O tożsamości Dolnoślązaków w Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Gośćmi tego wydarzenia była Olga Tokarczuk nawiązująca do tematyki spotkania w swoim eseju pt. Bezimienny krajobraz oraz Leo Kantor, reżyser filmu pt. W poszukiwaniu utraconego krajobrazu, poświęconego Żydom na Dolnym Śląsku.
Noc w Muzeum - Recykling Sztuki 2012 - Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.mov
Recykling Sztuki podczas Nocy Muzeów 2012 w Kłodzku
Przetwarzanie, odzyskiwanie i recykling stały się motywami przewodnimi wystawy sztuki współczesnej pt. Recykling Sztuki podczas Polsko-Czeskiej Nocy Muzeów 2012, która odbyła się 18 maja w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Goście muzeum mogli zapoznać się z realizacjami artystycznymi odnoszącymi się do idei przetwarzania surowców, technik oraz idei w sztuce. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty, wystawa zbiorowa prac artystów z całej Polski oraz audio spektakl pt. Stolik muzycznej formacji Karbido - polskiej eksperymentalnej grupy muzycznej i interdyscyplinarnej instrumentalistów, w składzie: Paweł Czepułkowski, Igor Gawlikowski, maot [Marek Otwinowski],Tomasz Sikora, Michał Litwiniec, Jacek Tuńczyk Fedorowicz. Artyści grający na drewnianym, elektroakustycznym stole własnego autorstwa przy użyciu pałeczek, smyczków, noży, dłoni i miksera poprowadzili słuchaczy w muzyczną wędrówkę od słowiańskiego Wschodu poprzez plemienne motywy z Południa, szum cywilizacji Zachodu do eterycznej Północy. Przyjmowany entuzjastycznie na całym świecie Stolik zachwycił zebraną na muzealnym dziedzińcu publiczność.
W ramach wystawy zaprezentowano wybór różnych interpretacji artystycznych odnoszących się do hasła przewodniego wydarzenia, w tym unikalny projekt Suknia - zdobi, kusi, sznuruje... autorstwa Sabiny Czupryńskiej (we współpracy z Weroniką Szerle i Damianem Kramskim), który jak najwytworniejszy koktajl łączy w sobie to, co najbardziej wysmakowane -- kobiece piękno, szaleństwo mody, szczyptę emancypacji, nurt eko i sztukę fotografii. Podczas warsztatów/akcji artystycznej pt. uwolnij swój gniew autorstwa Krystyny Kolonko każdy zainteresowany uczestnik wydarzenia mógł skonfrontować się z osobistymi emocjami. W działaniu wykorzystywane były porcelanowe talerze odpadowe w jakości pozagatunkowej udostępnione przez firmę Porcelana Krzysztof Sp. z o.o., które w procesie produkcji przeznaczone byłyby do powtórnego przetworzenia. Tutaj stały się częścią procesu przemiany -- zarówno na poziomie materialnym, jak i w sferze emocji uczestników. Zaprezentowana w podziemiach muzealnych projekcja zatytułowana System autorstwa Kajetana Dyrdy była refleksją o ekologii ciała i sztuce życia. Przetwarzanie relacji i niepokoju współczesnego człowieka zawarte zostały w realizacji Nasza mała stabilizacja Sylwii Muchy. W instalacji dźwiękowej pt. Who owns the air? Katarzyny Krakowiak, przygotowanej we współpracy z Izabelą Kaszyńską, artystka prowokuje pytania o wpływ cywilizacyjnego hałasu na populację ptaków w dużych aglomeracjach miejskich. Z kolei How are you? to społeczny projekt dźwiękowy Karoliny Freino i Jamesa Muriuki odwołujący się do postkolonialnych pozostałości w naszej globalnej ekonomii, olbrzymim przemyśle NGO i języku. Zaprezentowano także niezwykłe obiekty ceramiczne Małgorzaty Dyrdy-Kujawskiej - skonstruowaną z uszkodzonych i jeszcze niewypalonych talerzy Kapsułę oraz Futro - zbudowane ze stożków pirometrycznych Segera, Ołtarze graficzne prof. Jacka M. Rybczyńskiego inspirowane dawnymi motywami - średniowiecznymi dyptykami i tryptykami czy sarmackimi portretami trumiennymi. Na wystawie znalazł się także cykl grafik autorstwa Artura Golińskiego zatytułowany Powitanie Słońca, w którym artysta wykorzystuje dawno zapomniane, „zużyte fragmenty starych fotografii, ilustracji, niegdyś funkcjonujące w przestrzeni wizualnej; instalacja Parawan, inny wymiar Yoli Rybczyńskiej oraz obiekty w nurcie eko pt. Odzież używana Emilii Tabisz. Działaniom wystawienniczym towarzyszyły interaktywne warsztaty związane ze sztuką współczesną. Podczas wydarzenia Recykling Sztuki kłodzkie Muzeum odwiedziło półtora tysiąca gości. Organizatorem wydarzenia było kłodzkie Muzeum we współpracy Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.
Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta Kłodzka. Patronat medialny zapewniły: czasopismo Artluk, TVP Wrocław, Radio Wrocław, Gazeta Wrocławska Panorama Wałbrzyska, portal internetowy Ziemia Kłodzka.pl, portal ZnaneNieznane.pl, portal Nasze miasto.pl.
Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska --Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Barbara Frydrych
Skarbiec Ziemi Kłodzkiej
Muzeum stworzone z pasji i miłości do Małej Ojczyzny - Ziemi Kłodzkiej
Noc Muzeów 2019 w Kłodzku
Muzeum Ziemi Kłodzkiej po raz kolejny przygotowało wiele atrakcji dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów 2019. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa poświęcona kłodzkiemu architektowi, której kuratorem jest Joanna Jakubowicz oraz wystawa fotografii Władysława Winiewskiego zatytułowana Liryczne Kłodzko z lat 1959-1975.
Kłodzko atrakcje. Przewodnik, zwiedzanie co zobaczyć w Kłodzku szybki przegląd.
Przegląd wybranych i najważniejszych atrakcji turystycznych Kłodzka, które można zobaczyć w niedalekiej odległości od centrum. Co można zwiedzać w Kłodzku i czy warto tu przyjechać, czyli miejsce warte odwiedzenia. Aby uzyskać te odpowiedzi zachęcam do obejrzenia filmu. Centrum miasta, Podziemna Trasa Turystyczna, Muzeum Miasta Kłodzka oraz największa atrakcja: Twierdza Kłodzko.
Na filmie można także zobaczyć budynki, na których są jeszcze ślady po powodzi w 1997 roku.
Muzyka:
Audionautix: Carol Of The Bells – na licencji Creative Commons Attribution (
Wykonawca:
BOGDAN ZDROJEWSKI Z WIZYTĄ W KŁODZKU
Bogdan Zdrojewski Eurodeputowany oraz wieloletni Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w środę 1 sierpnia odwiedził Kłodzko, miasto w którym się urodził. Wraz z Burmistrzem Miasta Michałem Piszko i Starostą Powiatu Kłodzkiego Maciejem Awiżeniem podziwiali m.in. Twierdzę Kłodzką i Muzeum Ziemi Kłodzkiej, na których modernizację przeznaczono środki finansowe jeszcze za czasów urzędu Ministra Zdrojewskiego. Postępy i rozwój widać gołym okiem, a nowe inwestycje wciąż trwają. Jak zapowiada Bogdan Zdrojewski środki funduszy europejskich w najbliższym czasie będą dedykowane takim miastom, jak Kłodzko.
