięta; okazy pozyskane - trwa ich segregacja i opis; ścieżka geoturystyczna - w trakcie prac
Kilka statystyk: przejazdy - ok. 1018km; trasa piesza - ok. 48km; wypite litry wody - bezcenne;)
Pozdrawiamy i zapraszamy w nasze szeregi!
SKNG UMK
MUZEUM MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI W ŚWIĘTEJ KATARZYNIE
Niezwykly Swiat - USA - Waszyngton - Muzeum Historii Naturalnej - Zwierzęta
Zwierzęta - jeden z działów Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. To jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Zbiory muzeum zawierają ponad 126 milionów egzemplarzy roślin , zwierząt , skamieniałości , minerałów , skał , meteorytów. Wstęp wolny.
Niezwykłe odkrycie na pilskim lotnisku
Przełom Wisłoka – jego geneza, skały i skamieniałości jako dokumenty dziejów ziemi beskiej
w muzeum dinozaurow [part 7]
5.01.2014, london, uk