Maja Živić direktor Narodnog muzeja Zaječar
Narodni muzеj Zajеčar osnovan jе 1951. godinе, a već dve godine kasnije, zahvaljujući prvom upravniku Vjekoslavu Popoviću, počela su prva istraživanja lokaliteta Gamzigrad. Zgrada u kojoj jе smеštеn danas muzej sagrađеna jе 1927. godinе, kao Vojna direkcija za izgradnju.
Na dva sprata ovog zdanja izložеno jе prеko 1.000 prеdmеta, od kojih su nеki svеtskе vrеdnosti. U sastavu muzеja su Arhеološko, Istorijsko, Etnološko, Odеljеnjе istorijе umеtnosti i Odеljеnjе dokumеntacijе. O materijalnoj i nematerijalnoj baštini koju čuva ova ustanova kulture govori direktorka Narodnog muzeja dr Maja Živić
Čuvari nasleđa - Narodni muzej Zaječar
U gostima – Narodni muzej Zaječar
Manifestacija ''Muzeji Srbije 10 dana od 10 do 10'' nastavljena je gostovanjem Narodnog muzeja iz Zaječara. U galeriji Zavičajnog muzeja izdanja ove ustanove, značajna za istoriju Timočke krajine predstavili su Jelica Ilić, viši kustos istoričar, Miloš Žikić istoričar i dr Dejan Krstić, v.d. direktora Narodnog muzeja u Zaječaru.
Osudjen Toplica Mitrović vlasnik hotela “Srbija TIS”
Posle nešto više od godinu dana sudskog procesa i tri i po godine borbe Zaječaraca za svoje arteske česme, napokon je danas Osnovni sud u Zaječaru presudio da je vlasnik Hotela “Srbija TIS” Toplica Mitrović. kriv za presušivanje više arterskih česama u gradu. On je prvostepeno osudjen na kaznu zatvora od 6 meseci, uslovno na dve godine, zbog krivičnog dela oštećenje životne sredine.
Kuća Ace Stanojevića Knjaževac
Muzej grada u kući Alekse Ace Stanojevića je jedan od objekata u sastavu Zavičajnog muzeja u Knjaževcu. Ova kuća jednog od osnivača Srpske radikalne stranke i kuma Nikole Pašića, veoma je posećena jer je autentična, građena početkom XX veka i unutrašnjost je ispunjena predmetima koji na najlepši način svedoče o vremenu građanske kulture u Knjaževcu.
Program „Prošlost za budućnost“ na Romulijani
Na arheološkom lokalitetu Feliks Romulijani danas je organizovan celodnevni program pod nazivom Prošlost za budućnost. Narodni muzej Zaječar pripremio je bogat program za posetioce - između ostalog prezentaciju aplikacije Holograd, degustaciju rimskih jela i pića, muzički i zabavni program.
Prodaja kopija nakita zaječarskog muzeja
Narodni muzej “Zaječar“ odnedavno prodaje kopije nakita iz ranovizantijske i srednjovekovne zbirke Gamzigrada. Privesci i dva prstena izrađeni su od hromnikla i posrebreni su. Кopije nakita prodaju se po veoma povoljnim cenama na Romulijani i u muzeju, a uskoro će biti i u suvenirnici Radul begovog konaka.
Muzej u 2018 godini
Narodni muzej „Zaječar“ je tokom 2018. godine organizovao 30-ak izložbi u galeriji muzeja i Radul begovom konaku. Sve postavke imale su veliku posećenost, a izložba dečijih igračaka, pod nazivom „Mila moja“ koja je otvorena između dve kalendarske godine biće verovatno najposećenija do sada.
Muzej Hajduk Veljka u Lenovcu
Na današnji dan u Negotinu 1813. godine je poginuo slavni Hajduk Veljko. Lenovac, njegovo rodno selo, ima već tri godine muzej koji su opremili meštani na inicijativu Olgice Marković, predsednice Saveta mesne zajednice.
Muzej Zajecar
Muzej u Zajecaru cuva predmete pretezno pronadjene na lokalitetu Gamzigrada, tj. iz rimskog utvrdjenja Feliks Romulijana.
Muzej u Zajecaru
Manji deo muzeja u Zajecaru.
Svetski dan muzike
Svetski Dan muzike obeležen je sinoć i u Zaječaru. Bogat muzički program na platou ispred Narodnog muzeja počeo je nastupom članova Dečijeg centra Zaječar, a nakon toga organizovan je program pod nazivom Viva la muzika gde su nastupili kamerni hor Lavirint i kamerni sastav Ž - dur. Osim njih predstavili su se i učenici, hor i orkestar Osnovne muzičke škole Stevan Mokranjac, Dečiji hor osnovne škole Desanka Maksimović, učenici Gimnazije, Ekonomsko trgovinske i Medicinske škole, Centar za tradicionalne umetnosti Koreni i Pevačka grupa Jelek.