Kłodzko - Miasto z ponad 1000-letnią historią
Kłodzko - miasto w województwie dolnośląskim, będące stolicą jednego z największych powiatów w Polsce, jakim jest Powiat Kłodzki. Zlokalizowane w centralnej części Kotliny Kłodzkiej miasto jest położone nad rzeką Nysą Kłodzką i jej dopływami w odległości ok. 100 km na południe od Wrocławia. Centralna część miasta usytuowana jest przed przewężeniem pomiędzy Górą Forteczną a Owczą Górą, w które wpływa Nysa Kłodzka - śródmieście i starówka znajdują się po lewej stronie biegu rzeki.
Kłodzko, w przeszłości centralny punkt specyficznego terytorium, jakim było Hrabstwo Kłodzkie, usytuowane jest w strategicznym miejscu na trasie dawnego traktu handlowego łączącego Śląsk i Czechy, będącego odnogą bursztynowego szlaku, stąd też bierze się przyczyna burzliwej historii miasta.
Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową dla turystów odwiedzających Ziemię Kłodzką - odległości do najdalszych miejscowości regionu, jak i do granicy Polski z Czechami nie przekraczają 50 km. Przez miasto przebiega droga krajowa oraz linie kolejowe od Wrocławia w kierunku Międzylesia, Kudowy, Stronia i Wałbrzycha.
Powierzchnia miasta wynosi ok. 2500 ha, zamieszkuje je ok. 27 000 mieszkańców.
Na terenie Kłodzka znajdują się liczne atrakcje turystyczne - na szczególną uwagę zasługuje Twierdza Kłodzka, Podziemna Trasa Turystyczna, gotycki most św. Jana na Młynówce oraz kłodzkie kościoły. Warto odwiedzić również Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w którym znajdują się liczne eksponaty dotyczące Kłodzka i Ziemi Kłodzkiej oraz ekspozycje stałe i czasowe.
------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Korzystaj z muzyki:
- Acoustic Symphony - Hanu Dixit
#KłodzkoKotlinaKłodzka #MariaTravelPoland #MariaKalinowska #MuzykaYouTube
Legendy i Opowieści Ziemi Kłodzkiej - Skąd wzięło swoją nazwę Kłodzko
czyta - Paweł Wódczyński
Legenda pochodzi z książki: Legendy i opowieści ziemi kłodzkiej, autorstwa Romany i Leszka Majewskich
Partnerzy:
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej,
Kancelaria Prawna Piekarczyk
Zapraszamy także na fanpage:
facebook.com/naszeczytanie
oraz stronę naszeczytanie.pl
Muzyka:
Kevin MacLeod: At Rest - Romance – na licencji Creative Commons Attribution (
Źródło:
Wykonawca:
Strategia Kłodzko 2030 Czy uda się ją realnie wykorzystać?
Proponowane zmiany i uzupełnienia do projektu dokumentu pn. „STRATEGIA ROZWOJU MIASTA KŁODZKO 2030” można składać w terminie do 30 listopada 2016r. do godz. 15:00 w Biurze Obsługi Ludności, (pok.101) Urząd Miasta w Kłodzku, pl. B.Chrobrego 1, 57-300 Kłodzko lub pocztą elektroniczną na adres: a.gwizdowska@um.klodzko.pl
Rośliny chronione Ziemi Kłodzkiej i Sudetów
Do 12 maja można zwiedzać wystawę fotografii autorstwa Wojciecha Giży w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, poświęconą roślinom chronionym Ziemi Kłodzkiej i Sudetów.
Kłodzko ! Zabytki . Filmy . Skarby natury.
Ciekawostki nie wszystkim znane .
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju z lotu ptaka
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju z lotu ptaka
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, popularnym uzdrowisku w województwie dolnośląskim, mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym, będącym unikatowym zabytkiem techniki.
