Ptice Cerkniškega jezera
PREMIERA 20.12.2019 Čudovit, skrivnostni, neznai svet ptic Cerkniškega jezera skozi oči simpatičnega in postavnega ter mladega domačina, strastnega ptičarja Anžeta Škoberneta. Drugi filmček iz serije LIFE Stržen. Čudoviti posnetki, lepe besede, zanimive informacije.
Režija in produkcija: Aleš Žemlja
Idejna zasnova in pobuda za nastanek: Notranjski regijski park
Presihajoče Cerkniško jezero je pravi magnet za ptice. Tu so do zdaj opazili več kot polovico vseh v Evropi živečih vrst! Spreminjajoča se podoba pokrajine nam v vsakem letnem času nudi svojevrstno priložnost opazovanja ptic pri njihovih vsakdanjih opravilih.
Prikaz zaključenega izkopavanja okljukov na območju Ključev na Cerkniškem jezeru.
Posnetek lepo prikazuje, kako je Stržen spet dobil svoj dvojni okljuk izpred sto let. Izkopavanje v spodnji strugi Stržena, na Ključih, je končano! Stržen ima tu spet videz, kakršnega je očarano opeval Valvasor. Ponosni smo, da smo del tega zgodovinskega trenutka in hvaležni izvajalcu Nivo Eko za vrhunsko, skrbno, previdno opravljeno delo, ki je bilo izjemno zahtevno! Le še izravnani del struge, ki je lepo viden na posnetku, bo treba zasuti, pa bo izboljšani ekosistem zaživel. Zakaj Notranjski regijski park to počne:
RENATURACIJA STRŽENA, CERKNIŠKO JEZERO
Animacija prikazuje, kako bo potekala zgodovinska obnova glavnega vodotoka Stržena in kakšno dobrobiti bo to prineslo območju. Ponovno meandriranje izvaja Notranjski regijski park.
Avtor animacije: Matjaž Celič
ANIMATION of renaturation of the watercourse Stržen on the intermittent Lake Cerknica
Author: Matjaž Celič
RENATURATION OF THE WATERCOURSE STRŽEN
In the scope of the project, we will fill up the channel, which has been dug with the goal of cutting off the flow of water to the natural course of Stržen. This project intervention will restore the riverbed into its original double meander;
Stržen watercourse will be extended by 1,5 km;
water will remain in the area for longer periods of time;
during dry season, this will increase the chances of survival of water-related organisms, such as crustaceans, fish, amphibians, birds, as well as aquatic and riparian plants;
renaturation will contribute to a more effective natural water purification;
we are restoring a part of Cerknica Lake to the state it was in before human intervention;
with this project, we are improving the conservation status of Natura 2000 priority habitat type Turloughs on the largest intermittent lake in Europe.
Več:
English version:
Vode v Cerkniškem jezeru na pretek!
Tako visoke vode na Cerkniškem presihajočem jezeru v mesecu juniju ni bilo že od leta 1972, pripovedujejo starejši Cerkničani. Na posnetku eden od številnih izvirov ob bodoči krožni sprehajalni poti od vasi Gorenje Jezero do vasi Laze pri Gorenjem Jezeru. Pot trenutno ureja Notranjski regijski park, predvidoma jeseni 2019 bo opremljena z učnimi tablami in nared za sprehajalce!
Neprijetne skrivnosti Cerkniškega jezera (predstavitveni film projekta LIFE Stržen)
Projekt LIFE Stržen je zasnovan z namenom obnoviti staro strugo Stržena, glavnega vodotoka Cerkniškega jezera, ki je bil v preteklosti izravnan. S tem se bo podaljšal zadrževalni čas vode na Cerkniškem jezeru. Uredili bomo tudi mirno cono za ptico bobnarico in na jezero umestili usmerjevalno-interpretacijsko infrastrukturo za obiskovalce (učno pot, kažipote, opazovalnice za ptice, pomole za dostop do vode). Naš namen je varovati naravo Cerkniškega jezera, obenem pa spodbujati razvoj trajnostno naravnanega turizma ter izobraževati turistične ponudnike o načinih vodenja, ki bodo varni za naravo in ne bodo moteči za lokalno prebivalstvo.