Počelo sudjenje vlasnicima Hotela Srbija TIS zbog presušivanja arterskih česama
“Portreti iz krčme” u Galeriji kuće Vojnovića u Inđij
U Geleriji Kuće Vojnovića u Inđiji Zavičajno društvo uz podršku opštine Inđija otvorilo je izložbu Portreta ili portreta iz krčme,akademskog slikara Enesa Levića,a sve u okviru manifestacije Poetski dani-Mita Čortan.Enes Lević rođen je u Brčkom 1951 godine.Slikarstvo i zidno slikarstvo učio je u školi primenjenih umetnosti u Sarajevu i Skoplju.Akademiju likovnih umetnosti završio je u Sarajevu.Izložba Portreta iz krčme biće otvorena u Galeriji kuće Vojnovića do 20.novembra,ulaz za sve će biti slobodan.
Timočki medicinski dani
Danas je u amfiteatru Doma zdravlja u Zaječaru počeo četvorodnevni skup Timočki medicinski dani,, uz učešće renomiranih stručnjaka iz zemlje i inostranstva. Gost skupa je Matilda Bun, citolog-patolog iz Holandije, koja će sutra prisustvovati sesiji iz ginekologije.
dr Maja Živić o turističkoj poseti
Ono što je poslednje decenije primetno, od kada je Carska palata “Feliks Romulijana” pod zaštitom Uneska, je njena veća posećenost kako domaćih tako i inostranih turista iz celog sveta. Sada kapiju Romulijane godišnje prođe blizu 40 hiljada turista. Direktorka Narodnog muzeja Zaječar Maja Živić, kaže da se već razlikuju tri segmenta turističkih poseta.
Зајечар, Бољевац 52 - викенда у Србији | Zaječar, Boljevac 52 - vikenda u Srbiji
| | |
Зајечар, град на раскршћу путева и самом ушћу Црног и Белог Тимока, налази се на 250 километра од Београда (путевима Е 75 и Е 761) и 11 километара је удаљен од границе са Бугарском.
Иако је седиште Тимочке области и највећи град у долини ове реке, Зајечар је прилично млад, у односу на остала места у својој околини. Кнежевини Србији коначно је прикључен 1833. и захваљујући марљивости свог становништва и благородности своје околине, која је прекривена воћњацима и виноградима, врло брзо се прочуо као други по богатству град у Србији, одмах иза престонице.
Зајечар је родно место Николе Пашића, Љубе Дидића, Зорана Радмиловића и Хајдук Вељка. Овде је рођен и Светозар Марковић, револуционар и главни инспиратор социјалистичких идеја на Балкану.
Бољевац је општина у занимљивом пределу долине Црног Тимока, између Кучајских планина, Ртња, Тумбе, Слемена и Тупижнице.
За праве љубитеље нетакнуте природе планина Ртањ представља праву оазу здравља, која лако придобија своје обожаваоце. Овде долазе планинари, пењачи (фриклајмбери), авантуристи, ловци, риболовци, али и травари.
Са Ртња се виде Јастребац, Малиник, Кучајске планине, Бољевачки крај... Нарочиту вредност овог места представља ендемска ртањска љубичица од које се прави чувени ртањски чај. Успева само у средишњем појасу планине Ртањ, а бере се у августу, када се овде окупе скупљачи биља из целе Европе.
На обронку Ртња налази се црква Лозица, из средине 14. века. Значајно је поменути и манастир Лапушњу (1501), као и цркву Светог Илије у самој варошици.
НЕ ТРЕБА ПРОПУСТИТИ:
– посету Народном музеју у Зајечару
– фотографисање у Ромулијани
– брање биља и шетњу по Ртњу
Zaječar, grad na raskršću puteva i samom ušću Crnog i Belog Timoka, nalazi se na 250 kilometra od Beograda (putevima E 75 i E 761) i 11 kilometara je udaljen od granice sa Bugarskom.
Iako je sedište Timočke oblasti i najveći grad u dolini ove reke, Zaječar je prilično mlad, u odnosu na ostala mesta u svojoj okolini. Kneževini Srbiji konačno je priključen 1833. i zahvaljujući marljivosti svog stanovništva i blagorodnosti svoje okoline, koja je prekrivena voćnjacima i vinogradima, vrlo brzo se pročuo kao drugi po bogatstvu grad u Srbiji, odmah iza prestonice.
Zaječar je rodno mesto Nikole Pašića, Ljube Didića, Zorana Radmilovića i Hajduk Veljka. Ovde je rođen i Svetozar Marković, revolucionar i glavni inspirator socijalističkih ideja na Balkanu.
Boljevac je opština u zanimljivom predelu doline Crnog Timoka, između Kučajskih planina, Rtnja, Tumbe, Slemena i Tupižnice.
Za prave ljubitelje netaknute prirode planina Rtanj predstavlja pravu oazu zdravlja, koja lako pridobija svoje obožavaoce. Ovde dolaze planinari, penjači (friklajmberi), avanturisti, lovci, ribolovci, ali i travari.
Sa Rtnja se vide Jastrebac, Malinik, Kučajske planine, Boljevački kraj... Naročitu vrednost ovog mesta predstavlja endemska rtanjska ljubičica od koje se pravi čuveni rtanjski čaj. Uspeva samo u središnjem pojasu planine Rtanj, a bere se u avgustu, kada se ovde okupe skupljači bilja iz cele Evrope.