Historię dusznickiego młyna tworzyli papiernicy z rodów Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. Pierwsze wzmianki o papierni w Dusznikach-Zdroju są datowane na drugą połowę XVI wieku, niemniej najważniejszy budynek w kompleksie, pełniący niegdyś funkcje mieszkalno-produkcyjne, wzniesiono w 1605 roku. Z kolei przylegającą do młyna drewnianą suszarnię papieru oraz pawilon wejściowy wybudowano prawdopodobnie w XVIII wieku.
W XVII wieku papiernia w Dusznikach-Zdroju należała do najwyżej cenionych na Śląsku, co potwierdza fakt, że posiadała monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów. W XVIII wieku papiernia została znacznie rozbudowana i zmodernizowana, a ponadto zainstalowano w niej nowoczesne urządzenia papiernicze.
Papier w Dusznikach-Zdroju produkowano do 1937 roku. Dwa lata później ostatni właściciel papierni Karl Wiehr przekazał ją miastu z intencją utworzenia w młynie regionalnego muzeum techniki. Papiernia trafiła jednak w ręce władz polskich dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Zabytkowy budynek był opustoszały i zniszczony, natomiast z dawnych urządzeń papierniczych zachowały się jedynie wieszaki do suszenia tektury oraz kilka form do czerpania papieru. Częściowo ocalały również niektóre elementy wystroju papierni, w tym cenne malowidła na ścianach i stropach, pochodzące z XVII, XVIII i XIX wieku.
Dusznicka papiernia została przekazana fabryce papieru w Młynowie koło Kłodzka, której dyrektor rozpoczął remont budynku z zamiarem szybkiego uruchomienia produkcji. Niestety jego śmierć przerwała dalsze prace, zaś pozbawiony opieki obiekt niszczał przez kolejnych kilka lat.
W 1953 roku władze miasta na nowo zainteresowały się dużym, lecz popadającym w ruinę budynkiem papierni, jednak przeforsowanie idei odnowienia młyna jako zabytku techniki, unikanie przekazania obiektu na magazyn owoców, zapobieganie jego wyburzeniu, aż w końcu jego remont zajęły w sumie kilka lat. Mimo przeszkód, wspólnym wysiłkiem polskich papierników oraz miłośników zabytków, w Dusznikach-Zdroju powstało żywe muzeum gromadzące eksponaty dawnej techniki papierniczej i przetwórstwa papierniczego.
Choć prace remontowe i adaptacyjne wciąż trwały, 26 lipca 1968 roku minister leśnictwa i przemysłu drzewnego Roman Gesing dokonał oficjalnego otwarcia części Muzeum Papiernictwa. Pokazową produkcję papieru czerpanego uruchomiono w 1971 roku, drukarnię typograficzną w 1974 roku, a nową ekspozycję przedstawiającą wyroby polskiego przemysłu papierniczego - dwa lata później.
Obecnie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest jednym z ważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej - rocznie odwiedza je nawet 70 tysięcy osób.
Więcej naszych filmów znajdziecie na:
Bądź na bieżąco i polub nas:
Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl
Kierunek Dolny Śląsk - Twierdza Kłodzko
W 1960 roku Twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. W towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur turyści mają szansę zdobyć ostateczny punkt obrony twierdzy czyli donjon.
Z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Śmiałkowie pod czujnym okiem pruskiego żołnierza będą mieli okazję przejść błyskawiczne przeszkolenia artyleryjskie przy jednaj z naszych armat. Najodważniejszych (i tych mniej odważnych również) zapraszamy do naszych podziemi zwanych popularnie labiryntami. Tam czeka na Państwa do przejścia ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminerskich rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy.