V okviru projekta LIFE Stržen smo zaposlili terenskega delavca, ki redno preverja stanje in aktivnosti na Cerkniškem jezeru. Na žalost je odkril tudi veliko nelegalnih divjih odlagališč v čudoviti naravi jezera, zato smo se prvega od štirih načrtovanih predstavitvenih filmov odločili posvetiti prav tematiki neželjenih aktivnosti na projektnem območju.
Upamo, da bomo spodbudili obiskovalce in lokalno prebivalstvo, da prelepe narave ne bodo več uporabljali za svoje osebno smetišče, temveč bodo odpadke odnesli na za to posebej urejene zbirne centre. Ti so od jezera namreč oddaljeni le nekaj kilometrov.
Več o projektu LIFE Stržen si lahko preberete tukaj:
Projekt LIFE Stržen - “Izboljšanje stanja območij Natura 2000 na presihajočem Cerkniškem jezeru z renaturacijo struge Stržena” - je financiran iz LIFE finančnega mehanizma Evropske unije.
Projektni partnerji:
Notranjski regijski park
Zavod Republike Slovenije za varstvo narave
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije
Zavod za ribištvo Slovenije
Hidrotehnik d.d.
S podporo:
Ministrstvo za okolje in prostor
Občina Cerknica
Alpod d.o.o.
DS SMITH SLOVENIJA d.o.o.
Ebm-papst d.o.o.
Elgoline d.o.o.
Training C, Notranjski Regijski park (Slovenia)
Read more:
Notranjski regijski park - kratki dokumentarno predstavitveni film
Posvečeno Jadranu Sterletu.
Diplomsko delo 2011
Brown Bears Notranjski Regijski Park, Slovenia 01/08/17
Watching brown bears in the wild in the Notranjski Regijski Park, Slovenia.
Pomoli za privez čolnov in dostop do Cerkniškega jezera
Notranjski regijski park načrtuje gradnjo treh izvirnih lesenih pomolov (pontonov), ki bodo v času visoke vode na Cerkniškem jezeru omogočili enostaven in varen dostop do jezera, tako za pešce kot za kajakaše in obiskovalce z drugimi plovili. To bodo PONTON REŠETO, PONTON STRŽEN in PONTON SUHADOLICA. Več o poteku gradnje na: in
Projekt LIFE Stržen - “Izboljšanje stanja območij Natura 2000 na presihajočem Cerkniškem jezeru z renaturacijo struge Stržena” - je financiran iz LIFE finančnega mehanizma Evropske unije.
Mal na zrak - Notranjski park
S01E14
Notranjski park:
Cerkniško jezero:
Rakov Škocjan:
Facebook:
ECO KARST Slovenia teaser 2019 februar
ODLOMEK IZ FILMA ECO KARST. Ganljiva lepota notranjskega krasa.Čudež presihajočega Cerkniškega jezera, mojstrovine matere Narave v Rakovem Škocjanu. Notranjski regijski park je del mednarodnega projekta ECO KARST, v njem sodelujejo države z zavarovanimi območji , v vsakem od teh pa poslovanja, ki rastejo skupaj z naravo in ne proti njej.
Obiskali smo vseh sedem držav, da bi spoznali, kako ljudje in narava uspevajo skupaj.
Polepšajte si dan s predstavitvenim filmom in se pripravite na premiero ECO KARST filmčka, ki prihaja 22. februarja 2019.
In each ECO KARST country, there are protected natural karst areas, and in each of those, there are businesses that grow with nature, not against it.
We went to all seven countries to see where people and nature thrive together.
Brighten your day with this amazing teaser video! ECO KARST movie is coming soon!
Save the date for the premiere! February 22, 2019! Stay tuned!
Dr. Semir Osmanagic ob Cerkniškem jezeru izmeril izjemno energijo
Svetovno znani bosanski arheolog dr. Semir Osmanagić je obiskal Notranjski regijski park. Navdušila pa ga ni le njegova lepota, ampak, potem ko je opravil vse meritve, tudi za ljudi zdravilna in pozitivna energija v njem!