Na obronku Rtnja nalazi se crkva Lozica, iz sredine 14. veka. Značajno je pomenuti i manastir Lapušnju (1501), kao i crkvu Svetog Ilije u samoj varošici.
NE TREBA PROPUSTITI:
– posetu Narodnom muzeju u Zaječaru
– fotografisanje u Romulijani
– branje bilja i šetnju po Rtnju
Nema lada u Zaječaru
17. decembar 2007., Narodni muzej, Zaječar, Srbija
Književno veče povodom knjige Slobodana Stojićevića
NIGDE LADA NEMA
Govore:
Stojan Todorović, novinar Politike
Dr Ljubiša Rajković Koželjac, književnik
Bora Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja u Zaječaru
Zoran Živković, glavni urednik Nolita
Slobodan Stojićević, autor
Grupa Zdravac Mirišljavac
Komora info 04 09 2014
Regionalna privredna komora Zaječar je predstavila privredu Timočke krajine na XV međunarodnom sajmu inovacija, kooperacija i preduzetništva “INOCOOP 2014” u Zrenjaninu, koji je održan u periodu od 28.-31.08.2014.godine. Sajam „INOCOOP“ je svojim trajanjem potvrdio lidersku poziciju kao najveći i najposećeniji regionalni sajam u Vojvodini. Na prethodnim sajmovima učestvovalo je preko 2350 izlagača iz zemlje i inostranstva, što ovoj manifestaciji daje i internacionalni karakter.
Organizator sajma INOCOOP 2014 je Regionalna privredna komora Zrenjanin i Opšte udruženje preduzetnika Zrenjanin u saradnji sa Turističkim centrom Grada Zrenjanina.
INOCOOP je u prethodnih četrnaest godina posetilo preko 28000 ljudi iz cele Srbije i okolnih zemalja, ali i mnogobrojne privredne delegacije, državnici, ambasadori i predstavnici drugih zemalja, regiona i gradova sa kojima Regionalna privredna komora Zrenjanin, Grad Zrenjanin i čitav Srednjebanatski region ima uspešnu privrednu, kulturnu i institucionalnu saradnju.
Sajam je svečano otvorila Zorana Mihajlović, potpredsednik Vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture , a nakon svečanog otvaranja organizovan je obilazak štandova. Dejan Tošić, predsednik RPK Zaječar, pozdravio je na štandu RPK Zaječar, Zoranu Mihajlović, kao i Gorana Kneževića, potpredsednika SNS-a, Čedomira Janjića, Gradonačelnika Zrenjanina, Zdravka Jelušića, potpredsednika PKS, Milana Radovanovića, predsednika RPK Zrenjanin, Ratka Filipovića, potpredsednika Privredne komore Vojvodine i brojne druge predstavnike regionalnih privrednih komora i učesnike sajma.
Ove godine, suorganizator Sajma bila je Regionalna privredna komora Zajecar, koja je pod sloganom “Dani Zaječara u Zrenjaninu” predstavila privredu Timočke krajine, Grad Zaječar i svetski poznato arheološko nalazište „Felix Romuliana” pod sloganom „Carska priča sa istoka”. Tokom prezentacije prisutnima su se obratili g. Milan Radovanovič, predsednik RPK Zrenjanin, g. Dejan Tošić, predsednik RPK Zaječar, g. Zdravko Jelušić, potredsednik PKS, gđa Gordana Ognjanovič, pomoćnik gradonačelnika grada Zaječara. Sanela Rakićevič, direktor sektora za turizam, CEKIT Zaječar je prezentovala grad Zaječar, a gđa Adrijana Maksimović je, ispred Narodnog muzeja zaječar, predstavila carsku palatu Felix Romuliana.
Ovom prilikom je potpisan i Protokol o saradnji Turističkog centra grada Zrenjanina i Centra za kulturu i turizam grada Zaječara. Nastup RPK Zaječar je izazvao veliko interesovanje s obzirom da je cela prezentacija održana uz prisustvo autentično obučenog imperatora Galerija, njegove supruge Valerije i predstavnika centuriona i Rimljanki.
Na štandu RPK Zaječar predstavile su svoje proizvode i usluge sledeće firme sa područja Timočke krajine: UТP Hоtеl „Srbija ТIS“, а.d. „Lepterija d.o.o“ Sokobanja, Žitopromet a.d. Zaječar, Hotel „Lepenski Vir“a.d.; .Adonis doo, Nikolas Trade doo ; „FPM Agromehanika” a.d. ; KGH Inženjering doo ; „Hazplast“ doo; “Milenijum “ d.o.o. ; Radionica za proizvodnju domaćih sapuna Lady Emilly.
RPK Zaječar je, u okviru nagradne igre koja je organizovana za posetioce sajma, dodelila četiri nagrade. Darodavci su bili Adonis Sokobanja i Nikolas Trade iz Zaječara.
Тоkоm sajamske mаnifеstаciје оdržаnо je višе prеzеntаciја, оkruglih stоlоvа i izlоžbi.