Odwiedź Telewizję Echo24:
Oficjalny portal informacyjny:
Facebook:
Twitter:
Instagram:
YouTube:
Film na żywo z zabytkowej kuzni w Skansenie-Muzeum w Pstrążnej 2- maja 2016 rok
Skansen Muzeum Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej jest wiejską dzielnicą Kudowy Zdroju. Powstał w 1984 roku. Położony jest na malowniczym zboczu górskim. Skansen stanowią drewniane obiekty ludowej architektury Pogórza Sudeckiego, są to dawne chaty, dzwonnica, zajazd, kuznia z oryginalnym wyposażeniem, wiatrak i naturalny amfiteatr. Z tąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze. Skansen w Pstrążnej jest jedyny na Dolnym Śląsku powstały w oparciu o stare domy z całego Pogórza Sudeckiego. W zabytkowej kuzni z 1856 roku od wielu już lat działa mistrz kowalski Pan Kazimierz Miler-wywodzący się z wielopokoleniowej rodziny kowali. Na poletkach skansenu uprawia się zboża, ich zbiór zakończony jest corocznie dożynkami i cepowaniem (młócenie zboża cepami). Widowisko to odbywa się w pierwszą sobotę września. Skansen czynny jest cały rok. W budynku kuzni w salach można poznać bogatą historię Kudowy i okolic. Oprowadza etnograf. Według relacji spisanej w I-połowie XIX wieku przez pastora Bergmana z Czermnej, wieś założyli czescy husyci w 1461 roku. Muzeum-skansen w Pstrążnej jest samodzielną instytucją od stycznia 2006 roku. Motto skansenu brzmi : ŻYCIE PONAD GRANICĄ - umieszczono je przy wejściu, aby towarzyszyło zwiedzającym pobyt i zwiedzanie muzeum. Ziemia Kłodzka była przez całą dotychczasową historię ziemią pograniczną, był to obszar, na którym stykała się polska i czeska ekspansja etniczna. Byli tu katolicy,niemieccy protestanci i czescy husyci. Była to ziemia różnych zawirowań historycznych i trudnych warunków życia. Obecnie dba się aby jak najwięcej śladów przeszłości zachowało się dla przyszłych pokoleń, świadectwem czego jest Muzeum-Skansen w Pstrążnej, położone w niezwykle pięknym malowniczym miejscu Sudetów. Niniejszy opis jest streszczeniem opisu z Wikipedii.
KUDOWA ZDRÓJ WIZYTÓWKĄ ZIEMI KŁODZKIEJ
Kudowa Zdrój to jedno z najpiękniejszych miast na Dolnym Śląsku przyciągające turystów i kuracjuszy z całego kraju i nie tylko. Postanowiliśmy odwiedzić ten przepiękny rejon i sprawdzić jak zmieniło się to miasto przez ostatnie 4 lata.
ZIEMIA KŁODZKA SPOWITA MUZYKĄ.wmv
Konkurs muzyczny Ziemia Kłodzka Spowita Muzyką Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe.
Kłodzko - Miasto z ponad 1000-letnią historią
Kłodzko - miasto w województwie dolnośląskim, będące stolicą jednego z największych powiatów w Polsce, jakim jest Powiat Kłodzki. Zlokalizowane w centralnej części Kotliny Kłodzkiej miasto jest położone nad rzeką Nysą Kłodzką i jej dopływami w odległości ok. 100 km na południe od Wrocławia. Centralna część miasta usytuowana jest przed przewężeniem pomiędzy Górą Forteczną a Owczą Górą, w które wpływa Nysa Kłodzka - śródmieście i starówka znajdują się po lewej stronie biegu rzeki.
Kłodzko, w przeszłości centralny punkt specyficznego terytorium, jakim było Hrabstwo Kłodzkie, usytuowane jest w strategicznym miejscu na trasie dawnego traktu handlowego łączącego Śląsk i Czechy, będącego odnogą bursztynowego szlaku, stąd też bierze się przyczyna burzliwej historii miasta.
Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową dla turystów odwiedzających Ziemię Kłodzką - odległości do najdalszych miejscowości regionu, jak i do granicy Polski z Czechami nie przekraczają 50 km. Przez miasto przebiega droga krajowa oraz linie kolejowe od Wrocławia w kierunku Międzylesia, Kudowy, Stronia i Wałbrzycha.
