Otwarcie Izby Pamiątek Regionalnych w Bnińskim Ratuszu.
Po latach starań, miesiącach przygotowań, zgodnie z oczekiwaniami wielu mieszkańców Kórnika i Bnina otwarto Izbę Pamiątek Regionalnych. Gromadzone tam i eksponowane będą przeróżne przedmioty związane z historią naszego regionu. Kustoszem Izby jest Kazimierz Krawiarz, który od lat 70tych XX wieku zbiera i opracowuje archiwalia związane z Kórnikiem i okolicą, czyli jak to sam nazywa Kórnicjana.
Ekspozycja pamiątek mieści się na mansardowym poddaszu ratusza w Bninie. Wyremontowany obiekt doskonale nadaje się do tego celu, a mobilne gabloty dają wiele możliwości kompozycyjnych. Obecnie kustosz zaprezentował fragment swoich i wypożyczonych zbiorów, w tym między innymi elementy pochodzące z wykopalisk, stare rękopisy, pamiątki rzemieślnicze, eksponaty związane z Wisławą Szymborską i jej rodziną.
Otwarcia izby, dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Kórniku Maciej Marciniak wraz Burmistrzem Gminy Kórnik Jerzym Lechnerowskim i dyrektorem Kórnickiego Ośrodka Kultury Sławomirem Animuckim. Obyło się tym razem bez przecinania wstęgi, którą to ceremonię zastąpiono charakterystycznym dla tradycji samorządu rzemieślniczego otwarciem skrzyni cechowej. Kazimierz Krawiarz opowiedział w skrócie o idei Izby i obecnej ekspozycji.
Przy okazji zaprezentowano płytę, jaką przy współpracy Urzędu Miejskiego w Kórniku przygotowało Archiwum Państwowe w Poznaniu, która zawiera olbrzymią ilość elektronicznych kopii dokumentów związanych z historią Bnina. Dyrektor Archiwum Henryk Krystek wręczył przewodniczącemu RM, burmistrzowi i sekretarzowi Leszkowi Książkowi oprawione fotokopie ciekawych dokumentów związanych z historią Kórnika i Bnina.
Stary gabinet doktora Cieszyńskiego 27.06.2013 r.
27 maja odbyło się otwarcie wystawy ku pamięci prof. Antoniego Cieszyńskiego.
Urodzony w Oleśnicy Antoni Cieszyński, to jedna z najznamienitszych postaci w dziejach nie tylko polskiej, ale i światowej stomatologii. W 131. rocznicę urodzin wybitnego naukowca w ratuszu stanęła wyjątkowa wystawa.
Hol Urzędu Miasta Oleśnicy został zmieniony w gabinet stomatologiczny, który jest wyposażony w sprzęt rodem z początku XX w. (eksponaty Muzeum Stomatologii). Jest to doskonała okazja, aby przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądał gabinet dentystyczny w latach, w których żył i pracował Antoni Cieszyński.
Gospodarz Muzeum Stomatologii lek. stom. Piotr Kuźnik opowiedział o historii niektórych przedmiotów, i o osobie wybitnego naukowca. Wraz z burmistrzem Janem Bronsiem zaprosił wszystkich do zwiedzania wystawy i poznania fascynujących faktów z życia prof. Cieszyńskiego.
Dla tych, którzy nie mogli dotrzeć na dzisiejsze wydarzenie dobra wiadomość - eksponaty będzie można oglądać przez co najmniej dwa tygodnie.
Hejnał Poznański
Pokaz codziennie na żywo o 12:00
Rewitalizacja Słupska
Projekt rewitalizacji centrum Słupska. Miasto będzie ubiegać się o dofinansowanie na ten projekt ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.