Osmanagić je znan po teoriji, da so piramide najpopolnejši energetski stroji. Piše knjige o tem in predava po vsem svetu.
RTV: Obnova struge Stržena
RTV Slovenija je naredila odličen prispevek o pomenu obnove oziroma renaturacije struge Stržena. Ta bo izvedena v sklopu projekta LIFE STRŽEN. Zakaj je potrebna obnova struge je podrobneje razloženo tudi na spletni strani projekta
Več o projektu LIFE Stržen si lahko preberete na spletni strani
Koščeva pot na Cerkniškem jezeru (Gorenje Jezero) nastaja (april 2019)
Terenski delavci Notranjskega regijskega parka ustvarjajo našo novo krožno učno pot, ki bo vodila mimo številnih znamenitosti, ob kristalnih izvir jezerskih vodotokov. To nam omogoča projekt Kras.Re.Vita.
Zemeljska dela renaturacije vodotoka Stržen v okviru projekta LIFE Stržen
Več o projektu si lahko preberete tukaj:
Ponton Stržen na Cerkniškem jezeru - za lažji dostop s čolni in kanuji
Eden od treh pomolčkov za privez čolnov in dostop do vode na Cerkniškem jezeru bo ponton Stržen, nekaj metrov stran od prvega mostu na cesti Dolenje Jezero - Otok. Govori strokovni sodelavec Notranjskega regijskega parka, Dejvid Tratnik.
Notranjski regijski park o projektu LIFE Stržen na Radiu 1
Notranjski regijski park je bil uspešen na razpisu za projekt LIFE Stržen. O tem je 12. junija 2017 na Radiu 1 spregovoril direktor parka Matevž Podjed.
Več o projektu LIFE Stržen si lahko preberete na spletni strani
Animirani prikaz renaturacije struge Stržena v Ključih
Nepredvidljivi značaj Cerkniškega jezera so v preteklosti skušali krotiti na različne načine. V 19. stoletju je bila prisotna ideja o njegovi izsušitvi, v času industrijskega napredka pa so nastopile težnje po stalni ojezeritvi in pridobivanju električne energije.
Mnogo časa in mnogo različnih projektov, raziskovanj ter gore papirja je bilo potrebnih, da so se stroka in prebivalci okoli Cerkniškega jezera poenotili. Jezero je treba vrniti v prvotno naravno stanje. Zato je potrebna renaturacija.
Po uspešnih renaturacijah dela strug Goriškega Brežička in Tresenca v času prejšnjega LIFE projekta bomo tokrat, v sklopu projekta LIFE STRŽEN obnovili strugo Stržena v Ključih.
Več o projektu LIFE Stržen si lahko preberete na spletni strani
Pogovorna oddaja s predstavniki Notranjskega regijskega parka, 8.12.2015
Snemanje kratkega fima LIFE Ptice Cerkniškega jezera
Vpogled v snemanje filmčka, dela filmska ekipa pod taktirko režiserja Aleša Žemlje, glavni junak pred kamero pa je, poleg čudovite okolice ob jezeru, Anže Škoberne, vodja notranjske sekcije Doppsa, torej Društva za opazovanje in preučevanje ptic. Razlog? Snema se naš drugi filmček v okviru našega projekta Life Stržen. Prvega smo objavili konec lanskega leta in je vseboval malo bolj temačno, žalostno vsebino , saj smo se dotaknili divjih odlagališč smeti na območju Cerkniškega jezera. Tega že od jutra snemajo v idili Zadnjega kraja, vreme je čudovito sončno, jesenski gozd Javornikov, rahlo prekrit z meglicami se odseva v jezerski gladini, tršča se pozibava v vetru, Anže Škoberne pa s telespektivom opazuje ptice. In pripoveduje o njih, o tem, da je na Cerkniškem jezeru več kot polovica vseh ptic, ki obstajajo v Evropi, o izjemnem pomenu ohranjanja njihovega okolja.