Powierzchnia miasta wynosi ok. 2500 ha, zamieszkuje je ok. 27 000 mieszkańców.
Na terenie Kłodzka znajdują się liczne atrakcje turystyczne - na szczególną uwagę zasługuje Twierdza Kłodzka, Podziemna Trasa Turystyczna, gotycki most św. Jana na Młynówce oraz kłodzkie kościoły. Warto odwiedzić również Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w którym znajdują się liczne eksponaty dotyczące Kłodzka i Ziemi Kłodzkiej oraz ekspozycje stałe i czasowe.
------------------
Informacje ze strony:
▶ Oglądaj film:
▶ Subskrybuj kanał:
▶ Korzystaj z muzyki:
- Acoustic Symphony - Hanu Dixit
#KłodzkoKotlinaKłodzka #MariaTravelPoland #MariaKalinowska #MuzykaYouTube
Święto Róży Kłodzkiej w skansenie Pstrążna. Praca kowali na żywo w zabytkowej kuźni 16 lipca 2017 r
Dzielnica położona w zachodniej części Gór Stołowych, na wysokości około 500-595 m n.p.m., 7 kilometrów od centrum Kudowy, 2,5 kilometra od czeskiego Machova, w rejonie historycznego czeskiego kątka[1].
Od strony Kudowy-Zdroju prowadzi do niej droga przez Czermną (ul. T. Kościuszki), z Czermnej zielony szlak (początek przy ruchomej szopce).
Od strony Błędnych Skał dojść można drogą przez Bukowinę.
Nazwa
Pierwotna, czeska nazwa wsi występuje w formach Stroužné i Pstružné, pochodząc prawdopodobnie od słowa pstruh (pstrąg). Wraz z napływem ludności niemieckiej nastąpiła adaptacja tej nazwy do potrzeb wymowy niemieckiej, która ostatecznie ustaliła się w formie Straußeney. W 1937 r. administracja nazistowska dokonała germanizacji nazwy miejscowości do formy Straußdörfel, wykorzystując pierwszą, niemiecko brzmiącą część historycznej nazwy (Strauß - bukiet, struś). W 1945 r. administracja polska nadała wsi nazwę Pstrążna, opierając się na pierwotnej formie czeskiej. Wikipedia.Na samym końcu Kudowy Zdroju, w wiejskiej dzielnicy Pstrążna, ulokował się uroczy Skansen - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Wydawać by się mogło, że w tak zacisznym miejscu, tuż przy granicy, nie będzie turystów, ale to tylko złudzenie, bowiem w sezonie turystów tu nie brakuje.
Choć Skansen powstał na wzgórzu i część zabudowań widać z parkingu, warto zajrzeć do środka, również do wnętrza chałup, by zobaczyć ekspozycje przypominające nam minione lata i wieki i przenieść się magicznie do świata naszych przodków. Tak, jak w Muzeum Zabawek w Kudowie, gdzie przypomnieć można sobie zabawki, jakimi w dzieciństwie bawiliśmy się my i nasi dziadkowie.
W głębi skansenu, na szczycie wzgórza, zobaczyć można ciekawy wiatrak koźlak. Niżej połozony jest Zajazd, pasieka z miodkiem i wypieki chleba. Jest tu wiejsko, sielsko i swojsko. Wikipedia.
SKARBY KŁODZKO KRONIKA.wmv
Muzeum Ziemi Kłodzkiej, 2000r.
Podróże po Ziemi Kłodzkiej - Czermna oraz skansen w Pstrążnej
Podróże po Ziemi Kłodzkiej - wyprawa do czeskiego zakątka ( Kudowa-Zdrój, Czermna, Pstrążna).
Travel on the Kłodzko Land - an expedition to the Czech part of Poland (Kudowa-Zdrój, Czermna, Pstrążna).
Im Glatzer Reisen - eine Reise in der Tschechischen Ecke (Kudowa-Zdroj, Czermna, Pstrążna).